mimina31
13.02.12,08:28
Ahojte, potrebovala by som poradiť ako preradím a za akú hodnotu auto z osobného užívania do podnikania v jednoduchom účtovníctve? Auto bolo kupované v r. 2011 a chcem ho preradiť v r. 2012. Hodnota auta 7000 EUR.:confused:
szivics
13.02.12,08:48
mimina31
13.02.12,10:56
Čiže ak ho zaradím po pol roku tak zaraďujem s cenou 7 000 / 4 roky = 1750/rok, pol roka bolo používané tak v roku 2012 si uplatním odpis vo výške 875 EUR??? Ak ho prepradím z osob.užívania t.z. že je napísané na moju osobu a dám ho do majetku firmy, tak musím do tech. preukazu dať zapísať firmu-živnostníka?
V druhom prípade ak si ho vložím len do majetku, nebudem uplatnovať odpisy, tak do výdavkov dávam len PHM, cestnú dan a určenú sumu na 1km?
Zita5
13.02.12,11:16
Treba si najskôr ozrejmiť , čo od preradenia MV do obchodného majetku očakávate .Či naozaj chcete vozidlo zaradiť do OM, alebo chcete súkromné MV využívať na podnikateľské účely v súvislosti s dosahovaním príjmov.


Ak bolo vozidlo zakúpené v roku 2011 na súkromnú osobu a v roku 2012 ho chcete vložiť do obchodného majetku tak platí
§ 24
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2012-a.html#hore)
Zákon o dani z príjmov
(1) Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14 o

(5) Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d).
§25 odst.1
(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je
d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,

Odpisy si naštudujte § 27 a §28 , od 1.1.2012 tam nastala zmena
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2012-a.html
mimina31
13.02.12,11:48
Chcela by som auto preradiť z OP do podnikania a uplatnovať odpisy. Čítam zákony, ale pravdupovediac nerozumiem tomu. Potrebujem uviest na priklade ako by som vypocítala obstaravaciu cenu a odpis. ďakujem pekne
gamako
22.02.13,13:06
Dobrý deň, robím tento prevod prvýkrát, tak by som si so skúsenejšími chcela ujasniť, či som to správne pochopila.
1., obstarávacia cena takéhoto napr. automobilu je kúpna cena auta v čase, keď automobil kupoval podnikateľ (v mojom prípade, keď ešte nepodnikal) ? alebo si pozriem napr. na autobazari za akú cenu sa predávali autá v tom čase ako chcem automobil, ktorý je na podnikateľa ako na osobu zaradiť do majetku ?
2., ako v ďalších rokoch odpisovania, čo to vlastne znamená ? V TP má osoba (podnikateľ) zapísané auto 18.02.2009 (vtedy ho aj kúpil) do majetku ho zaradil 05/2012, tzn. že v podstate auto už mal v čase zaradenia 3 roky a 2 mesiace, takže ja môžem uplatniť odpis v r.2012 za 8 mesiacov a v r.2013 za 2 mesiace ???

Ďakujem za odpoveĎ.