alessi
09.02.12,19:58
Zdravím
dlhšie som tu nebol, ale stále rozmýšlam nad jedným projektom. planujem si zriadiť prevadzku. Našiel som si kanceláriu na prenájom. Viem že pred otvorením musím navštíviť úrady a nahlásiť otvorenie prevádzky najneskôr deň pred otvorením.
Mám tieto otázky:
1. ak platím nájom budem platiť aj dan za plochu na podnikanie? či to ma nemusí trápiť a bude to platiť prenajímateľ?
2. zo začiatku budem mať z osobných dôvodov otvorené len poobede. Na JKM nahlasujem aj otváracie hodiny, či ked sa mi zmenia, tak nemusím to nikde hlásiť?
3. môžem vrámci jednej kancelárie mať aj obchod aj kanceláriu aj sklad, pokiaľ mi to priestory dovolia, alebo prevádzka môže mať len jeden účel? V kancelárii chcem totiž mať aj knihviazačstvo s predajnou kanc. potrieb a prípadne tam aj doučovať. resp. aj sklad s tovarom.
4. pre doučovanie nepotrebujem pokladnu, ale pre obchod ano, a pre knihviazačstvo tiež?
5. na knihviazačstvo a s tým spojene služby mi stači druh živnosti "polygrafia"?
6. ak chcem k tomu predávať aj textilne výrobky na knihu, musím mať aj "výroba textilných výrobkov" alebo to spdá pod polygrafiu?
7. Kedže som iba živnostnik, neplatca DPH, tak na bločku DPH nebude. Pri predaji tovaru vystavujem aj fakturu, či mi stačí vystaviť bloček?
8. ak končím večer o siedmej, môžem uzavierku za ten účtovny den uzatvoriť další den o 8.00? či jednoznačne pred odchodom z kancelárie?
9. plánujem si požičať z banky. pravdepodobne na živnosť tu požičku nedostanem. môžem si potom takýto úver zaúčtovať do nákladov? čo všetko treba potom dokladovať - čo všetko som za tie peniaze kúpil?
10. ak by som si požičal od iného živnostníka, ja to dám do zavazkov a on do pohľadávok? môže mi barskdo požičať či musí mať dotyčný živnostník živnosť na požičiavanie?

toto su zakladne otazky, možno ma napadnu aj ine . dakujem vopred za zodpovedanie každej otazky.
Economic
09.02.12,19:38
Zdravím
dlhšie som tu nebol, ale stále rozmýšlam nad jedným projektom. planujem si zriadiť prevadzku. Našiel som si kanceláriu na prenájom. Viem že pred otvorením musím navštíviť úrady a nahlásiť otvorenie prevádzky najneskôr deň pred otvorením.
Mám tieto otázky:
1. ak platím nájom budem platiť aj dan za plochu na podnikanie? či to ma nemusí trápiť a bude to platiť prenajímateľ? Daň platí vlastník nehnuteľnosti
2. zo začiatku budem mať z osobných dôvodov otvorené len poobede. Na JKM nahlasujem aj otváracie hodiny, či ked sa mi zmenia, tak nemusím to nikde hlásiť? Otváracie hodiny nahlasuješ na obecný alebo mestský úrad
3. môžem vrámci jednej kancelárie mať aj obchod aj kanceláriu aj sklad, pokiaľ mi to priestory dovolia, alebo prevádzka môže mať len jeden účel? V kancelárii chcem totiž mať aj knihviazačstvo s predajnou kanc. potrieb a prípadne tam aj doučovať. resp. aj sklad s tovarom. Podľa mňa môžeš, záleží to od vlastníka nehnuteľnosti a technických možností.
4. pre doučovanie nepotrebujem pokladnu, ale pre obchod ano, a pre knihviazačstvo tiež? Jedna ERP môže byť na všetky tržby, rozlíšiš kódmi
5. na knihviazačstvo a s tým spojene služby mi stači druh živnosti "polygrafia"? Polygrafická výroba, sadzba a konečná úprava tlačovín
6. ak chcem k tomu predávať aj textilne výrobky na knihu, musím mať aj "výroba textilných výrobkov" alebo to spdá pod polygrafiu? stačí maloobchod a veľkoobchod
7. Kedže som iba živnostnik, neplatca DPH, tak na bločku DPH nebude. Pri predaji tovaru vystavujem aj fakturu, či mi stačí vystaviť bloček? Stačí doklad ERP.
8. ak končím večer o siedmej, môžem uzavierku za ten účtovny den uzatvoriť další den o 8.00? či jednoznačne pred odchodom z kancelárie? ERP by sa ti mala dať nastaviť, aby robila vždy večer uzávierku (toto presne neovládam a možno ma niekto doplní)
9. plánujem si požičať z banky. pravdepodobne na živnosť tu požičku nedostanem. môžem si potom takýto úver zaúčtovať do nákladov? čo všetko treba potom dokladovať - čo všetko som za tie peniaze kúpil? Tiež nie som si na 100 % istá, no pokiaľ preukážeš, že úver bol vyčerpaný napríklad na zariadenie obchodu, tak áno.
10. ak by som si požičal od iného živnostníka, ja to dám do zavazkov a on do pohľadávok? môže mi barskdo požičať či musí mať dotyčný živnostník živnosť na požičiavanie? Na akúkoľvek pôžičku ti určite treba zmluvu. Nermusí, ale môže ti peniaze poskytnúť aj živnostník, aj iná fyzická osoba, alebo iná právnická osoba.

toto su zakladne otazky, možno ma napadnu aj ine . dakujem vopred za zodpovedanie každej otazky.

Verím, že na otázky, na ktoré som odpovedala nie na 100 % že ma niekto doplní. Odpovede vidíš v texte.
alessi
10.02.12,11:27
2. nahlasujem aj PN, dovolenku ako to bolo v r. 2007? ako v pripade planovaneho povedzme hodinoveho omeškania?
3. je to potom združena prevadzkaren či len obyč.?
4. stačí notas plus fiskalna tlačiaren?
6. ked tie textilne vyrobky vyrabam aj? napr. obaly na knihu? či to patri tiež pod polygrafiu?

dik
Economic
10.02.12,12:30
2. nahlasujem aj PN, dovolenku ako to bolo v r. 2007? ako v pripade planovaneho povedzme hodinoveho omeškania?
3. je to potom združena prevadzkaren či len obyč.?
4. stačí notas plus fiskalna tlačiaren?
6. ked tie textilne vyrobky vyrabam aj? napr. obaly na knihu? či to patri tiež pod polygrafiu?

dik


K tým predmetom ešte tento : Textilná výroba
alessi
12.02.12,17:19
2. nahlasujem aj PN, dovolenku ako to bolo v r. 2007? ako v pripade planovaneho povedzme hodinoveho omeškania?
3. je to potom združena prevadzkaren či len obyč.?
4. stačí notas plus fiskalna tlačiaren?

dik

chcel by som poprosiť odpovede ešte na tieto otázky. ide mi hlavne o prevadzkove hodiny, hlavne ich dodržiavanie ako je pre mna zaväzne(viem že od toho zavisia zisky) ale čo si môžem dovoliť voči mestu.
sroservis
12.02.12,19:15
Povinnost respektovat otvaracie hodiny a mozne vynimky by ste si asi mali pozriet vo vseobecne zavaznom nariadeni obce, na uzemi ktorej mienite vykonat svoju podnikatelsku cinnost. Predpokladam, ze ho najdete aj na internete. Pekny den.
alessi
15.02.12,18:20
dakujem za odpoved. k nariaddeniu sa mam problem dostat cez internet, budem musieť skočiť osobne. a cestou na hygienu a komunalne ..... pozrieť si ake kolky si mam prichystat.

je niekto s kym by som mohol prekonzultovať podnikatelsky plan? nejde mi ani o formalnu stranku, len proste popytať sa že či to čo planujem nie je skakanie do vody z 10m výšky. popripade na čo ešte by som mal myslieť.
alessi
24.02.12,15:03
mam otazku ohladom umiestnenia,. diteraz som mal v ponuke jedno miesto, ale ako som bol v meste tak som našiel ešte dalšie dve kde možem mať prevadzku. a neviem sa rozhodnut.

1. miesto blizko stanice
plusy: pri stanici, frekventovane miesto, parkovisko
minusy: na poschodí. daleko od centra - miesta kde budem chodit tlačiť

2. miesto pri parku
plusy: na prizemi, parkovisko, blizko(prakticky o dvere vedla) miesto kde budem chodiť tlačiť
minusy: obchod vedla predava čiastočne podobný tovar, menej frekventovane miesto

3. miesto pasáž
plusy: priamo v centre - bokom od hlavnej ulice,
minusy: daleko od parkoviska(auta až po 17.00(čo je dost od veci), malo frekventovane miesto, na poschodi(nutne vela tabul so smerovanim ku kancelárii), sprchový kút v miestnosti(dosť neesteticke)


moj osobný nazor je miesto dva, lebo potrebujem vela tlačiť, je to na prizemi(aj ked v zime dost klzko) a aj ked je to menej frekventovane miesto ako miesto čislo jedna, tak mi stačí jedna vyvesna tabuľa na smerovanie. a nie je až tak daleko od centra. Cena a výmera je zhruba rovnaka pri všetkých troch miestach.
Je moje rozhodovanie spravne? či na niečo som zabudol na čo mam myslieť?
alessi
04.04.12,19:10
Poprosím ešte o pomoc. blúdm aj po porade, aj googlim, aj po strankach predajcov, aj po strankach inzerencii. pýtam sa aj ľudí(nieln predajcov). ale neviem sa rozhodnuť
ide o ERP.
v podtsate mám dve možnosti:
1. kúpiť si ERP(používanu alebo novu)
2. a) NB + fiškalna tlačiaren + soft
b) NB + fiškalne USB(recenziu som našiel, ale predajcu či cenu nie) + tlačiaren + soft

Ide o prevadzku antikvariat(cca 1000 PLU)+knihviazačstvo(cca praca to znamena 1 PLU)+ kanc. potreby(do 100 PLU)

pre knihviazacstvo a kanc. potreby by stačila ERP s menším počtom PLU. Kvoli stabilite(resp. pri postupnom doplnani PLU) produktov by stačila ERP. Problem robi ale antikvariat, ktory bude riešený aj komis. predajom. Na zaklade zakona, musi byť tovar jednoznačne identifikovateľný(nie ako na výpredajoch pod "domacimi potrebam,i" je tak pribot, ako kefa, resp. náradie apod.). to znamena, že problem nie je ani tak počet PLU, ako skor to ako nahadzovať novu knihu(nazov + kod) a odhadzovať ked je predana(alebo ked skončí komisný čas). Viem že sa to da aj v spojeni ERP + NB(oberon ponuka universal soft na to). Nehovoriac o pamatovatelnosti kodov. Ako da sa na cenovku dopísať, to by problem nebol, problem je to nahadzovanie do ERP.
Potreboval by som to nejako zvladnuť do 300 €. NB mám. Vedeli by stre poradiť, prosím? Stačí mi aj cez SS. Vopred dakujem.
alessi
04.04.12,20:33
3. možnosť je:
cez PC vystaviť fakturu aj hoci len na jednu knižku za cca 0,50€ a tu si nechať preplatiť na 10 PLU ERP. + kupiť obyč. tlačiaren
nad touto možnosťou ale neuvažujem, nezda sa mi vhodne zakaždým sa vypytovať na osobne udaje(meno+adresa), a najme ak bude viac osob v rade(kiežby ale aj to môže eventualne nastať).
Laura1
05.11.12,10:15
Zdravím Vás - moja otázka je trochu iná, ale myslím si, že je zbytočne otvárať novú tému.
Živnostník - účtovník má sidlo v mieste trvalého bydliska. V prípade, že si prenajme priestory na vykonávanie činnosti - kanceláriu, má nahlásiť zmenu? Samozrejme si chce dať nájom za kanc. do nákladov.
blavaciko
05.11.12,12:51
Zdravím Vás - moja otázka je trochu iná, ale myslím si, že je zbytočne otvárať novú tému.
Živnostník - účtovník má sidlo v mieste trvalého bydliska. V prípade, že si prenajme priestory na vykonávanie činnosti - kanceláriu, má nahlásiť zmenu? Samozrejme si chce dať nájom za kanc. do nákladov.

Nie je nutné menit miesto podnikania, ale treba správne vyhodnotit, ci je potrebne nahlasovat na zivnostensky urad prevadzku, resp. suvisiaci priestor
Economic
05.11.12,12:54
Zdravím Vás - moja otázka je trochu iná, ale myslím si, že je zbytočne otvárať novú tému.
Živnostník - účtovník má sidlo v mieste trvalého bydliska. V prípade, že si prenajme priestory na vykonávanie činnosti - kanceláriu, má nahlásiť zmenu? Samozrejme si chce dať nájom za kanc. do nákladov.

Ohlásiť na ŽU a aj na DÚ ako súvisiaci priestor.
blavaciko
05.11.12,18:36
dakujem za doplnenie ;) (a fakt to nemyslim ironicky)
Laura1
05.11.12,19:01
Ďakujem za odpoveď.
mirka134
10.11.12,14:18
Dobrý deň

chcela by som Vás poprosiť o radu čo treba k tomu, keď chce otvoriť stánok - unimobunku v meste na sukromnom pozemku.
kde to treba nahlásiť a čo všetko treba s predajom vybaviť?

dakujem Vám veľmi pekne za rady
Indeed
10.11.12,14:24
Jednoznačne sa musíš rozhodnuť pre NAJVIAC frekventované miesto,

inak SKRACHUJEŠ !

Tomu VER!

Dostupnosť Tvojho obchodu pre potencialnych zákazníkov je doležitejšia ako Tvoja PONUKA !
mirka134
10.11.12,15:38
no ale ja to chcem len n a predaj pyrotechniky pre známeho je to len cez vianoce je to na dobrom mieste
mirka134
12.11.12,06:24
no ale ja to chcem len n a predaj pyrotechniky pre známeho je to len cez vianoce je to na dobrom mieste

prosím vás čo treba na zriadenie prevádzky s pyrotechnikou - stánok na vianočné obdobie na sukromnom pozemku

dakujem velmi pekne