campari
10.02.12,12:44
Ahojte, prosim Vas viete mi niekto poradit ako to je s vedenim ucta a pausalnymi vydavkami? zivnost mam otvorenu od 08/2011..a chcela by som prejst na pausalne vydavky..co vsetko s tym suvisi, treba to niekde nahlasit? co vsetko sa mysli pod pausalnymi vydavkami? atd.. dakujem za odpoved :)
veronikasad
10.02.12,11:45
Ahojte, prosim Vas viete mi niekto poradit ako to je s vedenim ucta a pausalnymi vydavkami? zivnost mam otvorenu od 08/2011..a chcela by som prejst na pausalne vydavky..co vsetko s tym suvisi, treba to niekde nahlasit? co vsetko sa mysli pod pausalnymi vydavkami? atd.. dakujem za odpoved :)
Na ktorý rok sa pýtaš ? Dostala si dotáciu na podnikanie ? Ak ano, kolko si z nej vyčerpala.
campari
10.02.12,11:49
dotaciu som dostala minuly rok, cerpala som z nej cca polovicu..a pausalne chcem viest tento rok 2012....
veronikasad
10.02.12,11:51
dotaciu som dostala minuly rok, cerpala som z nej cca polovicu..a pausalne chcem viest tento rok 2012....
v roku 2011 si viedla účtovníctvo ? Ako si zúčtovala dotáciu ?
campari
10.02.12,11:55
viedla, zatial mam zaevidovane len odoslane 4 faktury a vydavky za kupu notebooku, programu, odvody do poistovne..pytam sa preto aby som vedela ze ci sa pausalne da viest uctovictvo hned od zaciatku podnikania ale sa da presjt po case na take...
veronikasad
10.02.12,11:56
viedla, zatial mam zaevidovane len odoslane 4 faktury a vydavky za kupu notebooku, programu, odvody do poistovne..pytam sa preto aby som vedela ze ci sa pausalne da viest uctovictvo hned od zaciatku podnikania ale sa da presjt po case na take...
Dá, ak si pre potreby UP budeš viesť samostatnú evidenciu.

Ale nie vždy je to pre živnostníka výhodné, lebo v prvom roku podnikania zdaníš celú dotáciu bez ohladu na to, kolko z nej minieš. A tento príjem vstupuje aj do príjmu pre posúdenie povinnej registrácie v SP.
campari
10.02.12,11:59
aha, takze ked budem robit dan.priznanie za rok 2011 zdani sa mi cela dotacia bez ohloadu na to kolko som spotrebovala? takze sa mi to spolu s odoslanymi fakt rata ako prijem? ano? a to pausalne by som zacala viest teraz od januara 2012, netreba to nikde hlasit?
veronikasad
10.02.12,12:01
aha, takze ked budem robit dan.priznanie za rok 2011 zdani sa mi cela dotacia bez ohloadu na to kolko som spotrebovala? takze sa mi to spolu s odoslanymi fakt rata ako prijem? ano? a to pausalne by som zacala viest teraz od januara 2012, netreba to nikde hlasit?
Nehlási sa to nikde, ale vidím, že veľa znalostí z tejto problematiky nemáš. Zver spracovanie účta radšej odborníkovi, aby si nebola prekvapená výškou odvodov. Dodatočné DP z tohto titulu už podávať nemôžeš.
campari
10.02.12,12:03
no nemam, preto sa pytam.. :) ok a dakujem za info..
veronikasad
10.02.12,12:04
no nemam, preto sa pytam.. :) ok a dakujem za info..
Snažila som sa ti to vysvetliť, ale vidím, že vôbec nechápeš, čo ti píšem - preto tá moja poznámka ...
campari
10.02.12,12:05
aj tak dakujem, prajem pekny den :)
mmmm1
10.02.12,12:11
Ak dotácia + príjem z podnikania ( fa, ktoré ti zaplatili v roku 2011 ) nepresiahne 4078,68 € tak odvody do SP nebudes platiť. V takomto prípade by som dala naraz celu dotáciu a máš pokoj. A uplatnila paušál za rok 2011. Pre ÚP musíš viesť samostatne čerpanie dotácie. Urob si v exceli tabuľku a odpisuj podľa kúpy a podľa podnikateľského plánu aký si mala. Plus odkladaj samozrejme všetky doklady o kúpe. To pre prípad kontroly z ÚP.Ako vedieš účtovníctvo, resp. zmena na paušál sa vopred nehlási nikde, uvádza sa to v daňovom priznaní.
veronikasad
10.02.12,12:14
Ak dotácia + príjem z podnikania ( fa, ktoré ti zaplatili v roku 2011 ) nepresiahne 4078,68 € tak odvody do SP nebudes platiť. V takomto prípade by som dala naraz celu dotáciu a máš pokoj. A uplatnila paušál za rok 2011. Pre ÚP musíš viesť samostatne čerpanie dotácie. Urob si v exceli tabuľku a odpisuj podľa kúpy a podľa podnikateľského plánu aký si mala. Plus odkladaj samozrejme všetky doklady o kúpe. To pre prípad kontroly z ÚP.Ako vedieš účtovníctvo, resp. zmena na paušál sa vopred nehlási nikde, uvádza sa to v daňovom priznaní.
do SP jej nevznikne povinná registrácia, len aby nebola prekvapená výškou preddavkov do ZP.
Neuvádza výšku tržieb.
mmmm1
10.02.12,12:34
vychádzala som z tých všeobecných informácií, ktoré dala. Nevieme výšku dotácie ani sumu tých 4 FA ktoré uvádzala. Mohli byť uhradené všetky a nemusela byť ani jedna, keďže začala podnikať pred koncom roka. V konečnom dôsledku súhlasím s odporúčaním od teba, nech to dá účtovníčke. ( Aj keď som toho roku riešila opravu 3 rokov dozadu po jednej účtovníčke, ktorej názor- dotácia sa do daňového nedáva,nič netreba pri paušál.výdavkoch odkladať - teda ani doklady pre ÚP, stála jej klienta nemálo nervov a vybavovania, keďže dostal kontrolu).
mmmm1
10.02.12,13:46
ospravedlňujem sa za ten koniec roka, akosi som si prečítala, že začala podnikať od 11/2011. A to je 8/2011.
Economic
12.02.12,13:24
Netrápte sa dievčatá s tou otázkou. Na nie kompletné a presné informácie o príjme uhradenom z tých vystavených FA v roku 2011 mimo dotácie je ťažko presne poradiť, čo je výhodnejšie... No zadávateľka otázky danej problematike vôbec nerozumie, a naozaj pomoc skúseného účtovníka určite bude potrebovať, aby to mala správne a predišla eventuálnej pokute, alebo dodaneniu.
jozefinka
14.02.12,07:15
Ahojte, ja sa k tým paušálnym výdavkom chcem spýtať, že môžem si okrem tých 40% dať do výdavkov aj poistné do SP a ZP, a to poistné si môžem dať celé zaplatené v zdaň.období (v r.2011)? Čiže aj tie odvody,ktoré sa netýkajú tohoto zdaň.obdobia ale napríklad nedoplatok za RZ za 2010, alebo iné nedoplatky do SP ?
jozefinka
15.02.12,10:51
posúvam
Tweety
15.02.12,10:52
Ahojte, ja sa k tým paušálnym výdavkom chcem spýtať, že môžem si okrem tých 40% dať do výdavkov aj poistné do SP a ZP, a to poistné si môžem dať celé zaplatené v zdaň.období (v r.2011)? ÁNo, to, ktoré si zaplatila v roku 2011. Čiže aj tie odvody,ktoré sa netýkajú tohoto zdaň.obdobia ale napríklad nedoplatok za RZ za 2010, alebo iné nedoplatky do SP ? Áno.
V texte.
Economic
15.02.12,10:56
Súhlasím, všetko to čo bolo v roku 2011 fyzicky uhradené, je súčasťou nákladov k 40 -tim % paušálnych výdavkov.
kvetinka909
17.02.12,11:18
pri poskytnutom príspevku sa musí viesť JU, nestačia paušalne výdavky
tinaM
17.02.12,11:36
pri poskytnutom príspevku sa musí viesť JU, nestačia paušalne výdavky

Zákon o dani z príjmov to neprikazuje.
Je potrebné mať takú evidenciu, aby podnikateľ vedel preukázať na čo bola dotácia použitá.
Ja som svojmu klientovi urobila aj JÚ, ale pre daňové priznanie som uplatnila paušálne výdavky. Bolo to výhodnejšie pre neho.
Economic
17.02.12,14:18
Súhlasím viesť presnú evidenciu na účely preukázania využitia príspevku.
Z pohľadu Dz P tak ako píše TinaM
lutka
19.02.12,20:29
Ja sa chcem spýtať, či náhodou nie je problém uplatniť paušálne výdavky, ak som mala 3 mesiace zamestnanca,dakujem/v podmienkach je len celoročný plátca dph ale náhodou/
dakujem
Mila123
19.02.12,20:31
nie je problém....iba tá DPH počas celého roka , to je obmedzenie...
veronikasad
19.02.12,21:15
Ja sa chcem spýtať, či náhodou nie je problém uplatniť paušálne výdavky, ak som mala 3 mesiace zamestnanca,dakujem/v podmienkach je len celoročný plátca dph ale náhodou/
dakujem
Ak je to pre teba výhodnejšie, nie je problém. Ale odvody zaplatené za zamestnanca sa nepripočítavajú k paušálnym výdavkom.
Economic
20.02.12,05:25
Ja sa chcem spýtať, či náhodou nie je problém uplatniť paušálne výdavky, ak som mala 3 mesiace zamestnanca,dakujem/v podmienkach je len celoročný plátca dph ale náhodou/
dakujem

Zamestnanec nie je vôbec problém, aby sa uplatnili paušálne výdavky.