gardien
13.02.12,19:36
Zdravím poraďáci, potrebujem informácie, v auguste 2011 som začala podnikať v pedikúre, mám rekvalifikačný kurz, za sebou aj živnostenskú skúšku a jediným problémom bola šesťmesačná prax, ktorá platila v tom čase. Na živnostenskom úrade mi odporúčali na preklenutie tohto obdobia zodpovedného zástupcu s tým, že po 6 mesiacoch ho zruším. Postupovala som presne podľa ich podmienok. Na moje veľké prekvapenie mi teraz na živnostenskom úrade povedali, že zákon sa zmenil, zástupcu zrušiť nemôžem, musím ho zamestnávať údajne ešte rok a pol, plus moja živnostenská skúška vlastne neplatí ... de facto je to zdrap papiera. Na moju otázku, kto vydáva nové osvedčenia o kvalifikačnej skúške znela odpoveď, že to sa ešte nevie presne.... vraj stredné školy, ale ešte sa nevie za akých podmienok a bla bla blaá.... Vie mi niekto potvrdiť, či má právo živnostenský úrad takto zmeniť podmienky? Chápem, že sa zmenil zákon, ale platí spätne dozadu? Dosť mi to sťažilo situáciu. Ďakujem.
Economic
14.02.12,14:07
Tak to určite nie je pravda. Choď na živnostenský úrad, a žiadaj, aby ti toto tvrdenie preukázali konkrétnym §-om zo živnostenského zákona. Takú hlúposť počujem 1x. Zákon nemôže platiť spätne.
Zodpovednú osobu môžeš kedykoľvek v priebehu platného Osvedčenia o živnostenskom oprávnení vymeniť. To znamená zrušíš pôvodnú zodpovednú osobu a ustanovíš novú, ktorá spĺňa podmienky živnostenského zákona. Údajné zamestnávanie zodpovednej osoby rok a pol je totálne blbosť.
micmart
14.02.12,14:28
Tam nejde o spätnú platnosť, ale o zmenu podmienok, čo je normálne.
Economic
14.02.12,14:31
Tam nejde o spätnú platnosť, ale o zmenu podmienok, čo je normálne.

Čo je to pojem zmena podmienok v rámci živnostenského konania ? Ja poznám len pojem konkrétne §-y z platného živnostenského zákona. :)
pavol54
14.02.12,14:54
Čo je to pojem zmena podmienok v rámci živnostenského konania ? Ja poznám len pojem konkrétne §-y z platného živnostenského zákona. :)
otázka je čo znie v prechodných paragrafoch
napr.Ja som robil vodičák keď bola stopka okrúhla musím novú akceptovať alebo nie.
gardien
14.02.12,19:18
Ok. tak znova ... Keď som zakladala živnosť minulý rok v lete, išlo sa podľa §22 ods.1, písm. e) ... neodcitujem to presne. ale bolo tam vzdelanie v akreditovanej ustanovizni (rekvalifikačný kurz), skúška pred akreditovanou komisiou (oslovila som živnostenskú komoru, urobila skúšky a Ministerstvo školstva mi následne vydalo osvedčenie o vykonaní kvalifikačnej skúšky), a šesťmesačná prax... prax som nemala. ŽÚ mi ponúkol riešenie, na 6 mesiacov zamestnať zodpovedného zástupcu a potom ho môžem zrušiť a podnikať veselo ďalej už bez neho. Keďže 6 mesačná lehota vypršala v januári 2012, išla som na ŽÚ ohlásiť zrušenie zodpovedného zástupcu. Referentky mi oznámili toto:

1.) zodpovedného zástupcu už zrušiť nemôžem, lebo sa "teraz" podľa nového znenia zákona, na mňa vzťahuje §22 ods.1 písmeno c) . ... zodpovedného zástupcu, ktorého zamestnávam už šiesty mesiac, musím mať, kým nesplním lehotu dvojročnej praxe, teda ešte rok a pol ho musím zamestnávať

2.) osvedčenie o kvalifikačnej skúške je mi nanič, lebo vraj stratilo platnosť

3.) ak by som predsa len chcela ísť podľa §22 ods. 1 písm. e) - tak si mám znova urobiť kvalifikačnú skúšku, ale tieto skúšky vraj budú robené prostredníctvom stredných škôl a nevie sa, ako sa budú robiť a ktoré školy ich budú robiť a že ktovie, co bude po voľbách...
Preto som sa pýtala, či je toto normálny postup. Či je v poriadku, keď mi zmenili pôvodnú lehotu 6 mesiacov povinnej praxe,ktorú som začala plniť minulý rok, na dva roky praxe, ktorá platí teraz.
margita170
15.02.12,08:22
Gardien, mám podobnú situáciu, chcel som si rozšíriť voľnú živnosť o remeselnú živnosť "murárstvo", urobil som si rekvalifikačný kurz za 300,-- euri 30.1.2012, išiel som na ŽU že podám žiadosť a tam ma doslova vysmiali, že je to zdrap čo môžem akurát zahodiť do koša, od 1.1.2012 sa zmenil paragraf 22 Živ. zákona, konkrétne zrušili osvedčenie o ďalšom vzdelávaní,povinnú 6-mesačnú prax aj zaverečnú kvalifikačnú skúšku. Teraz je v platnosti iba pís. e paragrafu 22 t.j. osvedčenie o čiastočnej alebo úplnej kvalifikácií, takže si dopisujem s MVSR a MŠSR, a včera sa mi ozvalo MŠ SR, že pripravujú novú vyhlášku kvalifikáciu remesiel či také niečo, ktorá bude v platnosti od 1.5.2012 a následne sa budú vykonávať skúšky, ale ako to celé dopadne keďže sú voľby, nikto nevie, je to úplne postavené na hlavu, niečo zrušili a ničím novým to nenahradili..., človek by chcel aj niečo robiť a platiť odvody a dane, ale asi je lepšie nahlásiť sa na ÚP a čakať doma,