susedaaa
10.02.12,09:52
Dobry den, chcem sa spytat, pri organizovani spolocenskych podujati (s kupou jedla a naslednym predajom) je potrebna aj zivnost Pohostinska cinnost a vyroba hotovych jedal pre vydaj ???

Dakujem za radu
Economic
12.02.12,13:16
Poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu konzumáciu = voľný predmet podnikania
Prevádzkovanie výdajne stravy = voľný predmet
nero 5
13.02.12,07:18
Zdravim.potrebujem poradit nakolko som sa po 16 rokoch podnikania dozvedel ,ze mam zly zivnostensky list.Som vyuceny v odbore klampiar so specialnym zameranim na karoserie .Presny prepis vyucneho listu)Na zivnosti som mal uvedene ,klampiarske,zvaracske a natieracske prace. Vservise som odpracoval 11 a pol roka.Cely zivot pracujem okolo aut ,rozoberam,skladam a pod.veci- bez zasahu do motorickej casti .Do tych sa nepustam nechavam to na odbornikov.Teraz som obnovil zivnost a dal som si oprava a udrzba motorovych vozidiel - .pneuservis.Pani na zivnostenskom mi povedala,ze ak chcem opravovat auta tak musim doniest potvrdenie o ziskanej praxe automechanika .Ma pravdu alebo mi staci môj vyucny list ? Ved v dnesnej dobe uz autoopravar robi vsetko a hlavne ak je sukromnik.
nero 5
13.02.12,07:20
Teraz podla toho potrebujem 3 zivnostenske listy.
Zita5
13.02.12,07:26
Obsahové vymedzenie remeselých živnosti z oblasti výroby motorových a ostatných dopravných prostriedkov – opravy pracovných strojov, diagnostika opravy cestných motorových vozidiel, opravy karosérií. Ktoré činnosti patria do týchto remeselných živností a ktoré činnosti je možné vykonávať ako voľnú živnosť.

6. Opravy pracovných strojov

Oprava pracovných strojov zahŕňa:


Opravy pracovných strojov (ide o stroje, ktoré sú prispôsobené vykonávať pracovné činnosti) a ich funkčných celkov.
Demontáž, kontrola a opravy jednotlivých súčiastok, podskupín a skupín a ich montáže;
Všetky stupne opravárenských prác.
Kontrola funkcií po vykonaných opravách a uvádzanie opravených pracovných strojov do prevádzky.

Nasledujúce súvisiace činnosti nepatria medzi remeselné a je ich možné vykonávať ako voľnú živnosť:



prípravné práce pri oprave a údržbe pracovných a poľnohospodárskych strojov
prípravné práce pri dennej technickej údržbe pracovných a poľnohospodárskych strojov (čistenie, umývanie)
výmena jednoduchých mechanických častí strojov podľa odporučenia výrobcu





7. Diagnostika a opravy cestných motorových vozidiel

Diagnostika a oprava cestných motorových vozidiel zahŕňa:


Diagnostiku, opravy, údržbu, servis, záručné a pozáručné prehliadky – mopedov, motocyklov, osobných automobilov, autobusov, nákladných automobilov, ťahačov, prípojných vozidiel a traktorov;
diagnostika, opravy, úpravy a výmeny mechanických, pneumatických, hydraulických skupín a podskupín vozidiel ako aj elektrického vybavenia motorových vozidiel.

Obsahom živnosti je renovácia systémov, konštrukčných častí a samostatných technických celkov vozidiel, diagnostika a nastavovanie prevádzkových parametrov vozidiel vrátane nastavenia emisií.


Nasledujúce súvisiace činnosti nepatria medzi remeselné a je ich možné vykonávať ako voľnú živnosť:



oprava a výmena pneumatík (pneuservis), protektorovanie pneumatík
vyváženie kolies
výmena a opravy čelných skiel, okien vozidiel, lepenie bezpečnostných fólií
antikorózna úprava vozidiel, umývanie a konzervovanie vozidiel
aplikácie antikoróznych prostriedkov pre ochranu dutín vozidiel, podvozkov, nárazníkov, ložných plôch
montáž ťažných zariadení




8. Opravy karosérií

Oprava karosérií zahŕňa:


Opravy karosérií motorových i nemotorových osobných, nákladných a špeciálnych vozidiel, pracovných strojov (samohybných a prípojných, účelových nadstavieb a ich dielov,
opravy poškodených častí ručným alebo strojným tvárnením, rovnaním, vyťahovaním, vyklepávaním vyváraním alebo vyvaľovaním.
Skompletizovanie výstroje karosérií, povrchová úprava.

Nasledujúce súvisiace činnosti nepatria medzi remeselné a je ich možné vykonávať ako voľnú živnosť:



lakovanie karosérie (bez opravy karosérie) striekaním
odstraňovanie starých náterov – mechanicky, chemicky, príprava podkladu odmastením
použitie dizajnérskeho lakovania, písmomaliarstva
výmena tesniacich prvkov karosérie a opravy vnútorného vybavenia karosérie vozidiel
aplikácie antikoróznych a leštiacich prostriedkov pre ochranu karosérie




http://www.uspesne-podnikanie.sk/remeselne-zivnosti-vyroba-motorovych-a-ostatnych-dopravnych-prostriedkov

P.S.Vyžiadajte si od zamestnávateľov potvrdenie o dĺžke zamestnania v príslušnom obore.
Economic
13.02.12,07:29
Zdravim.potrebujem poradit nakolko som sa po 16 rokoch podnikania dozvedel ,ze mam zly zivnostensky list.Som vyuceny v odbore klampiar so specialnym zameranim na karoserie .Presny prepis vyucneho listu)Na zivnosti som mal uvedene ,klampiarske,zvaracske a natieracske prace. Vservise som odpracoval 11 a pol roka.Cely zivot pracujem okolo aut ,rozoberam,skladam a pod.veci- bez zasahu do motorickej casti .Do tych sa nepustam nechavam to na odbornikov.Teraz som obnovil zivnost a dal som si oprava a udrzba motorovych vozidiel - .pneuservis.Pani na zivnostenskom mi povedala,ze ak chcem opravovat auta tak musim doniest potvrdenie o ziskanej praxe automechanika .Ma pravdu alebo mi staci môj vyucny list ? Ved v dnesnej dobe uz autoopravar robi vsetko a hlavne ak je sukromnik.

Nevidím dôvod, aby zanikali staré oprávnenia. No ak by pani na ŽÚ predsa len trvala na rozšírení predmetu, vedz že keď sa to urobí elektronicky, dá sa na tom ušetriť. Pokiaľ si bol ako živnostník aj doteraz, a skutočne si vykonával spomínané práce, možno budú od teba požadovať preukázať fakturáciu.... Už som to raz pre jedného klienta robila. (tú prax vykrývaš tou fakturáciou)
Zita5
13.02.12,07:30
Economic
13.02.12,07:46
Živnostenský list nemôže byť zlý... Možno len neúplný na terajšiu dobu. Keby nebol dobrý, zo ŽÚ by ti prišlo rozhodnutie o zrušení. Ale určite si doplň nový predmet podnikania po porade s pracovníčkami prostredníctvom JKM na ŽÚ. Radi ti poradia tak, aby si mohol fungovať tak ako potrebuješ.
nero 5
13.02.12,16:36
Dakujem za rady .Posledne mesiace nerobim nic ine iba pocuvam a vybavujem papier za papierom .Vraj demokracia a je to este horsie ako kedysi dvojnasobna birokracia, zakony na hlavu a to vsetko len preto aby obycajny clovek nemohol slobodne podnikat.
nero 5
15.02.12,11:01
Economic- tak bol som sa poradit a nic ine som sa nedozvedel ,lebo to su nastudovane stroje opakujuce zakony a poucky.Oni proste za to nemôzu a ten co vytvoril tieto pravidla nemal ani len potuchy o praci pri oprave motoroveho vozidla.Ved podla toho ich vykladu by som sa nesmel dotknut nicoho ineho ako len karoserie ak som opravar karoserii tak nesmiem sahnut -na brzdy,tlmice capy,svetla, a pod .To akoze na rozobratie a poskladanie vozidla ,co pride ku mne do opravy mam si pozvat cloveka co vlastni vyucny list automechanika ? Inac ked som spomenul tie faktury ,tak som hned dostal odpoved ,ze môzem ,ale nie sam sebe ,lebo by som este mohol dostat pokutu za neopravnene podnikanie.Takze koho faktury mam vlastne dokladovat aby mi uverili ,ze tie prace som v minulosti vykonaval? Prepacte ,ze take dlehe ,ale som totalne sklamany ako sa to vsetko meni.
nero 5
15.02.12,11:20
Zita5 - v roku 1992 odeky mam zivnost mi nikto take nic neukazal. Autoopravar bol ten co opravuje auta .Jednoducho povedane donesies pokazene ,rozbite a odchadzas na opravenom (ako za nova).
Economic
15.02.12,11:41
Zita5 - v roku 1992 odeky mam zivnost mi nikto take nic neukazal. Autoopravar bol ten co opravuje auta .Jednoducho povedane donesies pokazene ,rozbite a odchadzas na opravenom (ako za nova).

§ 22 bod 2 Praxou v odbore alebo v príbuznom odbore podľa odseku 1 s rozumie skutočné vykonávanie príslušnej činnosti, ktoré je v súlade so živnostenským zákonom a osobitnými predpismi. Tú svoju prax vieš preukázať Tebou vydanými faktúrami pre svojich odberateľov. Ja som takto preukazovala u nás prax u jedného zodpovedného človeka, ktorý vykonával prax ako živnostník a prechádzal na PO.

Vôbec celý § 22 hovorí o dokladoch o odbornej spôsobilosti a jeho preukazovaní. Nájdi si úplné platné znenie, z toho potom vychádzaj pri jednaní so živn. úradom.

Ja osobne nevidím v tom problém. Už len to, že máš vydaný na toľké roky živnostenský list - musíš mať potrebnú prax. Tie tebou vystavené FA za priebeh tvojej praxe, by mal obstáť práve z toho dôvodu, že kedysi bol jednoducho opravár presne tak ako píšeš.
nero 5
15.02.12,12:01
No to sa lahko hovori ,ale mna prave odradza to ako mi to ta pani povedala ,ze ma môzu pokutovat za neopravnene podnikanie.
Economic
15.02.12,12:07
No to sa lahko hovori ,ale mna prave odradza to ako mi to ta pani povedala ,ze ma môzu pokutovat za neopravnene podnikanie.

Škoda že nie si odtiaľto, zobrala by som si ťa pod ochranné krídla. Aké neoprávnené podnikanie ? Keď od roku 1992 máš živnostenský list ? To čo drístajú ? Robil si si svoju prácu, nestaral si sa o zmenu podmienok... A keď sme u toho, ak sa tvária, že si podnikal neoprávnene, prečo Ťa neupozornili na to ? Ani kontrolu si žiadnu nemal ? Musíš s nimi hľadať dohodu... nech ti poradia... a nech sú ľudia a nech sa pre boha nevyhrážajú pokutou.
Zita5
15.02.12,12:20
Zdravim.potrebujem poradit nakolko som sa po 16 rokoch podnikania dozvedel ,ze mam zly zivnostensky list.Som vyuceny v odbore klampiar so specialnym zameranim na karoserie .Presny prepis vyucneho listu)Na zivnosti som mal uvedene ,klampiarske,zvaracske a natieracske prace. Vservise som odpracoval 11 a pol roka.Cely zivot pracujem okolo aut ,rozoberam,skladam a pod.veci- bez zasahu do motorickej casti .Do tych sa nepustam nechavam to na odbornikov.Teraz som obnovil zivnost a dal som si oprava a udrzba motorovych vozidiel - .pneuservis.Pani na zivnostenskom mi povedala,ze ak chcem opravovat auta tak musim doniest potvrdenie o ziskanej praxe automechanika .Ma pravdu alebo mi staci môj vyucny list ? Ved v dnesnej dobe uz autoopravar robi vsetko a hlavne ak je sukromnik.

Verím Vám, že je v tom chaos a preveľký.Na vine sú aj rôzne novelizácie zákonov, a presúvanie živností z voľných do remeselných a opačne .A verím aj že ste rozhorčený.

Ešte raz zrekapitulujme o čo sa vlastne jedná .
16 rokov podnikáte na základe živnostenského listu, v ktorom máte činnosti - klampiarske,zváračské a natieračské práce .Na základe týchto činností ste ale aj opravovali mechanickú časť motorových vozidiel a svoje práce ste fakturovali ako oprava vozidla .
Ak bolo treba opraviť motorickú časť vozidla, na túto opravu ste si objednali odborníka a túto prácu Vám vyfakturoval .

Dobre tomu chápem ?

Čo myslíte pod pojmom obnovil živnosť ? To, že ste požiadali resp. podali na ŽU Ohlásenie o voľnej živnosti oprava a údržba motorových vozidiel?

Ja to celé vidím tak, že je mi Vás v prvom rade ľúto . V druhom rade vzťah práce k autám ste mali z toho titulu, že máte klampiarstvo .Z vyššie uvedeného mi to tak vychádza .Ale opravu MV má v profesii automechanik, to je pravda .
Takže nechcem byť krutá, ale pracovníčke Živnostenského úradu , bez toho, že nevidím Vaše faktúry, musím dať za pravdu , že ak ste fakturovali opravu motorových vozidiel a týmito faktúrami sa chcete preukázať(dĺžka praxe) , tak skutočne by Vám hrozila pokuta .Pretože skutočne ste neoprávnene podnikali .


Stojí teraz za uváženie, či by sa Vám neoplatilo podnikať v oprave motorových vozidle prostredníctvom Zodpovedného zástupcu - automechanik...človek s praxou .
§ 11
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-01-01-2012-a.html#hore)
(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.

Veľmi by som Vám chcela pomôcť, ale ak to chápem správne, ako to rozpisujem vyššie, tak šancu nevidím .Lebo oficiálne skutočne prax v oprave MV neviete preukázať .
Zita5
15.02.12,12:28
Zita5 - v roku 1992 odeky mam zivnost mi nikto take nic neukazal. Autoopravar bol ten co opravuje auta .Jednoducho povedane donesies pokazene ,rozbite a odchadzas na opravenom (ako za nova).

Ja sa veľmi dobre pamätám na rok 1992, lebo v tedy som aj ja začala podnikať. Vtedy dali do Oprávnenia na podnikanie každému skoro to čo chcel. Možno tu je tá chyba...a potom nastal kolotoč zmien v zákonoch....a pracanti len makali a pracovali s pomyslením, že však čo, nič nerobím zle,podnikám.Lenže neznalosť zákonov nás neospravedlňuje a to sa týka nás všetkých, včetne mňa aj Vás a podobne.
nero 5
15.02.12,12:51
Tak na pravu mieru .Tie prace aj mechanicke aj vsetko co sa tyka opravy MV som vykonaval za tie roky ja na moju zivnost a nieco aj s kolegom automechanikom u ktoreho som bol v najme ,ale potom sme sa rozisli v dobrom .Staru dielnu mi predal, on sa zbudoval a zrobil si dielnu v dome. Ak mi on da potvrdenie bude to v poriadku?
Zita5
15.02.12,12:57
Tak na pravu mieru .Tie prace aj mechanicke aj vsetko co sa tyka opravy MV som vykonaval za tie roky ja na moju zivnost a nieco aj s kolegom automechanikom u ktoreho som bol v najme ,ale potom sme sa rozisli v dobrom .Staru dielnu mi predal, on sa zbudoval a zrobil si dielnu v dome. Ak mi on da potvrdenie bude to v poriadku?

Hej , len ešte mi odpovedzte na moju otázku - tie práce ste vykonávali na základe živnostenského oprávnenia - klampiarstvo,zváračstvo a natieračstvo? Iné ste nemali v živnostenskom liste ?
nero 5
15.02.12,13:06
Economic- pekne to pises ,ale väcsina uradnikov na Slovensku uz nie su ludia ,ale stroje ,ktore maju akoby vytetovane v mozgu tie iste stale opakujuce zakony a paragrafy .Este ze pri tych vybavovackach som stretol aj ludi co ma potesili .Danove som odvadzal bez problemov a konntroly som na stastie nemal .Takze asi tak.
nero 5
15.02.12,13:10
Zita5 - ano ja som mal svoju zivnost a on svoju. Pracovali sme samostatne v jednom objekte on mal svoju zivnost (bezna oprava automobilov) .
nero 5
15.02.12,13:25
Mam 11,5 rocnu prax v servise kde som sa vyucil - pred vela rokmi.V ucebnom pomere sme prechadzali vsetki pracoviska ako automechanik,autocalunik,autoelektrikar,tester ,lakovna,geometria a proste vsetko co sa opav aut tyka.To vsetko preto aby sa na nas nieco nalepilo.Po tychto rokoch prace som sa osamostatnil .Na urade kde sa vybavovali zivnosti som predlozil vyucny list Klampiar s odbornym zameranim na karoserie.Predtym bol klampiar ten co klepe auta .teraz uz je to autoklampiar alebo este novsie karosar.Ja za to nemôzem ,ze do zivnosti mi pani zapisala klampiar.Ved inac co ine tam mala v tej dobe napisat?
Zita5
15.02.12,13:26
Zita5 - ano ja som mal svoju zivnost a on svoju. Pracovali sme samostatne v jednom objekte on mal svoju zivnost (bezna oprava automobilov) .

Takže potvrdzujete živnosť na klampiarstvo, zváračstvo a natieračstvo .
Čo ste písali do textu faktúr, ak ste niečo fakturovali ?
nero 5
15.02.12,18:22
Na zaklade Vasej ústnej objednavky na opravu motorového vozidla znackyFORD a pod. EČ,Vám fakturujem za tieto vykonané práce: + rozpis vykonaných prác. Asi takto zacinala kazda jedna faktura.( alebo cena stanovena ústnou dohodou)
alessi
15.02.12,18:34
nero, zita sa pýtala konkretne na tie činnosti.
ide o to, či vy ste si fakturaovali len klampiarske a Vaš kolega ostatne prace tak potom je všetko ok. Ale ak ste fakturovali aj opravu auta(aj ked len opravu klučky na dverach) tak už ste to neopravnene fakturovali. a prave tam ostatní mieria otazkami, čo konkretne ste fakturovali.
Economic
15.02.12,18:46
nero, zita sa pýtala konkretne na tie činnosti.
ide o to, či vy ste si fakturaovali len klampiarske a Vaš kolega ostatne prace tak potom je všetko ok. Ale ak ste fakturovali aj opravu auta(aj ked len opravu klučky na dverach) tak už ste to neopravnene fakturovali. a prave tam ostatní mieria otazkami, čo konkretne ste fakturovali.


Pre mňa je problém sa dostať k zneniu živnostenského zákona ohľadom tej klampiarskej práce (alebo vymedzenia obsahu predmetu z tej doby), ale ak vtedy sa nepísali opravy motorových vozidiel ale klampiarske práce, tak do opravy áut spadá predsa aj klampiarčina. A ak to aj robil od roku 1992, má fakt obrovskú prax ak to robil ako živnostník.... A možno veľmi slušnú klientelu...
Pochybyl aj úrad, lebo nevykonal doteraz žiadnu kontrolu a nedal žiadnu sankciu. Ani ničím neupozornil podnikateľa, že nesplňuje podmienky. Preto ak to chce teraz legálne robiť (ešte mi uniklo vzdelanie zadávateľa) v súlade so živn. zákonom, jedine slušne to doriešiť cez tie vystavené FA. Normálni úradníci by to mali pochopiť.
Zita5
16.02.12,05:40
Pre mňa je problém sa dostať k zneniu živnostenského zákona ohľadom tej klampiarskej práce (alebo vymedzenia obsahu predmetu z tej doby), ale ak vtedy sa nepísali opravy motorových vozidiel ale klampiarske práce, tak do opravy áut spadá predsa aj klampiarčina. A ak to aj robil od roku 1992, má fakt obrovskú prax ak to robil ako živnostník.... A možno veľmi slušnú klientelu...
Pochybyl aj úrad, lebo nevykonal doteraz žiadnu kontrolu a nedal žiadnu sankciu. Ani ničím neupozornil podnikateľa, že nesplňuje podmienky. Preto ak to chce teraz legálne robiť (ešte mi uniklo vzdelanie zadávateľa) v súlade so živn. zákonom, jedine slušne to doriešiť cez tie vystavené FA. Normálni úradníci by to mali pochopiť.


economic, aby si nebola v obraze, že nechcem zadávateľovi pomôcť , ale už v roku 1992 to bolo takto :)

D R U H Á Č A S Ť
DRUHY ŽIVNOSTÍ
H L A V A I
OHLASOVACIE ŽIVNOSTI
§ 19
Ohlasovacie živnosti sú:
a) remeselné, ak je podmienkou prevádzkovania živnosti
odborná spôsobilosť získaná vyučením v odbore,
b) viazané, ak je podmienkou prevádzkovania živnosti
odborná spôsobilosť získaná inak,
c) voľné, ak nie je ako podmienka prevádzkovania
živnosti odborná spôsobilosť ustanovená.

a už v roku 1992 oprava vozidiel bola remeselná živnosť
R E M E S E L N É Ž I V N O S T I

Príloha č. 1 zákona č. 455/1991 Zb.


SKUPINA 103: Výroba motorových a ostatných dopravných
prostriedkov
Opravy motorových vozidiel
Výroba a opravy poľnohospodárskych strojov
Opravy karosérií


D i e l 1
Remeselné živnosti
§ 20
Remeselné živnosti sú živnosti uvedené v prílohe č. 1
zákona.
Odborná spôsobilosť
§ 21
(1) Odborná spôsobilosť sa preukazuje výučným listom30)
alebo iným dokladom o riadnom ukončení učebného
odboru a dokladom o vykonaní trojročnej praxe
v odbore, prípadne v príbuznom odbore, pokiaľ nie je
dĺžka praxe ustanovená v prílohe inak.
§ 22
(1) Doklady o odbornej spôsobilosti uvedené v § 21
možno nahradiť:
a) vysvedčením o záverečnej skúške na strednom odbornom
učilišti a dokladom o vykonaní trojročnej
praxe v odbore, prípadne príbuznom odbore alebo
b) vysvedčením, o maturitnej skúške na strednej odbornej
škole alebo na strednom odbornom učilišti
alebo gymnáziu s predmetmi odbornej výchovy alebo
na nadstavbovom štúdiu v rovnakom odbore a dokladom
o vykonaní dvojročnej praxe v odbore, prípadne
v príbuznom odbore31) alebo
c) vysvedčením o absolvovaní vysokej školy v príslušnom
technickom, prípadne ekonomickom odbore
a dokladom o jednoročnej praxi v odbore alebo
d) úspešným vykonaním kvalifikačnej skúšky pred
komisiou zloženou zo zástupcov živnostenského
úradu, príslušnej strednej odbornej školy alebo
stredného odborného učilišťa, ako aj príslušného
živnostenského spoločenstva, ak je zriadené.


Prikladám aj zákon z roku 1990 a 1991 účinný v roku 1992. Ak bude ozaj na základe Tvojej rady apelovať a argumentovať faktúrami za opravu vozidla , mám za to, že skutočne môže dostať pokutu o neoprávnenom podnikaní .Oprava motorového vozidla bola a je remeselnou činnosťou a musí preukázať odbornú spôsobilosť .Klampiar a automechanik sú dva rôzne odbory .

V roku 1990 to bol Zákon o súkromnom podnikaní občanov , 2.10. 1991 to už bol na svete živnostenský zákon účinný od 1.1.1992, kde v prílohe č. 1 zákona č. 455/1991 Zb. boli vyšpecifikované remeselné živnosti .
Áno, nespochybňujem ........ má obrovskú prax,tak ako píšeš economic, ale prax (oprava motorových vozidiel ) vykonával bez Živnostneského oprávnenia .

nechcem držať stránku pracovníčkam ŽU, ale majú pravdu .Spravil chybu aj nero5, že roky vykonával prácu na ktorú nemal povolenie(zasa mám na mysli len tú opravu MV, nie klampiarstvo)a počas týchto rokov sa na to neprišlo.Ak by bola prišla kontrola zo ŽU , tak by ho to snáď prinútilo nejako v tejto situácii inak konať .

Treba uvažovať smerom ako som už písala, Zodpovedný zástupca, alebo združenie FO v spojitosti klampiar-automechanik, len na remeselnú činnosť Oprava vozidiel.
Economic
16.02.12,06:11
economic, aby si nebola v obraze, že nechcem zadávateľovi pomôcť , ale už v roku 1992 to bolo takto :)

D R U H Á Č A S Ť
DRUHY ŽIVNOSTÍ
H L A V A I
OHLASOVACIE ŽIVNOSTI
§ 19
Ohlasovacie živnosti sú:
a) remeselné, ak je podmienkou prevádzkovania živnosti
odborná spôsobilosť získaná vyučením v odbore,
b) viazané, ak je podmienkou prevádzkovania živnosti
odborná spôsobilosť získaná inak,
c) voľné, ak nie je ako podmienka prevádzkovania
živnosti odborná spôsobilosť ustanovená.

a už v roku 1992 oprava vozidiel bola remeselná živnosť
R E M E S E L N É Ž I V N O S T I

Príloha č. 1 zákona č. 455/1991 Zb.


SKUPINA 103: Výroba motorových a ostatných dopravných
prostriedkov
Opravy motorových vozidiel
Výroba a opravy poľnohospodárskych strojov
Opravy karosérií


D i e l 1
Remeselné živnosti
§ 20
Remeselné živnosti sú živnosti uvedené v prílohe č. 1
zákona.
Odborná spôsobilosť
§ 21
(1) Odborná spôsobilosť sa preukazuje výučným listom30)
alebo iným dokladom o riadnom ukončení učebného
odboru a dokladom o vykonaní trojročnej praxe
v odbore, prípadne v príbuznom odbore, pokiaľ nie je
dĺžka praxe ustanovená v prílohe inak.
§ 22
(1) Doklady o odbornej spôsobilosti uvedené v § 21
možno nahradiť:
a) vysvedčením o záverečnej skúške na strednom odbornom
učilišti a dokladom o vykonaní trojročnej
praxe v odbore, prípadne príbuznom odbore alebo
b) vysvedčením, o maturitnej skúške na strednej odbornej
škole alebo na strednom odbornom učilišti
alebo gymnáziu s predmetmi odbornej výchovy alebo
na nadstavbovom štúdiu v rovnakom odbore a dokladom
o vykonaní dvojročnej praxe v odbore, prípadne
v príbuznom odbore31) alebo
c) vysvedčením o absolvovaní vysokej školy v príslušnom
technickom, prípadne ekonomickom odbore
a dokladom o jednoročnej praxi v odbore alebo
d) úspešným vykonaním kvalifikačnej skúšky pred
komisiou zloženou zo zástupcov živnostenského
úradu, príslušnej strednej odbornej školy alebo
stredného odborného učilišťa, ako aj príslušného
živnostenského spoločenstva, ak je zriadené.


Prikladám aj zákon z roku 1990 a 1991 účinný v roku 1992. Ak bude ozaj na základe Tvojej rady apelovať a argumentovať faktúrami za opravu vozidla , mám za to, že skutočne môže dostať pokutu o neoprávnenom podnikaní .Oprava motorového vozidla bola a je remeselnou činnosťou a musí preukázať odbornú spôsobilosť .Klampiar a automechanik sú dva rôzne odbory .

V roku 1990 to bol Zákon o súkromnom podnikaní občanov , 2.10. 1991 to už bol na svete živnostenský zákon účinný od 1.1.1992, kde v prílohe č. 1 zákona č. 455/1991 Zb. boli vyšpecifikované remeselné živnosti .
Áno, nespochybňujem ........ má obrovskú prax,tak ako píšeš economic, ale prax (oprava motorových vozidiel ) vykonával bez Živnostneského oprávnenia .

nechcem držať stránku pracovníčkam ŽU, ale majú pravdu .Spravil chybu aj nero5, že roky vykonával prácu na ktorú nemal povolenie(zasa mám na mysli len tú opravu MV, nie klampiarstvo)a počas týchto rokov sa na to neprišlo.Ak by bola prišla kontrola zo ŽU , tak by ho to snáď prinútilo nejako v tejto situácii inak konať .

Treba uvažovať smerom ako som už písala, Zodpovedný zástupca, alebo združenie FO v spojitosti klampiar-automechanik, len na remeselnú činnosť Oprava vozidiel.


Zitka, ďakujem veľmi pekne za také perfektné doplnenie. Skutočne zo starého zákona vidno, že klampiar je zahrnutý v 113 v stavebnej činnosti a opravy áut do výroby čo je pod 103 . To sú nie ani príbuzné odbory podľa toho. A to potom fakt vyzerá, ako keby síce v praxi na základe oprávnenia klampiar(ako uvádza) vykonával niečo úplné iné a teda ozaj neoprávnene. Takže tu ostáva len splniť podmienky k aktuálnej platnej právnej legislatíve a na vydanie Osvedčenia splniť požadované doklady : patričné vzdelanie a prax. Aj napriek dlhoročnej praxe. Ešte ma tak napadá, či by mu potvrdenie o vykonaní praxe nedal ten spomínaný priateľ, ktorý to robil spolu s ním.... To by zrejme pomohlo....
nero 5
16.02.12,18:38
alessi -musim sa pousmiat nad tou vetou,ze ak by som opravoval klucku na dverach ,ze by to bolo neopravnene. Kto to potom ma rozobrat,alebo kto je na to kompetentny ,ked uz calunici alebo presnejsie autocalunici uz ani neexistuju,alebo ty co sa to ucili uz vymreli.Vyuceny klampiar ,alebo karosar si dokaze vsetkom rozobrat sam nakolko bol na to odborne uceny a presne tak ako sa to tu nizie pise koncilo sa to odbornou skuskou a vyucnym listom.Opytaj sa kohokolvek z autoopravarov,ze kto ma tie klucky na starosti ,co ti v setci odpovedia.Este som nepocul o odbore kluckar ,alebo zamkar a pod somariny ,ktore pani na zivnostenskom úrade nevedia pochopit a dokonca ani ty mudrlanti ,co schvalili a vymysleli taketo zakony na opravy automobilov.Pamätam na automechanikov vyucenych v odbore ,co vedeli nasadzovat predne koleso na autobus a dalsi mechanik zadne ,nakolko pocas trojrocnej praxw nerobil nic ine ,ale hlavne ,ze mal vyucny list automechanika,Asi tak !
nero 5
16.02.12,18:43
Zita5 a Economic - dakujem vam velmi pekne ,ze sa so mnou takto zaoberate a snazite sa mi pomôct aspon odbornymi radami.Skusim nieco s tym mojim kolegom a potom to sem hodim ako som pochodil . Vdaka este raz. Auta to je môj zivot a neviem ,co ine by som bez toho robil.
Economic
16.02.12,18:44
Zita5 a Economic - dakujem vam velmi pekne ,ze sa so mnou takto zaoberate a snazite sa mi pomôct aspon odbornymi radami.Skusim nieco s tym mojim kolegom a potom to sem hodim ako som pochodil . Vdaka este raz. Auta to je môj zivot a neviem ,co ine by som bez toho robil.

To mi bolo hneď jasné, že bez áut nemôžeš. byť. Držím palce, aby všetko dobre dopadlo.... určite daj vedieť...
Zita5
16.02.12,18:45
Zita5 a Economic - dakujem vam velmi pekne ,ze sa so mnou takto zaoberate a snazite sa mi pomôct aspon odbornymi radami.Skusim nieco s tym mojim kolegom a potom to sem hodim ako som pochodil . Vdaka este raz. Auta to je môj zivot a neviem ,co ine by som bez toho robil.

Len sa pozhovárajte , rozmyslite si čo a ako.Napíšte potom ako ďalej ste sa rozhodli ....a ak bude niečo treba a budeme vedieť, tak poradíme.
alessi
17.02.12,10:00
alessi -musim sa pousmiat nad tou vetou,ze ak by som opravoval klucku na dverach ,ze by to bolo neopravnene. Kto to potom ma rozobrat,alebo kto je na to kompetentny ,ked uz calunici alebo presnejsie autocalunici uz ani neexistuju,alebo ty co sa to ucili uz vymreli.Vyuceny klampiar ,alebo karosar si dokaze vsetkom rozobrat sam nakolko bol na to odborne uceny a presne tak ako sa to tu nizie pise koncilo sa to odbornou skuskou a vyucnym listom.Opytaj sa kohokolvek z autoopravarov,ze kto ma tie klucky na starosti ,co ti v setci odpovedia.Este som nepocul o odbore kluckar ,alebo zamkar a pod somariny ,ktore pani na zivnostenskom úrade nevedia pochopit a dokonca ani ty mudrlanti ,co schvalili a vymysleli taketo zakony na opravy automobilov.Pamätam na automechanikov vyucenych v odbore ,co vedeli nasadzovat predne koleso na autobus a dalsi mechanik zadne ,nakolko pocas trojrocnej praxw nerobil nic ine ,ale hlavne ,ze mal vyucny list automechanika,Asi tak !

nero, nemyslel som to až tak važne. z tvojho pohladu to može byť blbe, ale uradnici slovičkarčia fest. o to mi išlo. možno som zvolil nevhodny priklad, išlo mi o princip.
nero 5
17.02.12,21:36
Ok. ale je to presne tak ako som popisal na tvoju odpoved,Aj s tou ich nezmyselnou zivnostou - vraj Diagnostika motorovych vozidiel.Mozno budem krivdit ,alebo ani nie po mojich skusenostiach ,ze s radou tkz.automechanikou a panov na zivnostenskom urade ani nevie ,co to slovo znamena .Hlavne ,ze to odborne pomenovali,ze ? jedno lutujem ,ze som si vtedy davno nedal do zivnosti ,,Bezna oprava motorovych vozidiel" takto by to bolo v poriadku.Aspon tak mi to potvrdili na ŽU.(kto mi vysvetli ,co sa pod tym pojmom rozumie )?!
nero 5
17.02.12,21:39
Nic v zlom ,ale ??Bezne sledujem ako si ludia na parkovisku menia brzdove dosticky ,alebo aj menia tlmice a menia motory,prevodovky apod veci. a to doslovne .(nesrandujem)
alessi
23.02.12,18:24
to sa deje bežne... poznam takych.... dnes je to aj nutnosť ak chce človek ušetriť na práci a človek je toho schopny. Ozaj a ako to nakoniec dopadlo?
nero 5
12.03.12,10:16
takze dnes som to konecne dokoncil k mojej spokojnosti . Musel som doniest potvrdenie o nadobudnutej praxe.Trocha krutila nosom,ale nakoniec ,ked som im to polopatcky vsetko vysvetlil tak mi to schvalili a to aj v daka veducej ,ktora ked si to precitala tak jej to bolo hned jasne.Takze uz môzem kludne opravovat auta podla mojich predstav. Dakujem všetkým ,ktorý mi pomáhali aspoň radami
Economic
12.03.12,10:20
takze dnes som to konecne dokoncil k mojej spokojnosti . Musel som doniest potvrdenie o nadobudnutej praxe.Trocha krutila nosom,ale nakoniec ,ked som im to polopatcky vsetko vysvetlil tak mi to schvalili a to aj v daka veducej ,ktora ked si to precitala tak jej to bolo hned jasne.Takze uz môzem kludne opravovat auta podla mojich predstav. Dakujem všetkým ,ktorý mi pomáhali aspoň radami


BLAHOŽELÁM !
nero 5
12.03.12,19:31
Vdaka za vase rady.
nero 5
14.06.12,22:36
Zdravim vsetkich poradakov ktory sa podielali na mojej teme. Takze mám nové poznatky zo zivnostenskej kontorly a preto to sem hodim aby ste vedeli ako to chodi.Prisli dvaja pani a pekne sa predstavili na co som skoro odpadol nakolko som zacal oficialne podnikat az teraz od juna kôli uz schvalenej hygiene.:Dprve ,co bolo poziadali ma o predlozenie zivnosti ,ktore som im predlozil a hned na zaciatok ma zabil otazkou ci mam pocitac alebo ci program na automobili.Dostal sa mu totiz do ruk zivnostensky list na uz tolko prenberanu temu Diagnostika motorovych vozidiel.Pekne som odpovedal ,ze to nemam a ani neprogramujem auta ,ale ze to potrebujem pri svojej praci aby som mohol vykonavat mechanicke prace a to mi on zasa vyvratil ,ze ktomu nepotrebujem tento zivnostensky list.Az ma skoro drblo ,ked som si ho tak tazko vybehal.Povedal som mu nech si urobia na tom urade uz konecne poriadok nakolko sami nevedia ,co od ludi chcu.Ten pan dokonca ani nevedel ,ze ZTP nepotrebuje registracnu pokladnu ,uveril az ked som mu ukazal papiere -jeho hlavne zaujimal li blocky akoze môj nakup .Na silu chcel nejaky blocek aby on mohol vediet ci neokradam stat.Opytal som sa ho ,ze ked mu donesiem hocijaky blocek s tovaru ci to bude uz OK .(videl som na nom nespokojnost) A za dalsie ked som mu povedal ,ze ja nerobim nakup ,ale zakaznik si material na auto donesie sam tak len krutil hlavou a ,ze on by si u mna auto nedal robit aby on musel behat za suciastkami.Ja viem preco to takto robim a zakaznici su tiez spokojny .Kontrola dopadla dobre takze som spokojny a mam uz to za sebou,takze len tolko som chcel a dakujem este raz za vase dobre rady.
Katarina
14.06.12,22:43
Som rada, že kontrola dopadla dobre, prajem veľa pracovných úspechov.
Economic
15.06.12,04:09
Som rada, že kontrola dopadla dobre, prajem veľa pracovných úspechov.

Aj ja som rada, že je všetko ako má byť a tiež prajem veľa spokojných klientov, či zákazníkov.

Doplním pikošku. Mám známu na živnostenskom úrade, veľmi milú pani, ktorá čoskoro pôjde do dôchodku. Tiež je kontrolórka, chodí na kontroly podnikateľov. Všetko rieši milým slovom a dohovorom podnikateľom. Šéf jej vytkol, že neudeľuje pokuty ! (Ona má na to taký názor, že nebude umelo dávať pokuty, aby bola lepšia v očiach šéfa, pretože nechce, aby ju niekedy niekto z tých podnikateľov, ktorých kontroluje napríklad opľul na chodníku) Takže oni sú tlačení, aby dávali pokuty a potom rýpu a rýpu aj do blbostí...
piškot
15.06.12,04:18
Dobrý deň...priatelia teraz som si prečítal tie Vaša tortúry s uradmi...je krásne ako ste sa venovali tejto téme a snažili sa pomôcť ..je fajn že su ludia ktorí vedia nezištne pomáhať..tiež podnikám už 21 rokov a pre svojích klientov som riešil rozne veci či už na daň.urade alebo na poisťovniach a len vdaka tomu že mám tam veľa znýmych a roky ma poznajú som kopec vecí vybavil raz-dva..ale niektorí úradníci su iba ako počítač a melú stále to istí..blahoželám aj ja že to priateľ nakoniec zvládol k spokojnosti..pekný deň.