antonka
02.02.06,09:40
Dobrý deň,
poraďte mi prosím, Doplnková dôchodková poisťovńa vydala zamestnancovi potvrdenie, že v zdaňovacom období 2005 mal zaplatených 1950,-- korún.
Zamestnancovi sa zo mzdy strháva mesačne 150,-- korún, čo by za 12 mesiacov malo byť 1800,-- korún. Viem že v sume 1950,-- je aj uhrada za
11/2004 a 12/2004 a nie je tam úhrada za 12/2005, tá bola zaplatená až v januári 2006. Mne vychádza, že by som mu mohla uplatniť ako nezdaniteľnú čiastku sumu 1650,-- korun čo je 11 x 150,-- Sk. Boli by to príspevky od 1/2005 do 11/2005. Je to správne?

Tonka
Barbara
02.02.06,08:48
Dobrý deň,
poraďte mi prosím, Doplnková dôchodková poisťovńa vydala zamestnancovi potvrdenie, že v zdaňovacom období 2005 mal zaplatených 1950,-- korún.
Zamestnancovi sa zo mzdy strháva mesačne 150,-- korún, čo by za 12 mesiacov malo byť 1800,-- korún. Viem že v sume 1950,-- je aj uhrada za
11/2004 a 12/2004 a nie je tam úhrada za 12/2005, tá bola zaplatená až v januári 2006. Mne vychádza, že by som mu mohla uplatniť ako nezdaniteľnú čiastku sumu 1650,-- korun čo je 11 x 150,-- Sk. Boli by to príspevky od 1/2005 do 11/2005. Je to správne?

Tonka


môj názor je, že keď mu poisťovňa vystavila potvrdenie, tak nie je dôvod, aby sme my špekulovali nadtým, že koľko mu máme odrátať!!!! Treba mu odrátať tú sumu, ktorú mu uviedla poisťovňa.
:p
Chobot
02.02.06,09:52
Dobrý deň,
poraďte mi prosím, Doplnková dôchodková poisťovńa vydala zamestnancovi potvrdenie, že v zdaňovacom období 2005 mal zaplatených 1950,-- korún.
Zamestnancovi sa zo mzdy strháva mesačne 150,-- korún, čo by za 12 mesiacov malo byť 1800,-- korún. Viem že v sume 1950,-- je aj uhrada za
11/2004 a 12/2004 a nie je tam úhrada za 12/2005, tá bola zaplatená až v januári 2006. Mne vychádza, že by som mu mohla uplatniť ako nezdaniteľnú čiastku sumu 1650,-- korun čo je 11 x 150,-- Sk. Boli by to príspevky od 1/2005 do 11/2005. Je to správne?

Tonka

DDP potvrdila správnu sumu. Podľa zákona je odpočítateľná položka vo výške skutočne zaplatených príspevkov v roku 2005, nie platených z vyúčtovania mzdy za rok 2005. Preto tam môžeš zahranúť aj tie splátky za 11-12/2004, ktoré boli zaplatené v roku 2005, lebo na účet DDP prišli v roku 2005.
mzdár
02.02.06,14:43
Chcem sa opýtať.Zamestnávateľ ma uzavretú zamestnav.zmluvu s DDS a na základe tejto zmluvy zamestnancom odvádza odvod na DDS.V zmysle zák.o DzP zametnanec garantuje svojim podpisom v žiadosti o RZD, že výška a podmienky odpočtu na DDS sú dodržané v zmysle zákona.Podľa môjho názoru všetci zamest.by mali doniesť a to je jedno či im zráža zamestnávateľ alebo si platí pošt.pouk.alebo inak potvrdenie z príslušnej DDS o výške a splnení podmienok a tým by mali istotu, že výška odpočtu a podm.boli splnené.Súhlasíte s mojim názorom?
Aj keď mám potvrdenie týkajúce sa živ.poist.kde je napísané že za výšku a uplatn.zodpovedá dotyčná osoba.
Zita4
02.02.06,16:01
Podľa môjho názoru všetci zamest.by mali doniesť a to je jedno či im zráža zamestnávateľ alebo si platí pošt.pouk.alebo inak potvrdenie z príslušnej DDS o výške a splnení podmienok a tým by mali istotu, že výška odpočtu a podm.boli splnené.Súhlasíte s mojim názorom?

Podľa zákona nie je potrebné žiadať potvrdenie o zaplatených príspevkoch na DDS, ak sú zrážané a odvádzané zamestnávateľom. Nemusíš tých ľudí preháňať, je to zbytočné. Ty potvrdzuješ zrazené a odvedené príspevky aj na potvrdení o zdaniteľnej mzde. Oni sa rozhodnú, či si ich chcú uplatniť.
alexxandra
03.02.06,11:07
V suvislosti s temou sa chcem opytat,ako postupovat v pripade,ak ma zamestnanec podpisane dve taketo poistky v dvoch roznych poistovniach. V jednej mu strhavaju 700,- Sk a v druhej 300,- Sk, dokopy by bol este stale v limite.Je mozne mu uznat za obe,alebo sa treba rozhodnut iba pre jednu z poistovni? Dakujem
Zita4
03.02.06,11:14
Koľko poistiek má, toľko mu započítaš do stropu max. 12000 Sk.
Barbara
03.02.06,11:32
Podľa môjho názoru všetci zamest.by mali doniesť a to je jedno či im zráža zamestnávateľ alebo si platí pošt.pouk.alebo inak potvrdenie z príslušnej DDS o výške a splnení podmienok a tým by mali istotu, že výška odpočtu a podm.boli splnené.Súhlasíte s mojim názorom?
Aj keď mám potvrdenie týkajúce sa živ.poist.kde je napísané že za výšku a uplatn.zodpovedá dotyčná osoba.[/QUOTE]


úplne s Tebou súhlasím. Mali dať do zákona jednotne pre vše, aby priložili doklad. Neviem prečo museli komplikovať s tým, že na 2 treba priniesť a na DDS netreba. Lebo keby museli priniesť aj na DDS, zamestnancom by sme nemuseli vysvetlovať, že musia si platiť aj to 10 rokov a nečerpať z toho pred dovršením 55 rokov a vec by bola vybavená. Takto z toho majú len mišmaš. aspoň u nás je to tak.
je to vše kocúrkovo.:p
a nemyslíte si, že to je len predvolebný ťah?????? podľa mňa, keď príde nová vláda na čele s Ficom, tak to ajtak zmenia. :D :D
Monik1
03.02.06,11:32
A co v pripade, ak zamestnancovi zrazame zo mzdy prispevky na DDP uz od 1.1.2004 vo vyske 1000,-Sk. V rocnom zuctovani za rok 2004 si odpocital NC vo vyske 12 000,-Sk (mesiace januar az december 2004) a v tomto roku, keby sa spolieham na potvrdenie od DDP, tak by mu tam zahrnuli aj splatku za 12/2004 lebo bola odvedena az v januari 2005. Tym padom by mal december 2004 odpocitany 2x? Nie? Aky mate nazor na to vy?
Chobot
03.02.06,11:43
A co v pripade, ak zamestnancovi zrazame zo mzdy prispevky na DDP uz od 1.1.2004 vo vyske 1000,-Sk. V rocnom zuctovani za rok 2004 si odpocital NC vo vyske 12 000,-Sk (mesiace januar az december 2004) a v tomto roku, keby sa spolieham na potvrdenie od DDP, tak by mu tam zahrnuli aj splatku za 12/2004 lebo bola odvedena az v januari 2005. Tym padom by mal december 2004 odpocitany 2x? Nie? Aky mate nazor na to vy?

Keď si dáš vyhľadávanie tém okolo tejto problematiky, tak presne o tomto sa tu už veľa diskutovalo. Záver bol taký, že toto je taká malá diera v zákone, pretože jeho terajšie znenie umožňuje odpočítať platbu za 12/2004, ak bola uhradená v roku 2005.
marek32
07.02.06,09:20
Je možné si uplatniť zaplatené DDP za rok 2005 v nasledujúcom prípade:

V roku 2005 bol vyplatený v rámci DDP výsluhový dôchodok zmluvný v súlade s príslušnými ustanoveniami dávkového plánu. Je toto porušenie podmienok ustanovených zákonom o dani z príjmov?
Tweety
07.02.06,09:21
Je možné si uplatniť zaplatené DDP za rok 2005 v nasledujúcom prípade:

V roku 2005 bol vyplatený v rámci DDP výsluhový dôchodok zmluvný v súlade s príslušnými ustanoveniami dávkového plánu. Je toto porušenie podmienok ustanovených zákonom o dani z príjmov?
Nie je to porušenie podmienok.:eek:
eop
19.09.06,08:13
Ahojte, chcem sa spýtať ohľadom odpočítateľnej položky (do 12tis sk). Pri tejto ddp musím dodržať podmienku, že to poistenie mám mať uzavreté do 55rokov a malo by byť uzavreté najmenej 10rokov. Je to tak? Ale chcela som sa spýtať, že keď tento danovník tú poistku napr. za 5rokov zruší, tak bude musieť spätne podať dodatočné daňové priznania a ten rozdiel vrátiť? Ďakujem
Tweety
19.09.06,08:16
Ahojte, chcem sa spýtať ohľadom odpočítateľnej položky (do 12tis sk). Pri tejto ddp musím dodržať podmienku, že to poistenie mám mať uzavreté do 55rokov a malo by byť uzavreté najmenej 10rokov. Je to tak? Ale chcela som sa spýtať, že keď tento danovník tú poistku napr. za 5rokov zruší, tak bude musieť spätne podať dodatočné daňové priznania a ten rozdiel vrátiť? Ďakujem Sú dve podmieny, trvanie min. 10 rokov, a najskôr plnenie po dovršení 55. roku veku. Ak ju zruší, musí podať do troch rokov DP a daň takto krátenú vrátiť.
eop
19.09.06,09:07
Sú dve podmieny, trvanie min. 10 rokov, a najskôr plnenie po dovršení 55. roku veku. Ak ju zruší, musí podať do troch rokov DP a daň takto krátenú vrátiť. Ďakujeeeem.:D
Chobot
19.09.06,09:23
Sú dve podmieny, trvanie min. 10 rokov, a najskôr plnenie po dovršení 55. roku veku. Ak ju zruší, musí podať do troch rokov DP a daň takto krátenú vrátiť.

Keď som tak čítal návrh novely zákona o dani z príjmov, tak síce navrhli vypustiť možnosť odpočtu 12.000 SKK zo základu dane, ale zároveň s tým by zrušili ods. 8 paragrafu 11, ktorý ukladá povinnosť vrátiť daň, ak daňovník nesplní povinosť tých 10 rokov sporenia a 55 rokov veku. V novom zákone sa o tom nič nehovorí, takže ak by náhodou prešiel v tej podobe, tak je možné poistenie, sporenie a iné sporiace produkty zrušiť v budúcich rokoch bez sankcie. Veď ani len nedkazuje, že by toto ustanovenie bolo spätne platné. Alebo sa mýlim?

pre info - ods. 8:

"(8) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 6 a 7, o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb účelového sporenia a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok; nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55 rokov života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy."
endrju
19.09.06,11:01
Keď som tak čítal návrh novely zákona o dani z príjmov, tak síce navrhli vypustiť možnosť odpočtu 12.000 SKK zo základu dane, ale zároveň s tým by zrušili ods. 8 paragrafu 11, ktorý ukladá povinnosť vrátiť daň, ak daňovník nesplní povinosť tých 10 rokov sporenia a 55 rokov veku. V novom zákone sa o tom nič nehovorí, takže ak by náhodou prešiel v tej podobe, tak je možné poistenie, sporenie a iné sporiace produkty zrušiť v budúcich rokoch bez sankcie...

Odbočujeme už mimotemy v diskusii o pôvodnej otázke, ale ...
"... zrušiť ... bez sankcie" by asi platilo iba z pohľadu zákona o dani z príjmov.
Poisťovne vo väčšine prípadov majú v zmluvách predčasné ukončenie takýchto sporení "ošetrené" dosť vysokými poplatkami. Takže treba 7 krát merať a iba raz zrušiť :)
Chobot
19.09.06,11:39
Odbočujeme už mimotemy v diskusii o pôvodnej otázke, ale ...
"... zrušiť ... bez sankcie" by asi platilo iba z pohľadu zákona o dani z príjmov.
Poisťovne vo väčšine prípadov majú v zmluvách predčasné ukončenie takýchto sporení "ošetrené" dosť vysokými poplatkami. Takže treba 7 krát merať a iba raz zrušiť :)

Nie je to mimo témy, lebo sa to týka aj DDP. Ja som sa zameral len na tých 12.000. To mi je jasné, že zrušiť poistku pred skončením poistnej doby je nevýhodné. Ale platí to aj pre DDP, od ktorého je tiež možné odstúpiť a nebude treba vrátiť ušetrenú daň.
Betina2
28.02.07,18:43
Koľko poistiek má, toľko mu započítaš do stropu max. 12000 Sk.

max. 12 000 v úhrne ročne zo všetkých poistení spolu - doplnkové DS, účelové sporenie, životné poistenie súčet. Ak splní zákonné podmienky na odpočítanie zo ZD. Prioritu poradia ak má viac druhov poistení si určí daňovník sám.