Gabriela 19
12.02.12,10:15
Je to správne účtovanie?
Zakupenie auta na uver v JU
Istina - osobna spotreba
Urok - prevádzková réžia
Dakujem
Melnick
12.02.12,09:24
Je to správne účtovanie?
Zakupenie auta na uver v JU
Istina - osobna spotreba
Urok - prevádzková réžia
Dakujem

Prečo osobná spotreba ? Nebude auto predmetom podnikania, keď o ňom účtuješ ? Čo tak majetok ?
Gabriela 19
12.02.12,09:29
ano bude predmetom podnikania, bude sa odpisovať - 4 roky.
Asi som sa zle vyjadrila, ide mi o účtovanie mesačných splátok.
Melnick
12.02.12,10:00
Však, ak o ňom budeš účtovať - teda o istine - ako o majetku, rovnako Ti neovplyvní ZD. Navyše bude to správne zaúčtované a dostane sa Ti to aj do výkazu o MaZ.
mizu24
12.02.12,11:48
Citujem z jedného príspevku s Porady, ktorý som si stiahla do Wordu pre osobné použitie. Vopred sa ospravedlňujem autorovi, že ho nemenujem, ale skopírovala som si len text:

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, ako to je z účtovaním spotr. úveru a možnosť uplatnenia VOZD, pri kupe auta kategorie N1/dodavkový automobil/ na ktorý si uplatním odpis celej DPH a ktorý zaradim do 1 OS tzn. 4-roky
Ďakujem
1. krok: faktúra za nákup majetku od dodávateľa: zaeviduje sa do knihy záväzkov, uplatí sa DPH, ak je nárok
2. krok: úver mi príde na účet - príjem neovplyvňujúci základ dane
3. krok: zaevidujem do knihy záväzkov úver
4. krok: úhrada faktúry za nákup majetku od dodávateľa - nákup DM,
5. krok: splátka úveru ako VNZD, odpisujem z knihy záväzkov.
6. krok: splátka úrokov VOZD

Môže sa stať, že mi úver nepríde na účet, ale spoločnosť, ktorá mi úver poskytla, ho pošle priamo na účet dodávateľa, robia to niektoré spoločnosti. V tom prípade postupujem nasledovne:
1. krok: faktúra za nákup majetku od dodávateľa: zaeviduje sa do knihy záväzkov, uplatí sa DPH, ak je nárok
2. krok: zaevidujem do knihy záväzkov úver
3. krok: úhrada faktúry za nákup majetku od dodávateľa - nákup DM - cez ID
4. krok: splátka úveru ako VNZD, odpisujem z knihy záväzkov.
5. krok: splátka úrokov VOZD

Majetok zaradím a odpisujem 4 roky.