predavac
11.02.12,17:04
DBA (Doing business as) - je take nieco mozne aj u nas v SR? Podla toho, co som hladal, tak asi nie, ale mozno som len slabo hladal..

Pre tych co nevedia o co ide, v USA, UK, mozno aj inde, to funguje tak, ze mate svoje obchodne meno, a k nemu si mozete zaregistrovat aj "aliasy", pod ktorymi mozete takisto podnikat. Je to idealne pre zivnostnikov (sole proprietors), ked si nechcu zakladat firmu, ale zaroven pri obchodovani nechcu uvadzat svoje prave meno a pritom je to legalne. V spojeni s P.O.Box, pripadne Virtual Office Address je to uplne idealna kombinacia, ak nechcete, aby vasi zakaznici vedeli, ako sa volate a kde byvate.

http://www.dbaform.com/doing-business-as.php
http://entrepreneurs.about.com/od/businessstructure/a/doingbusinessas.htm
Economic
12.02.12,13:37
Pokiaľ podnikám a poskytujem služby kvalitné prečo sa zatajovať ? Pokiaľ nemám zavádzajúci cenník služieb a nikoho nepodvádzam v podnikaní, prečo sa nezverejniť ? Ja som na svoje obchodné meno pyšná, nikoho som nikdy neoklamala, čo vopred klientovi sľúbim, že pre neho urobím, to dodržím a splním....., nemám sa prečo schovávať za aliasy. Mne osobne sa to nepáči. To je čiste môj súkromný názor k tvojej otázke.

Naše zákony sú postavené tak, že to nie je o chcení a nechcení uvádzať svoje obchodné meno, ale o povinnosti uvádzať povinné údaje.
predavac
12.02.12,15:18
Preco zatajovat? Dajme tomu, ze vytvorim nejaky produkt a chcem ho predavat pod nejakym pseudonymom a nie pod pravym menom.
A takisto napr. preto, ze nepotrebujem, aby tisicky uplne neznamych ludi vedeli, kto som a kde byvam. Moje podnikanie je cisto online, ziadny zakaznik nema dovod ma navstivit osobne. A zakaznikovi je uplne jedno, ci ma moje realne meno alebo sa to len ako moje meno tvari, pokial dostane to, co si objedna.
Cize dajme tomu dovod: sukromie. Ak sa so mnou chce skontaktovat, nech sa paci email alebo iny online kontakt. Vo velmi zriedkavom pripade dajme tomu aj klasickou postou, to sa ale da poriesit jej presmerovanim.

Z casti by sa to to mozno dalo dalo poriesit sro-ckou, ale jednak sa mi momentalne neoplati si to komplikovat a jednak aj majitel srocky sa da cez orsr.sk zistit bez problemov.

Na zapade to funguje uplne bezne a beru to ako samozrejmost. Pod menom, ktore si zaregistrujete ako DBA, si mozete bez problemov zalozit trebars aj ucet v banke. Vybavenie DBA je zalezitost jednoducha ako u nas pridanie dalsieho predmetu podnikania do zivnosti a stoji to zanedbatelny jednorazovy poplatok. Cize je to omnoho menej komplikovane ako zalozenie novej firmy.