IvkaH
02.02.06,11:24
SRO-čka podniká v nehnuteľnosti patriacej svojmu spoločníkovi a konateľovi na základe zmluvy o výpožičke (§ 659-662 Obč.zákonníka).
Neprichádza tu teda k žiadnemu finančnému plneniu.

1. Môže si sro uplatňovať výdavky za energie a údržbu?
2. Je tam nejaké dodaňovanie z titulu závislých osôb?

Vďaka za akúkoľvek odpoveď.
KEJKA
02.02.06,19:53
SRO-čka podniká v nehnuteľnosti patriacej svojmu spoločníkovi a konateľovi na základe zmluvy o výpožičke (§ 659-662 Obč.zákonníka).
Neprichádza tu teda k žiadnemu finančnému plneniu.

1. Môže si sro uplatňovať výdavky za energie a údržbu?
2. Je tam nejaké dodaňovanie z titulu závislých osôb?

Vďaka za akúkoľvek odpoveď.
Podmienky užívania treba upraviť v zmluve.
Prečo a ako zadarmo.... či obsadzuje celú budovu alebo časť...
sú to citlivé otázky a ťažké odpovede. Určite sa všeobecne nedá odobriť ani jedno ani druhé.
Fany
03.02.06,07:12
Pokiaľ je tam urobená zmluva o výpožičke, táto je automaticky zo zákona bezodplatná. Inak by to bola pôžička, alebo prenájom. Preto si myslím, že tam nieje čo riešiť. Samozrejme, že v zmluve musia byť doriešené detaily.
Energie si môže dať do výdavkov, lepšie by bolo, keby mal faktúry vystavované rovno ZSE... na firemné údaje, nie na majiteľa, a aby mala firma aj svoje sídlo na uvedenej adrese.
To je môj názor, opravte ma ak sa mýlim.
Barbora.B
25.09.06,06:04
Ja mám podobný problém. Odpoveď som hľadala poctivo, ale naozaj sa mi nepodarilo nájsť to, čo potrebujem. Takže moja otázka: Sro-čka ABC - platca DPH, chce prenajímať druhej sro-čke XY - neplatca DPH, nebytové priestory, ktoré má sro ABC vo svojom vlastníctve. Viem,že z hľadiska Občianskeho zákonníka by bolo možné, aby sa tieto priestory prenajímali aj bezodplatne. Ale ako to je u 2 sro-čiek, ktoré sa riadia Obchodným zákonníkom? Je niekde stanovené, že tento nájom nemôže byť bezodplatný? Ide o to, že tieto sro-čky majú rovnakého spoločníka a zároveň aj konateľa a na základe dohody by chceli bezodplatný nájom. Je to možné, alebo je v tom z daňového hľadiska nejaký problém. Vopred ďakujem za odpoveď :)
Barbora.B
25.09.06,08:59
Prosím, mohol by sa mi niekto vyjadriť. Ďakujem
Monika1
25.09.06,10:33
Ak má podnikateľský subjekt nehnuteľnosť do nákladov su účtuje odpisy a iné výdavky súvisiace s snehnuteľnosťou. Spoločnosť bola zriadená za účelom dosahovania zisku a tak bezodplatný prenájom nehnuteľnosti, ktorá je v majetku spoločnosti a ešte k tomu inej s.r.o., v ktorej je ten istý spoločník podľa mňa nie je najsprávnejšie. Mali by ste sa riadiť cenou obvyklou zvlášť ak sa jedná o spriaznené osoby. Radšej si dohodnite nejakú cenu za nájom nehnuteľnosti a s.r.o.- nájomca vám vo výške uvedeného nájmu môže faktúrovať nejaké práce a tak by ste si to potom pekne krásne každý mesiac započítali a pod.
Barbora.B
25.09.06,14:55
Ďakujem za názor. Takže asi by bolo lepšie dohodnúť sa na nejakej cene nájmu (lenže to je to, čo práve môj šéf nechce). A prosím ťa, ako zistím cenu obvyklú na trhu? Ešte raz Ď.
Barbora.B
28.09.06,09:06
Ďakujem za názor. Takže asi by bolo lepšie dohodnúť sa na nejakej cene nájmu (lenže to je to, čo práve môj šéf nechce). A prosím ťa, ako zistím cenu obvyklú na trhu? Ešte raz Ď.

Ja by som sa ešte raz vrátila k tomuto problému. Existuje nejaké usmernenie, podľa ktorého by som sa mala riadiť pri stanovení minimálnej výšky nájmu? Ďakujem
Barbora.B
28.09.06,12:17
Ja by som sa ešte raz vrátila k tomuto problému. Existuje nejaké usmernenie, podľa ktorého by som sa mala riadiť pri stanovení minimálnej výšky nájmu? Ďakujem

Už to mám uzatvorené :)
Mirka.V
23.10.06,12:20
A ako si to vyriešila?
ekovm
24.10.06,12:50
A ako si to vyriešila?
Aj ja som zvedavá ako si to vyriešila?