schreiterka
13.02.12,19:32
Ahojte,
mám taký zaujímavý prípad:
SZCO kedysi používal auto na firmu /v TP auta je uvedené IČO firmy/. Po čase živnosť zrušil.
V roku 2011 si založil novú živnosť a vrátil sa k používaniu auta, ktoré v 09/2011 prihlásil na DÚ, v 01/12 zaplatil za r. 2011 daň z MV. Pridelili mu rovnaké IČO.
Teraz dilema o zahrnutí auta do N:
1. SZČO sa oplatí viac používať auto ako svoje súkromné a uplatňovať si paušálnu náhradu za km, vrátane spotreby phm podľa TP, ALE môže niečo takéto SZČO urobiť, keď v TP je uvedené, že auto je napísané na firmu (v novej firme auto však zatiaľ nie je zaradené do majetku, čiže sa neodpisuje, uvažovali sme nad touto možnosťou, ale nie je finančne taká výhodná ako predošlá varianta, auto je staré, odpis by si mohol uplatniť už len za rok 2011 a aj to zrejme len v pomernej výške za 4mesiace podnikania, alebo môže aj celý ročný odpis? - otázka č.2: keď začal podnikať v 09/11 mohol by si teoreticky uplatniť k 31.12.2011 odpis auta za celý rok?)
3. Niekto mu poradil, že vraj si môže sám sebe požičať auto na základe nejakej zmluvy. Ale môže si SZČO prenajať na firemné účely auto, ktoré je vlastne v TP uvedené ako firemné tej istej firmy???
Nebolo by to, že si firma prenajíma vlastnej firme vlastné auto???
Mne to príde ako nelogická hlúposť.
Ale SZČO mi tvrdil, že pozná ľudí, čo si to tak robia (ale tí možno majú auto len na svoje RČ, nie na IČO - ale aj toto mi príde trochu divné - otázka č. 4.: Môže si SZČO prenajať sám sebe na podnikanie auto, v TP ktorého je on uvedený ako vlastník auta ako súkromná osoba)
Viem, trochu komplikované, ale skúste mi poradiť podľa čoho sa riadiť.
Ďakujem
schreiterka
17.02.12,12:56
Prosím neriešil nikto takýto prípad??? Pomôže odpoveď aspoň na jednu z tých otázok. Ďakujem.