Jennys
02.02.06,07:35
Ahojte, prosím súrne radu. Vediem si JU, nie som platca DPH a zasielam tovar na dobierku. Dostala som však teraz mail od zákazníka, že tovar, ktorý obdržal dobierkou bol poškodený a našiel tam aj výrobné chyby. Ako mám teraz postupovať pri reklamácii? Ako postupovať pri výmene, keď mu tovar vymením a čo spravím s poškodeným a ako to budem účtovať v účtovníctve? (mám program Alfa) Prípadne ak mu ho nevymením a vrátim mu peniaze, ako postupovať v takomto prípade? Mám mi tovar vrátiť spať a ja mu mám zaslať vymenený, ktorý ja tiež musím vymeniť u dodávateľa? Prosím poraďte mi a aké doklady musím zhromaždiť aby to bolo účtovne v poriadku? Stačí keď mi pošle kópiu faktúry, alebo musí aj doklad o zaplatení na pošte? Dúfam, že sa z tých mojich otázok vymotáte a poradíte mi. Ďakujem.
renča1
02.02.06,06:50
strašne veľa otázok naraz. Skúsim postupne. Tovar bude vrátený vám, treba s odberat.spísať reklamáciu a popísať všetky vady. No záleží na vás , či mu tovar vymeníte za dobrý alebo či sa budú vracať aj peniaze s tovarom. Treba sa dohodnúť aj s vašim dodávateľom. Na základe toho by sa dalo dalej pokračovať.
Jennys
02.02.06,06:58
Vďaka renča1, ale ako mám tú reklamáciu spísať? Treba na to nejaké tlačivo poslať zákazníkovi? A keď áno, kde by som našla nejaký vzor? Reklamáciu som ešte takto nevybavovala. Vďaka. Ak ťa to nebude obťažovať napísala by si mi postup aj pri výmene tovaru aj pri vrátení peňazí? Aby som aj do budúcnosti vedela čo robiť a nemusela sa tu toľko vypytovať.
Zita5
02.02.06,07:01
[quote=Jennys]Ahojte, prosím súrne radu. Vediem si JU, nie som platca DPH a zasielam tovar na dobierku. Dostala som však teraz mail od zákazníka, že tovar, ktorý obdržal dobierkou bol poškodený a našiel tam aj výrobné chyby. Ako mám teraz postupovať pri reklamácii?

Bolo by dobre spraviť reklamačný zápis , ak je to na ďiaľku ,tak nech ten zákazník pošle doporučene do Tvojej firmy prípis , že tovar vracia s presným oddôvodnením chýb , ktorý tovar má . Prosťe, aby si to mala písomne . Najlepšie by to bolo , keby zákazník prišiel osobne . Ak nie treba ten list . Na základe toho listu/uplatnenie reklamácie / príjmeš späť tovar , vystavíš dobropis , vrátiš peniaze .


Ako postupovať pri výmene, keď mu tovar vymením a čo spravím s poškodeným a ako to budem účtovať v účtovníctve? (mám program Alfa) Prípadne ak mu ho nevymením a vrátim mu peniaze, ako postupovať v takomto prípade? Mám mi tovar vrátiť spať a ja mu mám zaslať vymenený, ktorý ja tiež musím vymeniť u dodávateľa?

Vrátený tovar príjmeš späť na sklad . Medzi tým treba rokovať aj dodávateľom ohľadne tejto reklamácie , predpokladám , že to aj spravíš a že ju postúpiš dodávateľovi . Tiež treba všetko písomne . Aj od dodávateľa žiadaj všetko písomne .

Pokiaľ by si mi dávala tovar nový tak postupuješ ako pred tým FA,DL - úhrada atď.



Prosím poraďte mi a aké doklady musím zhromaždiť aby to bolo účtovne v poriadku? Stačí keď mi pošle kópiu faktúry, alebo musí aj doklad o zaplatení na pošte? Dúfam, že sa z tých mojich otázok vymotáte a poradíte mi. Ďakujem

Musíš posúdiť , že či platba za tovar Ti skutočne nabehla na účet . Nakoľko vystavíš dobropis a peniaze mu vrátiš , nemusí Ti zákazník posielať kópiu fa a doklad o zaplatení , však ak to je uhradené tak to v prvom rade musíš vidieť Ty .


Takto by som to riešila ja .
renča1
02.02.06,07:08
myslím, že tlačivo sa dá kúpiť v papiernictve a ak nie , no teraz ho pri sebe nemám, ale hlavné bude, že bude spísaná reklamácia dátum dodania tovaru, dátum zistenia škody,popis škody,atd ... Napíš postup čo vlastne s týmto tovar chceš urobiť.
1) či tovar zoberieš od odberat. a následne ho vrátiš dodávateľovi a či ti za tovar vráti peniaze odberateľ a ty následne vrátiš peniaze tiež dodávateľovi alebo
2) táto vrátka tovaru bude vlastne výmena tovaru bez fin.obehu.
Jennys
02.02.06,07:17
Ďakujem kočky, ste fakt zlaté. Takže môžem zatiaľ urobiť toľko, že pošlem zákazníkovi reklamačné tlačivo (už som si niečo našla na internete myslím vzory), to mi vyplní a pošle spolu s chybným tovarom? Potom keď tovar príde, posúdim o akú chybu presne ide a zavolám dodávateľovi či sa dá tovar vymeniť keďže ide o výrobnú chybu. Takže ak mi ho vymení aj o výmene musím mať od dodávateľa potvrdenie? Vymenený tovar potom jednoducho pošlem len zákazníkovi. Takže počítam že peniaze sa možno ani nebudú musieť vracať. Treba to nejak dať potom aj do účtovníctva, či stačí len záznam o výmene tovaru?
Zita5
02.02.06,07:27
Ďakujem kočky, ste fakt zlaté. Takže môžem zatiaľ urobiť toľko, že pošlem zákazníkovi reklamačné tlačivo (už som si niečo našla na internete myslím vzory), to mi vyplní a pošle spolu s chybným tovarom? Potom keď tovar príde, posúdim o akú chybu presne ide a zavolám dodávateľovi či sa dá tovar vymeniť keďže ide o výrobnú chybu. Takže ak mi ho vymení aj o výmene musím mať od dodávateľa potvrdenie?

No trvala by som na nejakom písomnom doklade o vrátení tovaru z dôvodu výrobnej vady . Myslím tým dodávateľa .

Vymenený tovar potom jednoducho pošlem len zákazníkovi. Takže počítam že peniaze sa možno ani nebudú musieť vracať. Treba to nejak dať potom aj do účtovníctva, či stačí len záznam o výmene tovaru?

Tu by stačil len záznam o výmene tovaru súčasne deklarovaný , že reklamácia bola vybavená k spokojnosti zákazníka .
Jennys
02.02.06,07:36
Zitka vďaka ak to bude takto stačiť. Uvidím čo vybavím a potom by som sa ešte ozvala ak by som potrebovala poradiť.
Jennys
03.02.06,06:38
Ahojte, tak sa vám hlásim ešte raz. Reklamačný protokol som si už teda vypracovala a tak čakám či sa mi zákazník ozve keďže som mu napísala mail, čo má robiť. Zároveň sa chcem spýtať ešte na jeden typ reklamácie. Nedávno som zasielala zásielku zákazníkovi s tovarom, ktorý si objednal. Zákazník mi však poslal mail, že tovar nie je ten čo si myslel, že objednáva. Chyba bola u mňa, lebo som mala nesprávny popis od dodávateľa. Tento tovar mi zákazník po dohode vrátil s tým, že ja mu vrátim peniaze za zásielku. Lenže v ten istý deň ako mi prišla zásieka mi zákazník poslal mail, že si objednáva iný tovar,ktorý mu mám poslať miesto toho a rozdiel ceny doplatí, keďže išlo o väčšie množstvo. Potrebujem mu odrátať sumu za tovar, ktorý vrátil a naúčtovať mu tovar, ktorý mu pošlem, len neviem ako to mám urobiť. Mám to dať na jednu faktúru a ako? Alebo mám na ten vrátený vystaviť dobropis a potom aj sumu odrátať z faktúry kde mu budem účtovať druhý tovar? Suma za vrátený tovar keďže si ho prevzal na pošte na dobierku mi už prišla na účet. Ako mám v tomto prípade postupovať? Som z toho dopletená. Napíše mi niekto postup ako a čo zaúčtovať aby to bolo OK? Ďakujem vám veľmi pekne.:confused:
Zita5
03.02.06,06:48
Ahojte, tak sa vám hlásim ešte raz. Reklamačný protokol som si už teda vypracovala a tak čakám či sa mi zákazník ozve keďže som mu napísala mail, čo má robiť. Zároveň sa chcem spýtať ešte na jeden typ reklamácie. Nedávno som zasielala zásielku zákazníkovi s tovarom, ktorý si objednal. Zákazník mi však poslal mail, že tovar nie je ten čo si myslel, že objednáva. Chyba bola u mňa, lebo som mala nesprávny popis od dodávateľa. Tento tovar mi zákazník po dohode vrátil s tým, že ja mu vrátim peniaze za zásielku. Lenže v ten istý deň ako mi prišla zásieka mi zákazník poslal mail, že si objednáva iný tovar,ktorý mu mám poslať miesto toho a rozdiel ceny doplatí, keďže išlo o väčšie množstvo. Potrebujem mu odrátať sumu za tovar, ktorý vrátil a naúčtovať mu tovar, ktorý mu pošlem, len neviem ako to mám urobiť. Mám to dať na jednu faktúru a ako? Alebo mám na ten vrátený vystaviť dobropis a potom aj sumu odrátať z faktúry kde mu budem účtovať druhý tovar? Suma za vrátený tovar keďže si ho prevzal na pošte na dobierku mi už prišla na účet. Ako mám v tomto prípade postupovať? Som z toho dopletená. Napíše mi niekto postup ako a čo zaúčtovať aby to bolo OK? Ďakujem vám veľmi pekne.:confused:

Zapracuj to do jednej faktúry , čiže dáš mínusom tovar , ktorý Ti vrátil a plusom nový tovar , rozdiel Ti doplatí dobierkou , resp. pošle na účet .
Jennys
03.02.06,07:11
Zitka vďaka, takže nemusím vystaviť zvlášť dobropis a zvlášť faktúru? Takže tovar ktorý vrátil mám len dať mínusovú položku? Musím tam odrátať aj poštovné, ktoré bolo k tovaru pripočítané. Môže to tak teda byť? Nemám tam poznačiť aj že tovar bol vrátený? Alebo to stačí keď bude zmínusovaný?
Zita5
03.02.06,08:00
Zitka vďaka, takže nemusím vystaviť zvlášť dobropis a zvlášť faktúru? Takže tovar ktorý vrátil mám len dať mínusovú položku? Musím tam odrátať aj poštovné, ktoré bolo k tovaru pripočítané. Môže to tak teda byť? Nemám tam poznačiť aj že tovar bol vrátený? Alebo to stačí keď bude zmínusovaný?

Áno, môžeš to zadať do jednej faktúry , Ty nie si plátcom DPH , takže nevidím v tom problém. Ak zadáš do faktúry napr. vrátený tovar +" jeho názov " , tým pádom dodacím listom budeš mať deklarované jeho vrátenie a taktiež prevzatie nového tovaru . Malo by to byť v poriadku . To poštovné ak ,máš započítané v cene , tak to vlastne mínusuješ už v cene tovare . Ide o to , ako fyzicky príjmeš tovar späť , či poštou , alebo osobne , takže budeš mať okrem všetkého aj tento doklad .

Príklad :;)

Názov položky počet ks cena za kus celkom
Vrátený tovar " stolová lampa " 1 ks - 1000 Sk - 1000 Sk
Stolička otočná 1 ks 1200 Sk 1200 Sk

K úhrade 200 Sk

***** K tomu vrátenému tovaru poznač aj číslo pôvodnej fa " ******

Stolovú lampu príjmom vrátiš na sklad a výdajkov odpíšeš stoličku otočnú :) Môj príklad je ozaj len príkladom , neviem akú formu fa máš , takže chápeš . Je to zjednušené .;)
Zita5
03.02.06,08:03
Nejako sa mi ten môj príklad rozhádzal , neviem to upraviť , ale vyznáš sa v tom určite .:confused:
Jennys
03.02.06,08:15
Vďaka Zitka, už lepšie si mi to vysvetliť nemohla. Ešte ťa chcem otravovať jednou otázočkou, či musím mať k tomu aj ten doklad o reklamácii vypísaný zákazníkom, teda spísaný Reklamačný protokol (zápis) alebo nemusím.
Dada
03.02.06,08:18
Áno, môžeš to zadať do jednej faktúry , Ty nie si plátcom DPH , takže nevidím v tom problém. Ak zadáš do faktúry napr. vrátený tovar +" jeho názov " , tým pádom dodacím listom budeš mať deklarované jeho vrátenie a taktiež prevzatie nového tovaru . Malo by to byť v poriadku . To poštovné ak ,máš započítané v cene , tak to vlastne mínusuješ už v cene tovare . Ide o to , ako fyzicky príjmeš tovar späť , či poštou , alebo osobne , takže budeš mať okrem všetkého aj tento doklad .

Príklad :;)

Názov položky počet ks cena za kus celkom
Vrátený tovar " stolová lampa " 1 ks - 1000 Sk - 1000 Sk
Stolička otočná 1 ks 1200 Sk 1200 Sk

K úhrade 200 Sk

***** K tomu vrátenému tovaru poznač aj číslo pôvodnej fa " ******

Stolovú lampu príjmom vrátiš na sklad a výdajkov odpíšeš stoličku otočnú :) Môj príklad je ozaj len príkladom , neviem akú formu fa máš , takže chápeš . Je to zjednušené .;)

Ak ak je platcom DPH, tak ako bude postupovať? Tiež stačí jedna faktúra?
Zita5
03.02.06,08:21
Ak ak je platcom DPH, tak ako bude postupovať? Tiež stačí jedna faktúra?

Pri platcovi by som postupovala , tak že osobitne by som dala dobropis na vrátený tovar a osobitne faktúru za nový dodaný tovar . To je môj názor , ako by som konala ja . Bolo by to čistejšie a prehľadnejšie z pohľadu DPH .
Zita5
03.02.06,08:25
Vďaka Zitka, už lepšie si mi to vysvetliť nemohla. Ešte ťa chcem otravovať jednou otázočkou, či musím mať k tomu aj ten doklad o reklamácii vypísaný zákazníkom, teda spísaný Reklamačný protokol (zápis) alebo nemusím.

Mám za to , že riešime ten druhý prípad a to podľa mňa reklamácia nie je, tu ide o výmenu tovaru z dôvodu nejakého nepochopenia strán predávajúceho a kupujúceho . Nie ?;) K tomu reklamačný protokol neprikladáš , prilož si list od kupujúceho , aby si v budúcnosti vedela o čo sa jednalo .
Jennys
03.02.06,08:42
Vďaka Zitka, veľmi si mi pomohla. :)
Jennys
15.03.06,11:01
Ahojte dúfam, že mi niekto poradí. Zákazník sa mi ozval (poslala som mu tovar, ktorý chcel), že tovar nie je taký ako si predstavoval. Teda nie je ani chybný ani poškodený ale jednoducho si myslel niečo iné keď si ho objednával. Teraz neviem či mám toto brať ako reklamáciu, alebo jednoducho tovar vziať naspäť a vrátiť mu peniaze aj v podstate bez dôvodu. Ak mu vrátim peniaze, treba vysaviť aj dobropis alebo ako v takomto prípade treba postupovať?