Suzana181
13.02.12,10:42
Dobrý deň, prosím Vás o pomoc. Firma sa rozdelila s tym, že polovica majetku sa previedla na inu firmu - budovy, stroje... Zostal iba jeden vlastník, budovy ani stroje neboli doodpisovane, odpisoval ich uctovne ale danovo ich vynimal kedze mu uz nepatrili. Potrebuje sa toho teraz zbavit v uctovnictve, lebo stale ich eviduje v majetku aj ked ich uz realne nevlastni. Ako mam postupovať, aby som ich vyradila z majetku? Som začiatocník a neviem ako toto zuctovat.
tictac7
13.02.12,09:49
...firma sa rozdelila....
1. aká firma?
2. ako "sa rozdelila"?
3. kedy "sa rozdelila"?
Suzana181
13.02.12,09:55
boli dvaja vlastnici, jeden sa rozhodol odist.... ide o firmu s. r.o. oblast podnikania polnohospodarstvo, islo o budovy sennik, administrativna budova, on bol podielnikom este v jednej s.r.o. tiez oblstt podnikania polnohospodarstvo. Ked odisiel tak chcel ako podiel sennik a tu budovu, problem je v tom ze je to uz napisane na inu firmu, ale "my" to stale evidujeme na majetku, druha strana to zas vôbec nezaradila... ale chcema sa toho zbavit... rozdelene to bolo v roku 2008. uctovnicka predtym vôbec neuctovala nieco take ako rozdelenie alebo znizenie majetku, traz to chceme dat doporiadku ale nevieme ako
tictac7
13.02.12,10:02
...no môžem Ti teda povedať, že toto nie je také jednoduché. Treba postupovať podľa zmluvy pri rozdelení....a mala tam byť k tomu dátumu urobená mimoriadna účtovná závierka a...to je na dlho a veľmi zložité.... A ani odpisovať sa ten majetok nemal.... a vidím to asi na dosť komplikovane... radšej sa nevyjadrujem, lebo takto na diaľku cez písmenká, to asi nepôjde....
Suzana181
13.02.12,10:16
zatial nam nikto nevie povedat ako sa to ma urobit uz teraz .. malo sa to hned na zaciatku ale teraz je to fakt tazko... odpisovany boluctvone, danovo nie.. ale aj tak... chceme to dat na poriadok aby uz nebol "bordel" v uctovnictve,....
tictac7
13.02.12,12:28
...no neviem, neviem, podľa mňa je zlé celé účtovníctvo od roku 2008 - majetok tam už nemal čo hľadať a nemal ani byť odpisovaný...je jedno, že daňovo nebol, ale tým, že ste ho naďalej evidovali a odpisovali účtovníctvo nespĺňa § 7 zákona o účtovníctve a to je teda dosť vážny problém....podľa mňa treba otvoriť účtovné knihy roku 2008 - 2010 a dať všetko do poriadku...
Suzana181
13.02.12,13:28
a potom akymi cislami uctov to mam unizit? ako znizim stav majetku....
Johanka
13.02.12,13:41
Ak bola účtovná závierka schválená, účtovné knihy sa nesmú otvárať. Opravy sa urobia v bežnom účtovnom období.

Nie je mi jasné, akým spôsobom sa "rozdelili". Majú zmluvu o prevode obchodného podielu ? Spoločníci boli fyzické osoby ? Musíš poznať podrobne zmluvu - ako sa dohodli na vysporiadaní ...
Suzana181
13.02.12,16:59
hej boli to FO... a dohodli sa tak, že jeden odisiel a druhemu zostala firma... ten co odisiel nechcel podiel vo forme penazi, ale kedze bol podielnikom este v jednej firme s da sa povedat rovnakym zameranim, hodilo sa mu,ze si ako podiel "zoberie" budovy a jeden stroj v adekvatnej čiastke.. lenze problem bol v tom ze potom to uctovnicka nevyradila a na druhej strane to ich uctovnicka nezaradila, lebo nevedela ako to ma urobit kedze to bolo "prevod" majetku z jednej firmy do druhej... oni si majetok dali ohodnotit a delili sa 50:50 lenze nie penazne ale vyrovnavali sa ako som uz spominala hore. teraz by sme to radi dali do poriadku len fakt netusim ako...a ked je to uz par rokov po tom...
tictac7
13.02.12,18:35
Ak bola účtovná závierka schválená, účtovné knihy sa nesmú otvárať. Opravy sa urobia v bežnom účtovnom období.

Nie je mi jasné, akým spôsobom sa "rozdelili". Majú zmluvu o prevode obchodného podielu ? Spoločníci boli fyzické osoby ? Musíš poznať podrobne zmluvu - ako sa dohodli na vysporiadaní ...

...súhlasím, že ak bola schválená účtovná závierka, tak sa už účtovné knihy nesmú otvárať....avšak podľa môjho názoru tie závierky nie sú schválené, ani uložené do ZL...a ak sú schválené, tak popol na hlavu si môžu aj spoločníci sypať, že to schválili bez toho, aby vedeli, čo tie čísla znamenajú..
Suzana181, ako to je, sú tie závierky schválené a uložené?
Suzana181
14.02.12,08:40
hej posielali to na ulozenie do ZL, jedna strana s tym ze to stale eviduje v majetku druha bez toho aby to zaradila...