Jana G.
02.02.06,12:36
V decembri 2005 sme obstarali nákl. auto. Mám fa, časť FA sme zaplatili a na zvýšok máme zmluvu o autokredite. V decembri mi dali splátkový kalendár a hneď som aj zaplatila prvú splátku a tiež platbu za spracovateľský poplatok. Môžem tento poplatok dať priamo do nákladov? Alebo čo sním? Ďakujem pekne.
Gituška
02.02.06,11:38
ak myslíš spracovateľský poplatok za vyhotovenie zluvy, tak áno.
andrej_rv
02.02.06,11:40
Pri obstaraní auta formou finančného prenájmu ide spracovateľský poplatok do obstarávacej ceny. Asi by som postupoval rovnako i pri tejto forme obstarania - pripočítal poplatok k obstarávacej cene a odpisoval.
Jana G.
02.02.06,11:53
Áno rozumiem, že pri finančnom leasingu sa to pripočítava k cene, ale toto nie je leasing. Toto je dohoda o finančných službách. Ja už mám auto zaradené v majetku a aj som urobila odpis za rok 2005, len ten poplatok za spracovanie zmluvy t.j. spracovateľský poplatok. Ďakujem a všetkých Vás pozdravujem.
valeriam
17.07.07,05:43
Prosím Vás, patrí to síce do témy DPH, ale "sedí" mi názov.Mám otázku čo sa týka spracovateľského poplatku- plátca DPH, leasing osobného vozidla- môžem uplatniť DPH zo spracovateľskéjo poplatku? Nie som si istá:mee:
Veľmi pekne ďakujem.
FAA
17.07.07,06:06
Prosím Vás, patrí to síce do témy DPH, ale "sedí" mi názov.Mám otázku čo sa týka spracovateľského poplatku- plátca DPH, leasing osobného vozidla- môžem uplatniť DPH zo spracovateľskéjo poplatku? Nie som si istá:mee:
Veľmi pekne ďakujem.
Áno, môžete
valeriam
17.07.07,06:15
Pýtam sa, lebo na daňovom úrade mi bolo povedané, že od r.2005 sa DPH z poplatku nedá uplatniť z osobného vozidla- tak ma zmiatla...ďakujem.
betka
17.07.07,17:34
Pri lizingu sú ZD jednotlivé splátky. Prenajímateľ je povinný do sumy jednotl. plátok zahrnúť i náklady na poist, príp. výdavky spojené s uzatvorením zmluvy. Prenajímateľ poskytuje službu nájmu, nie niekoľko samostaných služieb. Prenajímaateľ nepostupuje správne, ak samostatne FA poplatok za spracovanie zmluvy.
Z rozsudku ESD, keď je služba poskytovaná v jednom balíku s inými službami je potrebné:
- každú transakciu, kt. predstab´vuje kombináciu služieb, je potrebné posudzovať v zhľadom na všetky okolnosti, za kt. sa transakcia uskutočňuje
- berieme do úvahy, že každé dodanie služby sa za normálnych okolností sa považuje za oddelené a nezávislé. Na druhej strane žiadnu transakciu, kt. je z ekonomického pohľadu službou, nemožno umelo rozdeľovať
- ak sa za balík služieb účtuje iba jedna cena, to neznamená, že pre ptreby DPH nie je potrebné transkaciu rozdeliť na viaceré služby.

ESd určil, že balík služieb je možné považovať za jednu transakciu, ak jeden druh služby v balíku je hlavný-podstatný, zaťiaľ čo druhý typ je iba doplnkový. služba je doplnková, ak jej poskytnutie nepredstavuje pre klienta podstatnú požiadavku. POskytnutie nie je pre klienta cieľom, ale spôsobom, ako lepšie využiť hlavnú službu. Doplnková služba nemá sama o sebe význam pre klienta, ten má len v spojení s hlavnou službou.

tiež si myslím, že Vám na DU povedali správne:
v PU:
DPH z poplatku za uzatvorenie v liz. zmluve: 568/474
Uhrada: 474/221

V JU: VOZD, prev. režia
Orsz
20.07.07,22:02
Prosím Vás, patrí to síce do témy DPH, ale "sedí" mi názov.Mám otázku čo sa týka spracovateľského poplatku- plátca DPH, leasing osobného vozidla- môžem uplatniť DPH zo spracovateľskéjo poplatku? Nie som si istá:mee:
Veľmi pekne ďakujem.

Nie nemôžete, spracovateľský poplatok je súčasťou obstarávacej ceny, a podľa zákona o DPH nie je možné uplatniť odpočet DPH z ceny, ktorá tvorí obstarávaciu cenu osobného vozidla v kategórii M. Spracovateľský poplatok bez DPH treba prirátať k OC vozidla, a DPH k sprac.poplatku sa účtuje na 548. Teda bez možnosti uplatnenia, ale táto neuplatnená DPH je riadnym daňovým výdavkom.