mikibmw
13.02.12,13:53
Dobrý deň priatelia.

Som SZČO. Povinne poistený v Sociálnej poisťovni. (nemocenské p., dôchodkové p., rezervný fond)
Mám zopár otázok, prosím poradte mi.
1. Je možné sa pripoistiť? (poistenie v nezamestnanosti)
2. alebo sa odhlásiť z povinného p. a prihlásiť sa na dobrovoľné p.?
3. Pokiaľ sa to dá (jedno, alebo druhé riešenie), môžem si sám zvýšiť vymeriavací základ?
4. Ako je to potom s daňovým priznaním. Budem môcť si takéto platby zahŕňať medzi výdaje?

Vopred ďakujem za pomoc.

Mikuláš
Xanti
13.02.12,13:16
Dobrý deň priatelia.

Som SZČO. Povinne poistený v Sociálnej poisťovni. (nemocenské p., dôchodkové p., rezervný fond)
Mám zopár otázok, prosím poradte mi.
1. Je možné sa pripoistiť? (poistenie v nezamestnanosti) Ano, vypísaním RLFO.
2. alebo sa odhlásiť z povinného p. a prihlásiť sa na dobrovoľné p.? Nie odhlásiť sa s povinného poistenia nemôžeš. Ale môžeš si k povinnému poisteniu ako SZCO dať aj poistenie v nezamestnanosti.
3. Pokiaľ sa to dá (jedno, alebo druhé riešenie), môžem si sám zvýšiť vymeriavací základ? VZ čoho chceš zvyšovať?
4. Ako je to potom s daňovým priznaním. Budem môcť si takéto platby zahŕňať medzi výdaje? Ano platby za dobrovolné poistenie sú daňovým výdavkom.

Vopred ďakujem za pomoc.

Mikuláš
V texte.
mikibmw
13.02.12,14:04
V texte.
Ahoj Xanti,
moja otázka č.3 bola myslená tak, že nejakým spôsobom by som chcel platit viac, aby v prípade poskytnutých dávok boli vyššie.
Lebo je takmer isté, že v budúcnosti budem dlhšiu dobu hospitalizovaný.
Ďakujem. Mikuláš
Xanti
13.02.12,14:08
Môžeš sa prihlásiť na DNP z celého balíka, tj. z minima 339,89 eur a mesačne zaplatíš za tento balík 119,45 eur alebo tvojho maxima pre DNP 813,61 eur a mesačne zaplatíš 285,98 eur cca .
V tom máš aj poistenie v nezamestnanosti.
A v prípade PN budeš mať platenú z povinného poistenia, a po 270 dnoch aj z dobrovolného poistenia.

Samostatne poistiť nemocenské sa nedá už od 1.2.2012
mikibmw
14.02.12,08:50
Ahoj Xanti,
už tomu začínam rozumieť.
Ďakujem.
Miki