lifo62
12.02.12,13:10
Dobry den.
Poprosil by som o radu:
Jeden z mojich rodicov-starobny dochodca (cca 315 Eur/mes.) dostal jednorazove odskodnenie cca 5000 Eur za nove vecne bremeno
(vedenie vysokeho napatia cez pozemky ktore vlastni a v sucasnosti ich prenajima polnohospodarskemu druzstvu).
Ake podat danove priznanie (Typ B?) a hlavne ake prilohy toto priznanie musi mat?
Je potrebne vysku starobneho dochodku za rok 2011 nejako zvlast oficialne dokladovat (sumarizovat),
alebo staci len vynasobit 12x mesacny dochodok (pripadne prilozit aj kopiu vymeru dochodku).
Tak isto ako dolozit prijem za vecne bremeno - existuje len zmluva a peniaze prisli prevodom na ucet (ziadna faktura ci prijmovy doklad).
S vdakou prijmem pripadne aj podrobne instrukcie na vyplnenie tlaciva (cisla riadkov a pod.).
Dakujem za odpovede.
lifo62
14.02.12,14:01
Nikto nevie?
Zuna 3
20.02.12,06:21
Dobrý deň, tiež by som potrebovala poradiť na podobný problém, teta tiež dôchodkyňa
dostane nejaké peniaze za predaj pozemkov čo pôjdu pod rýchlostnú cestu. Je potrebné
tento príjem zdaniť? Pozemky zdedila po svojom otcovi v roku 1977. Príjem bude teraz v roku 2012, ale zaujíma ju či bude musieť odviesť daň z tohto príjmu.
Vopred ďakujem za informáciu.
Mila123
20.02.12,06:25
Zuna, nič nemusí , pozemky sú dávno oslobodené...(po 5-tich rokoch)
lifo62
21.02.12,07:18
Predpokladam, ze na vyplatenie vecneho bremena ta 5 rocna lehota neplati.
I ked by podla mna mala, lebo mi vlastne znizi predajnu hodnotu pozemku - a tu by som mal nezdanenu...
lydus2001
23.03.13,17:10
otváram ešte raz túto tému... kde sa v daňovom priznaní typu B uvádza príjem za vecné bremeno (tiež podobný prípad stĺpu vysokého napätia na pozemku)
ďakujem za každú radu
a_je_to
23.03.13,23:22
otváram ešte raz túto tému... kde sa v daňovom priznaní typu B uvádza príjem za vecné bremeno (tiež podobný prípad stĺpu vysokého napätia na pozemku)
ďakujem za každú radu

Tento príjem niet kde inde priradiť, než do § 8, ods. 1, písm. a. Lebo ide o príležitostný príjem z poľnohospodárskej pôdy, na ktorej bolo zriadené vecné bremeno. Nejde ani o predaj, ani o prenájom ... myslím elektrárňam. Ak je príjem väčší, možno uplatniť oslobodenie podľa § 9/1/g do 500 Eur. Ku zbytku príjmu 25% výdavky podľa § 8, ods. 9. Lebo ... majiteľ sa určite nabehal, navybavoval, nadokladoval, kým ten príjem od elektrární vytĺkol.
lydus2001
24.03.13,09:31
ďakujem veľmi pekne, že aj takto cez víkend sa nájde niekto, kto je ochotný poradiť :)