Anonymka
02.02.06,11:05
Mám otázku: :confused:

- môj šéf bol natankovať v Rakúsku. Má k dispozícii bloky, ktoré chce vyúčtovať a dať ich preplatiť. Akým spôsobom je to možné vykonať. Nebola to služobná ani pracovná cesta. Jednoducho šiel natankovať. Cesťák sa pravdepodobne vypisovať nebude, ale potom ako to spraviť? On zaplatil z vlastných EUR, ale peniaze chce v SKK. Je možné prepočítať kurzom NBS z toho dňa a vyplniť výdavkový doklad + pripojiť bloky? Poraďte mi, ako by sa to dalo vyriešiť, aby to bolo v súlade so zákonmi.

Ďakujem!
Anonymka
02.02.06,12:13
Haló!

Poradí mi niekto???
Gituška
02.02.06,12:14
no len mi povedz, že keď nebol ani pracovnej ceste ani nič podobné, na základe čoho mu ich chceš preplatiť?
Anonymka
02.02.06,12:25
No len tak skočil tam natankovať s firemným vozom...

Lebo potom nebudú sedieť ani km, ani pri prepočte PHM... :-(
Gituška
02.02.06,12:30
to myslíš vážne
Anonymka
02.02.06,12:34
dobre, nemyslím vážne, ale skutočnosť je že tam bol s firemným vozidlom a natankoval a ani nežiada, aby sme mu to vyplatili, ale km-e mu potom nebudú sedieť, ak si nezapíše tú cestu do knihy ... ako to vyriešim? Cesťákom?
Anonymka
07.02.06,06:26
??? :confused:
renča1
07.02.06,07:25
ved cestu nech si zapíše normálne do knihy jázd. Cesťák sa vypisuje vtedy, ak mu vzniká nárok na stravné.
renča1
07.02.06,07:57
Mám otázku: :confused:

- môj šéf bol natankovať v Rakúsku. Má k dispozícii bloky, ktoré chce vyúčtovať a dať ich preplatiť. Akým spôsobom je to možné vykonať. Nebola to služobná ani pracovná cesta. Jednoducho šiel natankovať. Cesťák sa pravdepodobne vypisovať nebude, ale potom ako to spraviť? On zaplatil z vlastných EUR, ale peniaze chce v SKK. Je možné prepočítať kurzom NBS z toho dňa a vyplniť výdavkový doklad + pripojiť bloky? Poraďte mi, ako by sa to dalo vyriešiť, aby to bolo v súlade so zákonmi.

Ďakujem!

účtuješ v JÚ alebo v PÚ?
Anonymka
08.02.06,06:25
V PÚ účtujem. Takže si cestu má zapísať do knihy a nákup PHM zaúčtujem cez výdavkový, hej? Ale nemusí to byť doložené dokladom? Myslím km-re???
renča1
08.02.06,06:33
áno normálne nech si cestu zapíše do knihy jázd a účel cesty nech dá, že bol napr. pozrieť tovar....Nákup PHM naúčtuješ cez VPD . Bločky si môže dať vyplatiť aj v SKK. Pri zúčtovaní sa použije kurz nbs , po prepočte sa mu preplatí suma v sKK.
Peterka
08.02.06,06:51
V PÚ účtujem. Takže si cestu má zapísať do knihy a nákup PHM zaúčtujem cez výdavkový, hej? Ale nemusí to byť doložené dokladom? Myslím km-re???
Ak tomu dobre rozumien, bol v Rakúsku a natankoval PHM, samozrejme musí mať napísanú jazdu-jzada v Rakúsku (doporučujem ab bola jazda cez miesto , na ktorom tankoval):cool: a nákup PHM v EUR je rovnaký ako v Sk, preto si myslím, že dáš normálne výdavok - nákup PHM.
Anonymka
16.02.06,13:20
:) velice pekne ďakujem!!! Tak to spravím.
jana32
12.04.06,10:38
Chcem sa opýtať či máte niekto skúsenosť s týmto prípadom. Podnikateľ - plátca DPH chodí do Poľska ( nakupuje tovar ), tankuje do firemného auta. Bločky som vždy zaúčtovala prepočítané na Sk do pokladne ako výdavok. On sa ale prišiel opýtať, či potrebujem k bločkom o nákupe PHL aj faktúru, že sa ho na to pýtajú pri tankovaní. Tak som pozerala ako puk, akú faktúru?
renča1
12.04.06,10:49
Chcem sa opýtať či máte niekto skúsenosť s týmto prípadom. Podnikateľ - plátca DPH chodí do Poľska ( nakupuje tovar ), tankuje do firemného auta. Bločky som vždy zaúčtovala prepočítané na Sk do pokladne ako výdavok. On sa ale prišiel opýtať, či potrebujem k bločkom o nákupe PHL aj faktúru, že sa ho na to pýtajú pri tankovaní. Tak som pozerala ako puk, akú faktúru?

Poliaci majú divný spôsob účtovania, evidovania ale hlavne vystavovania faktúr. Ked ja potrebujem od nich faktúru nie sú schopný ju vystaviť. Nikdy som sa nestretla s takýmto niečim. Vždy na zaúčtovanie som dostala bloček o nákupe PHL a nič viac. Možno si akurát natrafila na niekoho takého ktorý sa nevyzná a rád by vystavoval aj faktúry.
renča1
12.04.06,10:52
On sa ale prišiel opýtať, či potrebujem k bločkom o nákupe PHL aj faktúru, že sa ho na to pýtajú pri tankovaní. Tak som pozerala ako puk, akú faktúru?


Nech zoberie jednu faktúru, ked mu ju budú núkať a porovnaj si všetky veci s bločkom, možno prídeš na to , že ti tam niečo chýba. Možno sú na faktúre nejaké potrebné doplňujúce údaje, ktoré nemáš na bločku.
jana32
19.04.06,07:32
Dík Renči, jednu Fa mi doniesol ale nie je tam nič čo by ma nejako " zaujalo ". Takže mám dušu na pokoji.
Viera V
11.10.06,13:28
mám podobný problém pri tankovaní v eu . poraďte mi či sa dá odrátať dph z bločku zo štátov eu v prepočte na sk pri pracovnej ceste.
JankaO
11.10.06,14:11
mám podobný problém pri tankovaní v eu . poraďte mi či sa dá odrátať dph z bločku zo štátov eu v prepočte na sk pri pracovnej ceste.


Ak máte na mysli právo odpočítať DPH, tak podľa § 49 zák o DPH, nárok na odpočet nemá.
§49
1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7 a 9,
(účinnosť od 1. januára 2006)
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.
martina100
06.11.06,12:51
Ahojte, mozete mi niekto poradit pri vedeni valutovej pokladne. Ak mam blok na nakup PHM v zahr. mene napr. zo dna 21.9. a sef sa vrati z prac. cesty 10.10. Do penazneho dennika na prepocet zahr. meny pouzijem kurz 10.10. alebo kurz z pokl. dokladu?
Tweety
06.11.06,12:54
Ahojte, mozete mi niekto poradit pri vedeni valutovej pokladne. Ak mam blok na nakup PHM v zahr. mene napr. zo dna 21.9. a sef sa vrati z prac. cesty 10.10. Do penazneho dennika na prepocet zahr. meny pouzijem kurz 10.10. alebo kurz z pokl. dokladu?
Kurz zaúčtovania účtovného prípadu v pokladni.
martina100
06.11.06,13:01
Dakujem velmi
Lucia7
06.11.06,15:17
mám podobný problém pri tankovaní v eu . poraďte mi či sa dá odrátať dph z bločku zo štátov eu v prepočte na sk pri pracovnej ceste.

bohužial nemám veľa času obšírnejšie odpovedať na túto otázku, ale daň sa dá vyžiadať v štáte v ktorom je zaplatená pozri par. 56 zákona o DPH. Ten sa síce vzťahuje na zahraničné zdaniteľné osoby, ale takýmto spôsobom to funguje i v iných členských krajinách EU. Len pre vrátenie dane treba mať v tom konkrétnom štáte zástupcu - takže je otázne, či sa vôbec oplatí žiadať o vrátenie dane.
zk24
14.10.11,10:15
Ahojte,

keď tankujeme v zahraničí, môžem dať vyčíslenú zahraničnú DPH-čku z bloku do nákladov - na 501, ako daňové? Alebo môžem dať do nákladov len samotnú cenu PHM a DPH na nejaky nedaňový náklad?

Keď sa natankuje na slovensku, tak DPH odpočítavame (sme platitelia DPH). Zo zahraničia neviem či DPH patrí do nákladov.

Ďakujem.
Betina2
14.10.11,10:23
Ahojte,

keď tankujeme v zahraničí, môžem dať vyčíslenú zahraničnú DPH-čku z bloku do nákladov - na 501, ako daňové? Alebo môžem dať do nákladov len samotnú cenu PHM a DPH na nejaky nedaňový náklad?

Keď sa natankuje na slovensku, tak DPH odpočítavame (sme platitelia DPH). Zo zahraničia neviem či DPH patrí do nákladov.

Ďakujem.


ZK, mne bolo poradené dávať celú sumu vrátane ich dph do daňového nákladu. Tak dúfam, že dobre. A navyše to mám platbami kartou :(... A PS, kedže nemáme povinnosť viesť knihu jázd, tak k tomu bločku už nič dalšie neprikladám ani nedopisujem, len ŠPZtku auta, aby to bolo aj na správnej analytike. Ved Hainburg je na skok, všakže. :)
Argument bol, že DPH nemôžme odpočítať, lebo nie sme evidovaní ako platcovia DPH v Rakúsku a tak ju máme zahrnúť do celkového nákladu.
Žabinka
14.10.11,10:24
Ahojte,

keď tankujeme v zahraničí, môžem dať vyčíslenú zahraničnú DPH-čku z bloku do nákladov - na 501, ako daňové? Alebo môžem dať do nákladov len samotnú cenu PHM a DPH na nejaky nedaňový náklad?

Keď sa natankuje na slovensku, tak DPH odpočítavame (sme platitelia DPH). Zo zahraničia neviem či DPH patrí do nákladov.

Ďakujem.

Ja zahraničné tankovanie účtujem takto:
samotné PHM -501-AU
DPH podľa štátov -548-AU. Ak si nebudem žiadať vrátenie DPH, tak to budem riešiť v DP ako pripočítateľnú položku.
Dúfam, že je to tak správne.
globalpartner
14.10.11,10:24
bohužial nemám veľa času obšírnejšie odpovedať na túto otázku, ale daň sa dá vyžiadať v štáte v ktorom je zaplatená pozri par. 56 zákona o DPH. Ten sa síce vzťahuje na zahraničné zdaniteľné osoby, ale takýmto spôsobom to funguje i v iných členských krajinách EU. Len pre vrátenie dane treba mať v tom konkrétnom štáte zástupcu - takže je otázne, či sa vôbec oplatí žiadať o vrátenie dane.

nemusí mať zastúpenie, existujú spoločnosti, ktoré to vybavia . Odporúčam palivové karty a napr Shell Vám vybaví vratku DPH.
zk24
14.10.11,10:28
Ja zahraničné tankovanie účtujem takto:
samotné PHM -501-AU
DPH podľa štátov -548-AU. Ak si nebudem žiadať vrátenie DPH, tak to budem riešiť v DP ako pripočítateľnú položku.
Dúfam, že je to tak správne.

Žiadať nebudem, takže to rovno môžem dávať na 548.999 trebárs (nedaňové).... Takže DPH zaplatená v zahraničí nie je daňovým výdavkom spoločnosti? Keď sa nám neoplatí žiadať DPH späť, tak nemôžem dať DPH do nákladov?

No škoda...
zk24
14.10.11,10:30
Tak teraz neviem, mám dve protichodné informácie: Betina2 vraví do daňových nákladov, Žabinka že nedaňové...

Nemáte prosím niektorá nejaké materiály k tomu? nejaky metodický pokyn alebo niečo?

Ďakujem
Betina2
14.10.11,10:34
ešte vydrž, asi to bude podla žabinky, ale vlani sa vraj dalo ešte tak ako som písala

http://www.porada.sk/t177761-tankovanie-v-zahranici-a-dph.html#post1870886

tiež hladám :(
zk24
14.10.11,10:45
Zákon o dani z príjmov:

§19
(3) Daňovými výdavkami sú aj

k) daň z pridanej hodnoty

1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,

2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)

3. ak platiteľ dane z pridanej hodnoty má nárok na jej vrátenie v členskom štáte Európskej únie, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, ak je daňovým výdavkom tovar a služba,ku ktorým sa daň vzťahuje, v tom zdaňovacom období, v ktorom účtuje o nároku na jej vrátenie90b) spôsobom podľa osobitného predpisu1) a ak ide o daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo o daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo ods. 14, v tom zdaňovacom období, v ktorom uplatní nárok na jej vrátenie spôsobom podľa osobitného predpisu,90b)

4. ak platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok na jej vrátenie v členskom štáte Európskej únie, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, ak je daňovým výdavkom tovar a služba, ku ktorým sa daň vzťahuje, z dôvodu, že suma dane z pridanej hodnoty nedosahuje predpísanú výšku na jej vrátenie, v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k úhrade tovarov a služieb,

...
Jedine podľa bodu 4 by som mohla dať DPH do daňových výdavkov. Avšak potrebujem zistiť aká je hranica na jej vrátenie v Rakúsku.

Prípadne to vidím tak, že keď ani nežiadam o jej vrátenie, nemám nárok dať DPH do daňových výdavkov. A preto teda ten účet 548.999 je asi opodstatnený
Betina2
14.10.11,11:02
ZK, a toto si videla?

http://www.cesmad.sk/page.php?kat=115&stat_id=26

a ak to šlo do osobného auta, tak nemáš nárok na vrátenie z Rakúska.

Takže pre toto to ja dávam ako daňový náklad, či je to správne, neviem. Ale snáď hej.

Ak bys me boli prepravca a tankovali do nákladákov, tak určite by sme si jednak nárokovali o vrátenie, lebo limit by sa iste presiahol, jednak by sa jednalo o nákladné auta a tie nie sú medzi výnimkami, za ktoré nevrátia daň.
(http://www.cesmad.sk/page.php?kat=115&stat_id=26)
Žabinka
14.10.11,11:10
zk24
14.10.11,11:12
Tak to som teda nevedela. Zaujímavé, že pri tankovaní do osobného vozidla, nemôžem žiadať o vrátenie DPH...
Betina2
14.10.11,12:11
Takže, čo z toho vyplýva.....
- utvoriť si AE 548 pre každý členský štát EU, v ktorom nakúpime. Predpokladám, že daňovú. (ved ked náhodou nevznikne nárok na vrátenie)
- DPH z bločku hned pri zaúčtovaní účtovať na túto analytiku 548.
- sledovať za každý štát priebežne, či a kedy dosiahneme limit.
- ked dosiahnem limit, rozhodnúť sa, či požiadam o vrátenie:
1/ A ak ANO, tak požiadam o vrátenie a požadovanú výšku podla jednotlivých štátov zaúčtujem do OZ na základe žiadosti 378/648 (zase AE podla jednotlivých štátov najlepšie zhodne s 548 AE označením)
- čakám na rozhodnutie - ak mi celú sumu uznajú, tak zostane predchádzajúci zápis bez zmeny. Výsledok nebude mať dopad na ZD (raz DN, raz DV)
- ak neuznajú celú výšku požadovanej sumy, tak rozdiel zúčtujem na 548AE resp, 648AE podla jednotliv.štátov EU. Pripísanie peňazí na účet bude 221/378.
2/ Ak NIE, nepožiadam, aj ked môžem, lebo podmienky splním, tak celú sumu za obdobie preúčtujem na nejaký nový nedaňový náklad 548 (akýsi zberný pre neuplatnenú DPH z únie) a bude PP k ZD.
Ak limit za celé obdobie nedosiahnem, tak to zostane ako daňový náklad v plnej výške na prvotnom zaúčtovaní na 548AE podla jednotlivých štátov, u ktorých sa nedosiahne limit.

To je aká haluz....nemáme ani zaručený el.podpis, to budeme musieť niekoho s ním asi poveriť na podanie žiadostí za poplatok a otázkou bude, či to nebude nakoniec pre nás drahšie, ako eventuélne pripočítatelná položka k ZD, ak prekročím limit, ale nepožiadam o vrátenie :(.

Nehovoriac o tom, že každá krajina uznáva na preplatenie iné doklady, iné sumy, iné tovaru a služby.....takže mať poruke vedla monitora lajster s vytlačenými podmienkami za každú krajinu EU a pokaždé listovať a zisťovať, či na daný produkt alebo službu máme nárok na vrátenie DPH. A ešte ma napadá jedna vec, kedže PHL účtujem za každé auto na zvlášť analytiku, ako si mám spraviť analytiku pre jednotlivý štát a auto....

napr. ked 1.auto má 501001, druhé 501002.....deviate 501003 podla ŠPZtiek. To je zase kvôli sledovaniu nadspotreby a pod, kedže už knihu jázd nevediem. Samozrejme niektoré sú osobné (a tam napr. nárok na vrátenie DPH z čerpanej PHL trebárs v Rakúsku nie je, na ropzdiel od čerpania do nákladného....tiež strava, repre.....tá 548 pre dph zo zahraničia stačí dúfam jedna pre každý štát......A ako zdokladujem Rakúšanom, že to, čo je na bločku ako tankovanie nafty, nešlo do osobáku, ale do úžitkového auta (dodávky), to si má pokaždý na pumpe pýtať štempel a podpis a žiadať pokladníka, aby mi tam dopísal ŠPZ a či to auto le nákladné alebo osobné? .......no z toho dosť divný pocit v žalúdku.....

Ešte ma napadlo, či nákup phl a pod. neriešiť (ak by to šlo) radšej spravením cesťáku...., aj keby nárok na diety nevznikol. Proste taká bleskovka.....čo ja viem :(