thecrow17
14.02.12,10:46
Prajem všetkým pekný deň,

potrebovala by som pomôcť s formou daň. priznania pre DPH v roku 2012.

Príklad:
12/2011 - prijatá fa za prepravné služby z ČR, 1 000 Eur
v DPH priznaní na 12/2011 fa samozdanená a dph nárokované dph na odpočet +200 Eur / -200 Eur
01/2012 - prijatý dobropis, znížená cena služby -500 Eur

Otázka:
Neviem do ktorého riadku v novom formáte dph prizania uviesť prijatý dobropis. 26+27, alebo 28?

Doteraz sme o dobropisy takéhoto formátu upravovali riadky 11 a 12.

Dakujem za každú radu a názor.
srska
14.02.12,10:43
pozri si príklady ako to riešil pán gorilla zo svidníku (http://www.porada.sk/t184405-materialy-dph-od-1-1-2012-s-prikladom.html#post1953236)
thecrow17
14.02.12,11:00
Dakujem pekne za tip. Tuto temu som uz pozerala, tam je rieseny prijaty dobropis pri sluzbach a tovaroch podla §8 a§9, ja potrebujem poriesit prijaty dobropis na sluzby podla §69 ods. 3. Alebo iba zle citam temu, mozno som si tam nieco nevsimla, skus ma navigovat...
srska
14.02.12,11:07
Dakujem pekne za tip. Tuto temu som uz pozerala, tam je rieseny prijaty dobropis pri sluzbach a tovaroch podla §8 a§9, ja potrebujem poriesit prijaty dobropis na sluzby podla §69 ods. 3. Alebo iba zle citam temu, mozno som si tam nieco nevsimla, skus ma navigovat...treba prečítať aj poučenie k dp dph:

Riadok 26 - rozdiel pôvodného a opraveného základu dane podľa § 25 ods. 1 až 3 zákona pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu. Základ dane sa označí znamienkom mínus, ak sa znížil základ dane, a znamienkom plus, ak sa zvýšil základ dane. Tento riadok sa vyplní aj v prípade, ak nadobúdateľ pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu použil identifikačné číslo pre daň pridelené v tuzemsku a tovar bol prepravený do iného členského štátu, a tento nadobúdateľ zdanil nadobudnutie tovaru v členskom štáte, v ktorom sa skončila preprava alebo odoslanie tovaru (§ 17 ods. 3 zákona).
Pri oprave základu dane sa použije sadzba dane platná v čase vzniku daňovej povinnosti.

a

43.Riadok 28 – suma dane, o ktorú sa opravuje odpočítaná daň podľa § 53 zákona nadväzuje na opravu základu dane podľa 25 ods. 1 až 3 zákona, odpočítaná daň pri dovoze tovaru, odpočítaná daň pri krádeži tovaru, pri ktorom platiteľ dane odpočítal daň, a odpočítaná daň v prípade opravy sadzby dane. Údaj o dani v daňovom priznaní sa označí znamienkom mínus, ak sa zvyšuje odpočítaná daň, a znamienkom plus, ak sa znižuje odpočítaná daň.
Ak platiteľ dane opravuje základ dane a daň podľa bodov 41 a 42 pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby, opraví aj odpočítanú daň. Opravu odpočítanej dane vykoná v zdaňovacom období, v ktorom obdržal doklad o oprave základu dane.
thecrow17
14.02.12,13:03
treba prečítať aj poučenie k dp dph:


Riadok 26 - rozdiel pôvodného a opraveného základu dane podľa § 25 ods. 1 až 3 zákona pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu. Základ dane sa označí znamienkom mínus, ak sa znížil základ dane, a znamienkom plus, ak sa zvýšil základ dane. Tento riadok sa vyplní aj v prípade, ak nadobúdateľ pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu použil identifikačné číslo pre daň pridelené v tuzemsku a tovar bol prepravený do iného členského štátu, a tento nadobúdateľ zdanil nadobudnutie tovaru v členskom štáte, v ktorom sa skončila preprava alebo odoslanie tovaru (§ 17 ods. 3 zákona).
Pri oprave základu dane sa použije sadzba dane platná v čase vzniku daňovej povinnosti.

a

43.Riadok 28 – suma dane, o ktorú sa opravuje odpočítaná daň podľa § 53 zákona nadväzuje na opravu základu dane podľa 25 ods. 1 až 3 zákona, odpočítaná daň pri dovoze tovaru, odpočítaná daň pri krádeži tovaru, pri ktorom platiteľ dane odpočítal daň, a odpočítaná daň v prípade opravy sadzby dane. Údaj o dani v daňovom priznaní sa označí znamienkom mínus, ak sa zvyšuje odpočítaná daň, a znamienkom plus, ak sa znižuje odpočítaná daň.
Ak platiteľ dane opravuje základ dane a daň podľa bodov 41 a 42 pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby, opraví aj odpočítanú daň. Opravu odpočítanej dane vykoná v zdaňovacom období, v ktorom obdržal doklad o oprave základu dane.

Srska, poučenie som čítala ako prvé. V téme ktorú si mi odporučila je príklad od p. Ing. Heleny Kováčikovej. Tam na strane 68 je uvedený príklad presne na prepravnú službu a dobropis k nej. Podľa Ing. Kováčikovej sa má tento dobropis uviesť do riadku 26 a 27. Potom na strane 74 toho istého materiálu je ten istý prípad poznačený aj do riadku 28, v novom DPH priznaní.
Z toho mi vychádza, že dobropis k fa ktorá podlieha samozdaneniu sa má uviesť tak v riadku 26+27, ako aj v riadku 28. Otázku na poradu som zadávala preto, aby mi to niekto potvrdil, resp. vyvrátil. Ozaj som sa snazila prestudovat materialy, ktore su dostupne, ale nie je mi jasne do ktoreho riadku to dat. Mozno zle citam, zle chapem poucenie k dph alebo priklad od Ing. Kovacikovej... ale ista si stale nie som.
zoe
16.02.12,12:19
potvrdzujem, fa ktorá podlieha samozdaneniu sa má uviesť tak v riadku 26+27, ako aj v riadku 28.
cacka
16.02.12,17:39
A týka sa to aj služieb z EÚ? Ja tam všade vidím len opravu základu dane nadobudnutie tovaru z EÚ, ale služby nie.
Rozalka
16.02.12,17:49
Týka sa to aj služieb
JM1968
17.02.12,06:04
potvrdzujem, fa ktorá podlieha samozdaneniu sa má uviesť tak v riadku 26+27, ako aj v riadku 28.

zdravím, prosím, aj riadna fa podliehajúca samozdaneniu, alebo len opravná? Ja som dala aj riadnu...s plusovým znamienkom, a s mínusom som tam dala tuzemské dobropisy, od dodávateľa. Dobropisy-tuzemské, ktoré sme vystavili my som riešila ako doteraz cez r. 3 a 4. Nevedela som sa odkontrolovať, prerábajú mi PC, takže vypĺňam tlačivo ručne. Ďakujem.
KEJKA
17.02.12,06:08
zdravím, prosím, aj riadna fa podliehajúca samozdaneniu, alebo len opravná? Ja som dala aj riadnu...s plusovým znamienkom, a s mínusom som tam dala tuzemské dobropisy, od dodávateľa. Dobropisy-tuzemské, ktoré sme vystavili my som riešila ako doteraz cez r. 3 a 4. Nevedela som sa odkontrolovať, prerábajú mi PC, takže vypĺňam tlačivo ručne. Ďakujem.
Kedže uvedené riadky sú určené pre dbp. tak riadne faktúry dávame tam, kde doteraz.
JM1968
17.02.12,07:02
Kedže uvedené riadky sú určené pre dbp. tak riadne faktúry dávame tam, kde doteraz.
Ďakujem pekne, ešteže s tým DP čakám....takže len došlé dps, tuzemské, aj tie čo podliehajú samozdaneniu, a ešte sa spýtam, že či tuzemské dps aj na r.28? Tam som ich nedala, lebo sú za nedodaný tovar, nie je to oprava sadzby dane
KEJKA
17.02.12,07:52
Ďakujem pekne, ešteže s tým DP čakám....takže len došlé dps, tuzemské, aj tie čo podliehajú samozdaneniu, a ešte sa spýtam, že či tuzemské dps aj na r.28? Tam som ich nedala, lebo sú za nedodaný tovar, nie je to oprava sadzby dane

na nedodaný tovar nemohi byť vystavené faktúry!!!
ak šlo o faktúry k platbám, tak bez vrátenia peňazí nemohli byť vystavené dbp.
Je to nejaké divné.
Ak nedošlo k plneniu=dodaniu, tak potom by som tie tzv.dbp. dala tam, kde sú aj faktúry, lebo ako správne píšeš, nejde o korektnú opravu faktúry=dodania.
JM1968
17.02.12,08:11
Neuplne som sa vyjadrila, napr.prišla fa s tovarom, pri preberaní sa zistilo, že časť tovaru je napr.poškodená, alebo ho zabudli pribaliť, ale na faktúre figuruje, takže firma potom k danej fa vystaví dobropis, nezvyknú to riešiť dodatočným doručením chýbajúceho tovaru. Tovar sa od nich berie pravidelne, takže to čo chýba pošlú ešte raz s ďalším tovarom na ďalšej faktúre. Ďakujem za trpezlivosť.
KEJKA
17.02.12,08:14
jasne, v takom prípade ide o opravu základu dane, nie o opravu sadzby, správne. Ja by som to brala ako riadny dbp. a dala do novourčených riadkov......
JM1968
17.02.12,09:52
jasne, v takom prípade ide o opravu základu dane, nie o opravu sadzby, správne. Ja by som to brala ako riadny dbp. a dala do novourčených riadkov......

Ďakujem pekne, dala som na r.26 a 27 mínusom /základ dane sa znížil/, len som nebola istá, či aj do r.28, tam som to nedala. Dnes mi už hádam spojazdnia PC a budem mať aspoň e-dane na kontrolu, veľká vďaka.
Doplňam, že som asi všetko doplietla, teraz mi došlo, že ten §25 sa týka dodania, teda, keď ja vystavujem dobropis!!!! A ten, ktorý dostanem ja od dodávateľa ide na riadok 28 plusom!!!Ach jaj, vidieť, že je piatok....
katka1605
17.02.12,12:54
Môžete mi prosím poradiť ako je to v prípade, že som vyhotovila dobropisy, ktoré sú podľa par. 43 a par.46,47,48ods.8 oslobodené od dane? (vývoz do EÚ a vývoz do 3.štátov). Do akých riadkov DP sa to bude uvádzať? Uvediem len v riadku 26 základ dane mínusom? Vopred ďakujem za pomoc.
katka1605
17.02.12,14:02
už to mám potvrdené, r.26 mínusom :-)
janka.mo
22.02.12,00:53
dobry den, chcela by som vas poprosit o radu,
- dosly dobropis tuzemsky (znizenie ceny)od dodavatela - riadok 26,27 plusom
- preplatok za energie - riadok 26,27 plusom
alebo maju ist obe len do riadku 28 plusom, pretoze riadky 26,27 sa pouzivaju len ak ide o zahranicneho dodavatela?

vystaveny dobropis odberatelovi (tuzemsko) (zmena mnozstva),
vystaveny tarchopis odberatelovi (tuzemsko) - tieto idu tak ako v minulosti do riadku 3,4 ako keby normalne vystavene faktury len s minusovym znamienkom?
som z toho riadne dopletena, snazila som si precitat o tom vsetky poucenia, rady, ale akosi mi to nedochadza.....takze budem vdacna za vase rady.
DAKUJEM
srska
22.02.12,06:00
dobry den, chcela by som vas poprosit o radu,
- dosly dobropis tuzemsky (znizenie ceny)od dodavatela - riadok 26,27 plusom
- preplatok za energie - riadok 26,27 plusom
alebo maju ist obe len do riadku 28 plusom, pretoze riadky 26,27 sa pouzivaju len ak ide o zahranicneho dodavatela?

vystaveny dobropis odberatelovi (tuzemsko) (zmena mnozstva),
vystaveny tarchopis odberatelovi (tuzemsko) - tieto idu tak ako v minulosti do riadku 3,4 ako keby normalne vystavene faktury len s minusovym znamienkom?
som z toho riadne dopletena, snazila som si precitat o tom vsetky poucenia, rady, ale akosi mi to nedochadza.....takze budem vdacna za vase rady.
DAKUJEM
manuál (http://www.porada.sk/t184405-materialy-dph-od-1-1-2012-s-prikladom.html#post1953236)
JM1968
22.02.12,06:04
dobry den, chcela by som vas poprosit o radu,
- dosly dobropis tuzemsky (znizenie ceny)od dodavatela - riadok 26,27 plusom
- preplatok za energie - riadok 26,27 plusom
alebo maju ist obe len do riadku 28 plusom, pretoze riadky 26,27 sa pouzivaju len ak ide o zahranicneho dodavatela?

vystaveny dobropis odberatelovi (tuzemsko) (zmena mnozstva),
vystaveny tarchopis odberatelovi (tuzemsko) - tieto idu tak ako v minulosti do riadku 3,4 ako keby normalne vystavene faktury len s minusovym znamienkom?
som z toho riadne dopletena, snazila som si precitat o tom vsetky poucenia, rady, ale akosi mi to nedochadza.....takze budem vdacna za vase rady.
DAKUJEM
Zdravím, mňa to presne takto domotalo...tak som sa z toho vysomárila, že došlý tuzemský dobropis už nie do r.20,21, ale do r.28 plusom. A vystavený dobropis či už tuzemský, alebo zahraničný, do r.26 a 27 minusom, lebo znižujem základ dane. Dúfam, že takto lopatisticky to treba....pekný deň
janka.mo
22.02.12,06:17
mne sa o tom este aj tuto noc snivalo :D ked som si precitala tvoju odpoved, tak znie celkom logicky, uvidime, ci nam to skvele skusene poradacky odobria :)
janka.mo
22.02.12,06:52
ospravedlnujem sa, ale nevsimla som si odpoved od srsky. z toho odkazu mi vychadza ze dosle dobropisy a tarchopisy r. 28
vystavene dobropisy a tarchopisy r. 26,27

srska - skvele pomenovanie odkazu "manual" :)

DAKUJEM dufam, ze moj mozog to uz teraz spracoval spravne (vid.vyssie) :)
mokus113
22.02.12,06:57
Teda došlé aj vyšlé dobropisy a ťarchopisy, neuvádzam už nikde inde, len do riadkov 28,26,27??? čiže do riadkov 03,02, poprípade 16,15, alebo 21,23 už doprobisy a ťarchopisy vobec neuvádzam...dakujem za potvrdenie alebo vyvratenie mojho tvrdenia =)
KEJKA
22.02.12,07:28
Teda došlé aj vyšlé dobropisy a ťarchopisy, neuvádzam už nikde inde, len do riadkov 28,26,27??? čiže do riadkov 03,02, poprípade 16,15, alebo 21,23 už doprobisy a ťarchopisy vobec neuvádzam...dakujem za potvrdenie alebo vyvratenie mojho tvrdenia =)
aj ja to takto chápem. r.26, 28 tiež vchádza do výpočtu DP DPH, takže sa údaje nemôžu vyskytovať duplicitne ešte aj na iných riadkoch.
mokus113
22.02.12,08:58
ale riadok 16 a 15 mi nestupuje do konenčnej sumy DPH, a ked to bude v tych riadkoch 26,28,27 tak mi to v konecnom dosledku nevyhodi iny udaj? len sa iformujem od skusenejsich, lebo netusim
KEJKA
22.02.12,09:47
ale riadok 16 a 15 mi nestupuje do konenčnej sumy DPH, a ked to bude v tych riadkoch 26,28,27 tak mi to v konecnom dosledku nevyhodi iny udaj? len sa iformujem od skusenejsich, lebo netusim
riadky 15,16 nepodliehajú DPH, tak do nej nemôžu vstupovať
ani v r. 26 nebudeš mať k nim DPH, tak nerozumiem otázke.
Eva M
22.02.12,10:10
R. 20 a 21, sú súčtové, nemali by v nich byť aj došlé dobropisy? Či?
mokus113
22.02.12,10:18
ide o to, ze ked vystavim dobropis/tarchopis do zahranicia alebo EÚ, či to dam vsetko do toho riadku 15,16. myslim: Vyslá faktúra do EU 2000 €, doprobis -50€- riadok 16:1950€.?? alebo nechám r.16 2000€ a ten doprobis dám len do riadku 26: -50 €, ale potom mi nesedi suhrnný výkaz na ten riadok, riadok 26 mi vyslednu daň neovplyvnuje?! ktorá z alternatív? dufam, ze som to nedokomolila prilis
Paula
22.02.12,10:25
R. 20 a 21, sú súčtové, nemali by v nich byť aj došlé dobropisy? Či?


Bez dobropisov.
JM1968
22.02.12,10:42
R. 20 a 21, sú súčtové, nemali by v nich byť aj došlé dobropisy? Či?

už nie, tuzemské došle dobropisy, r.28-plusom
Eva M
22.02.12,10:47
Ja len preto, že je v r. 20 a 21 písané, odpočítanie podľa § 49 až 54a, a § 53 je v tom rozpätí, ale čo už.
Bejata73
22.02.12,14:56
Mám rovnaký problém: v pôvodnom tlačive boli riadky 15-16 rozdiel medzi FA a dobropisom vystaveným do EÚ.
Po novom tam dobropis nedávam - teda suma je vyššia - ale nedávam ho nikam inam? Keď som ho dala len do základu R.26 - v eDaniach mi vyhadzuje chybu ...

Ďakujem
srska
22.02.12,15:06
poučenie k r. 15 a r.16:

33. Riadok 15 – základ dane za všetky dodané tovary a služby oslobodené od dane podľa § 28 až 43, § 46, § 47 a § 48 ods. 8 zákona. Tento riadok nie je súčtom riadkov 16 a 17.

34. Riadok 16 - základ dane za dodané tovary oslobodené od dane podľa § 43 ods. 1 a 4 zákona. Ide o oslobodenie od dane pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu (§ 43 ods. 1 zákona) a o premiestnenie tovaru zdaniteľnej osoby z tuzemska do iného členského štátu (§ 43 ods. 4 zákona).
Prvý odberateľ pri trojstrannom obchode neuvádza do tohto riadku hodnotu tovaru fakturovanú druhému odberateľovi v inom členskom štáte.
Bejata73
22.02.12,16:01
Prepáčte, zle som sa vjadrila, nie je tam riadok 15mínus16, ale 15a 16: Ide o to, že ak odtiaľ po novom vyhodím dobropis vystavený do EÚ, asi mi nesadne suma so súhrným výkazom...Ak ten vystavený dobropis do EÚ dám len do r. 26, vyhadzuje to chybu v eDane..
Tak kam ho mám uviesť?
Ďakujem za pomoc
nika224
24.02.12,16:21
Tiež mi nie je teraz jasné, ako zapíšem do nového tlačiva toto: Vyhotovila som dobropis pre nášho odberateľa z dôvodu neoprávnenej fakturácie (išlo o našu chybu vo fakturácii), takže sa na tento prípad nepozerám ako na opravu základu dane podľa § 25. Takýto prípad zapíšem teda tam, kde išlo aj pôvodné plnenie, teda na r.3 a 4?
scam
24.02.12,19:23
Prosím: mám dobropis na dod. tovaru z EU. Ide o samozdanie. Na r. 26a27 píšem so znamienkom + a na r. 28 len vypoc. dan zo samozdanenia -? Uvažujem správne? Už som toho tak veľa prečítala, že mám z toho hokej. Usmernite ma prosím či je to správne?
scam
24.02.12,19:52
Tak asi som nečítala správne. Myslím,že to bude presne naopak. Takže: samozdanenie z EU-dodávky tovaru-pôvodna fa, k tej vystavený dobropis- cena tovaru znížená. Na r. 26 a 27 bude znamienko - a r. 28 +.
Luna
24.02.12,19:54
Prosím: mám dobropis na dod. tovaru z EU. Ide o samozdanie. Na r. 26a27 píšem so znamienkom + a na r. 28 len vypoc. dan zo samozdanenia -? Uvažujem správne? Už som toho tak veľa prečítala, že mám z toho hokej. Usmernite ma prosím či je to správne?


http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/FaqAnswer.aspx?cislo=438


Skús pozrieť,možno Ti to pomôže
nika224
26.02.12,16:54
Prosím, nestretol sa niekto s neoprávnenou fakturáciou a neriešil podobnú situáciu ako ja v príspevku 34?
Hanka28
26.02.12,17:10
...vystavené DB sú v riadku 26,27(-) , došlé v riadku 28
nika224
27.02.12,07:13
Áno, to mi je jasné, že pri oprave základu dane v zmysle § 25 by to v týchto riadkoch bolo, akurát, že v mojom prípade nejde o zrušenie dodávky alebo jej časti a ani o zníženie ceny. Dobropis mám vyhotovený v zmysle neoprávnenej fakturácie a nie v zmysle opravy základu dane. Preto uvažujem, či to nemá ísť do tých istých riadkov, kam pôvodná faktúra za dodávku, ktorú som vlastne ani neuskutočnila. Vychádzam z príkladu Ing. Kováčikovej, ktorá píše v príklade na str. 65, že pri oprave chybnej sadzby dane sa urobí oprava v príslušných riadkoch, kde sa vykazovala uskutočnená dodávka.
mihand
10.03.12,16:28
Chcela by som len potvrdit, alebo vyvratit.
Vystaveny dobropis do zahranicia za sluzby sa neuvadza na ziadnom riadku noveho priznania dph.
Cize ani faktura za sluzby do EU a ani dobropis do noveho danoveho priznania nevstupuju.
Dakujem
Rozalka
16.03.12,13:03
http://www.eknitra.sk/aktualita-144/opravy-v-danovom-priznani-na-dph/

Opravy v daňovom priznaní na DPH
V materiáloch na stiahnutie sme zverejnili stanovisko k vykazovaniu opráv základu dane a dane v daňovom priznaní DPH od 1.1.2012. Podstata stanoviska je, že ak pôvodné plnenie sa uvádzalo na riadku 15 až 17 potom aj opravy (dobropisy, ťarchopisy )sa uvádzajú na riadku 15 až 17 a nie na riadku26. Predpokladám, že v krátkej dobe by na stránke DRSR mylo byť k tomu niečo zverejnené, lebo ide o zmenu pôvodného výkladu. My sme sa k tomu dostali na základe avíza účastníkov seminárov, že DR uplatňuje takýto postup.
Dáša_
16.03.12,13:23
http://www.eknitra.sk/aktualita-144/opravy-v-danovom-priznani-na-dph/

Opravy v daňovom priznaní na DPH


V materiáloch na stiahnutie sme zverejnili stanovisko k vykazovaniu opráv základu dane a dane v daňovom priznaní DPH od 1.1.2012. Podstata stanoviska je, že ak pôvodné plnenie sa uvádzalo na riadku 15 až 17 potom aj opravy (dobropisy, ťarchopisy )sa uvádzajú na riadku 15 až 17 a nie na riadku26. Predpokladám, že v krátkej dobe by na stránke DRSR mylo byť k tomu niečo zverejnené, lebo ide o zmenu pôvodného výkladu. My sme sa k tomu dostali na základe avíza účastníkov seminárov, že DR uplatňuje takýto postup.


myslím, že takto to má logiku. Po pravde, presne takto som to za januar aj urobila.
hksforge
20.03.12,05:51
Mne pomohla táto prehľadná tabuľka riadkov DPH pre dobropisy a ťarchopisy. Dúfam, že sa mi ju podarí aj správne priložiť :))
Katarina
21.03.12,13:25
Prosím vás, vyplňujem DPH priznanie za február /vstup a výstup len tuzemsko/ suma ktorá sa uvedie na riadku 21 vstupuje aj do riadku 23 ? V januári som nechala r. 23 prázdny, ale neviem si spomenúť z akého dôvodu. Skrat som mala vtedy alebo mám teraz
Katarina
21.03.12,17:25
posúvam
Rozalka
21.03.12,20:43
R. 21 je upresnený v r. 23 a r. 25, nie je ich súčtom, r. 21>r.23+r.25
Katarina
21.03.12,21:24
R. 21 je upresnený v r. 23 a r. 25, nie je ich súčtom, r. 21>r.23+r.25

ak tomu dobre rozumiem tak som to v januári mala vyplnené dobre, keďže r.21 musí byť väčší ako r. 23+25.......ak mám na r.21 len vstup z tuzemských dokladov upravený koeficientom na r. 23 nič neuvediem.


Mýli ma ten r. 23, lebo minulé roky sa vypĺňal vždy, aj keď sa rovnal r.21/nebol v danom období dobropis/, aj keď sa navýšil o dobropis/lebo do r. 23 išli len plusové faktúry/.
emma01
22.03.12,06:56
Nemala si to v januári správne. Do r. 23 Ti vstupuje tuzemská odpočitateľná daň. Takže ak si mala za január a február len tuzemskú odpočitateľnú daň, mala by si mať v r. 21 a 23 tú istú sumu.
Katarina
22.03.12,07:47
ďakujem, takže r.21=23, idem to tak urobiť za mesiac február
Maryška
21.05.12,12:51
Dobrý deň Parďáci!

Faktúrujem dodávku a montáž do Rakúska. Sme platcami DPH. Faktúrujem bez DPH. Ako rozlišujete pri vystavovaní faktúry tovar a montáž /službu/pri zapisovnaí - potvrdzovaní tovaru a služby vo faktúre. Pracujem v Alfe a pri zapísaní každej položky, musím rozhodnúť či je to tovar alebo služba a podľa toho zaradím a preniesie sa mi to do DP DPH. Niekoľkokrát čítam zákon o DPH dookola, ale stále nie som si istá, či to podľa Alfy správne zaraďujem. Môžete mi poradiť, kto pracuje v Alfe?..... tovar do inej krajiny EÚ a montáž tohto tovaru.
Ďakujem Majka
SilMar Group
21.05.12,13:09
Dobrý deň Parďáci!

Faktúrujem dodávku a montáž do Rakúska. Sme platcami DPH. Faktúrujem bez DPH. Ako rozlišujete pri vystavovaní faktúry tovar a montáž /službu/pri zapisovnaí - potvrdzovaní tovaru a služby vo faktúre. Pracujem v Alfe a pri zapísaní každej položky, musím rozhodnúť či je to tovar alebo služba a podľa toho zaradím a preniesie sa mi to do DP DPH. Niekoľkokrát čítam zákon o DPH dookola, ale stále nie som si istá, či to podľa Alfy správne zaraďujem. Môžete mi poradiť, kto pracuje v Alfe?..... tovar do inej krajiny EÚ a montáž tohto tovaru.
Ďakujem Majka

Keďže sa jedná o dodanie tovaru s montážou, miesto dodania je tam, kde je tovar zmontovaný alebo nainštalovaný - §13/1b - teda v Rakúsku a daňová povinnosť sa prenáša (ak je odberateľom platiteľ DPH v Rakúsku) A keďže sa daňová povinnosť prenáša, a dodanie nie je predmetom slovenskej DPH, tak sa neuvádza v daňovom priznaní a ani v súhrnnom výkaze (§80) Ja by som celú faktúru zaevidovala ako celok a nerozlišovala tovar a službu - je to jeden základ dane. A keďže Alfa ponúka tie možnosti pri pohľadávkach - typ dokladu aké ponúka, tak by som asi použila možnosť iné. A základ dane by som dala 0.

Ale možno má niekto iný názor.
Maryška
22.05.12,08:42
Áno, dala som to pod § 13 ods.1 a v ev.DPH mi zapísalo *oslobodené*. Ďakujem za odpoveď.
misurka
24.05.12,18:50
Prosím Vás, je vyúčtovacia každomesačná faktúra od SSE chápaná ako oprava základu dane podľa §25 (raz nedoplatok, raz preplatok)? Platíme mesačné zálohy na základe splátk. kalendára - na základe toho si riadne uplatňujem odpočet dph. Neviem naozaj či tieto vyúčtovacie faktúry uvádzať na riadkoch 26,27,28? Alebo sú súčasťou r. 23 (plusom al. mínusom)? Ďakujem.
SilMar Group
25.05.12,09:42
Prosím Vás, je vyúčtovacia každomesačná faktúra od SSE chápaná ako oprava základu dane podľa §25 (raz nedoplatok, raz preplatok)? Platíme mesačné zálohy na základe splátk. kalendára - na základe toho si riadne uplatňujem odpočet dph. Neviem naozaj či tieto vyúčtovacie faktúry uvádzať na riadkoch 26,27,28? Alebo sú súčasťou r. 23 (plusom al. mínusom)? Ďakujem.

Každý doklad, ktorý mení alebo dopĺňa pôvodnú faktúru a výslovne a jednoznačne sa na ňu vzťahuje, považuje sa za faktúru. Tento doklad musí okrem povinných údajov obsahovať aj poradové číslo pôvodnej faktúry. - §75/7 Zákona o DPH. Takže ja by som sa pozrela, či tie faktúry majú niekde na sebe odvolávku na splátkový kalendár. Ak áno - brala by som to ako opravu faktúry, ak nie, ako samostatnú faktúru.
srska
07.06.12,05:48
pretože téma http://www.porada.sk/t184405-materialy-dph-od-1-1-2012-s-prikladom.html je vyriešená, pridám časť výkladu p. jablonkovej k
r. 26+27+28 dp dph 2012 sem:


www.youtube.com/watch?v=7dBaLzFnMW4 (http://www.youtube.com/watch?v=7dBaLzFnMW4)
aninam
11.06.12,17:58
Dobry den,
za Jan-april som vykazala dobropisy do EU na r. 26. Mam teraz podat dodatocne DP za tieto mesiace, aby som to vykazala spravne na r. 16?
Dakujem
misurka
13.06.12,19:42
Myslím, že by bolo vhodné podať dodatočné DPH priznanie, nakoľko ste nesprávne uviedli výšku dobropisov v nesprávnych riadkoch.
jana32
24.07.12,17:11
Dobrý večer, prosím o info, DP DPH mi vždy vytlačil priamo program, bohužiaľ "vypadla " mi tlačiareň a tak idem vypísať tlačivo ručne. Na stránke www.drsr.sk som našla tlačivo k DPH, aj som ho vytlačila a vypísala, ale teraz pozerám že v hlavičke je uvedené VZOR. Môžem takéto tlačivo použiť? Nerada by som dodatočne riešila nejaké pokuty. Ďakujem
jana32
24.07.12,18:01
Dobrý večer, prosím o info, DP DPH mi vždy vytlačil priamo program, bohužiaľ "vypadla " mi tlačiareň a tak idem vypísať tlačivo ručne. Na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) som našla tlačivo k DPH, aj som ho vytlačila a vypísala, ale teraz pozerám že v hlavičke je uvedené VZOR. Môžem takéto tlačivo použiť? Nerada by som dodatočne riešila nejaké pokuty. Ďakujem

Prosím, fakt s tým nemám skúsenosť a zajtra je termín na DPH,t ak rada by som to uzavrela ešte dnes. Ďakujem
KEJKA
24.07.12,18:10
Dobrý večer, prosím o info, DP DPH mi vždy vytlačil priamo program, bohužiaľ "vypadla " mi tlačiareň a tak idem vypísať tlačivo ručne. Na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) som našla tlačivo k DPH, aj som ho vytlačila a vypísala, ale teraz pozerám že v hlavičke je uvedené VZOR. Môžem takéto tlačivo použiť? Nerada by som dodatočne riešila nejaké pokuty. Ďakujem
nemáš eDane? tam je "notrmálne" tlačivo
podaj aj VZOR, lepšie podať neičo ako nič, ale v tomto momente si uvedomujem, že to DU nemusí uznať, aj ked by to bolo divné. Vieš, že ak sa podá DPH na nesprávnom tlačiv e, je zato mastná pokuta?
a slovo VZOR nie je súčasťou "normálneho" tlačiva.
DP DPH môžeš predsa "vytlačiť" do pdf - pošleš to klientovi, alebo kamarátke, ona ti to vytlačí, nie je to možné?
Rozalka
24.07.12,18:12
Dobrý večer, prosím o info, DP DPH mi vždy vytlačil priamo program, bohužiaľ "vypadla " mi tlačiareň a tak idem vypísať tlačivo ručne. Na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) som našla tlačivo k DPH, aj som ho vytlačila a vypísala, ale teraz pozerám že v hlavičke je uvedené VZOR. Môžem takéto tlačivo použiť? Nerada by som dodatočne riešila nejaké pokuty. Ďakujem
Prikladám vyplniteľné PDF
jana32
24.07.12,18:25
Dievčatá ďakujem, za rady aj za tlačivo, mne sa to síce vyplniť priamo v PC nedá, netuším rpečo, ale nevadí, vypíšem ho ručne, hlavne že je tlačivo OK. Ďakujem!
KEJKA
24.07.12,18:33
ak ho vieš otvoriť, tak by sa ti malo dať vypisovať, mne síce na prvý pokus tiež nejde, je celé "biele", ale vpravo hore som našla ikonku "zvýrazniť polia" také niečo - tak som klikla a objavili sa modravé políčka, kde sa už vpisovať dá.
Ale kým sa budeš namáhať, to už budeš mať aj vypísané ručne. Akurát ma napadlo, čo ti to pomôže, ked ti "vypadla" tlačiareň? Asi vypadlo len prepojenie medzi SW a tlačiarňou, ale to sa dalo riešiť tým
PDF-kom z programu. No nič, hlavne, že máš problém vyriešený.