maggie18
11.02.12,10:00
Zdravím,
je právne v poriadku, ak ako dôvod odstúpenia od zmluvy uvediem, že danú zmluvu nevlastním, keďže mi ju majiteľ mal poslať pred pol rokom, ale ešte tak neučinil?
Ide o to, že sme sa dohodli, že ja mu pošlem jednu zmluvu s mojim podpisom poštou a on mi následne pošle druhú s jeho podpisom. Je pravda, že týmto vlastne medzi nami nevznikol žiaden právny vzťah a ja od zmluvy ani odstupovať nemusím, keďže žiadnu zmluvu nemám?
Majiteľ mi potvrdil, že mi nič neposlal a že je to jeho chyba, ale trvá na trojmesačnej výpovednej lehote.

Ďakujem za odpoveď
draik
11.02.12,14:02
Skôr by som argumentoval §43 a nasl. OZ o návrhu a prijatí návrhu na uzatvorenie zmluvy, teda, že k uzatvoreniu zmluvy vôbec nedošlo. Závisí od textu zmluvy a iných okolností:
Návrh (zmluvy) aj keď je neodvolateľný, zaniká: b) uplynutím primeranej doby s prihliadnutím na povahu navrhovanej zmluvy a na rýchlosť prostriedkov, ktoré navrhovateľ použil pre zaslanie návrhu
Včasné vyhlásenie urobené osobou, ktorej bol návrh určený, alebo iné jej včasné konanie, z ktorého možno vyvodiť jej súhlas, je prijatím návrhu.
Včasné prijatie návrhu (na uzatvorenie zmluvy) nadobúda účinnosť okamihom, keď vyjadrenie súhlasu s obsahom návrhu dôjde navrhovateľovi.
maggie18
11.02.12,16:31
V zmluve nie je nič písané o dátume, kedy nadobúda právnu platnosť. V poslednom odstavci nazvanom záverečné a prechodné ustanovenia sa píše, že zmluva sa vyhotoví v dvoch origináloch, pričom každá strana obdrží jeden a súhlas s ňou potvrdí podpisom, a potom tam je len miesto na podpisy- ja som to pochopila tak, že teda zmluva nadobúda platnosť doručením oboch tých originálov, čo sa nestalo.
V podstate aj v tom paragrafe ide v princípe o to isté.

A ešte jedna otázka, keď mu písomne vyjadrím nesúhlas s jeho trvaním na trojmesačnej výpovednej lehote, uvediem tam dané skutočnosti a ako prílohu k tomu pošlem vytlačený e-mail v ktorom mi potvrdzuje, že mi nič neposlal, kde mám overiť pravdivosť toho e-mailu? Dajú sa na úrade, kde sa overujú písomné dokumenty, overiť aj elektronické?

Ďakujem.
Katy a R
11.02.12,16:36
Nájomná zmluva nemusí byť vždy písomná.. :confused: a nájomné si už predsa platil .. či:confused:
maggie18
11.02.12,16:42
A aká má byť, keď nie písomná? My sme žiadnu inú neuzavreli a ani sme sa nikdy o žiadnej inej nebavili. Jedná sa o byt v Brne, a všetko moja komunikácia s majiteľom prebiehala výhradne e-mailom, pričom maily nevymazávam.
maggie18
11.02.12,17:06
A podľa českého práva musí mať nájomná zmluva písomnú formu vždy!
Mária27
11.02.12,19:15
A podľa českého práva musí mať nájomná zmluva písomnú formu vždy!
Áno, od roku 1995. Ale ty si tú zmluvu podpísal a on ju má. Daj mu písomnú výpoveď.
maggie18
12.02.12,15:34
A je zmluva platná, keď nadobudla účinnosť skôr ako platnosť? Dĺžka nájmu bola od 1. 9. do 31.8, zmluvu som poslala až po začiatku semestra, čiže asi o 3 týždne neskôr, kedy som sa tam aj nasťahovala. Ústrižok z pošty mám, a ešte mám aj e-mail od prenajímateľa, v ktorom sa ma v tomto období pýta, či som mu už zmluvu poslala, lebo mu nič neprišlo.