tucky
12.02.12,18:50
potreboval by som poradiť,
som zamestnaný a poberám invalidný dôchodok (s mierou poklesu vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70% ).
Aké odvody do sociálnej poisťovne odvádzam ja a môj zamestnávateľ ?
Na vyplatenej páske mam odvody pois.v nezamenst 0 eur a za invalidne posit. 10.80 eur
Xanti
12.02.12,17:53
Máš to dobre.

** Invalidné poistenie neplatí:



poistenec, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku,
zamestnávateľ za zamestnanca, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku.

*** Poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na:


zamestnanca podľa osobitného predpisu (napríklad § 102 ods. 2 zákona č. 385/2000 Z. z. o sudcoch a prísediacich a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 517/2008 Z. z., § 146 ods. 3 zákona č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry),
obvineného vo väzbe a na odsúdeného vo výkone trestu odňatia slobody,
fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % a fyzickú osobu, ktorá má priznaný invalidný dôchodok a dovŕšila dôchodkový vek.



zdroj : http://www.socpoist.sk/576-menu/1469s
Mila123
12.02.12,17:53
do ZP sa odvádzajú 2+5% (ostatní 4+10%)
do SP sa neodvádzajú iba do PvN ostatné poistenie bez zmeny....
mondes
20.02.13,22:40
do ZP sa odvádzajú 2+5% (ostatní 4+10%)
do SP sa neodvádzajú iba do PvN ostatné poistenie bez zmeny....

Ahojte, práve pozerám kópiu výkazu do SP za 08/2012, ide o zamestnanca ZŤP a vo výkaze má zahrnuté aj poistenie v nezamestnanosti. Za 01/2013 som urobila tomu zamestnancovi prvýkrát mzdu ja a PvN mám nulu. Prečo bývalá účtovníčka mu zrazila aj PvN, ak je ZŤP? A takýto ZŤP ak ukončí pracovný pomer a neodvádzal PvN nemá nárok na podporu? Ďakujem.
veronikasad
20.02.13,22:42
Ahojte, práve pozerám kópiu výkazu do SP za 08/2012, ide o zamestnanca ZŤP a vo výkaze má zahrnuté aj poistenie v nezamestnanosti. Za 01/2013 som urobila tomu zamestnancovi prvýkrát mzdu ja a PvN mám nulu. Prečo bývalá účtovníčka mu zrazila aj PvN, ak je ZŤP? A takýto ZŤP ak ukončí pracovný pomer a neodvádzal PvN nemá nárok na podporu? Ďakujem.
Aký postih (v%) má tvoj zamestnanec ? Poberá ID ?
mondes
20.02.13,22:48
nad 70%, poberá ID
Katy a R
20.02.13,22:49
Ahojte, práve pozerám kópiu výkazu do SP za 08/2012, ide o zamestnanca ZŤP a vo výkaze má zahrnuté aj poistenie v nezamestnanosti. Za 01/2013 som urobila tomu zamestnancovi prvýkrát mzdu ja a PvN mám nulu. Prečo bývalá účtovníčka mu zrazila aj PvN, ak je ZŤP? A takýto ZŤP ak ukončí pracovný pomer a neodvádzal PvN nemá nárok na podporu? Ďakujem.
ak je ŤZP - tak do SP platí všetky odvody normálne. menej platí iba pre ZP
Po doplnení zadania: No vidíš, že treba napísať správne - takže ak je ID nad 70% - tak PvN neplatí (viď tabuľka vyššie)
mondes
20.02.13,22:51
ak je ŤZP - tak do SP platí všetky odvody normálne. menej platí iba pre ZP

Mila v príspevku 3 tvrdí niečo iné:)
veronikasad
20.02.13,22:52
Mila v príspevku 3 tvrdí niečo iné:)
Katy ti odpoveddala na zamestnanca s ŤZP (ID a % si doplnila neskôr) - neplatí poistenie v nezamestnanosti, ani nemá nárok na dávku v nezamestnanosti.
Katy a R
20.02.13,22:53
Mila píše o ID nad 70% a nie o ŤZP !
mondes
20.02.13,22:55
Ďakujem obidvom, keďže účtovníčka predomnou tomu stému zamestnancovi zrážala aj PvN, tak to robila zle? Alebo to môže platiť aj dobrovoľne?
Katy a R
20.02.13,23:00
Ďakujem obidvom, keďže účtovníčka predomnou tomu stému zamestnancovi zrážala aj PvN, tak to robila zle? Alebo to môže platiť aj dobrovoľne?
- a možno vtedy nemal ID nad 70%:confused::confused: - rozhodnutie môže byť aj spätne vydané - treba skontrolovať.
Ak ho ona napr viedla ako ŤZP - tak podľa toho boli aj odvody. :confused:
mondes
20.02.13,23:01
Áno,viem že mal, je to môj známy.:)
Xanti
21.02.13,05:58
Ďakujem obidvom, keďže účtovníčka predomnou tomu stému zamestnancovi zrážala aj PvN, tak to robila zle? Alebo to môže platiť aj dobrovoľne?
Záleží v akom období to robila. Lebo ohľadne poberateľov ID sa toho pomenilo. Takže dôležitý je čas kedy mu PvN strhávala. Nakoľko ešte cca 2-3 roky do zadu mohli aj občania zo ZPS nad 70% poberať podporu v nezamestnanosti.
No ak to robila minulý rok, tak urobila zle výplaty ... a nemala mu to strhávať ...
alaya1
21.02.13,06:04
Chcem sa opytat, ake odvody plati clovek ID a TZP osoba, ktore chce byt SZCO a ma poklas ID nad 70%.
Myslim vysku odvodov mesacne. Este viem, ze je moznost 1.rok neplatit odvody do SP, ale potom, ak by ochorel, nedostaval by nemocenske davky, takze moze platit ak chce aj 1.rok? V akej vyske?
Xanti
21.02.13,06:12
Chcem sa opytat, ake odvody plati clovek ID a TZP osoba, ktore chce byt SZCO a ma poklas ID nad 70%.
Myslim vysku odvodov mesacne. Este viem, ze je moznost 1.rok neplatit odvody do SP, ale potom, ak by ochorel, nedostaval by nemocenske davky, takze moze platit ak chce aj 1.rok? V akej vyske? Občan s ZPS nad 70% sa nemôže poistiť dobrovolne na nemocenské poistenie. Dôchodkové platiť môže, ale nemocenské nie.
Pri povinných odvodoch je to už potom iné. Vid tabulka http://www.socpoist.sk/tabulky-platenia-poistneho/31487s
alaya1
21.02.13,06:13
nerozumiem, clovek s viac ako 70% nemoze poberat nemocenske davky?
Xanti
21.02.13,06:16
nerozumiem, clovek s viac ako 70% nemoze poberat nemocenske davky? Môže poberať nemocenské dávky, ktoré mu vzniknú z povinného poistenia .. tj. zamestnanie, alebo živnosť kde sa platia už povinné odvody do SP.

Z dobrovolného poistenia nemôže poberať nemocenské dávky od tuším 1.1.2011, kedy vtedajší minister Mihál robil korekcie zákona a zákonom zakázal sa nemocensky dobrovolne poistiť osobám ZPS nad 70% a osobám poberajúcim starobný dôchodok.
alaya1
21.02.13,06:20
Jasne, mne ide o to, ci to povinne poistenie je mozne platit aj 1.rok od zalozenia zivnosti,ak ano, v akej vyske. V tych prilozenych talulkach sa ja, amater nevyznam-)
Xanti
21.02.13,06:22
Jasne, mne ide o to, ci to povinne poistenie je mozne platit aj 1.rok od zalozenia zivnosti,ak ano, v akej vyske. V tych prilozenych talulkach sa ja, amater nevyznam-) Nie povinné poistenie nie je možné platiť po založení živnosti. Až po uplynutí roku resp. ak je príjem za predošlý rok vyšší ako zákonom stanovená hranica, pre platenie odvodov od 1.7.2013 platí, že príjem za rok 2012 ak je menší ako 4716 eur tak odvody sa neplatia, ak je vyšší tak odvody sa povinne od toho dátumu platia.
kn-alka
21.02.13,06:27
NIE, ale môže sa dobrovoľne poistiť.
alaya1
21.02.13,06:28
Xanti, ak tomu dobre rozumiem, tak SZCO aj ked je ID nad 70%,/ predtym 3 roky nepracoval/ 1. rok podnikania neplati ziadne odvody/ ani do ZP?/ 2. rok uz plati, ale co ak ochorie?nema narojk na nemocenske davky ani v tom 2 roku?
Xanti
21.02.13,06:32
Xanti, ak tomu dobre rozumiem, tak SZCO aj ked je ID nad 70%,/ predtym 3 roky nepracoval/ 1. rok podnikania neplati ziadne odvody/ ani do ZP?/ 2. rok uz plati, ale co ak ochorie?nema narojk na nemocenske davky ani v tom 2 roku?
V druhom roku, ked platí povinne odvody do SP tak tam je aj nemocenské poistenie tak nárok na nemocenské dávky už má.

Veď som Ti to už písala ... z povinne platených odvodov ... SZCO alebo zo zamestnania ... nárok na nemocenské má.
Dobrovolne sa poistiť na nemocenské poistenie nemôže, a keby pracoval ako dohodár tak nárok na nemocenské nemá, lebo z dohôd pre invalidov sa odvody na nemocenské poistenie neplatia.
alaya1
21.02.13,06:41
V druhom roku, ked platí povinne odvody do SP tak tam je aj nemocenské poistenie tak nárok na nemocenské dávky už má.

Veď som Ti to už písala ... z povinne platených odvodov ... SZCO alebo zo zamestnania ... nárok na nemocenské má.
Dobrovolne sa poistiť na nemocenské poistenie nemôže, a keby pracoval ako dohodár tak nárok na nemocenské nemá, lebo z dohôd pre invalidov sa odvody na nemocenské poistenie neplatia.


KOlko tyzdnov musi byt povinne poisteny, aby mu vznikol narok na ND?
Xanti
21.02.13,06:42
KOlko tyzdnov musi byt povinne poisteny, aby mu vznikol narok na ND?
1 deň
Xanti
21.02.13,07:10
KOlko tyzdnov musi byt povinne poisteny, aby mu vznikol narok na ND?
Budem sa opakovať po tretí krát.

Občan zo ZPS nad 70% sa NEMOŽE dobrovolne nemocensky poistiť. Nárok na nemocenské z dobrovolného poistenia tým pádom nevznikne, kedže ani také poistenie nemôže vzniknúť.
Katy a R
21.02.13,09:48
Povinné poistenie vzniká vtedy - ak sú splnené zákonné podmienky na jeho vznik. .. nie vtedy, keď ja chcem;)

doplním - polopatisticky:

ak bude teda osoba s ID na70% mať povinné poistenie - tak v prípade choroby môže z tohto poistenia poberať aj dávky. Ako každý iný .
alaya1
21.02.13,09:56
Dievcata, naozaj si pripadam ako blbec, potrebovala som len vediet, ci clovek invalid nad 70% , ktory nerobi, moze po ziskani zivnosti dostat v pripade choroby nemocenske davky a ake odvody a v akej vyske ma platit, od zalozenia zivnosti a....

Ja s tym nemam ziadnu skusenost, ekonomicku terminologiu, zakony neovladam. Neviem rozlisit, povinne, dobrovolne. Pre vas jednoduche, pre laika spanielska dedina.
Dakujem za prispevky, nejako sa vysomarim.
mondes
21.02.13,10:05
Dievcata, naozaj si pripadam ako blbec, potrebovala som len vediet, ci clovek invalid nad 70% , ktory nerobi, moze po ziskani zivnosti dostat v pripade choroby nemocenske davky a ake odvody a v akej vyske ma platit, od zalozenia zivnosti a....

Ja s tym nemam ziadnu skusenost, ekonomicku terminologiu, zakony neovladam. Neviem rozlisit, povinne, dobrovolne. Pre vas jednoduche, pre laika spanielska dedina.
Dakujem za prispevky, nejako sa vysomarim.

Keďže po založení živnosti, je SZČO v prvom roku oslobodená od odvodov do SP, tak mu samozrejmé nevzniká ani nárok na NP. Následne po podaní DP, ak jeho príjem zo živnosti prekročí sumu 4716,- Eur (za rok 2012), tak do SP platí minimálne odvody, ak neprekročí, tak ďalší rok neplatí nič a opäť nemá nárok na NP. Čo sa týka ZP, myslím, že ak je invalid a platí zaňho štát, tak tiež v prvom roku nemusí platiť, až následne po výsledku RZZP, ktoré mu urobí zdravotná poisťovňa, mu z príjmu vznikne povinná výška ZP, poisťovňa mu to v oznámení oznámi.
veronikasad
21.02.13,10:08
Dievcata, naozaj si pripadam ako blbec, potrebovala som len vediet, ci clovek invalid nad 70% , ktory nerobi, moze po ziskani zivnosti dostat v pripade choroby nemocenske davky a ake odvody a v akej vyske ma platit, od zalozenia zivnosti a....

Ja s tym nemam ziadnu skusenost, ekonomicku terminologiu, zakony neovladam. Neviem rozlisit, povinne, dobrovolne. Pre vas jednoduche, pre laika spanielska dedina.
Dakujem za prispevky, nejako sa vysomarim.
Ala, ak živnosť ešte len ide zakladať, nárok na nem.dávky mu vznikne najskôr od 1.7.2014 - za predpokladu, že jeho príjem=tržby za rok 2013 presiahne 12-násobok min.vymer.základu.
Ak podnikal v roku 2011 - do 30.6.2013 sa posudzuje pre účely povinnej registrácie v SP jeho príjem za rok 2011.