janka666
12.02.12,19:28
Dobrý deň, mám živnostníka, ktorý začal podnikať v júli 2010, skončili a zrušil živnosť v júni 2011. V roku 2010 si uplatňoval paušálne výdavky 40%. V roku 2011 by si chcel uplatniť reálne výdavky. Takže jednoduché účtovníctvo od januára 2011 do júna 2011. Nemá majetok a okrem stravného v zahraničí a odvodov žiadne iné výdavky. Jednoduché účt. som začala teda v Pohode. Súkromný účet si vedie teda aj ako podnikateľský, - takže ZS stav bankového účtu podľa výpisu - ako vklad nedaňový, a príjem do pokladne tak isto. Peňažný denník, pohľadávky - mám zaúčtované všetky - t.j. príjmy, výdaje, stravné a pod. Mám dotaz ohľadom RZZP 2010 - v máji mu vznikol nedoplatok za rok 2010, ten uhradil - môžem mu nedoplatok uplatniť ako výdavok ovplyvňujúci ZD v plnej výške? ?
Živnosť ukončil 30.6.2011 - zostatok na BÚ a v pokladni som previedla do osobnej spotreby - nulové stavy. Zostali mi tri neuhradené faktúry - tie mi teda budú vystupovať ako pohľadávky vo výkaze o majetku, boli uhradené po ukončení živnosti. V júli mal záväzok uhradiť ešte ZP, čo zaúčtujem cez interný doklad do záväzkov. Uzatvorím účtovníctvo teda k 30.06.2011 - vytlačím výkazy - a týmto skončím? Urobím DP - do príjmov budú zahrnuté príjmy z výkazu o príjmoch plus výška pohľadávok? Skôr som chcela v pohode interným dokladom k 30. 6. 2011 uhradiť všetky pohľadávky - tým by bol výkaz o majetku a záväzkoch vlastne nulový a vo výkaze o príjmoch a výdavkoch by som mala teda len reálne príjmy a výdavky /faktúry boli uhradené všetky do konca roka 2011/. - Je tento postup legitímny?

Ešte by som mala dotaz k DP. Ten môj živnostník sa hneď v júli zamestnal - potvrdenia mám v poriadku všetky. Po skončení živnosti však uhradil ešte zdravotné poistenie / nestihol zrušiť trvalý príkaz/ a tiež akýsi doplatok Sociálnej poisťovni, z ktorej sa odhlásil až 14.7. - takže bol pol mesiace akože dobrovoľne pripoisteny - plus bol pravdepodobne odvádzaný odvod aj od zamestnávateľa. Zatiaľ mu žiadny úrad nič nevrátil . V DP tieto doplatky a preplatky po skončení živnosti a začatí pracovného pomeru teda nebudem nikde uvádzať? Len som zvedavá, či mu budúci rok niektorý tento orgán vráti preplatené sumy.

Ďakujem veľmi pekne za každú radu.
katarina.j
13.02.12,08:26
čo sa týka učtovníctva za r.2011, tak vedies celý rok učtovnictvo, aj napriek tomu, že ukončil zivnost v juni. mohol mat predsa zo zivnosti následné príjmy napr.v juli, -ktoré zadávas do účtovníctva(ide o vsetky zdanitelné príjmy r.2011). ohladom rzzp -ak sa mi podari-dam to do prilohy (inak ak zaplatil v juli navyse odvody-su to preukazatelne zaplatene odvody)
katarina.j
13.02.12,08:28
janka666
13.02.12,10:05
Ďakujem. :-) Do DP tie príjmy určite dám, mal by tam ísť aj doplatok RZZP 2012 - len neviem, či môžem uplatniť celý, keď minulý rok neviedol účtovníctvo - len paušálne výdavky. Čo sa týka účtovníctva, to musím skončiť 30.06.2011 - pretože vtedy ukončil vlastne podnikateľskú činnosť, či mal nejaký príjem alebo nie. Ku dňu zrušenia živnosti musia byť uzavreté všetky účtovné knihy. Niekde som čítala, že vlastne uzatvorím účtovné knihy, spravím výkazy k 30.06.2011 a v DP navýšim ZD o pohľadávky a znížim o záväzky.
janka666
13.02.12,10:06
oprava RZZP 2010. Neviem, či o tie zbytočné preplatky / po ukončení živnosti/ znižiť ZD ale nie.. :-(
janka666
13.02.12,10:14
To účtovníctvo nemôžem viesť celý rok normálne, keď skončil s podnikaním ako takým k 30.06.2011 - zrušil živnosť. Skôr som chcela info ohľadom tých interných dokladov - či môžem ID zaúčtovať neuhradené faktúry do zdaniteľného príjmu s dátumom 30.06.2011. :-( a tým pekne skončiť s účtovníctvom. Neviete mi ešte niekto poradiť? ďakujeeem