havik
11.02.12,16:17
ahojte,

tak ma dnes napadla taka vec. viem ze vseobecne dane sluzia na to aby plnili pokladnice miest, obci a statu. a som
ochotny respektovat dane kt. maju zmysel. to znamena ze zaplatim dan za nieco co nie je moje, ale to obcasne
uzivam, napr. pre podnikatela cestna dan a atd...chapem aj poplatky miest a obci za odvoz smeti, kedy je jasne
ze nejaky odpad ako clovek vyprodukujem. to je v poriadku, to ma logiku.
nepochopim vsak aky zmysel ma dan z nehnutelnosti, leda ak ten ze chce stat ludi obtiahnut o dalsie peniaze.
vie mi niekto vysvetlit zaco sa plati dan z nehnutelnosti. povedzme ze mam pozemok, dom, obchodny priestor
v mojom vlastnictve. preco by som mal platit nejaku dan z nehnutelnosti? pripada mi to ako ciste a drze vypalne.
nejde u sumu. i de o princip. zaco ma chce obec alebo stat zdanovat? zato ze nieco vlastnim? zato ze som si to
kupil za vlastne peniaze? nechapem principu dane z nehnutelnosti, iba ak ten aby ziderala ludi. ak niekto vie iny dovod, nech sa vyjadri.

dakujem,
buchač
11.02.12,15:34
ahojte,

tak ma dnes napadla taka vec. viem ze vseobecne dane sluzia na to aby plnili pokladnice miest, obci a statu. a som
ochotny respektovat dane kt. maju zmysel. to znamena ze zaplatim dan za nieco co nie je moje, ale to obcasne
uzivam, napr. pre podnikatela cestna dan a atd...chapem aj poplatky miest a obci za odvoz smeti, kedy je jasne
ze nejaky odpad ako clovek vyprodukujem. to je v poriadku, to ma logiku.
nepochopim vsak aky zmysel ma dan z nehnutelnosti, leda ak ten ze chce stat ludi obtiahnut o dalsie peniaze.
vie mi niekto vysvetlit zaco sa plati dan z nehnutelnosti. povedzme ze mam pozemok, dom, obchodny priestor
v mojom vlastnictve. preco by som mal platit nejaku dan z nehnutelnosti? pripada mi to ako ciste a drze vypalne.
nejde u sumu. i de o princip. zaco ma chce obec alebo stat zdanovat? zato ze nieco vlastnim? zato ze som si to
kupil za vlastne peniaze? nechapem principu dane z nehnutelnosti, iba ak ten aby ziderala ludi. ak niekto vie iny dovod, nech sa vyjadri.

dakujem,
...otázka nepatrí do témy " Zákony, tlačivá, aktuality "....

Ostatne taká téma ešte nebola ani založená ....vravím totiž o histórii daňového systému ....a to sa skôr inde hodí , žeby dejepis , ekonómia ...???

...dane od staroveku sa platili ... v 4. stor. pr. n. l. - Athény
havik
11.02.12,21:20
ved prave som nevedel kam to zaradit. asi sa to tu nepreberalo este. viem ze tym nic neporiesime, ale je to absurdne platit dan z nehnutelnosti. nevidim na to jediny dovod.


...otázka nepatrí do témy " Zákony, tlačivá, aktuality "....

Ostatne taká téma ešte nebola ani založená ....vravím totiž o histórii daňového systému ....a to sa skôr inde hodí , žeby dejepis , ekonómia ...???

...dane od staroveku sa platili ... v 4. stor. pr. n. l. - Athény
ewita888
11.02.12,21:24
jáj, toho by bolo, čo je nezmyselné..
ja napr. tiež stále nechápem, prečo mám každý rok platiť poplatok za psa, ktorý žije na mojom dvore.. :-)
avalik
11.02.12,21:51
dan z nehnutelnosti je jednym zo zdrojov prijmov obce kde mas nehnutelnost

vydavky su napriklad na matriku, skolu, socialne sluzby, mestsku policiu ...
tictac7
11.02.12,22:42
ved prave som nevedel kam to zaradit. asi sa to tu nepreberalo este. viem ze tym nic neporiesime, ale je to absurdne platit dan z nehnutelnosti. nevidim na to jediny dovod.

...a máš verejné osvetlenie, a cesty, a chodníky, a trávniky, a jasle, a škôlky, a školské kluby, a detské ihriská, a knižnice, a kluby dôchodcov
- chceš toto všetko platiť v plnej výške? a hlavne - akým pomerom?

...máme niečo také, že dane - a výnosy z nich sú príjmom nejakého konkrétneho rozpočtu na plnenie verejnoprospešných služieb, služieb štátu, kompetnecií originálnych alebo prenesených na obce a mestá.... chceš to odborne? alebo stačí takto polopatisticky?
buchač
12.02.12,09:37
...a máš verejné osvetlenie, a cesty, a chodníky, a trávniky, a jasle, a škôlky, a školské kluby, a detské ihriská, a knižnice, a kluby dôchodcov
- chceš toto všetko platiť v plnej výške? a hlavne - akým pomerom?

...máme niečo také, že dane - a výnosy z nich sú príjmom nejakého konkrétneho rozpočtu na plnenie verejnoprospešných služieb, služieb štátu, kompetnecií originálnych alebo prenesených na obce a mestá.... chceš to odborne? alebo stačí takto polopatisticky?

...;)

Daňový systém jakožto souhrn zásad upravujících ukládání a vybírání berní (viz Daň), tvoří část správy veřejné. Proto lze o něm mluviti ve státech teprve tenkráte, když se vlastní správa veřejná již utvořila.
Daňový systém se tudíž nevyvíjí hned se založením státu, nýbrž mnohem později. V téměř všech státech starého věku byly výdaje státní hrazeny původně ze jmění státu samého (z výnosu statků panovnických, dolů atd.) a teprve později, když výdaje rostly, bylo zapotřebí postarati se o další úhradu.
Tato úhrada záležela s počátku v nepravidelných, více méně určitých dávkách, vybíraných dle jmění jednotlivců (původně zpravidla dle jmění nemovitého), až vedla k pevným i pravidelným dávkám, berním či daním.....


atď

http://cs.wikipedia.org/wiki/Daně_(historie)
havik
12.02.12,10:55
a cesty, a chodníky, a trávniky, a jasle, a škôlky, a školské kluby, a detské ihriská, a knižnice, a kluby dôchodcov

prosim ta si robis asi srandu s tymto trapnym argumentom. jasle si platia rodicia, skolske kluby, detske ihriska, kniznice a kluby dochodcov ma vobec nezaujimaju pretoze ich nevyuzivam a ani nebudem. preco by som na toto mal prispievat z mojich penazi? chyba mi tu rozumne prepojenie. verejne osvetlenie...myslim si ze je kopec dalsich dani kt. dost v pohode pokriju tieto polozky. budis este to verejne osvetlenie , kedze aj ja prejdem po pod lampu na ulici a ta mi svieti na cestu. podstata veci je tak , ze platis za nehnutelnost za kt. by si platit uz nemal nic !!!
stormcatcher
12.02.12,11:01
dan z nehnutelnosti-za co vlastne clovek plati.?
dakujem,

nie je podstatné začo platíš, hlavne, že platíš
stormcatcher
12.02.12,11:03
...a máš verejné osvetlenie, a cesty, a chodníky, a trávniky, a jasle, a škôlky, a školské kluby, a detské ihriská, a knižnice, a kluby dôchodcov
- chceš toto všetko platiť v plnej výške? a hlavne - akým pomerom?

...máme niečo také, že dane - a výnosy z nich sú príjmom nejakého konkrétneho rozpočtu na plnenie verejnoprospešných služieb, služieb štátu, kompetnecií originálnych alebo prenesených na obce a mestá.... chceš to odborne? alebo stačí takto polopatisticky?

zabudol si na nákladné dovolenky rodiny starostu
buchač
12.02.12,11:15
a cesty, a chodníky, a trávniky, a jasle, a škôlky, a školské kluby, a detské ihriská, a knižnice, a kluby dôchodcov

prosim ta si robis asi srandu s tymto trapnym argumentom. jasle si platia rodicia, skolske kluby, detske ihriska, kniznice a kluby dochodcov ma vobec nezaujimaju pretoze ich nevyuzivam a ani nebudem. preco by som na toto mal prispievat z mojich penazi? chyba mi tu rozumne prepojenie. verejne osvetlenie...myslim si ze je kopec dalsich dani kt. dost v pohode pokriju tieto polozky. budis este to verejne osvetlenie , kedze aj ja prejdem po pod lampu na ulici a ta mi svieti na cestu. podstata veci je tak , ze platis za nehnutelnost za kt. by si platit uz nemal nic !!!
...tá podstata je niekde inde zakopaná ...len jej treba porozumieť ...nebyť trápny tou argumentáciou ...

- na jasle sa DOPLÁCA - pokiaľ nejde o výsostne súkromné zariadenie
- knižnice ???...kluby ???...že nevyužívaš ????................hm , ani nebudeš ????......he , nehovor hop , ešte si nepreskočil
- rozumné prepojenie ???......hm , kde rozum chýba , niet čo prepájať ...
- kopec daní ???....na pokrytie , v pohode , oných položiek ????.....tomu ani sám neveríš ....

- platba za nehnuteľnosť , za ktorú by si už nemal platiť nič ????.......ono to vychádza z tej histórie ( vidno , že nečítaš - knižnice nepotrebuješ ....na nete všetko nie je )...platíš za , nazvem to " určité výsady - majetok " ...