CBR600F
12.02.12,23:59
Dobrý deň. Potrebujem poradiť . Môže bloček z reg. pokladne obsahovať 3 adresy ( 1.miesto podnikania podľa ŽL, 2.miesto podľa priradenia DÚ a 3. miesto prevádzky)??? Problém je v tom, že v ŽL mám miesto podnikania na adrese prevádzky (iný okres) a daňový úrad ma priradil podľa adresy bydliska. Pokladnicu som mal nastavenú s 2 adresami (podľa DÚ - trv. pobyt a prevádzka). Ale teraz pri kontrole zo ŽÚ nastal problém, pretože oni chcú aby som v reg. pokladni zmenil adresu trv. pobytu na adresu miesta podnikania, ale to zasa nemôžem urobiť kvôli DÚ, a tri adresy tam mať vraj tiež nemôžem pretože to je zavádzanie zákazníka. Takže potrebujem poradiť ako von z tohto kruhu.
Variant zmeny adresy miesta podnikania na adresu trvalého pobytu nie je možný.
Zita5
13.02.12,04:51
§ 4
Požiadavky na elektronickú registračnú pokladnicu
(4) Do fiskálnej pamäte sa nezameniteľne a neodstrániteľne

a) zaznamená
1. ochranný znak,
2. daňový kód elektronickej registračnej pokladnice,
3. obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania podnikateľa a predajné miesto, ak je odlišné od sídla alebo miesta podnikania,
4. daňové identifikačné číslo, ak podnikateľ nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
5. identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty, ak podnikateľ je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
6. dátum a čas uvedenia elektronickej registračnej pokladnice do prevádzky,
7. sadzba dane z pridanej hodnoty pre minimálne tri sadzby dane z pridanej hodnoty,
8. minimálne dve meny,


Ja by som skôr povedala, že obráťte sa na servisného technika resp.predajcu a konzultujte to s ním.Možno niekto je taký aj tu na Porade, a zodpovie Vám Vaše otázky.Ja som sa snažila prilepiť znenie zákona , čo hovorí zákon .
Zita5
13.02.12,04:53
§ 8
Pokladničný doklad
(1) Podnikateľ je povinný po zaevidovaní tržby v elektronickej registračnej pokladnici bez zbytočného odkladu vydať kupujúcemu pokladničný doklad. Pokladničný doklad obsahuje najmenej tieto údaje:
a) daňový kód elektronickej registračnej pokladnice,
b) daňové identifikačné číslo, ak podnikateľ nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
c) identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty, ak podnikateľ je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
d) ochranný znak,
e) poradové číslo pokladničného dokladu od poslednej dennej uzávierky,
f) dátum a čas vyhotovenia pokladničného dokladu,
g) označenie tovaru alebo označenie služby, množstvo tovaru alebo rozsah služby a priradenie sadzby dane z pridanej hodnoty,
h) cenu tovaru alebo cenu služby,
i) obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania podnikateľa a predajné miesto, ak je odlišné od sídla alebo miesta podnikania,
j) základ dane z pridanej hodnoty, ak podnikateľ je platiteľom dane z pridanej hodnoty v členení podľa sadzieb,
k) sadzbu dane z pridanej hodnoty alebo údaj o oslobodení od dane z pridanej hodnoty, ak podnikateľ je platiteľom dane z pridanej hodnoty v členení podľa sadzieb,
l) výšku dane z pridanej hodnoty spolu, ak podnikateľ je platiteľom dane z pridanej hodnoty v členení podľa sadzieb,
m) zaokrúhlenie ceny, 15)
n) celkovú sumu platenej ceny,
o) ďalšie údaje, ktorých uvedenie vyplýva z osobitného predpisu.16)
CBR600F
13.02.12,07:37
Za servisným technikom som bol, ale oni to nejako neriešia, oni tam naprogramujú údaje, ktoré mi do pokladničnej knihy zapíše daňový úrad, takže nájsť v čom je chyba si musím sám.
Problém je presne v charakteristike tej definície sídla alebo miesta podnikania podnikateľa, pretože podľa mňa je sídlo moja adresa (nakoľko sa tam nepíše sídlo firmy ale sídlo podnikateľa) a tým pádom by to bolo v poriadku, ale živnostenský tvrdí že sídlo podnikateľa sa týka právnických osôb a ja tam musím mať len to miesto podnikania.
Ešte je otázne či z pohľadu DÚ musí bloček obsahovať aj adresu priradenia k DÚ, alebo je pre nich podstatné len DIČ a ja tam kľudne môžem mať adresu miesta podnikania.
Zita5
13.02.12,07:59
Za servisným technikom som bol, ale oni to nejako neriešia, oni tam naprogramujú údaje, ktoré mi do pokladničnej knihy zapíše daňový úrad, takže nájsť v čom je chyba si musím sám.
Problém je presne v charakteristike tej definície sídla alebo miesta podnikania podnikateľa, pretože podľa mňa je sídlo moja adresa (nakoľko sa tam nepíše sídlo firmy ale sídlo podnikateľa) a tým pádom by to bolo v poriadku, ale živnostenský tvrdí že sídlo podnikateľa sa týka právnických osôb a ja tam musím mať len to miesto podnikania.
Ešte je otázne či z pohľadu DÚ musí bloček obsahovať aj adresu priradenia k DÚ, alebo je pre nich podstatné len DIČ a ja tam kľudne môžem mať adresu miesta podnikania.

Citovala som zákon, adresa priradenia DU tam nie je potrebná.Potrebný je Daňový kód elektronickej registračnej pokladnice.Tento Vám DU zapísal do Knihy ERP.


Pojem sídlo je definovaný v Obchodnom zákonníku (zákon č. 513/1991 Zb. v znení neskorších predpisov) ako základnej právnej norme podnikateľov. Obchodný zákonník ani Živnostenský zákon (zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov) však nepozná pojem „prevádzka“, ktorý uvádzate vo Vašej otázke. Obchodný zákonník ako aj Živnostenský zákon poznajú pojem „prevádzkareň“, ktorý ste asi mali vo Vašej otázke na mysli a tento pojem používame aj v rámci našej odpovedi.

Obchodný zákonník definuje pojem sídlo aj pojem prevádzkareň. Ide o dva odlišné pojmy, ktoré sa nemôžu zamieňať, aj keď podnikateľ môže mať sídlo aj prevádzkareň na jednom rovnakom mieste.

Podľa § 2 ods. 3 Obchodného zákonníka „Sídlom právnickej osoby a miestom podnikania fyzickej osoby je adresa, ktorá je ako sídlo alebo miesto podnikania zapísaná v obchodnom registri alebo živnostenskom registri, alebo v inej evidencii ustanovenej osobitným zákonom“.

Sídlo právnickej osoby (resp. miesto podnikania fyzickej osoby) je miesto odkiaľ sa obvykle vykonáva riadenie podnikateľskej činnosti, Vykonávanie riadenia podnikania nie je podmienkou pre zápis sídla (miesta podnikania) do príslušného registra. Tak isto nie je dôležité, či sa v mieste sídla, resp. v mieste podnikania vykonáva podnikateľská činnosť.


http://msponline.sk/content/rozdiel-sidlo-prevadzka-firmy