Katka01
13.02.12,20:50
Ahojte. Bohuzial stala sa mi taka neprijemnost. Poslala som peniaze - a nemale - 800 eur na chybne cislo uctu. Ono to je ucet nejakej poistovne, ja som mala vtedy dva ucty napisane vedla seba no a splietla som sa, poslala som to na ten druhy. Jak som to zistila, dala som reklamaciu v mojej banke (mBank! ktoru zaznamenali a zaslali ziadost do VUB (kam tie peniaze putovali) so ziadostou o vratenie. Mali mi to poslat spat do 7 dni. Nestalo sa. Kontaktovala som aj VUB, kde ma teta na telefone odpinkala, ze to nech si riesim niekde inde, konktaktovala som zase mBank, kde uz boli ochotnejsi a napisali do VUB zase ziadost, nech mi tie peniaze vratia. Lehota 7 dni zase uplynula, nedosli peniaze ani ziadna odpoved. Z mBank mi doslo taketo vyjadrenie:

"pokiaľ už vypršala spomínaná lehota 7 dní a peniaze Vám neboli vrátene späť na účet, je potrebné zaslať do banky príjemcu, teda vo Vašom prípade do VÚB banky, oficiálnu žiadosť o identifikačné údaje neoprávneného príjemcu k právnemu vymáhaniu dĺžnej čiastky."

Ja som este nikdy taketo problemy neriesila. Neviem, kam do VUB mam zaslat tu ziadost? Na nejake reklamacne ci ine specialne oddelenie, ci staci na hociaku pobocku? A ako ma ta oficiálnu žiadosť o identifikačné údaje neoprávneného príjemcu k právnemu vymáhaniu dĺžnej čiastky vyzerat? ja totiz viem do akej poistovne som tie peniaze poslala, ja som im predtym platila poistku, ich udaje mam, viem kto to je. Zatial som ich nekontaktovala osobne, pretoze som si zadala reklamaciu do mBank a chcela som sa vyvarovat tomu, ze by mi oni poslali tie peniaze nazad a zaroven sa o tom postara aj VUBcka. Ja neviem, mozno som naivna, ale v zivote som taketo veci neriesila. Mam teraz teda oslovit priamo tu poistovnu? Ja som totiz myslela, ze VUBcka im to stiahne z uctu a posle mi nazad bez toho, aby do toho ta poistovna zasahovala.

Mate s tymto prosim niekto skusenosti a viete mi poradit, ako postupovat? Odkedy som poslala tie peniaze omylom na ucet tej poistovne presiel uz asi mesiac a nic sa nikam nepohlo. VUBcka na mna s prepacenim sere.

Velmi pekne dakujem vopred za vase odpovede a rady. Katka
mattto
13.02.12,19:58
problém je ten, že VÚB nemôže sama od seba vrátiť peniaze, lebo to nie sú jej peniaze. VÚB vyzve svojho klienta, že banka obdržala oznámenie o mylnom zaslaní peňazí. Je na neoprávnenom príjemcovi, aby peniaze vrátil. Ak tak nespraví, môže ísť o TČ zatajenie cudzej veci.

Do VÚB napíš oficiálnu žiadosť: dňa xx som zo svojho účtu xxx zaslala na účet xxx sumu xxx, platba bola zúčtovaná dňa xxx, číslo platby. Išlo o mylne zaslanú sumu, týmto Vás žiadam o poskytnutie identifikačných údajov príjemcu platby bla-bla
tictac7
13.02.12,20:00
...no keď vieš, komu si to poslala, tak im napíš žiadosť o vrátenie mylnej platby, kde presne identifikuješ sumu, variabilný, konštantný a špecifický (ak si použila) symbol, z akého účtu si posielala (číslo, banka, kto je majiteľom) na aký a dátum odoslania. To si mohla aj hneď - a nie čakať mesiac.
...dúfam, že nemáš voči nim nejaký záväzok, v tom prípade Ti nevyhovejú, teda v časti výšky Tvojho záväzku...
veronikasad
13.02.12,20:49
Katka, ak vieš kto je majitelom účtu, pošli žiadosť o vrátenie chybnej platby priamo prijímatelovi. Možno sa ti to č.ú. podarí identifikovať aj cez poradu, adresu potom zistíš ľahko.
pavol54
13.02.12,20:53
problém je ten, že VÚB nemôže sama od seba vrátiť peniaze, lebo to nie sú jej peniaze. VÚB vyzve svojho klienta, že banka obdržala oznámenie o mylnom zaslaní peňazí. Je na neoprávnenom príjemcovi, aby peniaze vrátil. Ak tak nespraví, môže ísť o TČ zatajenie cudzej veci.

Do VÚB napíš oficiálnu žiadosť: dňa xx som zo svojho účtu xxx zaslala na účet xxx sumu xxx, platba bola zúčtovaná dňa xxx, číslo platby. Išlo o mylne zaslanú sumu, týmto Vás žiadam o poskytnutie identifikačných údajov príjemcu platby bla-bla
No keby mi banka stiahla len tak z môjho účtu peniaze len preto že ju o to niekto požiada to by sa ani Haščák nezastavil, banka neskúma oprávnenosť pohybov na účte. Ak sa stal nesprávny úkon tak musíš požiadať príjemcu o vrátenie, inak ho môžeš žalovať ak nevráti.
veronikasad
13.02.12,20:57
A keď toho príjemcu nepoznáš ? Stalo sa mi to tiež vo firme pred 15 rokmi. Podarilo sa mi ho vypátrať a dostala som vynadané, keď vracal peniaze, že mu pridávam robotu ...
pavol54
14.02.12,04:07
veď píše v zadaní že v tomto prípade je to poisťovňa.
Katka01
14.02.12,10:18
Zavazok voci nim urcite nemam. Ja som si u nich poistila auto a poslala som im rocne poistne zan. V maili som mala napisane ich cislo uctu a hned vedla neho som mala napisane ine cislo uctu, kde som mala poslat tych spominanych 800 eur. A ja som to doplietla. No skusim napisat ziadost priamo im, dakujem tebe i vsetkym ostatnym za rady.
Su oni povinny mi tie peniaze vratit? Co ak su to nejaki neseriozni ludia a rozhodnu sa nechat si to? Mam ich dat na sud, som v prave, mam moznost uspiet?
Dakujem.


...no keď vieš, komu si to poslala, tak im napíš žiadosť o vrátenie mylnej platby, kde presne identifikuješ sumu, variabilný, konštantný a špecifický (ak si použila) symbol, z akého účtu si posielala (číslo, banka, kto je majiteľom) na aký a dátum odoslania. To si mohla aj hneď - a nie čakať mesiac.
...dúfam, že nemáš voči nim nejaký záväzok, v tom prípade Ti nevyhovejú, teda v časti výšky Tvojho záväzku...
irma1
14.02.12,10:37
Zavazok voci nim urcite nemam. Ja som si u nich poistila auto a poslala som im rocne poistne zan. V maili som mala napisane ich cislo uctu a hned vedla neho som mala napisane ine cislo uctu, kde som mala poslat tych spominanych 800 eur. A ja som to doplietla. No skusim napisat ziadost priamo im, dakujem tebe i vsetkym ostatnym za rady.
Su oni povinny mi tie peniaze vratit? Co ak su to nejaki neseriozni ludia a rozhodnu sa nechat si to? Mam ich dat na sud, som v prave, mam moznost uspiet?
Dakujem.

Katastrofické scenáre o nevrátení peňazí a súdoch zatiaľ nerieš. Takéto veci sa stávajú pomerne bežne. Zatelefonuj do tej poisťovne, povedz, čo sa Ti stalo a dohodni sa s nimi. Inak mohla si to urobiť už pred mesiacom. Pravdepodobne by to už bolo dávno vybavené.
Poisťovňa nevie, čo sú to za peniaze. Mohol niekto zaplatiť poistné so zlou identifikáciou platby, mohla sa zapotrošiť poistná zmluva, ku ktorej to poistné patrí, atď. Tak čakajú, čo sa z toho vykľuje.
rennka
14.02.12,10:59
.... Zatelefonuj do tej poisťovne, povedz, čo sa Ti stalo a dohodni sa s nimi. Inak mohla si to urobiť už pred mesiacom. Pravdepodobne by to už bolo dávno vybavené.
Poisťovňa nevie, čo sú to za peniaze. Mohol niekto zaplatiť poistné so zlou identifikáciou platby, mohla sa zapotrošiť poistná zmluva, ku ktorej to poistné patrí, atď. Tak čakajú, čo sa z toho vykľuje.

Presne ako pise irma. Tiez sa mi to davnejsie stalo, omylom som poslala odvod do inej poistovne, ale telefonicky sme sa dohodli na postupe a peniaze nam do 4 dni vratili priamo z poistovne. Je to jednoduchsie a rychlejsie ako cez banky.
Katka01
14.02.12,12:20
Dakujem ludkovia, no mne sa to stalo prvy krat, keby som vedela, postupujem hned inak
mr2
14.02.12,13:06
chcem sa len opytat ak sa nieco take stane - banka moze dat info komu patri ucet?

teda ak chcem vediet majitela uctu staci mi poslat symbolicku sumu akoze som sa pomylil a banka mi povie majitela uctu???

dakujem
tictac7
14.02.12,13:12
...nie, banka osloví majiteľa účtu s Tvojou požiadavkou, teda, že chceš kontaktné údaje o nich a buď súhlasia alebo nie. Ak nesúhlasia, doručíš im žiadosť o vrátenie mylnej platby prostredníctvom ich banky. Či súhlasia, alebo nie, peniaze vrátiť musia.
irma1
14.02.12,13:13
chcem sa len opytat ak sa nieco take stane - banka moze dat info komu patri ucet?

teda ak chcem vediet majitela uctu staci mi poslat symbolicku sumu akoze som sa pomylil a banka mi povie majitela uctu???

dakujem

Najlepšie je ísť na pobočku banky majiteľa účtu a vložiť mu na účet symbolickú sumu. Na vkladovom doklade by malo byť meno majiteľa účtu. Pozor, musí to byť "jeho" banka nie akákoľvek banka.
lubko6394
14.02.12,13:14
chcem sa len opytat ak sa nieco take stane - banka moze dat info komu patri ucet?

teda ak chcem vediet majitela uctu staci mi poslat symbolicku sumu akoze som sa pomylil a banka mi povie majitela uctu???

dakujem

Vyskúšané - nepovedia. Ale je treba sa dostaviť do tej banky a vložiť na ten účet čo ťa zaujíma 1 cent - a na tej potvrdenke o vklade máš napísaného majiteľa účtu ( a možno mu ešte strhnú 50 centov za vklad v hotovosti ).
SamuelSK
17.02.12,09:06
Kamos z Indie prijal peniaze z Ruska (za sluzby, cize to mal byt legalny prijem, opravneny prijem, patrilo mu to) a ten rus si to refundol, tj. zavolal do svojej banky a indovi peniaze z uctu zmizli, bez jeho vedomia a povolenia..
Neviem ci to je skutocny pribeh, ruku do ohna za nikoho nedam, no verim mu tak na 95% (hovoril mi to medzi recou, nerobil z toho dramu, atd cize celkom hodnoverne to bolo). Velmi zaujimave kazdopadne.

Mne sa raz stalo, ze som platil kartou, ale obchodnik si surovo strhol peniaze z uctu (cez kartu) bez mojho povolenia a vedomia (opravnene, cize som to neriesil). Cize aj take je mozne..

Stalo sa mi aj take, ze som 1 produkt kupil omylom 2x (cez kartu, USA predajca online sluzieb) a napisal som im e-mail, ze som sa pomylil a do 10 minut boli peniaze spat na ucte. Aj tak sa da..

Asi nic ine :) ale vzdy si overujem cislo uctu, mam strach ze ak to poslem na zly ucet, mam o zabavu postarane :D

Najlepsie je ale, ked pozriem na ucet, a chytam infarkt, ze kam mi zmilzi peniaze - neraz sa mi to stalo. A potom pozeram v historii, ze som pred hodinkou vyberal peniaze z bankomatu. Hm, ten pocit je fakt na nezaplatenie :) Hold, uz starnem..

EDIT:
Raz mojim rodicom prislo cca 45000Sk na ucet, neznama platba, nepatrila im, bola tam nejaky cas ale potom sa to vratilo, neviem presne (ale viem to, lebo som musel byt ich internet bankarom, lebo nevedeli ako robit s internetom :D )

poznam aj pripad, ked pani prijala takmr 50 000 eur na ucet, co jej napatrili , tj. omylom. isla za svojim bankarom a viete co dostala ? zprdnutie, ze co sa ohlasuje, ze teraz bude mat bankar zle z toho, ze sa pomylil, ze mohla byt ticho radsej a zostao by jej to, lebo to bolo od klienta, ktory by si taku sumu ani nevsimol, ze mu chyba..
sranda, tomu hovorim "za dobrotu.." :D haha tak hocico sa deje vo svete :)
heja3
16.03.12,10:42
Prosím neviete mi poradiť? Poslala som omylom v roku 2010 platbu na iný účet. Bol to účet bývalého obch.partnera. Po kontaktovaní nám sľúbil vrátenie, ale potom išiel do zahraničia. Nedalo sa mu dovolať, keď sme sa dovolali, sľubil, že to uhradí, ale stále nič - to už bol rok 2011, tak sme podali trestné pre prečin zatajenia veci. Po dlhých mesiacoch od 06/2011 až do 02/2012 :eek: bolo vedené vyšetrovanie s výsledkom :confused:, že k skutku zatajenia nedošlo, lebo má debet na účte a blokovaný účet exekútormi. Podľa výpovede pracovníka banky virtuálne sú peniaze tam, avšak reálne tam nie sú, lebo sa znížil debet.. Chápem to takto:
1) obch.partner nie je vinný, lebo nemôže narábať s účtom, ktorý je blokovaný, aj keby chcel
2) obch.partner mal u banky kontokorent, alebo iný úver, ktorý nespácal, a ona si našimi peniazmi znížila svoju pohľadávku. (príklad: mal tam debet -10000 € a prišli naše peniaze a už mal len -9700)
Keď sme písali do banky, prišlo stanovisko, že postupovali v súlade s platnou legislatívou a obch. podmienkami.

Strašne ma štve - že "virtuálne sú tam" - lebo nám z reálnych peňazí na účte odišlo, ale u neho to reálne je stále v mínuse.
Ako sa dostať k tým peniazom?
draik
16.03.12,12:12
Ak ho už naháňajú exekútori, tak sa zaradíte do radu veriteľov a peniaze tak skoro neuvidíte. Škoda, že ste na to nešli súbežne s vydaním platobného rozkazu pre bezdôvodné obohatenie.
heja3
16.03.12,13:34
To nebol platobný rozkaz, ale trestné oznámenie, ale to bolo zastavené pretože on nemôže narábať s účtom, tak on sa neobohatil. A tie peniaze išli na zaplatenie jeho debetu. Najviac ma hnevá, že to je jedna banka - išlo to z účtu na účet v jednej banke a tie peniaze neišli nijakej firme na pohľadávky tam by to bolo možno horšie dostať, ale išlo to banke na vyplatenie debetu. Keby som nedala omylom platbu, tak by mal ten debet taký aký mal. Keby nám vrátili tie peniaze a banka by zvýšila debet, tak by to bolo na tom stave v akom to malo byť.