berry
02.02.06,09:48
Ahojte
Prosim o radu. Pracujem v Alfe. Ale ak mi pride DF tak ju zapišem do záväzkov.Potom sa ma automaticky pyta či ju ma zapisat da evidencie DPH. Ak zvolim ano tak mi ju tam zapiše dva krát ( ešte aj pri uhrade cez peňazný dennik) . Ale ak dam nie tak mi pri kontrole vyhadzuje, že je to chyba. Mám tu chybu ignorovat a nezapisovať došle faktury do evidencie DPH? Alebo v peňažnom denníku ju nemám davať zapisať do DPH. Čo je podľa mňa blbosť, pretože tak by sa jeden doklad zapisoval a druhý nie.
Ďakujem
renča1
02.02.06,08:53
došlú fa treba zapísať do evidencie dph, pokiaľ ste platcami dph. Pri úhrade v peňaž.denníku len odznačte políčko, aby ti druhý krát nenabehla do dph. Mne to robí iba pri dvoch fa zo 100.
astensova
02.02.06,08:55
Došlé fakrúry si správne zaevidovala do knihy záväzkov. Ale nepotvrdzuj ich s knihy záväzkov do DPH. Pri úhrade fakrúry v hotovosti alebo z účtu, ktorú zaúčtuješ do penažného denníka potvrď zápis do dph. Došlé faktúry môžeš účtovať v dph až po ich zaplatení.
renča1
02.02.06,09:00
Došlé faktúry môžeš účtovať v dph až po ich zaplatení.

To nie je pravdu, zákon sa dávno zmenil......viď zákon o dph.
Manual
02.02.06,09:00
došlú fa treba zapísať do evidencie dph, pokiaľ ste platcami dph. Pri úhrade v peňaž.denníku len odznačte políčko, aby ti druhý krát nenabehla do dph. Mne to robí iba pri dvoch fa zo 100.
Ano tento posup je správny, pri nahratí záväzku sa zaeviduje aj DPH. Pri úhrade záväzku a zápise do PD treba len odkliknúť evidenciu do DPH aby tam nebol "krížik". V opačnom prípade by bola DPH zaevidovaná 2x v evidencii.:)
ormika
02.02.06,09:02
Došlé fakrúry si správne zaevidovala do knihy záväzkov. Ale nepotvrdzuj ich s knihy záväzkov do DPH. Pri úhrade fakrúry v hotovosti alebo z účtu, ktorú zaúčtuješ do penažného denníka potvrď zápis do dph. Došlé faktúry môžeš účtovať v dph až po ich zaplatení.
Tak to NIE! Toto už dávno neplatí. Drž sa príspevku Renca1.
babenko1
03.02.06,11:20
Ahojte
Prosim o radu. Pracujem v Alfe. Ale ak mi pride DF tak ju zapišem do záväzkov.Potom sa ma automaticky pyta či ju ma zapisat da evidencie DPH. áno.. to je v poriadku, tak sa to má robiť.
Ak zvolim ano tak mi ju tam zapiše dva krát ( ešte aj pri uhrade cez peňazný dennik) . ked uhrádzaš faktúru v peňažnom denníku cez F7(to je výber faktúry z knihy záväzkov), určite sa ti nezaráta DPH 2x. Jedine, že by si si zaklikla dole v doklade (tak ako píše manual), že daná faktúra sa ti má zaevidovať ešte raz do vstupu DPH, čo je blbosť, lebo ty ju tam už máš...
Ale ak dam nie tak mi pri kontrole vyhadzuje, že je to chyba. Mám tu chybu ignorovat a nezapisovať došle faktury do evidencie DPH? Alebo v peňažnom denníku ju nemám davať zapisať do DPH. Čo je podľa mňa blbosť, pretože tak by sa jeden doklad zapisoval a druhý nie.
ĎakujemÁno.. alfa ti bude vykazovať chybu, lebo to aj chyba je. Nič neignoruj, potvrdzuj, že faktúry sa ti majú zaevidovať do DPH a určite pri kontrole výstupov a následnej kontrole na priznanie DPH zistíš, že sú tam zaevidované. Nedoporučujem evidovať dph z došlých faktúr až ked ich uhrádzaš...je to v rozpore so zákonom o DPH