daja
12.02.12,16:33
Ahojte, klient ma požiadal urobiť DP za manželku. Tá v roku 2011 2 mesiace poberala rodičovský príspevok, potom bola nezamestnaná a 3 mesiace ešte pracovala -sprostredkovanie poistenia . Doniesol mi však len jej provízne listy. Nemala by mať aj ona od poisťovne potvrdenie o zdaniteľnej mzde? Ďakujem za odpoveď.
Ice dive
12.02.12,15:48
keďže pracovala ako sprostredkovateľ poistenia = v očiach zákona SZČO t.j. provízny list je dostatočné potvrdenie o zdaniteľnej mzde...
mondes
24.04.12,09:19
Zdravím Vás aj ja by som Vás chcela poprosiť o radu. SZČO mala v prenájme kanceláriu, kde sprostredkovala rôzne poistenia. K 31.12.2012 však ukončila sprostredkovanie s Prvou stavebnou sporiteľňou, avšak vo februári jej vyplatili nejakú časť provízie na základe "Výpisu z provízneho účtu - vyúčtovanie", SZČO tvrdí, že je to odstupné, a ďalšiu časť jej vyplatia cca. september - október. Moja otázka: Mám to zahrnúť do príjmu alebo je to odstupné už nezdaniteľný príjem?
Za rok 2011 dostala list o celkovom príjme za rok 2011, ktorý si má vysporiadať v dańovom priznaní v sume 5600 Eur.
Zita5
24.04.12,09:26
Zdravím Vás aj ja by som Vás chcela poprosiť o radu. SZČO mala v prenájme kanceláriu, kde sprostredkovala rôzne poistenia. K 31.12.2012 však ukončila sprostredkovanie s Prvou stavebnou sporiteľňou, avšak vo februári jej vyplatili nejakú časť provízie na základe "Výpisu z provízneho účtu - vyúčtovanie", SZČO tvrdí, že je to odstupné, a ďalšiu časť jej vyplatia cca. september - október. Moja otázka: Mám to zahrnúť do príjmu alebo je to odstupné už nezdaniteľný príjem?
Za rok 2011 dostala list o celkovom príjme za rok 2011, ktorý si má vysporiadať v dańovom priznaní v sume 5600 Eur.

V roku v 2011 zdaňuje príjem , ktorý skutočne obdržala a bol pripísaný na bežný účet vyššie menovanej osoby v roku 2011 .So stavebnou sporiteľnou ukončila spoluprácu nie činnosť , ktorú vykonáva .

Doplním: Vaše účtovanie má spočívať na základe províznych listov a prijatých platieb a nie na základe koncoročného oznámenia - to môžete len porovnávať, ktoré platby boli uhradené a ktoré nie .
mondes
24.04.12,09:37
Ďakujem, to mi je jasné. Ja som len chcela, aby bolo jasné, že za celý rok 2011 dostala od PSS celkom 5600 Eur. Keďže ukončila spoluprácu s PSS, tak podľa mňa už príjem z provízie by nemala mať. Mám tu však pred sebou spomínaný "Výpis z provízneho účtu" , kde jej na účet poukazujú 1500 Eur (to je len časť, ešte cca. 1000 Eur jej poukážu niekedy v októbri - podľa dohody). SZČO tvrdí, že tých 1500 Eur je odstupné. A teraz neviem, či ten príjem na výpise mám dať do POZD alebo do PNZD - odstupné. Ďakujem veľmi pekne.
Zita5
24.04.12,09:50
Ďakujem, to mi je jasné. Ja som len chcela, aby Vám bolo jasné, že za celý rok 2011 dostala od PSS celkom 5600 Eur. Keďže ukončila spoluprácu s PSS, tak podľa mňa už príjem z provízie by nemala mať.

Mám tu však pred sebou spomínaný "Výpis z provízneho účtu" , kde jej na účet poukazujú 1500 Eur (to je len časť, ešte cca. 1000 Eur jej poukážu niekedy v októbri - podľa dohody). SZČO tvrdí, že tých 1500 Eur je odstupné. A teraz neviem, či ten príjem na výpise mám dať do POZD alebo do PNZD - odstupné. Ďakujem veľmi pekne.

V podstate Vás chápem, že dostala Výpis z provízneho účtu , kde jej oznamujú , že v roku 2012 jej poukážu platbu vo výške 2500 eur v rozložení na dve platby .Prvá platba príde v tomto čase a druhá platba príde v období 10/2012 . Nakoľko platby sa týkajú roku 2012 a v tomto roku budú skutočne aj pripísané na bankový účet, tak ich zdaňuje v daňovom priznaní v roku 2012.
Nech to klientka nazýva ako chce - ale jedná o provízny list.Suma 2500 euro bude príjmom ovplyvňujúcim základ dane v roku 2012 - takže POZD.

Moja odpoveď vyplýva zo skutočnosti, že ona v podstate pokračuje vo svojej činnosti naďalej, len ukončila spoluprácu s jedným jej obchodným partnerom.

P.S. Doplňujúca otázka pre Vás - máte k dispozícii aj jej bankový výpis ?
mondes
24.04.12,10:00
V podstate Vás chápem, že dostala Výpis z provízneho účtu , kde jej oznamujú , že v roku 2012 jej poukážu platbu vo výške 2500 eur v rozložení na dve platby .Prvá platba príde v tomto čase a druhá platba príde v období 10/2012 . Nakoľko platby sa týkajú roku 2012 a v tomto roku budú skutočne aj pripísané na bankový účet, tak ich zdaňuje v daňovom priznaní v roku 2012.
Nech to klientka nazýva ako chce - ale jedná o provízny list.Suma 2500 euro bude príjmom ovplyvňujúcim základ dane v roku 2012 - takže POZD.

Moja odpoveď vyplýva zo skutočnosti, že ona v podstate pokračuje vo svojej činnosti naďalej, len ukončila spoluprácu s jedným jej obchodným partnerom.

P.S. Doplňujúca otázka pre Vás - máte k dispozícii aj jej bankový výpis ?

Ďakujem, momentálne bankový výpis nemám pri sebe, ale volala som jej a mi ho doručí. Potvrdila mi aj tú prijatú platbu 1500 Eur.
Ešte ak sa môžem opýtať, čo sa týka PSS (prvej stavebnej..), tak mi tvrdí, že už ukončila spoluprácu, ale následne mám pred sebou faktúru od jedného pána, cez ktorého robí sprostredkovanie poistenia, ale to už neviem za akú poisťovňu, ale to je jedno. Ide o to, že ak má naďalej príjem za sprostredkovanie poistenia, ale nemá na to žiadne náklady, tak má alebo nemá povinnosť prepočítavať DPH koeficientom? Minulý rok, keďže mala PSS, tak prepočítavala. Teraz podľa môjho názoru nemusí.

P.S. Viem, že to nepatrí do tejto kategórie, ale prosím Vás pekne o odpoveď, pretože neviem sa pohnúť ďalej. Vďaka.
Zita5
24.04.12,10:24
Ďakujem, momentálne bankový výpis nemám pri sebe, ale volala som jej a mi ho doručí. Potvrdila mi aj tú prijatú platbu 1500 Eur.
Ešte ak sa môžem opýtať, čo sa týka PSS (prvej stavebnej..), tak mi tvrdí, že už ukončila spoluprácu, ale následne mám pred sebou faktúru od jedného pána, cez ktorého robí sprostredkovanie poistenia, ale to už neviem za akú poisťovňu, ale to je jedno. Ide o to, že ak má naďalej príjem za sprostredkovanie poistenia, ale nemá na to žiadne náklady, tak má alebo nemá povinnosť prepočítavať DPH koeficientom? Minulý rok, keďže mala PSS, tak prepočítavala. Teraz podľa môjho názoru nemusí.

P.S. Viem, že to nepatrí do tejto kategórie, ale prosím Vás pekne o odpoveď, pretože neviem sa pohnúť ďalej. Vďaka.

Ak môžem poradiť , príjem posudzujte výhradne podľa bankových výpisov , resp. nejakých hotovostných úhrad.Nikdy nie, že čo pani povedala, alebo potvrdila .Musíte mať k tomu dôkaz v papierovej forme t.j. napr. bankový výpis .To je jedno aj keby ste viedli evidenciu a uplatňovali paušálne výdavky.Aj tam sa zahŕňa príjem, ktorý bol v skutočnosti uhradený v tom ktorom roku !

Ona je platieľom DPH ? Platí pre Vás § 49 odst.4 a § 50 v každom prípade .

prečo by nemusela (však nezrušila povolenie na činnosť a činnosť vykonáva) je diskutabilné aké má výdavky a priradenie výdavkov k činnosti.Podľa môjho názoru ak by mala len telefón ......tak už je diskutabilné , na akú činnosť tento telefón používa .
A napokon sprostredkovanie poistenia nemôže vykonávať na základe živnostenského listu .Ale podľa osobitných predpisov ako je
zákon 186/2009 Z. z. o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve a o zmene a doplnení niektorých zákonov .........
IVEB
07.10.12,08:07
Sprostredkovateľ poistenia je platiteľom dane . / nevykonáva žiadnu inú činnosť / Bude podávať prvé daňové priznanie. Nakoľko sa prihlasil ako platiteľ dane neskôr/ neustriehol obrat/ tak mu DÚ určil obdobie podania mimoriadneho DP od 10.4.-9.9.2012 a od 10.9.-30.9.2012 bude riadne DP. Nakoľko sprostredkovateľ nevystavuje faktúry , má len provízne listy , na ktorých sú vedené sumy a mesiac , úhradu resp. provízie obdrží vždy v nasledujúcom mesiaci. To znamená , že na výpise z banky je uvedená suma a v poznámka za , ktoré obdobie je vyplatená. Uvažujem správne , ak do DP riadku 15 uvádzam sumu z províznych listov a nie na základe bankových výpisov, kedy tie provízie skutočne obdržal?
IVEB
08.10.12,05:36
To nikto neúčtuje sprostredkovateľov poistenia ?
optimistka
08.10.12,16:33
do účtovníctva si dáš predpis nároku na províziu podľa provízneho listu s dátumom posledného dňa mesiaca, za ktorý sa provízia vypláca, aj v jednoduchom účtovníctve si to dáš do pohľadávok, v PU 378/602
čo sa týka DPH, uvádzaš to do r. oslobodených plnení bez nároku na odpočítanie, inak by tvoje DP na DPH nemalo obsahovať iné údaje, ak inú činnosť nevykonávaš, nárok na odpočet z prijatých plnení nemáš
IVEB
08.10.12,17:44
Ja viem , že to ide do pohľadávok posledný deň mesiaca čoho sa provízia týka, len nechápem ako to mám dať do r.15 daňového priznania , nakoľko ten provízny list napr. za 09/2012 obdržím až po podaní DP za III. Q. 2012?
optimistka
09.10.12,06:17
mne sa tiež provízny list dostane do rúk častokrát až po podaní DP DPH, ale zväčša príde skôr platba na účet, takže sumu pohľadávky nastavujem podľa toho
podľa môjho názoru sa jedná o opakované zdaniteľné plnenie, pri ktorom vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods.3 zákona o DPH posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje
Zita5
09.10.12,06:46
Ja viem , že to ide do pohľadávok posledný deň mesiaca čoho sa provízia týka, len nechápem ako to mám dať do r.15 daňového priznania , nakoľko ten provízny list napr. za 09/2012 obdržím až po podaní DP za III. Q. 2012?

IVEB treba si dohodnúť, aby provízne listy chodili skôr.Neviem či sa jedná o provízne listy priamo z inštitúcii(ak áno tie chodia v termíne do podania DP ), alebo sa jedná o podriadeného(ktorý má nad sebou niekoho) , ale rozhodne si treba toto dohodnúť .
IVEB
10.10.12,08:13
Ďakujem Vám , jedná sa o podriadeného sprostredkovateľa a s ním je veľmi ťažká debata. Darmo mu to ja vysvetľujem , on si vždy melie svoje.