daria28
10.02.12,07:43
Pekný deň prajem,
mám dodávateľskú faktúru, na ktorej je dátum dodania 31.1.2012, uhradená bola dobierkou 1.2.2012. Viem, že správne by bolo zaúčtovať fa 501/321 v 1/2012 a úhradu fa 321/211 v 2/2012. Ale naša ekonómka je toho názoru, že môžem fa účtovať rovno do nákladov, čiže 501/211, aj keď ja tento názor nezdieľam, ale "šéfke" sa nemá oponovať. Tak sa chcem spýtať, do ktorého obdobia to mám takto zaúčtovať, do 1/2012 (kedy je dátum dodania), alebo do 2/2012 (kedy mi v skutočnosti ubudli peniaze z pokladne)???

Viem, že najjednoduchšie by bolo cez 321, ale keďže u nás vo firme 321 účtuje už spomínaná "šéfka", nemám odvahu jej faktúru zaniesť na stôl, aby ju ráčila nahrať...

Ďakujem za pochopenie aj za odpovede.
daria28
10.02.12,10:11
pekne prosím, poradí mi niekto, čo robiť??
topper1
10.02.12,10:22
ja to učtujem ako šefka hovori, keď je faktúra uhradena hned v hotovosti alebo dobierkou tak to dávam do pokladne 501/211. V tvojom pripade by som tam dal dátum 31.01. - môj názor
AlaNR
10.02.12,10:29
Môj názor a myslím, že aj najčistejšia cesta je zaevidovať faktúru do obdobia, kedy bola vystavená, t.j. do januára a úhradu (ako finančnú transakciu) dať vtedy, kedy bola vydaná z pokladne.
Ste plátcovia DPH?
Ak áno, a budete to robiť ako šéfka povedala, tak bacha na DPH. Tie tri kliky do počítača nie sú taká strašná robota...
Rozalka
10.02.12,10:31
Súhlasím s tebou (s Alou aj s Dariou).
Ale ak to chceš nahrať priamo do pokladne (lebo šéfke sa nechce nahrať faktúru), tak to môžeš až 1.2. - kedy skutočne ubudli peniaze.
Ako by to urobila, ak by sa toto stalo na prelome rokov?
topper1
10.02.12,10:41
hmmm...no čo ja viem...takže to mam zle? (hovorim o podvojnom účtovníctve)
Pôvodne ak som dostal fakturu, ktorá bola u dodávatela hned vyplatená a vystavil výdavkový pokladničný doklad, tak som zaevidoval fakturu a v pokladni som zaevidoval úhradu. Bol som ale upozornený auditorkou, že v prípade ak bola faktura hned uhradena je možné ju zaradiť priamo do pokladne pretože nevznikol záväzok. Tak ja neviem, vymenim auditorku?
daria28
10.02.12,10:56
Ďakujem za reakcie,
topper1, keď mám fa aj doklad o úhrade (dobierka) v tom istom mesiaci, neriešim to a nahrám to priamo do pokladne. Teraz som sa rozhodla, aby to bolo celkom správne s tými dátumami, že faktúry som dala šéfke na stôl a poprosila som ju, aby ich nahrala do januára a ja nahrám úhradu vo februári, ako to v skutočnosti aj bolo. Šéfka tu dnes nie je, budúci týždeň v práci nie som zase ja, tak budem dúfať, že šéfka to nejako strávi... :rolleyes:
Ešte raz vďaka...
daria28
10.02.12,10:57
Ešte by som mala otázku,
mám doklad - faktúru, na ktorej je napísané: "Forma úhrady: dobierkou" a ešte v spodnej časti faktúry hrubo zvýraznené: "Neplaťte, uhradené dobierkou!"
Potrebujem k takémuto dokladu ešte nejaké iné potvrdenie o úhrade??? Náš zamestnanec, ktorý sa so mnou účtoval s týmto dokladom, samozrejme žiadny doklad o zaplatení nemá.
zuzana
10.02.12,11:00
Čo sa týka DPH, je možné to uplatniť do DPH v januári, kedy je zdaniteľné plnenie, alebo vo februári, ak to prišlo až v tom mesiaci.
Rozalka
12.02.12,16:08
Ešte by som mala otázku,
mám doklad - faktúru, na ktorej je napísané: "Forma úhrady: dobierkou" a ešte v spodnej časti faktúry hrubo zvýraznené: "Neplaťte, uhradené dobierkou!"
Potrebujem k takémuto dokladu ešte nejaké iné potvrdenie o úhrade??? Náš zamestnanec, ktorý sa so mnou účtoval s týmto dokladom, samozrejme žiadny doklad o zaplatení nemá.
V takomto prípade by si mala mať doklad od doručovateľa, ak nemáš, vyžiadaj od dodávateľa.