Peter N.
10.02.12,23:07
Dobrý deň, potrebujem poradiť, či sa môžem osamostatniť v ÚK od ostatných vlastníkov bytov v našom SVB, keďže doteraz fungujeme na spoločnom vykurovaní cez spoločnú kotolňu. Teda hlavne ma zaujíma či to zákon nezakazuje a stačí len nadpolovičný súhlas členov SVB.
Nevieme sa totiž dohodnuť na teplote vykurovania, jedna rodina (dôchodcovia) sa permanentne sťažuje, že im je zima a ostatní máme prekúrené a musíme doplácať na toho jedného, z ktorým sa nedá pohnúť a stále sa sťažuje.
Ďakujem
jarecko
10.02.12,22:38
Pokial mate spolocnu kotolnu v dome, dalo by sa to dohodu medzi vami, ze si kazdy date namontovat svoj individualny kotol a spolocnu zrusite. Samozrejme by to chcelo splnit vsetky nalezitosti stavebneho zakona a dalsich veci. Problematickejsie by bolo odpojit sa od CZT (Centralny Zdroj Tepla), tam platia nejake sankcie vo vyhlaske vydanej URSO a este rozne obmedzujuce tepelne koncepcie uzemnych planov v mestach s CZT.
Peter N.
10.02.12,22:50
nie celkom ste mi rozumeli, chcem sa osamostatnit iba ja od ostatnych - ti budu nadalej vyuzivat spolocnu kotolnu. Potrebujem hlavne vediet ci to zakon nezakazuje, resp. v ktorom zakone sa o takom niecom pise.
Dakujem
Takmerstarec
11.02.12,13:06
Nepisete nic o stavebnej konstrukcii Vasho bloku ani o sustave vykurovania (zvisle stupacky po miestnostiach, vodorovne rozvody do kazdeho bytu), nic o umiestneni (polohe) Vasho bytu. Stavat sa k tomu tak, ze chcete presadit individualizmus, lebo Vam nevyhovuje nastavenie stupna spolocneho vykurovania spolocneho obytneho domu, je slusne povedane nedomyslene. Dnes predsa existuju sposoby regulacie dodavaneho tepla do bytov i jednotlivych miestnosti, aby ste si mohli regulovat odoberane teplo na Vami pozadovanu tepelnu pohodu zo spolocneho zdroja. Casto sa individulne vykurovanie v nasich koncinach ziada v pripadoch tych majitelov bytov, ktori dlhodobo byt neobyvaju a chcu trvale nevykurovat. Dochadza tym samozrejme ku kradezi tepla z prostredia obytneho domu, podla obcianskeho zakonnika ide v podstate o neopravnene obohacovanie. Byt Vasim susedom tak pri ziadosti o povolenie od Spolocenstva vlastnikov bytov na individualne vykurovanie by som pozadoval suhlas podmienit poziadavkou na Vas, ze budete vyrabat v svojom kotliku minimalne 60 % z priemernej dodavky tepla nameranej v jednotlivych bytoch zo spolocnej kotolne. Teda idealne by bolo, aby ste mali aj rovnake meranie Vami vyrobeneho tepla ako ho maju vsetky byty co vsak nie je podmienkou; da sa urobit aj prepocet z mnozstva spotrebovaneho plynu alebo el.energie.
sito
11.02.12,15:55
Nepisete nic o stavebnej konstrukcii Vasho bloku ani o sustave vykurovania (zvisle stupacky po miestnostiach, vodorovne rozvody do kazdeho bytu), nic o umiestneni (polohe) Vasho bytu. Stavat sa k tomu tak, ze chcete presadit individualizmus, lebo Vam nevyhovuje nastavenie stupna spolocneho vykurovania spolocneho obytneho domu, je slusne povedane nedomyslene. Dnes predsa existuju sposoby regulacie dodavaneho tepla do bytov i jednotlivych miestnosti, aby ste si mohli regulovat odoberane teplo na Vami pozadovanu tepelnu pohodu zo spolocneho zdroja. Casto sa individulne vykurovanie v nasich koncinach ziada v pripadoch tych majitelov bytov, ktori dlhodobo byt neobyvaju a chcu trvale nevykurovat. Dochadza tym samozrejme ku kradezi tepla z prostredia obytneho domu, podla obcianskeho zakonnika ide v podstate o neopravnene obohacovanie. Byt Vasim susedom tak pri ziadosti o povolenie od Spolocenstva vlastnikov bytov na individualne vykurovanie by som pozadoval suhlas podmienit poziadavkou na Vas, ze budete vyrabat v svojom kotliku minimalne 60 % z priemernej dodavky tepla nameranej v jednotlivych bytoch zo spolocnej kotolne. Teda idealne by bolo, aby ste mali aj rovnake meranie Vami vyrobeneho tepla ako ho maju vsetky byty co vsak nie je podmienkou; da sa urobit aj prepocet z mnozstva spotrebovaneho plynu alebo el.energie.

Ak hlupáci dovolia v dome, hlúposť. Nie je to ....ý dom ? Môže za to???

Vyháška 603/2005, odesk 1, odsek 10

§ 7

Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na
vykurovanie podľa pomerových rozdeľovačov tepla
alebo určených meradiel tepla

(1) Ak v objekte rozpočítavania sú zabezpečené pomerové
rozdeľovače tepla alebo určené meradlá tepla na
meraniemnožstva tepla u konečných spotrebiteľov rovnakej
triedy presnosti, náklady na množstvo dodaného
tepla na vykurovanie sa rozdelia na základnú zložku
a spotrebnú zložku. Základná zložka tvorí 40 % a spotrebná
60 % z celkových nákladov na dodané teplo na
vykurovanie. Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov
podľa osobitného predpisu6) dohodnú, môže byť
základná zložka minimálne 30 % a maximálne 50 %
a spotrebná zložka minimálne 50 % a maximálne 70 %
z celkových nákladov na dodané teplo na vykurovanie.

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu6) inak, rozpočítavanie
množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov
2 až 9 sa neuplatňuje.


Vyhláška 330/2005, odsek 1, odsek 10. Je zmeny vzhláškou 358/2009

5. § 7 vrátane nadpisu znie:

㤠7

Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na
vykurovanie podľa pomerových rozdeľovačov tepla
alebo určených meradiel tepla

(1) Ak sú v objekte rozpočítavania zapojené pomerové
rozdeľovače tepla rovnakého typu alebo určené
meradlá1) tepla rovnakej triedy presnosti na meranie
množstva tepla u konečných spotrebiteľov, náklady na
množstvo dodaného tepla na vykurovanie sa rozdelia
na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka
tvorí 60 % a spotrebná zložka 40 % z celkových nákladov
na dodané teplo na vykurovanie.

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie
množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov
1 až 9 sa neuplatňuje.“.


Je vidieť, badať, nejakú znenu? Medzi vlastníkmi? A v zákone, vyhláške??? Dajte vedieť.
sito
11.02.12,16:30
Dobrý deň, potrebujem poradiť, či sa môžem osamostatniť v ÚK od ostatných vlastníkov bytov v našom SVB, keďže doteraz fungujeme na spoločnom vykurovaní cez spoločnú kotolňu. Teda hlavne ma zaujíma či to zákon nezakazuje a stačí len nadpolovičný súhlas členov SVB.
Nevieme sa totiž dohodnuť na teplote vykurovania, jedna rodina (dôchodcovia) sa permanentne sťažuje, že im je zima a ostatní máme prekúrené a musíme doplácať na toho jedného, z ktorým sa nedá pohnúť a stále sa sťažuje.
Ďakujem

Nemôžeš! Môžeš, ak ti to spoluvlastníci dovolia, ale potom si na hlavu nahnojija. A kto si nechá na Slovensku nahnojiť? Gorila???


Príloha k vyhláške č. 152/2005 Z. z.

VNÚTORNÉ TEPLOTY VYKUROVANÝCH PRIESTOROV

Vykurované priestory výsledná teplota ti

1. Obytné budovy,

obývacie miestnosti, t.j. obývacie izby, spálne, jedálne, jedálne s kuchynským kútom, pracovne, detské izby 21

kuchyne 20

kúpeľne 24

WC 20

vykurované vedľajšie miestnosti (predsiene, chodby atď.) 15

vykurované schodište 10.

Ak majú? Nie sú v práve! A či majú, pravdu v práve, spravodlivosť je vraj v hlave. úúúva, šak sa dohodnite! Alebo hnite.
mackoivan
11.02.12,19:10
uvedom si ale, že aj keď sa odpojiš budeš platiť za kúrenie aj ostatným. 25% podlahovej plochy bytu, ktorý má samostatné kúrenie sa započítava pre výpočet úhrady za vykurovanie domu. Je to spravodlivé, lebo budeš mať vykurované steny ktoré susedia s bytmi so spoločným kúrením. Ja osobne by som nepovolil odpojenie od spoločného systému UK. Buď všetci alebo ani jeden. Budeš mať aj vykúrené spoločné priestory domu atď.
Peter N.
11.02.12,19:51
Ďakujem všetkým za odpovede, ktoré mi ale však nič nové nepovedali! Moja otázka znela, či to zákon zakazuje!! O tom ostatnom všetkom viem, samozrejme, že ide hlavne o súhlas ostatných, ale faktom je, že by som nebol prvý - sused nado mnou je už totiž nejakých 8 rokov v kureni samostatny, dali mu suhlas, lebo mal tazko choru zenu. No ja mam byt presne pod nim, teda v jednej vetve, s tym, ze podo mnou je uz iba vestibul, navyse z jednej strany bytu mam steny zaizolovane 10cm polystyrenom, to znamena, ze ten sused ma rozhodne vykurovat nebude a spravim to aj z druhej strany, takze ani ten nie - kto sa potom moze stazovat???? navyse nemame pomerove merace, vypocitavame to z metrov stvorcovych a ani ten sused nic neplati za spolocne kurenie. Navyse, keby ste poznali toho dochodcu, ktory doma chodi v zime v tielku a trenkoch a stazuje sa ze mu je zima, tak nech prikurim (lebo ja regulujem UK), tak by aj Vas porazilo. Keby si vykurujem podla seba usetril by som rocne 100-200eur. Navyse zakupenie pomerovych meracov a termohlavic pre vsetky radiatory domu by znamenala pomerne velku investiciu a kvoli komu? Zasa len kvoli jednej osobe, co sa nevie obliect a kto to zaplati? Opat vsetci, teda aj ja, hoci setrim s priskrtenym radiatorom a kompltne zateplenym bytom (mam zateplene steny zvnutra!).
sito
11.02.12,20:40
... úúrva, nezakazuje!!! Zákon dáva priestor ľudom, žiť vraj viac, ako sú opice. Čo ostatní, štyria? Kto je Gorila v dome?

Ak si spolumajitelia dohodnú rozumné pravidla, sú vlastníci, nie otroci správcu.

Je vás šesť? Ale to snáď?

Republika má opice?

Všetkých, nie! Všetci, nie. Či niekto? Akurát tie, ktoré sú.
Peter N.
11.02.12,20:52
Teba tie Gorily nejako zobrali, ako citam v Tvojich prispevkoch...
sito
11.02.12,22:13
Keby zobrali, tak už tu nie som. Ale, zobrali peniaze NÁRODU, vraj nám, OBČANOM. Naše, či nám, naše? Ak nie, zoberú aj naše. Tí nás nevytiahnú z kaše.

A moje príspevky nie sú osobné, ani zaujaté ... sú, si myslím, teda neviem, alebo viem, myslieť je ...
Takmerstarec
16.02.12,08:57
Citat: Podcenovanie nákladov za vykurovanie zo spolocnej vykurovacej sústavy v
bytoch s individuálnymi zdrojmi tepla je nielen legalizáciou parazitného odberu tepla,
ale priamo navádzaním na odpájanie bytov od spolocných vykurovacích sústav,
kradnutie tepla a deštrukciu spolocných vykurovacích sústav, s nepriaznivým
dopadom na ostávajúcich pripojených spotrebitelov.

Zdroj:www.thermo-eco.sk/publikacie/Riziká vyhlášky.pdf (http://www.thermo-eco.sk/publikacie/Riziká vyhlášky.pdf)
Ing. Juraj Šmelík, 14.medzinárodná konferencia VYKUROVANIE 2006, 6.-10.3.2006, Tatranské Matliare

Neverim, ze ked sa tieto poznatky uvadzaju uz taku dlhu dobu a legislativa nie je upravena tak, aby nedochadzalo k destrukcii vykurovacich sustav a vytvaraniu podmienok pre zdraviu skodlive prostredie v obytnych domoch, ze tuto necinnost Ministerstva hospodarstva, za tu dobu pod vedenim mnohych ministrov, neovplyvnuje dobre organizovana lobby. Majitelia bytov na prenajimanie, bytov v Tatrach aj inych turistickych centrach, ktori ich nakupili na ucely rekreacie a tieto su vlastne neobyvane.
betrix
16.02.12,18:14
Aj mňa celkom zaujíma tento problém, už som sa tu naňho pýtala aj mi naňho odpovedali. Zákon to nezakazuje, veď to iste vieš zistiť od suseda, ktorý sa už odpojil. Len k tomu treba x súhlasov plánov a prerábok. Ale nie to som chcela. Sito proti odpojeniu namieta. Ja by som so všetkým bola spokojná, keby......... Sito ma, (možno aj iní, čo čítali o mojom probléme a spomenú si),možno pochopí, prečo by som sa chcela odpojiť. Po vyregulovaní totiž v byte máme skoro strojovňu. Hučí a hučí a hučí!!!! už 4 roky. Sito a predstav si, vybojovala som konečne regulátor tlaku, dali ho niekde dolu a ja, úbohá som sa tešila, ale tešila som sa zbytočne, po namontovaní to začalo hučať ešte viac!:confused: Tak prišli opäť. Čosi urobili. A ono to kúrilo tak, že nekúrilo. :eek:. Tak prišli opäť. A zase hučalo.:eek::mee:. A mohla by som svoje rozprávanie ešte párkrát skopírovať. Až to napokon trošku nastavili tak, že je to už len taká menšia strojovňa, ktorá zahučí len občas, ako napr. včera v noci, takže migrénu mám len občas :confused:. No povedzte, dokedy by Vás to a Vaše deti bavilo? Ja to mám už 4 roky. TAK PRETO UVAŽUJEM O ODPOJENÍ. SERIÓZNE. I keď by nás to malo stáť možno 3000 eur alebo koľko tak odhadujete? To je môj príbeh.
PASKOV
16.02.12,18:27
Problém musí řešit lidé znalí věci.

Ostatní je jen bla, bla, bla...
sito
16.02.12,23:53
Aj mňa celkom zaujíma tento problém, už som sa tu naňho pýtala aj mi naňho odpovedali. Zákon to nezakazuje, veď to iste vieš zistiť od suseda, ktorý sa už odpojil. Len k tomu treba x súhlasov plánov a prerábok. Ale nie to som chcela. Sito proti odpojeniu namieta. Ja by som so všetkým bola spokojná, keby......... Sito ma, (možno aj iní, čo čítali o mojom probléme a spomenú si),možno pochopí, prečo by som sa chcela odpojiť. Po vyregulovaní totiž v byte máme skoro strojovňu. Hučí a hučí a hučí!!!! už 4 roky. Sito a predstav si, vybojovala som konečne regulátor tlaku, dali ho niekde dolu a ja, úbohá som sa tešila, ale tešila som sa zbytočne, po namontovaní to začalo hučať ešte viac!:confused: Tak prišli opäť. Čosi urobili. A ono to kúrilo tak, že nekúrilo. :eek:. Tak prišli opäť. A zase hučalo.:eek::mee:. A mohla by som svoje rozprávanie ešte párkrát skopírovať. Až to napokon trošku nastavili tak, že je to už len taká menšia strojovňa, ktorá zahučí len občas, ako napr. včera v noci, takže migrénu mám len občas :confused:. No povedzte, dokedy by Vás to a Vaše deti bavilo? Ja to mám už 4 roky. TAK PRETO UVAŽUJEM O ODPOJENÍ. SERIÓZNE. I keď by nás to malo stáť možno 3000 eur alebo koľko tak odhadujete? To je môj príbeh.

Betrix, musím dať PAKO Vi za pravdu. Tu sa nič nevyrieši, riešenie je treba hľadať vo vašom dome, vykurovacom systéme. Treba na správcu pritlačiť, on je zodpovedný, ale len do výšky vašich príspevkoch na FOaÚ. Kde nič nie je, tam ani čert neberie. Alebo ak ti ostatní umožnia si zabezpečiť individuálne vykurovanie bytu, prečo nie. Len si to treba dobre ošetriť v zmluve, aby potom ...
nunenko
17.02.12,00:34
Alebo ak ti ostatní umožnia si zabezpečiť individuálne vykurovanie bytu, prečo nie.


prečo musia umožniť odpojenie? kde je o postupe pri odpojení toto prikázané? To akože 100% sa rozpčítavať môže, ale odpojiť sa musím pýtať? kto sa mňa pýta čo a ako chcem? Nebudem prerábať, len tie radiátory plechové romákom darujem a Infračervené vykurovanie (http://www.google.sk/aclk?sa=L&ai=C8u5TkJo9T9aUEIj8sgbewejeBIS5q5UD_NGEvlDnws-kJwgAEAMoA1Cx7t3D______8BYMAFyAEBqQJa1mVHlgu2PqoEH k_Qizci48R5-0uOIgSUS8_4wVGsMIEoUHelgF1OEw&sig=AOD64_2SHda91riY4PT__OHzwvMxKLIjHA&ved=0CBkQ0Qw&adurl=http://www.infraswiss-slovakia.sk/) dokúpim. Tak ako, zle či dobre hovorím?
sito
17.02.12,00:40
prečo musia umožniť odpojenie? kde je o postupe pri odpojení toto prikázané? To akože 100% sa rozpčítavať môže, ale odpojiť sa musím pýtať? kto sa mňa pýta čo a ako chcem? Nebudem prerábať, len tie radiátory plechové romákom darujem a Infračervené vykurovanie (http://www.google.sk/aclk?sa=L&ai=C8u5TkJo9T9aUEIj8sgbewejeBIS5q5UD_NGEvlDnws-kJwgAEAMoA1Cx7t3D______8BYMAFyAEBqQJa1mVHlgu2PqoEH k_Qizci48R5-0uOIgSUS8_4wVGsMIEoUHelgF1OEw&sig=AOD64_2SHda91riY4PT__OHzwvMxKLIjHA&ved=0CBkQ0Qw&adurl=http://www.infraswiss-slovakia.sk/) dokúpim. Tak ako, zle či dobre hovorím?

Ak si v niektorom bytovom dome môže robiť každý vlastník bytu čo chce, 182/1993 je zbytočný pre ten dom. Či nie? Ak áno, tak to nemôže byť bytový dom, domov.
nunenko
17.02.12,01:05
nuž ja len že keď do teba sused dielikom ty doňho oddelením, rozpočítanie je len ako odpojenie, rozdiel je len do akej miery. 183/93 nič nehovorí o možnosti, či nemožnosti odpojiť sa. mne sa nepáči spôsob ako sa rozpočíta teplo, nepáči sa mi to, že musím skákať tak ako si kto zmyslí, aké vymyslí nezmysli.Lacnejšie ma to nevýjde, veď nebudem kradnúť, či áno? Keď nebudem doma nastavím na 18, veď to je to samé, čo robia šetrní. vetrám tak to vypnem, je mi zima vypálim mu.
Som horší, ako ti čo kúrenie vypínajú? Ja za to naozaj nemôžem, že mám byt vnútorný, či môžem? Alebo , žeby som bol vedel už pri jeho kúpe, že na kúrenie bude potrebné max 25 KWh na m2 za rok? Tak ako kto si kúpi keď si kúpiš imidžové auto s neuveriteľne veľkou spotrebou, alebo auto staré s veľkou spotrebou, alebo nové šetrné auto s minimálnou spotrebou ??? Ich ceny rieši trh, ich spotrebu si dokážeš zistiť. Ale byty sa predávajú ako za socializmu rohlíky, či starý, či čerstvý tá istá rovnaká cena. Čo sa divím, veď aj v autobuse alebo vlaku, či sedím sám či stojím na jednej nohe platím stále rovnako.
Nebude to troška mimo, ak ja s výhľadom do prdele s dvoma okienlami a jedným hrancúzkym mám prispievať na teplo tomu, kto má výhľad úchvatný, okien raz toľko a aj francúzkych, a presklenú vykurovanú terasu na streche ? Prečo mu mám platiť na opravu strechy, keď má na nej svoj súkromný komín, svoje svetlíky.
Prečo mám prispievať obchodom v suteréne na teplo, kedže každú chvíľu vetrajú ich zákazníci, prečo mám platiť tepelné úniky cez celopresklenné výklady?
Myslíte si že to je normálne? Vonku zúri kapitalizmus a 22 rokov po puči sa novostavby riadia zákonom králikární. Vonku je kapitalizmus, ale s čudnou tvárou.
Takmerstarec
17.02.12,09:28
Mali by ste trosku iny nazor ak by ste mali prostredny byt a byt nad Vami (tiez prostredny) by bol trvale nevykurovany. Ala nie tak "nevykurovany", ze su v nom stiahnute termoregulacne ventily na nulu a temperuje sa od stupaciek v niekolkych miestnostiach alebo od vodorovneho rozvodu v podlahe bytu. Netemperuje ho z vlastnych zdrojov nic, pretoze kotlik v nom je uplne vypnuty a temperuju ho iba byty pod nim, nad nim a vedlajsie. Vas byt by sa nedal vykurit ani pri plnom otvoreni termoregulacnych ventilov (pri studenom pocasi cca 17 °C a pri miernejsej zime 19 °C ).
Takmerstarec
17.02.12,09:57
Problém musí řešit lidé znalí věci.

Ostatní je jen bla, bla, bla...

Preco ho neriesite? Iniciovanim vyzvy, ziadostou cez poslancov parlamentu na zmenu zakonov? Hoci pravdu napisuc, precital som vela Vasich prispevkov, ale neviem v com by spocivalo Vase riesenie.
betrix
17.02.12,11:28
"Treba na správcu pritlačiť, on je zodpovedný, ale len do výšky vašich príspevkoch na FOaÚ. Kde nič nie je, tam ani čert neberie. Alebo ak ti ostatní umožnia si zabezpečiť individuálne vykurovanie bytu, prečo nie. Len si to treba dobre ošetriť v zmluve, aby potom ..."

Tu je ďalší problém, správca nám vy regulovanie a merače nerobil, dôverníci si našli projektanta sami, ten tam regulátory nedal, takže jednotlivé vchody si ich buď dokúpia alebo nie, proste je to tak:confused:.
A píšete, že prečo musia umožniť odpojenie??? Ešte som paragrafy neštudovala. Nepíšem, že musia, viem, že môžu. Zbierajú sa k tomu podpisy, súhlasy ap. Ak by sme sa odpojili od systému, predpokladám, že aj od hluku, to by som ešte konzultovala s odborníkmi. Skúste Vy i Vaše deti spať pár rokov v strojovni, v kotolni, ono Vás ten humor a sarkazmus skoro prejde.
PASKOV
17.02.12,15:19
text * betrix *:

*** dôverníci si našli projektanta sami, ten tam regulátory nedal, ****

Jasný, drzý podvod.
sito
17.02.12,23:53
"Treba na správcu pritlačiť, on je zodpovedný, ale len do výšky vašich príspevkoch na FOaÚ. Kde nič nie je, tam ani čert neberie. Alebo ak ti ostatní umožnia si zabezpečiť individuálne vykurovanie bytu, prečo nie. Len si to treba dobre ošetriť v zmluve, aby potom ..."

betrix, to čo som napísal, nemám dôvod na tom niečo meniť. Na Porade je to vždy tak, otázka? A vraj priama odpoveď, ale to sa nedá. Dá sa pôrod po telefóne, poradiť, ale tá žena to musí odrodiť, alebo porodiť?

Tu je ďalší problém, správca nám vy regulovanie a merače nerobil, dôverníci si našli projektanta sami, ten tam regulátory nedal, takže jednotlivé vchody si ich buď dokúpia alebo nie, proste je to tak:confused:.
Problém je v tom, že nie sme takí bohatí, že si môžeme dovoliť lacné veci.

Už som si zvykol, že sa pýtam na porade, aby som mohol neporadiť, poradiť si musí ten kto má problém!

Hydraulické vyregulovanie je vec, ktorú má riešiť známy odborník, nie že sa to dá vyriešiť známemu, tiež odborníkovi.

Ak by som bol správca, tiež by som si nepripúšťal zodpovednosť za to, na čom som sa v skutočnosti z rozhodnutia spoluvlastníkov nemohol podieľať! Dôverníci našli projektanta, teda nesú zodpovednosť, vlastne nie. Zo zákona takú položku z FOaÚ musí schváliť nadpolovičná väčšina vlastníkov bytového domu.

A píšete, že prečo musia umožniť odpojenie???

Predsa bytový dom má vraj spoločný systém vykurovania, vraj je to ako jeden radiátor, dom. Môj názor, áno.

Ešte som paragrafy neštudovala.

Ale po štyroch rokoch je to vari nutnosť, študovať? To by mala byť predsa samozrejmosť poznať svoje práva, každého vlastníka?

Nepíšem, že musia, viem, že môžu.

No, môžu, nemusia! A potom budú vypisovať ako Takmerstarec? Vykurovací systém je majetkom všetkých vlastníkov a slúži všetkým vlastníkom, preto o všetci musia, môžu rozhodovať.

Zbierajú sa k tomu podpisy, súhlasy ap. Ak by sme sa odpojili od systému, predpokladám, že aj od hluku, to by som ešte konzultovala s odborníkmi.

Takže nie len váš byt je strojovňa? Je ich viac? Vlastne ten tiež odborník vám so súhlasom dôverníkov a väčšiny vlastníkov už štyri roka znepríjemňuje život.

Skúste Vy i Vaše deti spať pár rokov v strojovni, v kotolni, ono Vás ten humor a sarkazmus skoro prejde.

betrix, skúsim, chápem, že ako v strojovni, kotolni a nie náhodou vedľa pod, nad kotolňou? Ale ja som to bral s humorom, sarkazmus? Ja len svoj názor, nie riešenie.



Kto je zodpovedný?

Pokiaľ ste si vedomá svojich práv a aj povinnosti, treba sa prispôsobiť väčšine, nie je to povinnosť.

Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome

182/1993, § 11, odsek 1

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)

(5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.

(6) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.
nunenko
18.02.12,06:46
Názor v tomto prípade nezmením, ak v jeho byte nie dodržiavaná teplota, čo je dokázať ťažko podľa STN treba žiadať nápravu. Ako som si všimol mnohí v bytoch sa správajú podobne, miestnosti suusrdiace so susedným bytom vykurujú minimálne, správajú sa lepš
betrix
18.02.12,12:54
Vďaka, Sito, za vyčerpávajúcu odpoveď, už som rada, že mi susedia dodatočne odhlasovali ten regulátor do vchodu. Trvá už mesiac, čo ho chodia nastavovať, raz to hučí, raz trošku menej, ale stále to nie je ono a myslím, že nikdy nebude, stále čakám na tú výhru z Lota, aby som si mohla kúpiť dom:D. A samozrejme nechcem to dostať do situácie, aby som to dohnala až k súdu. Asi tak.
PASKOV
18.02.12,13:19
Já osobně Vás lituji, neboť je to jen drzé oblbování okolo regulace.

Sežeňte te si profesionály.
ikxo
08.03.12,18:14
Ahoj, žiadny zákon to nezakazuje. Ak budeš potrebovať poradiť, napíš.