Graciela
12.02.12,16:54
Zdravím Vás a prosím o radu:
pracujem v strojárskej firme, účtovník je externý a v PÚ účtuje spôsobom B. Konatelia chcú odo mňa vedenie skladového hospodárstva, čisto len pre ich informáciu, aby vedeli, čo máme a čo nie. Neviem sa vymotať z definícií......
1. ak kúpime napr. vŕtačku za 70 Eur, doba použiteľnosti je dlhšia ako rok, ale nespĺňa cenovú požiadavku 1700 Eur, je to teda krátkodobý majetok a nejde na sklad, ale iba do evidencie krátkodobého majetku?
2. ak k tej vŕtačke z času načas nakupujeme vrtáky cca za 5 až 20 eur za kus, je to pomocný materiál a môžem to zaevidovať na sklad a potom do spotreby alebo sa to rieši inak?
3. môžeme si urobiť internú smernicu, v ktorej by sme stanovili cenovú hranicu medzi tým, čo dáme ako krátkodobý majetok a čo na sklad? napr. nejaký prístroj za 30 eur - podľa definícií som našla, že nástroje a náradia sú pomocný materiál, ale neviem, či mám k tomu urobiť skladovú kartu - asi nie, lebo to používame keď sa ide na servis a pod., skôr sa mi vidí lepšia možnosť zaevidovať to ako krátkodobý majetok. Ale čo je správne?
Ďakujem za každú radu. G.