vedette
09.02.12,22:33
zaujimalo by ma, ci je mozne namiesto mzdy v sro cerpat bezurocnu pozicku, ktora bude splatena az v den rozdelovania zisku, aby sa predislo plateniu dane z prace na dohodu.

spresnim:
1. traja spolocnici zalozili firmu a zaroven su zamestnancami v inych spolocnostiach, cize uz odvadzaju odvody do SP a ZP a nechcu ich platit este raz.
2. zaroven nechcu platit dane z prace na dohodu vo svojej firme
3. dvaja zo spolocnikov su konatelia na mandatnu zmluvu s narokom na odmenu 0 € (aby zase nemuseli nic zbytocneho platit).
4. zaroven vsetci traja spolocnici pracuju v sro s narokom na prijem 0 € (v tomto pripade asi netreba uzatvarat dohodu a pracovnej cinnosti, kedze mzda bude 0 €, len neviem, ci je taketo nieco mozne - poradte)
5. zaroven si nevyplacaju odmeny (zase pre neplatenie zbytocnych penazi)
6. ale chcu sa dostat k NEJAKYM peniazom z firmy este pred rozdelenim zisku a to prostrednictvom bezurocnej pozicky/poziciek (pocas roka ich moze byt viac) od firmy
7. zaroven tusim, ze z bezurocnej pozicky sa tiez plati dan z uroku 8 % myslim (podla obchodneho zakonnika)


plus dalsie otazky:
1. je mozne, aby spolocnici cerpali od sro pozicku, ked v nej nemaju uzatvoreny pracovny pomer?
2. je mozne, aby pozicku/pozicky splatili az pri vyplacani zisku?
3. je mozne pri tej pozicke a uroku radsej dohodnut v zmluve o pozicke nizsi urok ako tych 8 %, aby sa platila nizsia dan?
4. ak by ta pozicka fungovala, kedy sa plati dan z urokov? pri splateni pozicky? kto ju plati? FO v danovom priznani?
5. je vobec zmes tychto kombinacii mozna? (bohuzial sa v tychto zakonoch velmi neorientujem, ale chceme zalozit firmu a zistujeme, co je este v ramci zakonov). velka vdaka
KEJKA
09.02.12,22:13
takže miesto dane z príjmu za dohody bude sro platiť jednorazovo daň z príjmu zo zisku -super :), aká úspora, ked je sadzba rovnaká? ak nie sú nikde zamestnaní, každý by si mohol uplatniť nezdaniteľnú sumu 3*3500=10500 nezdanené a ešte o niečo viac, použila som okrúhle čísla.
ak si vyplatia zisk, každý zaplatí /asi užitočné a nie zbytočné :)/ odvody do ZP 10%,
ak by si vyplácali dohody, neplatia ZP, odvody sú 1,05% do SP, ale prečo radšej nezaplatiť 10%, že?

body 1,2,3, sú možné, 4 funguje podľa uzavretej zmluvy
celkvo kombinácia za daných legislatívnych podmienok ide v neprospech spoločníkov, ale čo už, každý rozhoduje sám za seba.
vedette
09.02.12,22:32
pisala som, ze uz pracuju na normalny pracovny pomer (v bode c. 1.) - nezdanitelne minimum v tej praci urcite presahuju (priemerna mesacna mzda v hrubom je 1100 €), cize tam by nebola ziadna uspora, keby v sro pracovali na dohodu - cely prijem na dohodu v sro by uz museli zdanit
vedette
09.02.12,22:38
co by teda bolo v prospech spolocnikov v tejto situacii? ak mate nejaky navrh? velka vdaka
KEJKA
10.02.12,13:46
pisala som, ze uz pracuju na normalny pracovny pomer (v bode c. 1.) - nezdanitelne minimum v tej praci urcite presahuju (priemerna mesacna mzda v hrubom je 1100 €), cize tam by nebola ziadna uspora, keby v sro pracovali na dohodu - cely prijem na dohodu v sro by uz museli zdanit
OK, beriem, všetky body som zrejme nevzala do úvahy,.....pardon.
príjem na dohody zdania, OK, ale ak nebudú dohody, zdaní zisk sro - opakujem, aká je to úspora?
príjem na dohody-povinný odvod SP je 1,05% ZP=0
podiel na zisku , povinný odvpd SP=0, odvod ZP=10%
aká úspora, alebo výhoda?