daskka
12.02.12,12:50
prosím o radu poraďaci, nakoľko sa nevyznám v tejto oblasti....
prebieha súdny spor, je tam žalobca a žalovaný, v prvej rade a žalovaných je až do štvrtej rady, lenže primárny spor je medzi žalobcom a žalovaným... Samozrejme, na pojednávanie predvolávajú všetkých, a po čase, súdny spor stále prebieha, dajme tomu, že už aj 5 rokov, žalovaný v prvej rade zanikne, nakoľko to je s.ro.čka, prestane existovať.... Podľa právneho zástupcu sa nič nedeje, spor trvá naďalej, len s.r.o. čku vylúčia z pojednávania, resp. zo všadiaľ....
Tu sa pýtam, prečo?? Môj "sedliacky rozum " mi vraví, že keď zanikne ten hlavný, tak by mal zaniknúť aj celý prípad, nie??
Vopred ďakovačka za objasnenie....
EXACTOR s.r.o.
12.02.12,15:35
Neviem síce o aký spor ide, ale ak na strane žalovaného vystupuje viac subjektov, všetky majú rovnaké práva a povinnosti v súdnom konaní. Nie je jeden "hlavný" žalovaný a ostatní "vedľajší", rovnako nezohráva úlohu poradie, v akom sú jednotliví žalovaní v žalobnom návrhu zoradení. Ak je žalovaných viac, znamená to, že zodpovednosť nesú spoločne a nerozdielne a spor bude trvať, kým aspoň jeden zo žalovaných bude mať právnu subjektivitu (bude mať spôsobilosť byť účastníkom konania)...
Mária27
12.02.12,16:06
Aj keby konali každý sám za seba, ak nejde o vedľajších účastníkov, spor neskončí. Ďalší účastník môže tiež vstúpiť do sporu, ale aj vystúpiť ...

Občiansky súdny poriadok

Účastníci
§ 90

Účastníkmi konania sú navrhovateľ (žalobca) a odporca (žalovaný) alebo tí, ktorých zákon za účastníkov označuje.
§ 91

(1) Ak je navrhovateľov alebo odporcov v jednej veci niekoľko, koná každý z nich sám za seba.
(2) Ak však ide o také spoločné práva alebo povinnosti, že sa rozsudok musí vzťahovať na všetkých účastníkov, ktorí vystupujú na jednej strane, platia úkony jedného z nich i pre ostatných. ...
daskka
12.02.12,21:58
aaaaaha, ďakujem vám :) nič moc správa pre mňa...
jedná sa o neplatnosť zmluvy, predmetom sporu nehnuteľnosť :(