zoli1122
12.02.12,17:46
Pokračovanie témy Fotovoltaika,slnko svieti a vy zarábate:)
vulxy
12.02.12,17:51
mimotemynechcel som reagovat ale ked citam tento topik vo feedoch vzdy ma napadne ako velmi mas pravdu aj ked fotovoltaiku nemam.
"slnko svieti a ja zarabam" (robim vo fabrike a zarabam a najviac ma to stve ked svieti slnko :mad: )
mattto
21.02.12,11:42
predchádzajúca téma je uzamknutá, rád by som sa opýtal skúsených :D Kto Vám montoval celý systém? Sú cenové rozdiely medzi nákupom techniky u nás, ČR, Maďarsko, Rakúsko...? Keby ste celý proces mali postúpiť dnes, čoho by ste sa vyvarovali?
lubko6394
21.02.12,12:32
predchádzajúca téma je uzamknutá, rád by som sa opýtal skúsených :D Kto Vám montoval celý systém? Sú cenové rozdiely medzi nákupom techniky u nás, ČR, Maďarsko, Rakúsko...? Keby ste celý proces mali postúpiť dnes, čoho by ste sa vyvarovali?
Ako napísať aby to nebola reklama ? Všetko nie je o cene a za kvalitu sa niekedy platí. Firiem je dosť, každý má v ponuke čosi iné a ťažko povedať skúsenosti keď fungujem rok a pol a čo bude za 15 alebo 30 rokov netuším. Ja som inštaloval nemecké panely napriek tomu, že boli k dispozícii aj iné - lacnejšie.
Neviem ako vyzerá návratnosť dnes, ale papierovačky ma čakajú ešte minimálne 14 rokov a pokiaľ nie je dosť veľká strecha, tak neviem či by to za tie peniaze stálo. Takže gúgli a počítaj.
Btw. to takzvané samovystavovanie faktúr od elektrární na západe ( ZSE ) nerobia a posľa všetkého ani nebudú. Takže mesačne 3 Eurá výdavkov na doporučené zásielky na ZSE-E, ZSE-D a nulový výkaz spotrebnej dane z elektriny na CÚ.
lubko6394
05.04.12,07:59
No a zase jedno prekvapenie. Za ten štvorkvadrant som za celý minulý rok zaplatil 39,80 Eura, teda za prístroj aj spotrebovanú energiu. Teraz som dostal naraz 3 faktúry a ich sumár je 39,60 Eura. Volal som zákaznícke linky ZSE-E a ZSE-D a výsledok je taký, že sa zvýšila cena za istič, čo u mňa 3x13 A predstavuje cca 10 Eur mesačne, takže tento rok zaplatím minimálne 120 Eur. Takže 200% zvýšenie ceny.
marjankaj
05.04.12,08:04
No a zase jedno prekvapenie. Za ten štvorkvadrant som za celý minulý rok zaplatil 39,80 Eura, teda za prístroj aj spotrebovanú energiu. Teraz som dostal naraz 3 faktúry a ich sumár je 39,60 Eura. Volal som zákaznícke linky ZSE-E a ZSE-D a výsledok je taký, že sa zvýšila cena za istič, čo u mňa 3x13 A predstavuje cca 10 Eur mesačne, takže tento rok zaplatím minimálne 120 Eur. Takže 200% zvýšenie ceny.

No to je také podnikanie u nás.
Najprv nalákajú ľudí garantovaním výkupnej ceny a potom pozvyšujú vstupy. To v tej reklame nespomínali.
zoli1122
05.04.12,09:28
a teraz urso otravuje majitelov fotovoltaiky.....uz lutujem ze som do toho isiel......cigani robia dobre,tych neotravuju,nemaju ziadne starosti a ziju 100 rokov
zoli1122
05.04.12,12:24
"Takže mesačne 3 Eurá výdavkov na doporučené zásielky na ZSE-E, ZSE-D a nulový výkaz spotrebnej dane z elektriny na CÚ." ja nebudem posielat doporucene,ani oni neposielaju doporucene faktury za elektrinu
lubko6394
05.04.12,15:05
"Takže mesačne 3 Eurá výdavkov na doporučené zásielky na ZSE-E, ZSE-D a nulový výkaz spotrebnej dane z elektriny na CÚ." ja nebudem posielat doporucene,ani oni neposielaju doporucene faktury za elektrinu

Ha, a koľko ušanuješ z tých 3 Eur mesačne ? A doručenie 2 ks je v Tvojom záujme, aby boli včas bubáky. Takže ušetriť môžeš za colníkov 1 Euro. A čo ušetríš tak Ti navýšia desaťnásobne v poplatku za ističe - pozri môj príspevok č.5
zoli1122
05.04.12,15:32
Lubko suhlasim s Tebou, viem dobre co robia....ja platim za istic (25A) 19,82 eur (s dph), predtym rezerv. kapacita bola 0 eur,zvysili aj mes. platbu za odb. miesto, a to z 0,84 na 3,6 eur (s dph),dalej este s tym ze zvysili cenu na kazdy kWh,este k tomu napocitaju na kazdu kwh 0.0309132 (s dph) akoze:distr el. bez strat vratane -to predtym nebolo,len odkedy mam elektraren a zaradili ma do C2-X3.
lubko6394
05.04.12,16:14
Lubko suhlasim s Tebou, viem dobre co robia....ja platim za istic (25A) 19,82 eur (s dph), predtym rezerv. kapacita bola 0 eur,zvysili aj mes. platbu za odb. miesto, a to z 0,84 na 3,6 eur (s dph),dalej este s tym ze zvysili cenu na kazdy kWh,este k tomu napocitaju na kazdu kwh 0.0309132 (s dph) akoze:distr el. bez strat vratane -to predtym nebolo,len odkedy mam elektraren a zaradili ma do C2-X3.

No tak do hĺbky som sa ešte neprepracoval. Boli to polhodinové hovory na zákaznícke linky ZSE-E a ZSE-D, partnerov na ZSE-D a ZSE-E. Až konečne dnes sa to dojasnilo. Ako perličku zo zák.linky ZSE-E, keď som sa pýtal ako je možné že 1x0.2202= 7,89 tak mi povedala, že to je poplatok za istič a ona o odôvodnenosti nevie, že si mám zavolať na zák.linku ZSE-D. Že faktúru vystavila ZSE-E a prečo v takej výške ona nevie, že to je vec ZSE-D. Takže ak skolabuje systém ZSE-D ako u daniarov a vypotí hausnumerá, tak ZSE-E nám to vyfakturuje a nebude tušiť prečo, ale po nezaplatení takto vystavenej faktúry nás ako neplatičov odpoja a ešte na nás pošlú exekútora ako je FOGTA, ktorý je schopný spraviť z človeka ruinu a to presne podľa zákona.
zoli1122
05.04.12,16:46
Dozvedel som sa,ze toto svinstvo robi len zse,na vychode u vse je uplne inac.
bobekoad
05.04.12,17:02
Dobry den, vlastnim druzstvo, resp. budovy cca 5000m2, uvazoval som na fotov. panelmi, ale asi to bude velka investicia. Pripadne by som to predal firme, ktora to tam postavi- co sa tyka el. rozvodov- tie vyhovuju na stavbu takej elektrarne.
lubko6394
06.04.12,06:34
Dobry den, vlastnim druzstvo, resp. budovy cca 5000m2, uvazoval som na fotov. panelmi, ale asi to bude velka investicia. Pripadne by som to predal firme, ktora to tam postavi- co sa tyka el. rozvodov- tie vyhovuju na stavbu takej elektrarne.

Už nemám celkom prehľad, ale teraz by mali povolovať len na budovách a do 100 kWp. Podľa metrov by ich bolo cca 7 elektrární. To ale nie je na fórum. Kontaktuj firmy ktoré FVE montujú a potom sa budeš môcť rozhodnúť.
bobekoad
06.04.12,07:25
inac je to na juznom slovensku a viem ze v blizkosti su elektrarne. kolko by to asi stalo? a myslis ze aj teraz sa to oplati stavat?
lubko6394
06.04.12,13:35
inac je to na juznom slovensku a viem ze v blizkosti su elektrarne. kolko by to asi stalo? a myslis ze aj teraz sa to oplati stavat?

Však tí čo Ti dajú ponuky dajú aj ceny a termíny a potom stačí spočítať návratnosť a rozhodnúť sa či áno alebo nie.
bobekoad
06.04.12,18:29
isiel by si do tohto biznisu este raz a v dnesnej dobe? ale uprimne...vdaka
lubko6394
07.04.12,06:53
isiel by si do tohto biznisu este raz a v dnesnej dobe? ale uprimne...vdaka

Asi áno.Lebo mám 10 kWp, ale ak by som mal polovičnú strechu, tak asi nie. To nie je len o návratnosti, ale aj o každomesačných a každoročných povinnostiach. Tvoja situácia je iná. Pokiaľ strechy vydržia bez investícií 30 rokov a budeš mať k dispozícii 7O kWp a vyjde návratnosť do 10 rokov tak prečo nie ? Veď mesačný výnos by bol vyšší ako priemerný plat, tak si to viem predstaviť aj tak, že by som bol živnostník a nemusel vstávať do práce, zhánať zákazníkov... a slnko by pracovalo za mňa.
janok5
07.04.12,07:43
Pri začatí výstavby energeticky sebestačných aktívnych rodinných domov si dovolím tvrdiť, že inštaláciou všetkých dnes dostupných energozdrojov /veter.turbíny,fotovoltaika, solár.kolektory, vlastné studne, hľbkové vrty/ a aplikácia novej technológie výbavy domu nie je vôbec nutné odoberať energiu zvonku /ZSE/ vo svete to už funguje. Energetické giganty si stále aplikujú bič na súkromné osoby.
lubko6394
07.04.12,08:20
Pri začatí výstavby energeticky sebestačných aktívnych rodinných domov si dovolím tvrdiť, že inštaláciou všetkých dnes dostupných energozdrojov /veter.turbíny,fotovoltaika, solár.kolektory, vlastné studne, hľbkové vrty/ a aplikácia novej technológie výbavy domu nie je vôbec nutné odoberať energiu zvonku /ZSE/ vo svete to už funguje. Energetické giganty si stále aplikujú bič na súkromné osoby.

Daj link. Veľmi by ma zaujímalo aká by bola návratnosť a na Slovensku zvlášť v zime bez prípojky elektriny a plynu.
bobekoad
13.04.12,17:28
Asi áno.Lebo mám 10 kWp, ale ak by som mal polovičnú strechu, tak asi nie. To nie je len o návratnosti, ale aj o každomesačných a každoročných povinnostiach. Tvoja situácia je iná. Pokiaľ strechy vydržia bez investícií 30 rokov a budeš mať k dispozícii 7O kWp a vyjde návratnosť do 10 rokov tak prečo nie ? Veď mesačný výnos by bol vyšší ako priemerný plat, tak si to viem predstaviť aj tak, že by som bol živnostník a nemusel vstávať do práce, zhánať zákazníkov... a slnko by pracovalo za mňa.

prosim ta, ty si to cez koho riesil celu vystavbu svojej elektrarne a tak. Ono sa to povie ze nemusis robit pri takej velkej elektrarni, ale ak vystavba pojde cez uver tak treba ratat aj na splatky uveru, no neviem. Prefinancuju to vobec banky? mate s tym skusenosti?
lubko6394
14.04.12,06:55
prosim ta, ty si to cez koho riesil celu vystavbu svojej elektrarne a tak. Ono sa to povie ze nemusis robit pri takej velkej elektrarni, ale ak vystavba pojde cez uver tak treba ratat aj na splatky uveru, no neviem. Prefinancuju to vobec banky? mate s tym skusenosti?

Nemáš gúgla ? Link:http://www.id-design.sk/.
To, či sa Ti to oplatí a kto Ti požičia si predsa musíš vyriešiť predovšetkým Ty sám, ja sa za Teba rozhodnúť neviem...
lubko6394
24.04.12,04:39
No a teraz začína totálna byrokracia. Prišiel mi mail:

Znalec zapísaný v zozname znalcov, tlmočníkov a prekladateľov, vedenom Ministerstvom spravodlivosti SR ,ev. č. XXXXX



Odbor: Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci Odvetvie: Elektrotechnika Energetika
Odbor: Elektrotechnika Odvetvie: Elektroenergetické stroje a zariadenia
Odhad hodnoty elektrotechnických zariadení a elektroniky
Vec: žiadosť o poskytnutie informácií a podkladov ku kontrole FVE. V súlade s poverením URSO, v prílohe e-mailu, Vás žiadame o poskytnutie informácií o Vašom zariadení na výrobu elektriny, na ktoré ste požiadali Úrad pre reguláciu sieťových odvetví o schválenie ceny elektriny so stanovením doplatku. Pre výkon kontroly elektrárne žiadame neodkladne elektronicky doručiť nasledovné doklady: 1. Žiadosť o vydanie stavebného povolenia. 2. Právoplatné stavebné povolenie. 3. Záznam o vykonaní odbornej prehliadky a odbornej skúšky el. zariadení. 4. Záznam o úspešnom vykonaní „funkčnej skúšky“. 5. Právoplatné kolaudačné rozhodnutie. 6. Projektovú dokumentáciu skutočného vyhotovenia stavby, ak je to možné! 7. Ukladací plán panelov (podrobný plán skutočného rozmiestnenia panelov s uvedením typu a jednotkového výkonu). 8. Daňové doklady- faktúry , na základe ktorých bola účtovaná dodávka elektriny na straty a elektrina pre doplatok prevádzkovateľovi distribučnej sústavy. 9. Služobný príkaz na montáž určeného meradla Požadované informácie žiadame zaslať na e-mailovú adresu: YYYYYYYYYY (elektrosluzbapy@stonline.sk)
Termín vykonávania kontroly bude s Vami dohodnutý po Vašom doručení žiadaných informácií. S pozdravom!

Takže čo som odovzdal treba zoskenovať a predložiť. Byrokracia ako vyšitá.
lubko6394
10.05.12,08:41
Dnes pritvrdil. Došlo mi:
Vec: žiadosť o poskytnutie informácií a podkladov ku kontrole FVE. V súlade s poverením URSO, v prílohe e-mailu, Vás žiadame o poskytnutie informácií o Vašom zariadení na výrobu elektriny, na ktoré ste požiadali Úrad pre reguláciu sieťových odvetví o schválenie ceny elektriny so stanovením doplatku. Pre výkon kontroly elektrárne žiadame neodkladne elektronicky doručiť nasledovné doklady: 1. Žiadosť o vydanie stavebného povolenia. 2. Právoplatné stavebné povolenie. 3. Záznam o vykonaní odbornej prehliadky a odbornej skúšky el. zariadení. 4. Záznam o úspešnom vykonaní „funkčnej skúšky“. 5. Právoplatné kolaudačné rozhodnutie. 6. Projektovú dokumentáciu skutočného vyhotovenia stavby, ak je to možné! 7. Ukladací plán panelov (podrobný plán skutočného rozmiestnenia panelov s uvedením typu a jednotkového výkonu). 8. Daňové doklady- faktúry , na základe ktorých bola účtovaná dodávka elektriny na straty a elektrina pre doplatok prevádzkovateľovi distribučnej sústavy. 9. Služobný príkaz na montáž určeného meradla Požadované informácie žiadame zaslať na e-mailovú adresu: wwww@stonline.sk (elektrosluzbapy@stonline.sk)
Termín vykonávania kontroly bude s Vami dohodnutý po Vašom doručení žiadaných informácií. S pozdravom!

Takže som mu odpovedal:

Dobrý deň,

ak chcete robiť kontrolu podľa poverenia ÚRSO, nemám proti tomu nič. Ale nemienim 2 dni čosi skenovať a posielať mailom čo som už ÚRSU predložil, resp. poslal na ZSE-E a ZSE-D. Navrhnite termín kontroly a dokumenty si môžete prezrieť, odfotiť aj prípadne oskenovať ak prídete so scanerom.

S pozdravom
Letko
10.05.12,08:57
Daj link. Veľmi by ma zaujímalo aká by bola návratnosť a na Slovensku zvlášť v zime bez prípojky elektriny a plynu.

Tak toto by zaujímalo aj mňa. Treba počítať aj so životnosťou celého systému.
lubko6394
10.05.12,09:54
A už to pokračuje. Došiel mail:
Re: Kontroly FVE
Dobrý deň p. YYY,
Viem že je to flustrujúce pre Vás, ale ja nemám žiadne doklady, ktoré ste zasielali na príslušné inštitúcie. Mojou úlohou je spracovať znalecký posudok na Vami prevádzkovanú FVE. Doklady sú potrebné k spracovaniu znaleckého posudku.
Podľa Vami dodaných dokladov ja spracujem zápis z obhliadky, čím bude obhliadka skrátená na min. dobu a pri obhliadke sa nemusíme zapodievať kontrolou predložených dokumentov a taktiež kontrolou dátumov právoplatnosti, zápis z obhliadky musí podpísať konateľ, alebo splnomocnený zástupca. Žiadané doklady sú 1-2 stranové a veľmi pomôžu pri výkone znaleckého úkonu.
Poprosil by som, ktorú FVE zastupujete, lebo z Vášho e-mailu to nie je zrejmé?
S pozdravom
XXX
Takže odpoveď: Dobrý deň pán XXX,
takže mi posielate maily a ani neviete ktorú FVE zastupujem. Keby ste zagúglil alebo pozrel na webe ÚRSA, tak by ste vedel, že sa jedná o zatiaľ jedinú FVE v Soblahove a je vedená na moje meno. Čo má spoločné zápis z prehliadky so znaleckým posudkom ? Však prídete do Soblahova, pozriete na panely, meniče... tak ako pred Vami spravili colníci, spíšete stav možno doplníte nejaký nedostatok a zápis obaja podpíšeme. Vy si pri tom odfotíte doklady o ktoré budete mať záujem a doma môžete znalcovať o 106.
S pozdravom
YYY.
Letko
10.05.12,09:58
A už to pokračuje. Došiel mail:
Re: Kontroly FVE
Dobrý deň p. YYY,
Viem že je to flustrujúce pre Vás, ale ja nemám žiadne doklady, ktoré ste zasielali na príslušné inštitúcie. Mojou úlohou je spracovať znalecký posudok na Vami prevádzkovanú FVE. Doklady sú potrebné k spracovaniu znaleckého posudku.
Podľa Vami dodaných dokladov ja spracujem zápis z obhliadky, čím bude obhliadka skrátená na min. dobu a pri obhliadke sa nemusíme zapodievať kontrolou predložených dokumentov a taktiež kontrolou dátumov právoplatnosti, zápis z obhliadky musí podpísať konateľ, alebo splnomocnený zástupca. Žiadané doklady sú 1-2 stranové a veľmi pomôžu pri výkone znaleckého úkonu.
Poprosil by som, ktorú FVE zastupujete, lebo z Vášho e-mailu to nie je zrejmé?
S pozdravom
XXX
Takže odpoveď: Dobrý deň pán XXX,
takže mi posielate maily a ani neviete ktorú FVE zastupujem. Keby ste zagúglil alebo pozrel na webe ÚRSA, tak by ste vedel, že sa jedná o zatiaľ jedinú FVE v Soblahove a je vedená na moje meno. Čo má spoločné zápis z prehliadky so znaleckým posudkom ? Však prídete do Soblahova, pozriete na panely, meniče... tak ako pred Vami spravili colníci, spíšete stav možno doplníte nejaký nedostatok a zápis obaja podpíšeme. Vy si pri tom odfotíte doklady o ktoré budete mať záujem a doma môžete znalcovať o 106.
S pozdravom
YYY.

Som zvedavý kto z koho :)