smachotka
09.02.12,20:06
ahojte. mam taketo otazocky.
chcem predat vlecku, ktoru mam v majetku napr. za 5000 eur, mozem ju predat za taku sumu,ked si ju odpisujem z majetku a v nom ma zostatkovu cenu 10000 eur?
este jedna otázka. ked ju chcem predat v hotovosti a robim v polnohospodarstve musim mat podla toho noveho zakona registracnu pokladnu alebo to mozem predat na prijmove a vydavkove pokladnicne doklady?

dakujem vam za radu
tictac7
09.02.12,19:23
...môžeš predať aj za nižšiu, ako zostatkovú cenu - pozor ale na to, komu to za tú nižšiu sumu predáš - inak vlečka za 10000 € v zostatkovej cene - to je pozlátená?
...je jedno v čom podnikáš, predávaš svoj majetok, ktorý sa v zmysle zákona o ERP považuje za tovar a teda len bezhotovostná platba alebo ERP....
smachotka
10.02.12,05:31
to je vlecka s rôznymi nadstavcami a rozmetadlom a ine. preco mam davat pozor komu to predam? platba by mala prejst v hotovosti tak že potrebujem tu pokladnu pravda?
Katarina
10.02.12,11:19
...môžeš predať aj za nižšiu, ako zostatkovú cenu - pozor ale na to, komu to za tú nižšiu sumu predáš - inak vlečka za 10000 € v zostatkovej cene - to je pozlátená?
...je jedno v čom podnikáš, predávaš svoj majetok, ktorý sa v zmysle zákona o ERP považuje za tovar a teda len bezhotovostná platba alebo ERP....


Určite je to ako píšeš, mne sa to nezdá, to však neznamená že nemáš pravdu. Len si predstavme podnikateľa na ktorého sa povinnosť ERP nevzťahuje a pri predaji majetku kupujúci zahlási, že platí buď v hotovosti, alebo od kúpy odstupuje. To má podnikateľ utekať a vybaviť si ERP kvôli jednej transakcii alebo si hľadať iného kupcu.
tictac7
10.02.12,19:08
[/B]Určite je to ako píšeš, mne sa to nezdá, to však neznamená že nemáš pravdu. Len si predstavme podnikateľa na ktorého sa povinnosť ERP nevzťahuje a pri predaji majetku kupujúci zahlási, že platí buď v hotovosti, alebo od kúpy odstupuje. To má podnikateľ utekať a vybaviť si ERP kvôli jednej transakcii alebo si hľadať iného kupcu.

kukuč zákon v § 2 máš vymedzené pojmy, medzi iným aj to, čo sa v zmysle tohto zákona považuje za tovar.....
Katarina
10.02.12,20:00
žeby tam spadal aj predaj DHM u subjektu ktorý nemá povinnosť viesť ERP...........kosačka nebola kúpená ako tovar /za účelom ďalšieho predaja/ ale ako DHM tak teraz pri predaji sa prečo má správať ako tovar........
tictac7
10.02.12,20:05
žeby tam spadal aj predaj DHM u subjektu ktorý nemá povinnosť viesť ERP...........kosačka nebola kúpená ako tovar /za účelom ďalšieho predaja/ ale ako DHM tak teraz pri predaji sa prečo má správať ako tovar........

vieš čítať? akýkoľvek výrobok.... je úplne irelevantné, či do doby predaja to bol pre predajcu tovar, polotovar, majetok....
smachotka
12.02.12,11:41
ahojte volala som na DU. pýtala som sa že keď chcem predať vlečku z majetku, ktorú používam na poľnohospodárske služby a kupujúci bude platiť v hotovosti tak ERP nepotrebujem, pretože toto je klasifikované ako predaj majetku a nie tovaru. Toto mi tam povedali.
smachotka
14.02.12,10:51
este si chcem jedno upresnit. možem to predat pod obstaravaciu cenu? Obstr. cena je napr. 20000 eur a ja to chcem predat za 10000 eur.
tictac7
14.02.12,11:21
ahojte volala som na DU. pýtala som sa že keď chcem predať vlečku z majetku, ktorú používam na poľnohospodárske služby a kupujúci bude platiť v hotovosti tak ERP nepotrebujem, pretože toto je klasifikované ako predaj majetku a nie tovaru. Toto mi tam povedali.

nebudem Ťa presviedčať, rob, ako chceš...nech Ti to dá DÚ písomne, aby si zle nedopadla...
môj názor - v zmysle zákona je to tovar, zákon o ERP nerozlišuje tržby za majetok, tovar a služby, ale len tržby za tovar a služby. Inak by kasu nemusel mať nikto. Aj ako obchodník kúpim tovar, budem sa však tváriť, že je to pre mňa majetok (jedno či dlhodobý alebo nie) a potom budem predávať majetok.... Zákon taktiež nerozlišuje, že určitý výrobok je u obchodníka tovar a u iného podnikateľa majetok, zákon definuje čo je to tovar a v jeho zmysle je to všetko hmotné....
...to len tak, už sa k Tvojim príspevkom a príspevkom Kataríny na túto tému fakt vyjadrovať nebudem ;)
smachotka
14.02.12,17:37
to som aj chcela spraviť ale nedá sa im to poslať, tak som tam aspoň volala