33mimi
02.02.06,09:14
zdravím, chcem si len ujednotiť ak szčo:
a) pracuje vo svojom kancli (dielni atď), za každý odpracovaný deň si môže dať do výdavkov 55% z 89,-Sk (podľa čas.pásiem to je mi jasné)toto platí od 1.1.2006
b) ak ide na pracovnú cestu do nákladov zahŕňa v pásme napr.od 5-12hod. celú výšku toho pásma čiže 80,-Sk/za rok 2005 a 89,-Sk od 2006?
Som dobre v obraze? Dík za odpovede.
Chobot
02.02.06,08:39
zdravím, chcem si len ujednotiť ak szčo:
a) pracuje vo svojom kancli (dielni atď), za každý odpracovaný deň si môže dať do výdavkov 55% z 89,-Sk (podľa čas.pásiem to je mi jasné)toto platí od 1.1.2006
b) ak ide na pracovnú cestu do nákladov zahŕňa v pásme napr.od 5-12hod. celú výšku toho pásma čiže 80,-Sk/za rok 2005 a 89,-Sk od 2006?
Som dobre v obraze? Dík za odpovede.

Skoro, akurát, že v prípade a) nie sú časové pásma. Na obed máš nárok po odpracovaní 4 hodín. Jedine, že by pracovná smena trvala nad 11 hodín, môžeš mať ďalšiu stravu.

Na pracovnej ceste máš nárok na náhradu celého stravnéhov tej výške ako si uviedol.
duficek
02.02.06,08:48
chobot - ak odpracujem ako zivnostnik za den 4 hodiny, mam narok na stravne? nie je tam podmienka 5 a viac hodin?
ak odpracuje zamestnanec 4 hodiny tiez ma narok na jedlo?
je povedzme 40 hod tyzdenny prac cas, ale pracuje sa 4h v pondelok a 4h v sobotu, utorok az piatok 8 hodin.
je narok na 1 jedlo (zivnostnik/zamestnanec) na kazdy pracovny den, teda v mojom pripade 6 jedal?
vdaka
33mimi
02.02.06,09:07
Skoro, akurát, že v prípade a) nie sú časové pásma. Na obed máš nárok po odpracovaní 4 hodín. Jedine, že by pracovná smena trvala nad 11 hodín, môžeš mať ďalšiu stravu.

Na pracovnej ceste máš nárok na náhradu celého stravnéhov tej výške ako si uviedol.
- ak teda ešte môžem (robím to totiž 1x v živote), s tou prac. cestou. ak mám blok z reštiky na sumu 80,-Sk a nárok napr. na 89,-Sk odpíšem si len tých 80,- alebo do daňovo uznateľ.výdavkov dám sumu 89,-. dík.
Chobot
02.02.06,09:37
chobot - ak odpracujem ako zivnostnik za den 4 hodiny, mam narok na stravne? nie je tam podmienka 5 a viac hodin?
ak odpracuje zamestnanec 4 hodiny tiez ma narok na jedlo?
je povedzme 40 hod tyzdenny prac cas, ale pracuje sa 4h v pondelok a 4h v sobotu, utorok az piatok 8 hodin.
je narok na 1 jedlo (zivnostnik/zamestnanec) na kazdy pracovny den, teda v mojom pripade 6 jedal?
vdaka

Zákon o DzP bližšie neurčuje, za akých podmienok si odpočítavaš, je tam len uvedené:
"za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovenej pre zamestnancov podľa osobitného predpisu". Tým osobitným predpisom je ZP, ktorý zase hovorí, že na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje vákon práce dlhší ako 4 hodiny. Takže mal by si pracovať aspoň 4 1/4 alebo 4 1/2 hodiny tie dva dni, aby si mal nárok na 6 lístkov
domacnost
02.02.06,09:57
Ja by som sa chcela spýtať na takýto prípad. SZČO má nakúpený strav.lístok TIKET za á 89 Sk mesačne ich minie napr. 20 ks, toľko koľko prináleží pracov.dní v mesiaci. Denne robí viac než 7 hod. Ak sa SZČO vyberie na prac.cestu a má k dispozícií tento lístok-tiket a neminie ho môže si uplatniť stravné zo služ.cesty?
duficek
02.02.06,11:40
Zákon o DzP bližšie neurčuje, za akých podmienok si odpočítavaš, je tam len uvedené:
"za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovenej pre zamestnancov podľa osobitného predpisu". Tým osobitným predpisom je ZP, ktorý zase hovorí, že na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje vákon práce dlhší ako 4 hodiny. Takže mal by si pracovať aspoň 4 1/4 alebo 4 1/2 hodiny tie dva dni, aby si mal nárok na 6 lístkov
dakujem, myslel som si to, len som sa chcel utvrdit. cize budem si uplatnovat iba 4 listky resp jedla do tyzdna.
Chobot
02.02.06,13:12
Ja by som sa chcela spýtať na takýto prípad. SZČO má nakúpený strav.lístok TIKET za á 89 Sk mesačne ich minie napr. 20 ks, toľko koľko prináleží pracov.dní v mesiaci. Denne robí viac než 7 hod. Ak sa SZČO vyberie na prac.cestu a má k dispozícií tento lístok-tiket a neminie ho môže si uplatniť stravné zo služ.cesty?

Na ten deň, kedy bol na služobnej ceste nemá nárok na stravný lístok, lebo má nárok na náhradu stravného vo výške podľa dĺžky cesty. nemôže náhradu kompenzovať stravným lístkom. Nech to spraví tak, že v nasledujúcom mesiaci si zaúčtuje počet stravných znížený o počet dní, kedy bol na služobnej ceste.
domacnost
03.02.06,04:02
ďakujem za odpoveď.
Velettka
03.02.06,05:17
nie, nie je daňovo uznané 89,- ale 55% z tejto sumu, čiže max.48,95Sk
Platí to pre rok 2006 (od 1.1.)

pozri si tu: príspevok č. 238 od p. Mihála
http://www.porada.sk/t16413-p24-stravne-listky-od-112006.html


- ak teda ešte môžem (robím to totiž 1x v živote), s tou prac. cestou. ak mám blok z reštiky na sumu 80,-Sk a nárok napr. na 89,-Sk odpíšem si len tých 80,- alebo do daňovo uznateľ.výdavkov dám sumu 89,-. dík.
Zlata
03.02.06,08:04
chobot - ak odpracujem ako zivnostnik za den 4 hodiny, mam narok na stravne? nie je tam podmienka 5 a viac hodin?
ak odpracuje zamestnanec 4 hodiny tiez ma narok na jedlo?
je povedzme 40 hod tyzdenny prac cas, ale pracuje sa 4h v pondelok a 4h v sobotu, utorok az piatok 8 hodin.
je narok na 1 jedlo (zivnostnik/zamestnanec) na kazdy pracovny den, teda v mojom pripade 6 jedal?
vdaka

Zamestnávateľ je povinný viezď evidenciu o dochádzke zamestnancov. Z toho ľahko vypočíta, či pracoval viac ako 4 hod. a teda či má nárok na poskytnutie stravy. Ďalej musí evidovať jeho nadčasové hodiny, (príplatky za nadčasové hodiny a nemôže byť presiahnutý limit nadčas. hodín.).Z toho taktiež vyráta, či pracoval viac ako 11 hod.,. teda či má nárok na stravu 2x za smenu. Môže sa jednať aj o nerovnomerné rozvrhnutie prac. času, vtedy sa nejedná o nadčas.


Na SZČO sa nevzťahuje Zák.práce §85 Pracovný čas. Správca dane nesleduje či SZČO "pracuje" 2 alebo 12 hodin denne. Pre SZČO sa považuje odpracovaný deň v kal. roku najviac v rozsahu a vo výške ustanovených pre zamestnancov podľa os. predpisu (Zák. práce) tzv. plánovací kalendár. Za neodpracovaný deň sa mu považuje napr. práceneschopnosť, starost.o člena rod.

Predpokladajme, že SZČO (bez závislej činnosti) v roku 2006 nebude práceneschopný,nebude si účtovať stravné pri cestovných náhradách. Kúpi si 247 straných poukážiek, alebo vlastných stravných lístkov v stravacích zariadeniach za celý kal. rok. Túto sumu zapíše do výkladov neovpl. ZD. Na konci roka v záv. účt. operáciach 55% (toho času max.zo sumy 89,-)z tejto sumy preúčtuje do ovplyvňujúci výdavkov.

Výdavky vynaložedné daňovníkom na stravovanie sa odvolávajú na Zák. práce - stravovanie zamestnancov § 152. Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie. Rozumiem tumu tak, že zabezpečuje znamená, že zabezpečí stravné lístky (alebo poukážky), alebo stravovacie zariadenie vystaví zamestnávateľovi faktúru o poskytnutých stravovacích službách.
Doklad o stravovaní z ERP nenasvädčuje, že by zamestnávateľ zabezpečil stravu zamestnancovi.
A prečo si komplikovať život s dokladmi z ERP, keď takmer v kažom reštavračnom zariadení sa dá platiť stravnými poukážkami.
A z tohoto by mal vychádzať aj SZČO.
duficek
03.02.06,10:52
dakujem za vycerpavajucu odpoved
33mimi
06.02.06,06:26
nie, nie je daňovo uznané 89,- ale 55% z tejto sumu, čiže max.48,95Sk
Platí to pre rok 2006 (od 1.1.)

pozri si tu: príspevok č. 238 od p. Mihála
http://www.porada.sk/t16413-p24-stravne-listky-od-112006.html

ja viem, že som otravná, ale veď vyššie si mi potvrdil, že pri prac. ceste si odpíše celú sumu z daň. uznateľných výdavkov??? vopred dík.
Velettka
06.02.06,07:32
Áno ospravedlňujem sa ...., chybička sa vloudila ...každý sme omylný. V prípade pracovnej je nárok na plnú sumu podľa časových pásiem samozrejme ....


Velettka, tu sa hovorí o prípade, ak ide o pracovnú cestu. To, čo Ty opisuješ, rovnako príspevok, na ktorý sa odvolávaš, zase hovorí o stravnom za pracovnú smenu.

V prípade služobnej cesty je daňovo uznateľných 89 SK.
Chobot
06.02.06,07:38
- ak teda ešte môžem (robím to totiž 1x v živote), s tou prac. cestou. ak mám blok z reštiky na sumu 80,-Sk a nárok napr. na 89,-Sk odpíšem si len tých 80,- alebo do daňovo uznateľ.výdavkov dám sumu 89,-. dík.

Daňovo uznateľných je 89,- SK. V tomto prípade je blok z reštiky irelevantný, vôbec ho nemusíš prikladať k zúčtovaniu. Tá suma vyplýva priamo z legislatívnych predpisov.
Chobot
06.02.06,07:39
Áno ospravedlňujem sa ...., chybička sa vloudila ...každý sme omylný. V prípade pracovnej je nárok na plnú sumu podľa časových pásiem samozrejme ....

Velettka, zmažme tieto chybné príspevky, aby to nikoho nemýlilo a aby tu nebolo tak veľa zbytočných príspevkov. Ok?