Tanenka
02.02.06,10:21
Dobry den. Chcela by som sa opytat na nasledovne. Vcera som dostala zivnost s terminom zacatia od 1.2.2006. Stihla som v tento isty den ist aj na DU a zaregistrovat sa a uz mam zaregistrovanu aj pokladnicu a dnes som ju aj dala prerobit na moju hlavicku. Mala by som sa este prihlasit do zdravotnej poistovne a na socialku, do kolkych dni?. Zdravotna tam kde som prihlasena ako poistenec ale nerozumiem tej socialke. Preco tam sa nemusim prihlasit rok? a preco potom? A mam nejaku este inu povinnost sa prihlasit inde?
mysimis
02.02.06,09:37
Odporučila by som Ti prihlásiť sa aspoň na nemocenské poistenie. Človek nikdy nevie či sa mu niečo neprihodí. Teraz nemusíš ostatné príspevky do sociálky platiť, lebo si začínajúca a nemáš ešte vymeriavaci základ. Ten budeš mať až po podaní daňového priznania za rok 2006.
Gituška
02.02.06,09:40
máš prevádzku?
Tanenka
02.02.06,10:12
máš prevádzku?

Ano mam prevazdku, uz som ju nahlasila na ZU. Dobre tak sa prihlasim aj na nemocenske ale nevadi, ze popri pracujem?
Budem mat aj jedneho zamestnanca, takye bude to nutne aj pre odvody. Ako to je prosim Vas s podnikatelskym uctom? Musim ho mat? A musim mat aj vytvoreni socialny fond? Asi ano ak budem mat zamestnanca a budem mu musiet zabezpecit stravu a obcerstvenie, vsak? Musi to byt iny ako podnik. ucet alebo to uz moze byt v jednom?
Gituška
02.02.06,10:18
ked pracujes, tak ja na tvojom mieste by som sa neprihlasovala na žiadne nemocenské, lebo všetky odvody za teba odvádza zamestnávateľ. Podnikateľský účet nemusíš mať, ale bolo by dobré keby si ho mala, ale len vtedy ked niečo chces z neho platit/napríklad odvody za zamestnanca/alebo tebe bude niekto platit.No a ked budeš mať zamestnanca tak všetko to čo si vymenovala mu musíš zabezpečiť.
Tanenka
02.02.06,17:11
Ďakujem za rady. Ešte by som potrebovala jednu. Prevadzkáreň v ktorej vykonávame našu činnosť, bola predtym pani ktora tam vykonavala to iste schvalena hygienou. Ako teraz postupovat? Co zaniest alebo uz som mala vopred ohlasit cinnost hygiene?
A ako to je so zdravotnym poistenim. Dnes som bola v Appolle lebo tam patrim a chceli po mne iba ofoteni ZL. Nic viac, ani podpis ani nic. Ja tam nic neodvadzam? Ja som to absolutne nepochopila. Dobre zienky poradte. Dakujem Vam
Aknazuz
02.02.06,17:19
Ďakujem za rady. Ešte by som potrebovala jednu. Prevadzkáreň v ktorej vykonávame našu činnosť, bola predtym pani ktora tam vykonavala to iste schvalena hygienou. Ako teraz postupovat? Co zaniest alebo uz som mala vopred ohlasit cinnost hygiene?
A ako to je so zdravotnym poistenim. Dnes som bola v Appolle lebo tam patrim a chceli po mne iba ofoteni ZL. Nic viac, ani podpis ani nic. Ja tam nic neodvadzam? Ja som to absolutne nepochopila. Dobre zienky poradte. Dakujem Vam
ja viem tak, ze z titulu SZCO si od 1.2.2006 povinna platit ZP aspon z minimalnej mzdy t.j prvykrat do 8.3.2006 musis odviest 966,-
abel
02.02.06,17:24
Čo sa týka hygieny, musíš mať ich stanovisko na svoje meno. Napíš žiadosť o vydanie stanoviska k prevádzkovaniu toho a toho. Už sa mi stalo aj to, že keď som uviedla, že ide o prevádzku, ktorá len zmenila majiteľa a sortiment tovaru sa nezmenil, poslali rozhodnutie bez toho, aby to overovali. Nezabudni 500.- Sk kolok.
Tanenka
02.02.06,17:31
Ďakujem, hádam to bude stačiť
Janka6685
02.02.06,19:15
Tiež sme posielali žiadosť na hygienu, aby nám schválili prevádzku, ktorá už bola používaná pred nami. Predstavte si, že po tom, čo nám napísali, že nie je potrebné dávať to na schválenie, vrátili nám 500,- nazad. Ale to asi bolo preto, lebo to zrejme ani pôvodne nebolo treba dávať na schválenie na hygienu. Takže neviem, ako to bude v tvojom prípade.
pongo
02.02.06,19:43
Myslím, že aj na sociálku sa musíš prihlásiť, akurát nebudeš prvý rok platiť. Ale neviem to na 100 %.
Tanenka
03.02.06,07:58
No uvidim, skusim tam napisat a neposlat 500 Sk. Co na to povedia :-)
Mozem vyuzit este jednu Vasu pomoc? Potrebujem napisat dohodu na jednu pani ktora bude pracovat zhruba 300 hodin ročne u mňa na prevádzke. Ale keďže je dôchodkyňa neviem čo a ako a nedá sa tam napísať že raz robí to a raz to, lebo sa tam dá robiť iba jedna činnosť. Ako to mám urobiť aby to bolo OK?
Janka6685
03.02.06,08:10
No uvidim, skusim tam napisat a neposlat 500 Sk. Co na to povedia :-)
Mozem vyuzit este jednu Vasu pomoc? Potrebujem napisat dohodu na jednu pani ktora bude pracovat zhruba 300 hodin ročne u mňa na prevádzke. Ale keďže je dôchodkyňa neviem čo a ako a nedá sa tam napísať že raz robí to a raz to, lebo sa tam dá robiť iba jedna činnosť. Ako to mám urobiť aby to bolo OK?

Ak sa nedá písať rozdielne činnosti, tak to bude problém a nedá sa to vyriešiť. Ak aj áno, tak by som aj ja rada prijala radu. Tiež máme dohodárov na mieste, kde je jednoznačne opakujúca sa činnosť a teraz len tŕpneme, že príde kontrola a mi im budeme vysvetľovať, že viac zamestnancov by bolo pre nás nerentabilných (už sme to totiž s tými zamestnancami skúšali a skoro sme nemali na výplaty - a to boli vtedy silnejšie mesiace).
Tanenka
03.02.06,08:15
Takže treba to len risknúť, inak sa to nedá, tak? No to sú teda naozaj krásne zákony !!!
Janka6685
03.02.06,08:24
Takže treba to len risknúť, inak sa to nedá, tak? No to sú teda naozaj krásne zákony !!!

To máš teda pravdu. Len nerozumiem jednej veci. V zákone je napísané, že môžem zamestnávať na dohodu, ak iný spôsob je pre mňa nerentabilný. Ale prečo toto nikto neberie do úvahy? Jednoznačne ti povedia, že je to opakujúca sa činnosť a hotovo. Iné ich nezaujíma? Alebo sú na Slovensku len bohatí podnikatelia, tak sa zabudlo na možnosť, že niekto nemá na zamestnancov a dohodári by si radi privyrobili? Ale to už je asi mimotemy .
Tanenka
04.02.06,16:58
To máš teda pravdu. Len nerozumiem jednej veci. V zákone je napísané, že môžem zamestnávať na dohodu, ak iný spôsob je pre mňa nerentabilný. Ale prečo toto nikto neberie do úvahy? Jednoznačne ti povedia, že je to opakujúca sa činnosť a hotovo. Iné ich nezaujíma? Alebo sú na Slovensku len bohatí podnikatelia, tak sa zabudlo na možnosť, že niekto nemá na zamestnancov a dohodári by si radi privyrobili? Ale to už je asi mimotemy .

Ved prave, kolkym by sa podstatne lahsie dychalo, ako na jednej strane tak i na druhej. A ako to je keby som tam pracovala ja, vlastne vo vlastnej spolocnosti? Musim mat tiez urobeny nejaky doklad? Mozno hlupa otazka, ale ja niekedy sa uz pytam na vsetko, lebo niekedy fakt uz neviem co je spravne.
Janka6685
05.02.06,07:54
Ved prave, kolkym by sa podstatne lahsie dychalo, ako na jednej strane tak i na druhej. A ako to je keby som tam pracovala ja, vlastne vo vlastnej spolocnosti? Musim mat tiez urobeny nejaky doklad? Mozno hlupa otazka, ale ja niekedy sa uz pytam na vsetko, lebo niekedy fakt uz neviem co je spravne.

Ak pracuješ vo vlastnej spoločnosti, tak ti netreba nijaký doklad. Ty si prihlásená v poisťovniach a na DÚ ako podnikateľka a z tohto titulu platíš aj odvody a dane.
Tanenka
06.02.06,08:42
Ak pracuješ vo vlastnej spoločnosti, tak ti netreba nijaký doklad. Ty si prihlásená v poisťovniach a na DÚ ako podnikateľka a z tohto titulu platíš aj odvody a dane.


OK, tak Vám ďakujem za ochotu a rady. Želám Vám krásny zvyšok dňa
JXXAFDXR
15.02.06,18:27
Musíš sa ešte zaregistrovať do fondu nezamestnanosti.Do sociálnej poisťovne tiež.
lenkak
15.02.06,18:33
Sociálna poisťovňa už v sebe zahŕňa fond nezamestnanosti. Dakedy to bol NUP.
stuko
15.02.06,18:36
no ja by som taktiez odporucil, aby si sa prihlasila na DU a poziadala o vystavenie DICa, kedze spominas, ze mas aj pokladnu (predpokladam registracnu) tak ti danovy urad vyda i cislo DKP.
Nezabudni taktiez na zdravotnu poistovnu mesacne ta vide preddavok na 966,- co sa tyka socialky prvy rok si oslobodena, ja odporucam platit, vsetko z najmensieho vymeriavaceho zakladu i tak ...
Vianocka
15.02.06,18:52
Pozrite sa lepsie na § 226 "Dohoda o vykonani prace" v Zakonniku prace, ziadne ustanovenie nehovori o opakujucej sa cinnosti, tieto slova boli vypustene, limitujuci je len predpokladany rozsah prace a to - nepresiahnut 300 hodin v kalendarnom roku.
kukučka
15.02.06,19:02
ak budeš mať zamestnancov musíš sa zaregistrovať ako zamestnávateľ na DÚ aj v SP a posielať výkazy
Melnick
15.02.06,20:55
:) :) Registráciu v SP - SZČO
- Zamestnávateľ
- PvN je d o b r o v o ľ n é
v ZP - SZČO
- Zamestnávateľ ak sa rozhodneš
zamestnávať na PZ
na CS- ak budeš do obehu uvádzať spotreb.
balené liehoviny
a ešte pár ohlasovacích povinností ak budeš robiť s potravinami . ale to až keď upresníš.

Nech to akokoľvek upravujem stále to nemá tú správnu formu:confused: :confused: :eek:
Janka6685
16.02.06,10:49
Pozrite sa lepsie na § 226 "Dohoda o vykonani prace" v Zakonniku prace, ziadne ustanovenie nehovori o opakujucej sa cinnosti, tieto slova boli vypustene, limitujuci je len predpokladany rozsah prace a to - nepresiahnut 300 hodin v kalendarnom roku.

Dohody o prácach vykonávaných
mimo pracovného pomeru
§ 223


(1) Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny. Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce a dohoda o brigádnickej práci študentov) sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.

Tu sa píše, že to musí byť práca, ktorá je vymedzená výsledkom. Je to všeobecne pre dohody vykonávané mimo pracovného pomeru (DoVP, DoBPŠ).




Len blbé je, že to platí aj pre študentov, čo som si doteraz myslela, že študenti môžu robiť aj opakujúce sa činnosti.

Myslíte, že sa dá odvolať na to, že pracovný pomer by bol pre zamestnávateľa nehospodárny?