karakul
11.02.12,15:46
Pozemkovému spoločenstvu (s právnou subjektivitou) boli niektorými zo spoluvlastníkov pozemkov ponúknuté ich pozemky (podiely) na odpredaj. Vzhľadom na vysoký podiel spoluvlastníkov (skoro 2000) je zo strany predávajúcich fyzicky skoro nemožné osloviť každého spoluvlastníka s ponukou na odpredaj; okrem toho výdavky na vykonanie ponuky by x-násobne prevýšili hodnotu predávaných pozemkov; to je ekonomicky nepriechodná.

Ak sa ponuka predávajúcich predloží na Valnom zhromaždení spoločenstva, môže sa Valná hromada (teda spoluvlastníci) dohodnúť o výkone predkupného práva, napr. tak, že tieto pozemky odkúpi Pozemkové spoločenstvo a že spoluvlastníci potvrdia neuplatnenie predkupného práva, aby nemohli v budúcnosti namietať neplatnosť zmluvy o prevode spoluvlastníckeho podielu na inú osobu?

Je prosím takáto dohoda v poriadku a záväzná aj napr. pre podielnikov, ktorí sa nezúčastnili na Valnom zhromaždení ?
Ďakujem za odpovede.
Mária27
12.02.12,12:27
Spoločenstvo ani s právnou subjektivitou nemôže nadobúdať majetok, vždy ide o podiely spoluvlastníkov. Podľa zákona 181/1995 Ak tento zákon neustanovuje inak, vzťahujú sa na práva a povinnosti vlastníkov podielov spoločnej nehnuteľnosti ustanovenia Občianskeho zákonníka.
Teda Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

Podľa môjho názoru valné zhromaždenie môže postup zapracovať do zmluvy o založení alebo do stanov. Môžu byť aj čiastkové schôdze. Výkonným orgánom je výbor. Výbor by mal zrealizovať vyjadrenie vlastníkov k prerozdeleniu podielov.