p. Nová
12.02.12,13:03
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či pri darovaní majetku žijúcich obidvoch rodičov majú všetky deti rovnaký nárok na majetok. Sme traja súrodenci, pričom ja bývam v byte mimo rodičov, ktorý som si kúpila sama. Moji rodičia vlastnia 2 domy, ktoré sú postavené vedľa seba. Sestra býva s nimi v jednom rodinnom dome a brat býva v susednom malom dome, ktorý tiež patrí rodičom. Okrem toho rodičia vlastnia ešte veľký pozemok - pole. Rodičia chceli tie rodinné domy prepísať na mojich súrodencov. Jeden veľký, v ktorom bývajú aj oni, na sestru a druhý menší na brata. Chceli im dať aj ten pozemok, ktorý sa nachádza ďalej od domov. Nesúhlasila som s takýmto rozdelením, kde mne nechceli dať nič, pretože sa tak s mojimi súrodencami dohodli, tak keď som tam bola, dohodli sme sa, že dostanem 1/3 z pozemku a 3 333 eur od sestry, ktorá býva s rodičmi v tom veľkom dome. Rodičia napísali darovaciu zmluvu na tie 2 domy na mojich súrodencov a tiež aj na tú tretinu pozemku. Tých 3 333 eur nebolo v tej zmluve, na čom sme sa dohodli ústne. Teraz mi mali tie peniaze vyplatiť a zrazu to vyplatiť nechcú. Môžem požiadať súd o spravodlivé rozdelenie majetku? Dá sa napadnúť darovacia zmluva pokiaľ obidvaja rodičia ešte žijú? Mám ako dcéra nárok na vyplatenie rovnakého podielu majetku mojich rodičov?
mattto
12.02.12,12:15
nemôžeš dať návrh na súd, darovacia zmluva sa nedá napadnúť z tohto dôvodu, vlastník môže nakladať so svojim majetkom, ako uzná za vhodné, aj ho hocikomu darovať
Mária27
12.02.12,16:22
Rodičia robievajú niekedy rozdiel medzi deťmi, ale ani deti sa k nim nechovajú vždy rovnako. Nemyslím si, že by si si rodičov získala tým, že by si sa súdila o 3 tisíc eur. Navyše, nie je ešte piesni koniec ...
Za života rodičov nemáš nárok žiadať od nich majetok, ibaže by si potrebovala vyživovanie. V dedičskom konaní ako dospelá by si mala nárok na polovicu toho, čo ti zo zákona patrí - a započítať dar súrodencom, ak bude s čím.
p. Nová
12.02.12,21:22
Ďakujem pekne, chcela by som sa ale ešte spýtať, čo potom znamená druhá veta v §484 Občianskeho zákonníka:
§ 484Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.

Podľa toho, čo som už čítala aj tu na porade ohľadom dedičstva, tak darovacia zmluva je vraj napadnuteľná. Podľa tohto paragrafu rozumiem tiež to, že čo moji súrodenci dostali počas života mojich rodičov bezplatne, čiže tie nehnuteľnosti, tak by mali vlastne tvoriť ich dedičský podiel. Čiže ak by prišlo k dedičskému konaniu, mali by byť zahrnuté do dedičského konania a mali by aspoň časť z tých domov vyplatiť? Alebo keďže rodičia darovali mojim dvom súrodencom domy, ja nemám nárok na nič? Nerozumiem, čo je to obvyklé darovanie?
Xanti
12.02.12,21:30
Podľa toho, čo som už čítala aj tu na porade ohľadom dedičstva, tak darovacia zmluva je vraj napadnuteľná.Ano darcom, teda rodičmi a nie tebou ako neobdarovanou.
Podľa tohto paragrafu rozumiem tiež to, že čo moji súrodenci dostali počas života mojich rodičov bezplatne, čiže tie nehnuteľnosti, tak by mali vlastne tvoriť ich dedičský podiel. Čiže ak by prišlo k dedičskému konaniu, mali by byť zahrnuté do dedičského konania a mali by aspoň časť z tých domov vyplatiť? Zase zle.
Pr. rodičia by vlastnili 4 domy, každý dom by mal hodnotu 10000 eur. Jedno dieťa dostane jeden dom, druhé dieťa druhý dom, a dalšie dva domy si nechajú rodičia a tretie dieťa nedostane nič.
Takže pri dedení sa dedia tie dva domy, ktoré patria rodičom. Ale kedže dva deti dostali domy, tak sa do dedičstva započíta ich hodnota.
Hodnota dedičstva bude 20000 eur - dva domy. Teda rozdelené medzi 3 súrodencov by každý mal dostať 1/3 z tých dvoch domov. No tretí súrodenec požiada o započítanie darov, takže tretiemu súrodencovi ostane najväčší podiel z dedičstva tj. 13000 eur, a dalším dvom sa ujde len po cca 3000 eur.

Ale ak nie je čo dediť tak sa nedá dar započítať .
Alebo keďže rodičia darovali mojim dvom súrodencom domy, ja nemám nárok na nič? No ak nemajú žiadny majetok tak na nič nemáš nárok. Nerozumiem, čo je to obvyklé darovanie?v texte modrým.
Katy a R
12.02.12,21:33
. Čiže ak by prišlo k dedičskému konaniu, mali by byť zahrnuté do dedičského konania a mali by aspoň časť z tých domov vyplatiť? Alebo keďže rodičia darovali mojim dvom súrodencom domy, ja nemám nárok na nič? Nerozumiem, čo je to obvyklé darovanie?


Ak by prišlo k dedeniu - tak započítanie daru podľa mňa znamená, že ak ešte budú mať rodičia v čase úmrtia nejaký majetok - ten pôjde do dedičského konania - a tam uvedieš, v akej hodnote dostali súrodenci dar - o to sa zníži ich dedičský podiel.
A ešte dodám, že za života si môžu robiť s svojím majetkom čo len chcú. Ak by sa napr rozhodli darovať dom aj našim tmavším spoluobčanom :confused: - je to ich vôľa;)
Prečo sa takto rozhodli :mee: - to vieš lepšie :confused:
alaya1
12.02.12,21:33
Myslim, ze sa do dedictva zapocitava len to, co v case smrti vlastni rodic, nie co daroval detom. To uz nie je toho rodica.Nie je to jeho majetok a nededi sa.
Xanti
12.02.12,21:38
Alaya1 mýliš sa, započítavajú sa neobvyklé dary. Taká nehnuteľnosť je neobvyklý dar, lebo je veľkej hodnoty. Dar ako napríklad pračka sa nemá dôvod započítať do dedičstva lebo má malú hodnotu, resp. žiadnu po rokoch.
bubkoch
12.02.12,21:43
Ak by prišlo k dedeniu - tak započítanie daru podľa mňa znamená, že ak ešte budú mať rodičia v čase úmrtia nejaký majetok - ten pôjde do dedičského konania - a tam uvedieš, v akej hodnote dostali súrodenci dar - o to sa zníži ich dedičský podiel.

no mozno by to chcelo konkretnejsi priklad ...
napr. prve dieta dostane dar v hodnote 5000€
druhe dostane dar v hodnote 10000€

nasledne dedicstvo predstavuje hodnotu napr.
1. 4000€
celych 4000 dedi tretie dieta, prve a druhe nic
2. 15000€
10000 dedi tretie dieta a 5000 prve dieta, druhe nic
3. 30000€
15000 dedi tretie dieta, 10000 dedi prve dieta a 5000 dedi druhe dieta
Katy a R
12.02.12,21:47
Len aby vôbec bolo s čím započítať :confused::D (Mária už vyššie písala);) Neviem, prečo si deti myslia, že majetok rodičov im automaticky patrí :confused:;):confused:
p. Nová
12.02.12,21:49
Ďakujem za vysvetlenie, takže ak tomu dobre rozumiem, môžem požiadať o započítanie darov? Čiže aby sa do dedičského konania započítali aj hodnoty domov, ktoré boli darované mojim súrodencom? A to len v prípade, že rodičia ešte niečo vlastnia a bolo by na to dedičské konanie, kde by sa hodnoty darov zahrnuli. Inak nie.
Rozumiem tomu správne?

Dohoda bola taká, že mi vyplatia 3 333 eur, ale keď má prísť k vyplateniu, tak už to vyplatiť nechcú a tvrdia, že už to je ich - súrodencov.
Xanti
12.02.12,22:13
Ďakujem za vysvetlenie, takže ak tomu dobre rozumiem, môžem požiadať o započítanie darov? Ano, pri dedičskom konaní, čiže po umrtí rodičov.
Čiže aby sa do dedičského konania započítali aj hodnoty domov, ktoré boli darované mojim súrodencom? Ano.
A to len v prípade, že rodičia ešte niečo vlastnia a bolo by na to dedičské konanie, kde by sa hodnoty darov zahrnuli. Inak nie. Presne tak len ak je niečo dediť tak je z čoho odrátať dary.
Rozumiem tomu správne? Ano.

Dohoda bola taká, že mi vyplatia 3 333 eur, ale keď má prísť k vyplateniu, tak už to vyplatiť nechcú a tvrdia, že už to je ich - súrodencov.No bohužial, ale nijako nedonútiš súrodencov, teda sestru aby ťa vyplatila. Lebo nehnuteľnosť jej darovali rodičia. A oni si so svojim majetkom môžu robiť čo chcú. v texte modrým.
doktor23
13.02.12,08:46
neviem, kto spísal tú darovacu zmluvu. Ak by ste ju robili u advokáta či notára a išli tam pekne všetci, pravdepodobne by Vám navrhol, že Vy budete uvedená ako vedľajší účastník, že ste oboznámená so zámerom Vašich rodičov a sestra sa Vám zaväzuje vypaltiť vyššie uvedenú sumu dovtedy a dovtedy ...
Ak si zmluvu spisovali sami alebo u nejakého "právnika", tak to tak aj vyzerá ..... aj toto je dôvod, aby sa zmluvy spisovali tam, kde najlepšie ...