Alena26
12.02.12,17:19
SZČO má zriadenú prevádzku v nebytových priestoroch vo vlastnom rodinnom dome. Nebytové priestory tvoria polovicu plochy domu. Sidlo fyzickej osoby je totožné s vlastným rodinným domom. Sám sebe si neplatí prenájom miestnosti. Na základe zmluvu o dielo so stavebnou firmou, boli vykonané opravy prístupového vonkajšieho schodiska a zateplenie domu. Môže si SZČO dať do výdavkov náklady ktoré suviseli s uvedenými prácami a budú uznateľným výdavok. Ďakujem
Mila123
12.02.12,16:25
zmenu využívania nehnuteľnosti na obci má hlásenú?daň z nehnuteľnosti je platená aj z podnikateľských priestorov?
Alena26
12.02.12,16:31
užívanie nebytových priestorov je nahlasené, daň
z nehnutelnosti sa plati za dom
Mila123
12.02.12,16:35
jasne mi je to...má v platovom výmere za nehnuteľnosť uvedené, koľko je na bývanie a koľko je na podnikanie?
akú činnosť prevádza?
Zita5
12.02.12,16:56
užívanie nebytových priestorov je nahlasené, daň
z nehnutelnosti sa plati za dom

To Vás ešte neoprávňuje o týchto výdavkoch účtovať - Daň z nehnuteľnosti ste povinní platiť, nakoľko priestor používate na podnikanie .
Skôr by som sa zamerala, že či bola schválená prevádzka(stavebný úrad ) a či bola časť nehnuteľnosti, v ktorej podnikáte vložená do obchodného majetku a či sa o tejto časti nehnuteľnosti účtuje .
Zita5
12.02.12,16:58
Alena26
12.02.12,17:13
ospravedlnujem sa, niečo mam s PC, k tomu priestoru, nie je dany do obchodneho majetku, ide o ambulanciu
Alena26
12.02.12,17:17
do nákladov si davam len energiu, vodu a plyn a to percetualne, 50 % z nákladov platených za rodinný dom. Na elektriku mam vlastné hodiny, tak to v celej výške
Zita5
12.02.12,17:41
do nákladov si davam len energiu, vodu a plyn a to percetualne, 50 % z nákladov platených za rodinný dom. Na elektriku mam vlastné hodiny, tak to v celej výške

Toto je v poriadku,pokiaľ tieto výdavky sú správne pomerom rozdelené za časť na bývanie a časť na podnikanie.
Poznamenám však,že 50% nákladov sa mi zdá veľa na podnikateľské účely .Energia by mala byť v poriadku, ak tam máte osobitné hodiny .

Ale to zateplovanie RD nepatrí do výdavkov OZD .......prečítajte si vyššie priložený link, je to všetko vysvetlené, kedy áno, kedy nie .A aj keby sa jednalo o obchodný majetok , tak nemôžete účtovať o zateplení časti, ktorá je vyčlenená na bývanie.Ona nemá s podnikaním nič spoločné a je to osobná potreba daňovníka .

Toľko môj pohľad na zadanú otázku.
Alena26
12.02.12,17:49
dakujem
Mila123
12.02.12,17:51
tu by bolo vhodné porovnať spotrebu napr. vody pred podnikaním a teraz....
Zita5
12.02.12,19:04
Pre Mila 123 - nepodaril sa mi minikomentár :)
Podľa môjho názoru, neporovnateľne viac vody sa minie v domácnosti , ako v ambulancii .Tu nie je o čom diskutovať.Preto považujem pomer 50% nereálny,nadhodnotený a tým aj neoprávnene navýšenie výdavkov pre podnikateľskú činnosť .
Mila123
12.02.12,19:08
veď ja s tebou súhlasím.....
Zita5
12.02.12,19:11
Však aj ja s Tebou :)Len neviem písať minikomentár .
ada159
20.05.12,17:30
Cez portál zrsr. Som zistila, že mám uvedené okrem miesta podnikania aj prevádzku. Totožné s miestom trvalého pobytu. Ale ako prevádzku som to nenahlasovala. Predmet podnikania je vedenie účtovníctva, klientov navštevujem v ich priestoroch. Mám na živnostenskom nahlásiť zrušenie prevádzky aby som nepotrebovala povolenie od hygieny a ostatne náležitosti pri prevádzke alebo som nepotrehla zmenu v zákone, že trvale bydlisko( resp. Miesto podnikania) je zároveň aj prevadzkaren?
kira
03.02.13,09:35
Dobrý deň, môj známy si v r. 2012 kúpil rodinný dom a uviedol si sídlo podnikania v tomto dome. Chce si % vyčleniť časť na podnikanie, treba to niekde ohlasovať? alebo si môže za A/ - % majetku zaradiť a odpisovať, alebo za B/ - si môže do nákladov uvádzať len % časť z elektriky, vody, smeti,daň z nehnuteľnosti, úrok z úveru ? Ďakujem
Po prečítaní si príspevkov v podobných témach- beriem otázku späť.