klentilk
11.02.12,20:47
Ahojte,

potrebovala by som zistit, ako najrozumnejsie zapisat manzela do listu vlastnictva.
Byt som nadobudla pred manzelstvom a kupovala som ho cez hypoteku (uver pisany iba na mna). Potom sme sa zosobasili.
Teraz mi konci fixacia uveru a chceme tento uver prefinancovat inou bankou, kde uz by sme v novej uverovej zmluve figurovali obaja. Zaroven by som teda chcela manzela doplnit aj do LV.

Mam k tomu niekolko otazok:
Je lepsie urobit darovaciu, alebo kupnu zmluvu?
V akom vlastnictve budeme potom byt mat? V podielovom, alebo bezpodielovom? Aky je v tom rozdiel?
Ako je to s platenim dane z kupy / darovania nehnutelnosti?
Aky je postup celeho zapisu do LV vratane vybavovaciek na katastri?

Vopred dakujem za radu.
Mária27
12.02.12,04:21
Môžeš mu to previesť do podielového spoluvlastníctva - to bude jeho aj po prípadnom rovode bez vyporiadania BSM.
Ak by si mu to dala darovacou zmluvou, pri splnení zákonných podmienok sa dar dá žiadať vrátiť.
Ak predáš, mal by ti za to zaplatiť zo svojho (nie z BSM).
Zmluva sa dáva na kataster zavkladovať za 66 eur.
Daň z príjmu sa neplatí, ak si pred prevodom vlastníčkou 5 rokov.
klentilk
12.02.12,05:23
Maria27, dakujem za odpoved.
Nie som este vlastnickou 5 rokov, teda budeme musiet platit dan z prijmu.
Dan sa plati aj z kupy aj z darovania? Je jedno ktorou zmluvou to prevediem na manzela?
Na zavkladovanie mi staci potom iba ta darovacia/kupna zmluva?
Dakujem.
Mila123
12.02.12,05:39
daň z darovania je zrušená ,t.j. ani ty a ani tvoj manžel daň z darovaia nebudete platiť.....
a daň z príjmu? to by si mala platiť ty......od kedy vlastníš nehnuteľnosť?
ako som pochopila, byt bude zaťažený hypotékou a ty budeš mať povinnosť zaplatiť 19% daň z príjmu a ešte aj zaplatíš nedoplatok z RZZP tvojej ZP....(mne sa to zdá také........zbytočné, manžel to nepochopí, keď nebude vlastníkom nehnuteľnosti už? - i keď bude splácať hypotéku? ....)
Ice dive
12.02.12,06:01
ďalšia vec, prečo chce vlastnému manželovi predávať so ziskom? môže predsa predať polovicu za to čo kúpila? t.j. nebude zisk, aj tak sa bavíme o fiktívnych peniazoch... (máloktorí manžel má odložené peniaze na vyplatenie polovice bytu, ktoré nepatria do BSM...)
Mila123
12.02.12,06:11
Ice, aj to beriem, ale povedz mi (napíš) keď by sa rozvádzali, delili si majetok, on prizná ako to celé vlastne bolo?????že ju nevyplatil?
klentilk
12.02.12,06:59
kedze sa vobec v tychto veciac nevyznam, neviem, ci mam spravit darovaciu, ci kupnu zmluvu, ako to je s danami a pod.
Prave preto som zalozila temu, lebo potrebujem zistit, ako to urobit co najlepsie. Bez problemov, zbytocnych poplatkov a pod...
Len neviem ako....
@Ice dive - Nechcem to manzelovi predavat so ziskom. Pokial by na kupnej zmluve figurovala povodna kupna cena (pripadne polovica z nej) tak sa dan z prijmu neplati?
Byt vlastnim 4,5 roka. Situaciu vsak chcem riesit uz teraz, kedze sa bude menit zalozne pravo z jednej banky na druhu - tak je na to idealny cas.

Stale neviem, co je lepsie = kupna, alebo darovacia zmluva?

Z odpovede Marie27 som pochopila, ze pre mna je vyhodnejsia darovacia, kedze by som mohla dar neskor ziadat spat (za urcitych podmienok), tak isto by sme nemuseli platit dan z darovania. Su tam aj nejake nevyhody pri darovacej zmluve?
Pri darovacej zmluve je mozne urcit, ci pojde o bezpodielove , alebo podielove vlastnictvo? Je to nejako dolezite aky typ vlastnictva vznikne?
Ice dive
12.02.12,07:34
no myslím, že by to nepriznal, ale zas nevedel by to ani dokázať, keďže peniaze by asi z ponožky do ponožky nepresúvali ďalšia vec, môže vôbec exist. medzi manželmi kúpnopredajná zmluva? už teraz je to dosť diskutabilné, keďže manželka spláca hypo z BSM
Ice dive
12.02.12,07:41
Daň z príjmu sa platí len v tedy, ak existuje príjem / zisk, v prípade, že by sa nehnuteľnosť predala za to istné čo sa kúpila, nevzniká príjem t.j. základ dane je nula a z nuly je 19 % opäť len nula...

Daň z darovania bola zrušená, t.j. nebude sa platiť ani tá...

otázka je či je vôbec darovanie možné, keďže to má byť bezodplatné a ty vlastne ideš byt darovať preto aby ste mohli spolu splácať novú hypotéku...
pri kúpnopredajnej zmluve by si nemohla prinavrátiť pôvodný stav, pri darovacej zmluve môžeš žiadať dar vrátiť... ale rozvod nie je dôvod na vrátenie daru späť.... (napríklad never - neusporiadaný život, fyzické napadnutie a pod by však už dôvod bol...)
klentilk
13.02.12,09:35
Dakujem za vsetky rady.
Najlepsie bude asi aj tak navstivit pravnika a poradit sa aky postup zvolit.

Este raz dakujem.