kittike23
13.02.12,09:12
účtujem v JU, kde mám zaúčtovať kreditný úrok a daň z úrokov.
beatam
13.02.12,08:32
účtujem v JU, kde mám zaúčtovať kreditný úrok a daň z úrokov.

Úrok - PNZD, daň - VNZD
kittike23
13.02.12,08:39
ďakujem..
sybila3
19.03.12,08:36
mám dobre účtované ak mám notebook na splátky a sumu rozúčtovávam istina-drobný majetok, úroky - réžia? dík
Tweety
19.03.12,09:44
mám dobre účtované ak mám notebook na splátky a sumu rozúčtovávam istina-drobný majetok, úroky - réžia? dík
Sybila nič v zlom, ale chcem Ti poradiť. Skôr, ako na každý jeden problém( už asi 5 rokov) pridávaš otázku, by si si mohla preštudovať aspoň základy z postupov účtovania, napr. PÚP od Cenigovej.:) Určite tým získaš viac, ako len odpovede na jednotlivé otázky.
sybila3
20.03.12,14:01
od cenigovej mám len PU, ale pýtam sa v JU? niikto nepadol učený z neba ked nie som si istá tak sa opýtam.
veronikasad
20.03.12,14:07
od cenigovej mám len PU, ale pýtam sa v JU? niikto nepadol učený z neba ked nie som si istá tak sa opýtam.
Sybila, účtovanie dane z úrokov je na Porade rozoberané x-krát. neskúsiš predsa - aspoň raz - pred zadaním otázky niečo si sama pohladať ?
marjankaj
20.03.12,14:33
Úrok - PNZD, daň - VNZD
Nechcem do toho vŕtať. Tiež to tak robím, ale nedávno som našiel v zákone o dani z príjmov toto.



§ 6


Príjmy z podnikania z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17a) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.
tinaM
20.03.12,14:50
Nechcem do toho vŕtať. Tiež to tak robím, ale nedávno som našiel v zákone o dani z príjmov toto.
Marjankaj, máš pravdu. Je to tam napísané, ale prečítala som si aj komentár a tam je napísané:
" Od 1.1.2011 však pôjde len o úroky z peň.prostriedkov, z účtov ktoré majú daňovníci s NDP /len tí priznávajú celosvetové príjmy na území SR, t.j. aj príjmy dosiahnuté v zahraničí/ otvorené v zahraničí v súvislosti s podnikaním tam vykonávaným.
Uroky plynúce z bežných účtov používaných v súvislosti s podnikaním , z ktorých bola zrazená daň po 1.1.2011 sa považujú za vysporiadané a nie sú súčasťou základu dane daňovníka."
Opísala som to z komentára.
marjankaj
20.03.12,15:18
Aký komentár?
Odkedy je komentár nad zákonom?
tinaM
20.03.12,18:31
Súhlasím s Tebou, ale žiaľ, takéto sú naše zákony.

Aj ja som to mala účtované v príjmoch,no poopravovala som to, lebo je to aj logické.
Ak si nemôžem uplatniť zaplatenú daň z úrokov ako zaplatenú, tak potom aj úrok nemôže byť príjmom OZD. Išlo by o dvojité zdanenie.
ego.mc
20.03.12,20:54
Toto je v zákone dávno: § 4 ods. 7 Príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti, sa do základu dane nezahŕňa. ;)
marjankaj
21.03.12,07:58
Toto je v zákone dávno: § 4 ods. 7 Príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti, sa do základu dane nezahŕňa. ;)
No neviem, či sa to vzťahuje aj na príjmy z bežných účtov používaných na podnikanie.
Ak áno, tak by som daň mohol považovať za preddavok podľa §43 ods.7.:confused: