medulin
12.02.12,21:03
Dobrý večer,

prednedávnom som otvoril internetový obchod so zameraním predaja na rozne produkty, vačšinou ide o produkty z Ázie, no je tam aj veľa oblečenia, výživových doplnkov, drogéria atď., takže naozaj pomaly z každého rožku trošku. Obchod som zatial na internete len prirpavoval, kúpil doménu, dopĺňal tovar a až potom som chcel riešiť papierovačky, no súrne som musel odísť do zahraničia a na chvíľu som na ten eshop pozabudol s tým, že sa tomu začnem venovať tu v zahraničí, že to proste všetko dokončím, aby som ho mohol reálne spustiť atď...

Chcem od Vás radu, ako obísť to, že JA osobne nemám na to živnosť (mám iné živnosti). Moj otec, ktorý má rovnakú trvalú adresu ako ja má túto živnosť:
Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) v rozsahu voľných živností
Predpokladám, že to je typ tej živnosti, ktorú na internetový obchod potrebujem, tak ma napadlo, či to nemožem urobiť tak, že celý eshop budem spravovať ja, ale majiteľom bude moj otec. Teda iba do chvile kym nepridem domov, to bude priblizne za 6-7 mesiacov.

Ak mi možete niekto k tomu niečo napísať, budem veľmi rád, poteším sa aj roznym radám a upozorneniam.

Ďakujem.

PS: novú tému som vytvoril kvoli tomu, pretože je dosť možné, že budem potrebovať nejakú tú pomoc aj inokedy...
Atomer.sk
12.02.12,20:13
Ked chces tovary predavat cez Tvojho otca, tak:
Majitelom eshopu - Ty
Prevadzkovatel eshopu - Tvoj otec (bude sa to predavat cez jeho zivnost).
medulin
12.02.12,20:28
A musim posielat otca na nejake urady kvoli nejakym papierovackam? Či uplne bude stacit, ked na web hodim majitela a prevadzkovatela eshopu.
Ak to k niecomu pomoze - obraty z eshopu nebudu nejak velke, len par eur/mesacne.
avalik
12.02.12,20:35
vyzivove doplnky a kozmetiku dovazas priamo ty? mas potrebnu dokumentaciu?
medulin
12.02.12,20:40
vyzivove doplnky a kozmetiku dovazas priamo ty? mas potrebnu dokumentaciu?

Nie, nie, ja ich nedovážam, čiže viacmenej nepotrebujem žiadnu dokumentáciu, som len niečo ako sprostredkovateľ, zákazník odo mňa kúpi, to čo ja objednám z internetu (čiže potrebnu dokumentaciu potrebuju hlavne ti, od ktorych to objednavam ja - a to oni maju)...
avalik
12.02.12,20:50
zakaznik plati tebe? kto je uvedeny na fakture ako predajca?
medulin
12.02.12,21:01
No ja som na fakture ako predajca. A keď bude chcieť odo mňa nejaký zákazník či nejaká kontrola potrebnú dokumentáciu o daných produktoch, či spĺňajú také a také kritéria, tak budem môcť poskytnúť dokumentáciu od dodávateľa, nie? Či ako to v tomto funguje?
avalik
12.02.12,21:10
dodavatel je zo Slovenska?

tovar zakaznikovi odosles ty? alebo priamo dodavatel? dodavatel je z EU?
medulin
12.02.12,21:13
Vyrobené v nemeckej firme, ktorá má pobočku aj v Bratislave. Zákazníkovi tovar odosielam ja.
avalik
12.02.12,21:18
tak by to malo byt ok .... myslela som, ze dovazas z Azie (ako si spominal v uvode)
medulin
12.02.12,21:38
Tak to by sme mali vyriešené :). A teraz späť k mojej poslednej otázke:
,,A musim posielat otca na nejake urady kvoli nejakym papierovackam? Či uplne bude stacit, ked na web hodim majitela a prevadzkovatela eshopu.
Ak to k niecomu pomoze - obraty z eshopu nebudu nejak velke, len par eur/mesacne."
avalik
12.02.12,21:48
Tak to by sme mali vyriešené :). A teraz späť k mojej poslednej otázke:
,,A musim posielat otca na nejake urady kvoli nejakym papierovackam? Či uplne bude stacit, ked na web hodim majitela a prevadzkovatela eshopu.
Ak to k niecomu pomoze - obraty z eshopu nebudu nejak velke, len par eur/mesacne."

ak ma aktivnu zivnost tak po uradoch nemusi chodit. ty na web nezabudni dat okrem kontaktov aj obchodne podmienky, reklamacny poriadok a dalsie potrebne udaje
medulin
12.02.12,22:00
To mám... A ako je to dnes s tým že na dobierku... Nejaké zákony o tom... Nie sú nejako chránení predajcovia? Že keď si niekto objedná tovar na dobierku, ja ho budem musieť objednať a on ho potom neprevezme... Tam asi chránený nie som ničím, čo?
avalik
12.02.12,22:12
nie, nie si ... dokonca je teraz tak, ze do 7 dni ti moze tovar vratit bez udania dovodu
medulin
12.02.12,22:28
Predpokladám, že hovoríš o tomto:
V súlade s ustanovením §12 odst. 1 c. 108/2000 Z.z. o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji v platnom znení, má spotrebiteľ právo odstúpiť od zmluvy do 7 pracovných dní od prevzatia tovaru bez uvedenia dôvodu. V prípade, ak spotrebiteľ využije právo na odstúpenie od zmluvy v uvedenej lehote berie na vedomie, že dodávateľ je oprávnený požadovať náhradu preukázateľne vynaložených nevyhnutných nákladov spojených s odstúpením od zmluvy.
Odstúpením od zmluvy sú si zmluvné strany povinné vrátiť navzájom poskytnuté plnenia. V prípade, ak spotrebiteľ už prevzal objednaný tovar, je povinný ho vrátiť v originálnom nepoškodenom balení. V prípade, ak spotrebiteľ vráti objednaný tovar poškodený, čiastočne spotrebovaný resp. v stave, ktorý neodpovedá stavu, v ktorom bol predávajúcim odoslaný, berie na vedomie, že predávajúci je oprávnený si takto vzniknutú škodu, ktorú je predávajúci povinný preukázať, uhradiť zo sumy, ktorá bola uhradená spotrebiteľom za objednaný tovar.
Spotrebiteľ je zároveň povinný v odstúpení od zmluvy uviesť kontaktné údaje a číslo účtu, na ktorý má byť uhradená suma za objednaný tovar poukázaná zo strany predávajúceho. Predávajúci sa zaväzuje uhradiť zaplatenú sumu resp. sumu zníženú o vzniknutú škodu bezodkladne po vrátení objednaného tovaru.
Odstúpenie od zmluvy bez udania dôvodu nie je možné v prípade, ak bol tovar čiastočne spotrebovaný. Takisto nie je možné odstúpiť od zmluvy u tovaru, ktorého charakter to vylučuje predovšetkým z hygienických dôvodov (napr. rúže, krémy, štetce na líčenie a pod.). Pokiaľ bude vrátený tovar neúplný, poškodený či viditeľne použitý, môžeme si uplatniť náhradu škody.
avalik
12.02.12,22:37
ano, ale odporucam ti prestudovat cely zakon, nie len obchodne podmienky ineho eshopu

+ zakon o ochrane spotrebitela

hladaj aj tu na porade, vela veci ohladne eshopov sa tu uz riesilo
medulin
13.02.12,20:44
Už ani neviem, na ktorej stránke som videl toto, ale celkom ma to prekvapilo, tak som si to skopíroval s tým, že večer sa tu na to opýtam... Čo mi môžete k tomuto povedať, je niečo také možné? Ďakujem.
Každá objednávka, pri ktorej kupujúci nevyužije právo zrušiť objednávku podľa obchodných podmienok (do 24 hodín) je záväzná, a preto ak kupujúci neprevezme zásielku na dobierku, je povinný uhradiť vzniknuté náklady na odoslanie tovaru vo výške 10 € (doručenie - prepravné a balné tam a späť) a poplatok (zmluvná pokuta) 18 €, za znovunaskladnenie tovaru a administratívnu prácu s tým spojenú pretože kupujúci je povinný podľa §370, §447a §365 ObchZ prevziať riadne a včas doručený tovar od predávajúceho a zaplatiť zaň dohodnutú kúpnu cenu.

Na dobierku je odosielaný len tovar v hodnote menej ako 100€. Ak ide o tovar presahujúci túto sumu, kupujúci je povinný najskôr uhradiť sumu prevodom na bankový účet a až následne mu bude tovar zaslaný. Celé toto upozornenie sa týka len produktov, ktoré je nutné objednávať u dodávateľa.
blavaciko
14.02.12,06:19
len tolkoto


§ 1
Rozsah pôsobnosti


(1) Tento zákon upravuje postavenie podnikateľov, obchodné záväzkové vzťahy, ako aj niektoré iné vzťahy súvisiace s podnikaním.



podla mna, pokial kupujem ako fyzicka osoba - nepodnikatel, tvoj obchodny zakonnik ma vobec netrapi...
medulin
15.02.12,17:32
Ok ďakujem... A ako to je prosím s faktúrami, ktoré odosielam spolu so zásielkou zákazníkovi... Neexistujú niekde nejaké predlohy? Alebo môže mi prosím niekto vymenovať, čo všetko tam má byť, ak má po ruke nejakú platnú faktúru?
avalik
15.02.12,17:49
Ok ďakujem... A ako to je prosím s faktúrami, ktoré odosielam spolu so zásielkou zákazníkovi... Neexistujú niekde nejaké predlohy? Alebo môže mi prosím niekto vymenovať, čo všetko tam má byť, ak má po ruke nejakú platnú faktúru?

uz to tu bolo preberane, vyhladaj si

ak si platca dph nalezitosti faktury su v zakone o dph, ak nie, tak pozri zakon o ochrane spotrebitela, + ICO, register, DIC
medulin
15.02.12,19:40
Ďakujem... Jeden eshop mal nastavené, že pri objednávke do 100 EUR sa mohlo odosielať aj na dobierku, no nad 100 EUR musel vopred zaplatiť a až potom mu bol zaslaný tovar... Čo si o tom myslíte? Ďakujem...
avalik
15.02.12,19:55
Ďakujem... Jeden eshop mal nastavené, že pri objednávke do 100 EUR sa mohlo odosielať aj na dobierku, no nad 100 EUR musel vopred zaplatiť a až potom mu bol zaslaný tovar... Čo si o tom myslíte? Ďakujem...

v pohode, neodporuje to ziadnemu zakonu
medulin
19.02.12,20:10
Vo faktúre alebo v eshope ako kontakt má byť ako meno uvedené moje meno, meno otca alebo meno eshopu? Živnosť Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) v rozsahu voľných živností má len môj otec, ja aj keď som živnostník, budem ju mať až po príchode na Slovensko...
avalik
19.02.12,20:38
Vo faktúre alebo v eshope ako kontakt má byť ako meno uvedené moje meno, meno otca alebo meno eshopu? Živnosť Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) v rozsahu voľných živností má len môj otec, ja aj keď som živnostník, budem ju mať až po príchode na Slovensko...

ako chces fakturovat nieco na co nemas zivnost? eshop nie je predajca

evidentne sa ti nechce vyhladavat ... bolo to tu uz niekolkokrat preberane
napr. http://www.porada.sk/t180347-pripomienky-k-eshopu.html#post1893911
medulin
19.02.12,20:57
Nie že nechce, ale mám toho strašne veľa a prehrabávanie sa v stovkách strán, na to bohužiaľ čas nemám :/... V tomto odkaze čo si mi poslala, píše sa tam, že kontakt musí obsahovať:
a) názov, obchodné meno a sídlo poskytovateľa služieb, ak ide o právnickú osobu, alebo meno, priezvisko, miesto podnikania a adresu bydliska poskytovateľa služieb, ak ide o fyzickú osobu,
b) daňové identifikačné číslo, ak je platiteľom dane z pridanej hodnoty, 12)
c) adresu elektronickej pošty a telefónne číslo,
d) označenie registra, ktorý ho zapísal, a číslo zápisu,
e) názov a adresu orgánu dozoru alebo dohľadu, ktorému činnosť poskytovateľa služieb podlieha.

a.) teda napíšem meno a priezvisko otca, musím tam byť aj ja? keď viacmenej, všetko riadim ja? miesto podnikania sa bude zhodovať predpokladám s adresou bydliska...
b.) nemám otázky
c.) nemám otázky
d.) ktorý register?
e.) o aký orgán dozoru má ísť?
avalik
19.02.12,21:30
Nie že nechce, ale mám toho strašne veľa a prehrabávanie sa v stovkách strán, na to bohužiaľ čas nemám :/... V tomto odkaze čo si mi poslala, píše sa tam, že kontakt musí obsahovať:
a) názov, obchodné meno a sídlo poskytovateľa služieb, ak ide o právnickú osobu, alebo meno, priezvisko, miesto podnikania a adresu bydliska poskytovateľa služieb, ak ide o fyzickú osobu,
b) daňové identifikačné číslo, ak je platiteľom dane z pridanej hodnoty, 12)
c) adresu elektronickej pošty a telefónne číslo,
d) označenie registra, ktorý ho zapísal, a číslo zápisu,
e) názov a adresu orgánu dozoru alebo dohľadu, ktorému činnosť poskytovateľa služieb podlieha.

a.) teda napíšem meno a priezvisko otca, musím tam byť aj ja? keď viacmenej, všetko riadim ja? miesto podnikania sa bude zhodovať predpokladám s adresou bydliska... ty budes len administrator stranky, tovar na sklad prijme tvoj otec, otec ho zabali, prilozi fakturu (ktoru kludne mozes vyhotovit aj ty) ... ano adresa bydliska (ako je na zivnosti) ak by mal otec kancelariu so skladom na inej adrese, tak by toto miesto podnikania tiez malo byt uvedene
b.) nemám otázky - ak nie si platitel DPH taktiez to uvedies nastranke
c.) nemám otázky
d.) ktorý register? no predsa zivnostensky, kde ma otec zapisanu zivnost
e.) o aký orgán dozoru má ísť? ... ten ktory dozoruje tebou predavane vyrobky (napr. SOI) ... kedze u teba ide o predaj vyzivovych doplnkov (potravin) a kozmetiky prestuduj aj stranku http://www.uvzsr.sk (http://www.uvzsr.sk/)


ja ti odpovedam tiez popri svojej praci ;)

este sa ta opytam - ma tvoj otec uctovnicku, alebo si ucto robi sam?
medulin
19.02.12,21:35
Teda myslel som, že má, ale teraz si už tak istý nie som, prečo???...
A ty to tu môžeš sypať z rukáva, ty vieš kde čo hľadať, pre mňa to tu je veľká neznáma tie zákony... Viem ako obchodovať, s čím, pre koho atď., ale nechcem porušovať zákon, preto som teraz možno až moc otravný... Inak na odkaze, ktorý si poslala je teda aj tá stránka, na nej obchodné podmienky si sa vyjadrila, že sú dobré spísané... Určite tam nič nechýba?
avalik
19.02.12,21:37
Má, ale ide meniť...
A ty to tu môžeš sypať z rukáva, ty vieš kde čo hľadať, pre mňa to tu je veľká neznáma tie zákony... Viem ako obchodovať, s čím, pre koho atď., ale nechcem porušovať zákon, preto som teraz možno až moc otravný... Inak na odkaze, ktorý si poslala je teda aj tá stránka, na nej obchodné podmienky si sa vyjadrila, že sú dobré spísané... Určite tam nič nechýba?

ktore? daj link
medulin
19.02.12,21:42
ešte k tej učtovnicke, nestihla si moju zmenu prispevku, opravil som na Teda myslel som, že má, ale teraz si už tak istý nie som, prečo?

a link: natrhu.sk
avalik
19.02.12,21:51
ešte k tej učtovnicke, nestihla si moju zmenu prispevku, opravil som na Teda myslel som, že má, ale teraz si už tak istý nie som, prečo?

a link: natrhu.sk

ja som myslela link kde som sa vyjadrila, ze su dobre spisane obchodne podmienky
medulin
19.02.12,21:56
Prepáč, prepracovaný, chvalila si ju za doplnene nie obchodne podmienky ale kontaktne udaje... :(
Čo s tou účtovníčkou?
avalik
19.02.12,22:00
no, ze je dobre mat uctovnicku ... lebo venovat sa eshopu a este si uctovat tak to da zabrat a predpokladam ze tvoj otec robi aj nieco ine a nemate cas sa starat o danove a uctovne veci
medulin
19.02.12,22:07
Obraty predpokladám, že nebudú až tak obrovské, možno to vyznie blbo, ale nerobím eshop, aby som sa ním živil alebo čo, ale preto, aby som efektívne vyplnil voľný čas, ktorý vo Francúzsku mám... Takže moc práce s tým nebude... Čo tam treba vlastne mať zavedené, taká nejaká dobrá rada... Predpokladám, že nejaká účtovná kniha, kde si budem zakladať faktúry od dodávateľa spolu s faktúrami pre kupujúceho, nejaké malé položky, ako zmluva so spoločnosťou, ktorá mi poskytuje mať eshop a doménu atď... A ešte čo také? Alebo nejaká dobrá rada, ako to viesť? Moja priateľka je doktorandka na UMB v Banskej Bystrici, odbor verejna ekonomika a služby či také niečo, strašne rada sa venuje aj účtovníctvu, takže si myslím, že hádam to nejak zvládne aj ona... Každopádne poprosím o odpoveď, ju chcem s týmto zaťažovať až ako poslednú v tejto dobe :)
medulin
19.02.12,22:19
a ešte by som dodal, že za krátko sa vrátim na Slovensko a potrebnú živnosť si vybavím, takže to tam potom celé prepíšem na mňa. Hádam s tým nebudú veľké ťažkosti.