sandokan3000
12.02.12,13:38
Chcel by som sa spýtať mám jednu známu ma síce len 19 rokov.Jej rodičia sú rozvedený a na jej výživne prispieva jej otec tak ako ma jej matke lenže tá dcéra býva už dva roky na internáte brígaduje kde sa len dá aby malo na svoje základné potreby lebo jej matka jej nedáva na život ani korunu.Kým nebrigádovala dávala jej síce matka asi tak pätinu výživného na mesiac ktorý jej stačil len na zaplatenie internátu a teraz jej už nedáva nič ,dokonca to že pracuje ešte od nej pýta peniaze.Domov vôbec nechodí.Ide o to aby nemusela toľko pracovať aby vôbec prežila chcela aby to výživne k nej dostalo. Nakoľko je plnoletá môže si zmeniť poručníka na svojho otca ktorý stým súhlasí s ktorým ma dobrý vzťah alebo dá sa to aj nejako jednoduchšie a aby to nemuselo ísť cez súd.....
Xanti
12.02.12,12:50
No nech známa dá návrh na súd na výživné pre dospelú osobu. S otcom je dohodnutá koľko jej bude dávať tak v návrhu nech je tá suma, a aj súhlas otca. Tým pádom celé výživné od otca pôjde jej. A tiež nech dá návrh na výživné od svojej matky.
Ak bude mať toto výživné, tak môže i UP požiadať o zasielanie prídavku na dieťa priamo sebe čo je cez 20 eur mesačne.

Inej cesty niet, každú dohodu musí súd potvrdiť. Ak otec začne posielať priamo výživné dcére na účet tak matka môže dať otca na súd, kvôli neplateniu výživného a bude mať len problémy. Tieto konania sú rýchle . Kamarátke na UP pomôžu s napísaním návrhu na súd, bude oslobodená od poplatkov. Alebo nech si stiahne nejaký vzor z netu a upraví podla seba.
sandokan3000
12.02.12,13:08
Aha čiže UP ak správne chápe je Úrad práce....tam majú nejakú právnu pomoc ? Ak správne chápem. A koľko časovo to môže trvať a ďalšia vec nemala by zmeniť trvalý pobyt aby náhodou nebol argument matky pri súde?
Xanti
12.02.12,13:12
Trvalý pobyt meniť nemusí,
a argument. Ved predsa na súde môže matka povedať ako často je dcéra doma. Že tam nechodí. A áno UP je úrad práce, tam vedia pomôcť s takými vecami ako je žiadosť o výživné , návrh na súd.
Ale odporúčam žiadať potom od oboch rodičov, a byť pripravený na to, že matka všetky veci dcérine vyhádže von ... nakoľko si pomyslí takým prístupom, že tam dcéra už nemá čo pri nej hladať.
sandokan3000
12.02.12,13:19
Trvalý pobyt meniť nemusí,
a argument. Ved predsa na súde môže matka povedať ako často je dcéra doma. Že tam nechodí. A áno UP je úrad práce, tam vedia pomôcť s takými vecami ako je žiadosť o výživné , návrh na súd.
Ale odporúčam žiadať potom od oboch rodičov, a byť pripravený na to, že matka všetky veci dcérine vyhádže von ... nakoľko si pomyslí takým prístupom, že tam dcéra už nemá čo pri nej hladať.A snáď posledná otázka musí isť na príslušný úrad práce k trvalému pobytu lebo je to 300 km .....a oni tam vytvoria koncept a aj podajú na súd ale podá to už ona. A automaticky tým zrušia výživné ktoré platí otec jej matke .Jednoducho chcem vedieť presne krok po kroku ako ma postupovať aby neurobila nejakú chybu.....
Xanti
12.02.12,13:28
Tu má vzor podla ktorého si sama môže napísať žiadosť na súd.
http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/vzory-zalob-a-zmluv/v/vyzivne-na-plnolete-dieta-vzor-navrhu.html v podstate na každom UP by jej mali vedieť poradiť.
Musí to podať ale na súde v mieste trvalého pobytu, zaslať to môže aj poštou doporučene. Tu nájde adresu súdu, pod ktorý patrí http://www.justice.gov.sk/Stranky/Sudy/SudZoznam.aspx

Krok za krokom, no teda nemám osobnú skúsenosť aby som to mohla takto popísať. Možno iný poraďák . V prvom rade nech povie otcovi, že dáva návrh na súd, aby nebol prekvapený. Nech sa s ním dohodne, že si u neho nechá veci tie ktoré nepotrebuje na inťáku, lebo hovorím mama je to vyhádže podľa mňa.
Potom nech si podla vzoru spíše vlastnú žiadosť, a nech ide na UP v mieste štúdia si to dať odkontrolovať alebo aj tu n a porade jej poradíme čije to dobre alebo nie, bez osobných údajov.
No a potom bude konať podla toho ako prídu papiere zo súdu. Nebude to trvať roky, ale také dva mesiace asi aj hej. Možno trošku dlhšie.
mattto
12.02.12,13:56
Inej cesty niet, každú dohodu musí súd potvrdiť. Ak otec začne posielať priamo výživné dcére na účet tak matka môže dať otca na súd, kvôli neplateniu výživného a bude mať len problémy. Tieto konania sú rýchle . Kamarátke na UP pomôžu s napísaním návrhu na súd, bude oslobodená od poplatkov. Alebo nech si stiahne nejaký vzor z netu a upraví podla seba.

nemusí podávať návrh na súd a otec sa TČ nedopustí. Otec môže kľudne platiť výživné priamo dcére, matka už nie je zákonná zástupkyňa dieťaťa. Ak otec bude platiť priamo dcére, bude si plniť vyživovaciu povinnosť
Xanti
12.02.12,14:04
Ale matka na súd môže dať, a ak by malo dieťa upravenú vyživovaciu povinnosť od oboch rodičov tak by samo mohlo požiadať o zasielanie prídavkov na dieťa na svoj účet. Takto ich bude poberať matka.
sandokan3000
12.02.12,21:02
nemusí podávať návrh na súd a otec sa TČ nedopustí. Otec môže kľudne platiť výživné priamo dcére, matka už nie je zákonná zástupkyňa dieťaťa. Ak otec bude platiť priamo dcére, bude si plniť vyživovaciu povinnosťAko by ma veľmi aj ju potešilo keby to nemuselo ísť cez súd ináč zabudol som napísať že matka je síce zamestnaná ale len ako upratovačka na škole a má malé dieťa s druhým manželom ktorý je nezamestnaný a bývajú u jej babky čiže žiadne náklady na bývanie ani neplatia a taká morálna aj technická otázka či ma vôbec zmysel podávať žiadosť o výživne aj matku aj keď jej postoj je jasný že keď sa k nej takto chova nech....a ako to môže dopadnúť u súdu keď sú v relatívnej nelichotivej sociálnej situácíi pred zákonom.Jej by z princípu stačilo a aby ak by sa zákonne bez možnosti napadnutia matky dostalo k nej to výživné všetko so súhlasom otca ktorý ju vtom ešte podporuje........
Xanti
12.02.12,21:07
No aj matka má vyživovaciu povinnosť voči svojmu dieťaťu, mala by prispievať minimálne 30% zo životného minima.

Záleží od tvojej známej čo všetko dá do návrhu. Mimochodom, ak by si dala pobyt k otcovi, tak ten by si ak je zamestnaný na ňu mohol uplatňovať daňový bonus čo je dalších cca 20 eur.

No fakt neviem čo by bolo najlepšie. Aby odišla od matky, k otcovi. Tým pádom sa otcovi zruší vyživovacia povinnosť a vznikne matke, bez ohladu na nelichotivú sociálnu situáciu. Alebo požiada o výživné od oboch, a matke podpíše každý mesiac papierik ako že jej dala to výživné.
bubkoch
12.02.12,21:13
suhlas s matttom ... ked je dcera plnoleta, otec moze vyzivne davat priamo jej, nie matke ... a na to nepotrebuje ziaden suhlas sudu ...
sandokan3000
12.02.12,21:14
No aj matka má vyživovaciu povinnosť voči svojmu dieťaťu, mala by prispievať minimálne 30% zo životného minima.

Záleží od tvojej známej čo všetko dá do návrhu. Mimochodom, ak by si dala pobyt k otcovi, tak ten by si ak je zamestnaný na ňu mohol uplatňovať daňový bonus čo je dalších cca 20 eur.

No fakt neviem čo by bolo najlepšie. Aby odišla od matky, k otcovi. Tým pádom sa otcovi zruší vyživovacia povinnosť a vznikne matke, bez ohladu na nelichotivú sociálnu situáciu. Alebo požiada o výživné od oboch, a matke podpíše každý mesiac papierik ako že jej dala to výživné.Ona má vlastne trvalý pobyt u babky....Čiže ak by si dala trvalý pobyt k otcovi mohlo by pred zákonom skončiť vyživovacia povinnosť pre otca a vznikla by pre matku ako fakt chcem aby to mala čo najjednoduchšie a najlepšie bez súdu jej ako hovorím ide hlavne o to aby otec mohol dať to výživné dcére a matka to nemohla napadnúť.
sandokan3000
12.02.12,21:16
suhlas s matttom ... ked je dcera plnoleta, otec moze vyzivne davat priamo jej, nie matke ... a na to nepotrebuje ziaden suhlas sudu ...Zabudol som povedať že ešte chodí na strednú školu aj keď to už asi nie je povinná školská dochádzka......
Xanti
12.02.12,21:17
Tak nech jej otec
posiela výživné na účet v stanovenej výške aj v stanovenom čase, do poznámky nech napíše slovo výživné dcéra. A vec vybavená. Ak by matka naliehala, tak vlastne nemá už nárok. Lebo dcéra je plnoletá a podanie na súd by musela dať dcéra.

A ešte by som na mieste tvojej kamarátky zašla na UP v mieste bydliska, a požiadala o zasielanie prídavku na dieťa na svoj účet. Alebo nech skúsi zavolať na UP či to môžu jej posielať. Lebo aj to sú jej peniaze.

mimotemy tak na okraj, ak matka nútila dcéru dávať jej peniaze z brigád ako opisuješ v prvom príspevku ako vieš, že teraz ju nebude nútiť dávať jej peniaze, kt. dostane od otca?
sandokan3000
12.02.12,21:28
Tak nech jej otec
posiela výživné na účet v stanovenej výške aj v stanovenom čase, do poznámky nech napíše slovo výživné dcéra. A vec vybavená. Ak by matka naliehala, tak vlastne nemá už nárok. Lebo dcéra je plnoletá a podanie na súd by musela dať dcéra.

A ešte by som na mieste tvojej kamarátky zašla na UP v mieste bydliska, a požiadala o zasielanie prídavku na dieťa na svoj účet. Alebo nech skúsi zavolať na UP či to môžu jej posielať. Lebo aj to sú jej peniaze.

mimotemy tak na okraj, ak matka nútila dcéru dávať jej peniaze z brigád ako opisuješ v prvom príspevku ako vieš, že teraz ju nebude nútiť dávať jej peniaze, kt. dostane od otca?Tak preto sa aj pohádali a už spolu nevyprávajú a peniaze jej nedala aj keď pýtala a neplánuje sa s ňou aspoň tri mesiace vôbec vidieť asi tak .......ako keď už jej babka zo strany matky ju podporuje tak sa dá domyslieť povaha matky.....
Xanti
12.02.12,21:41
Tak nech jej priamo otec posiela peniaze, ale pozor aby vždy bola poznámka výživné dcéra. Na to otca upozorniť.