jasld
14.02.12,10:50
Dobrý deň,

poprosím Vás o informáciu, či môže zákazník vrátiť v lehote do 7 dní / pri nákupe cez e-shop/ používaný tovar. Na SOI mi povedali, že zákazník má právo výrobok vyskúšať, ale pri našom sortimente /vysávače/ je tovar po vyskúšaní / zákazníci s ním vysávajú aj 2 dni/ ďalej nepredajný a argumentujú tým, že podľa zákona o zasielkovom predaji majú na vrátenie tovaru nárok. Môže mať e-shop uvedené v obchodných podmienkach, že tovar musí byť nepoužitý, príp. máme nárok od sumy odrátať 1% z kúpnej ceny za každý deň používania + náklady spojené s vrátením výrobku do pôvodného stavu? Ďakujem
arizona
14.02.12,13:17
Zakaznik ma pravo vratit tovar zakupeny v eshope do 7 dni. Ale tovar musi byt nepouzivany a schopny dalsieho predaja.
Pod preskusanim sa mysli preskusanie,ohmatanie ,overenie funkcii vyrobku apod. Nie pouzivanie!
V kamenom obchode ma zakaznik moznost vyskusat funcie tovaru, vidiet jeho vzhlad,vyskusat ako mu vyrobok "sadne do ruky"...atd.
Pri nakupe cez internet zakaznik tuto moznost nema, preto mu zakon umoznuje vyrobok vratit. Ale to neznamena, ze ho bude par dni pouzivat a potom sa rozhodne vratit.

Akoby k tomu prisli majitelia eshopov,keby im zakaznici vracali pouzite a viac nepredajne vyrobky?

Tovar,ktori nesie znamky pouzivania a je dalej nepredajny nemusis od zakaznika prijat. To si mozes zadat aj do obch.podmienok.
calimero1
14.02.12,20:49
Zákon hovorí doslovne, že zákazník môže vrátiť tovar do 7 pracovných dní v primeranom stave.
Čo je to primeraný stav? To je dobrá otázka pre právnikov, lebo v prípade súdneho konania si tento termín môžu obidve strany vysvetľovať rôzne.
V každom prípade by bolo asi vhodné v obchodných podmienkach uviesť, že čo predajca považuje za primeraný stav tovaru. Teda napr. aj to, že nesmie niesť žiadne známky používania.
misoKNm
15.02.12,10:11
podla zakona na to zakaznik pravo ma, nie je to korektne, ale proste oni ti moze tvrdit, ze taky uz dostal napr.
Dokonca aj keby on sposobil reklamacnu zalezitost, tak nemas ako dokazat, ze to on spravil.

Hold smola, nam sa takto vrati tovar za X tisic eur, napr taky Apple strhnu nalepku, ohmataju skusia, poslu spat.
Na taky tovar treba dat uz len vypredaj a akcia. treba s tym ratat
misiakm
15.04.12,16:33
Dobry den
chcel by so sa opytat ako to je presne s vratenim tovaru v obchodom lebo som kupim rotopet a ked som dosie s nim domov tam my zena povedala ze od svokrovcom dostanem ze uz ho maju doma 2 tyzdne a malo o byt prekvapenie preto som nevedel. mohol by som rotoped vratit do predajne ja do 7dni ked nebol ani vybaleni s krabice a samozrejme ani nepouziti dakujem za radu
ivka70
15.04.12,16:48
Dobry den
chcel by so sa opytat ako to je presne s vratenim tovaru v obchodom lebo som kupim rotopet a ked som dosie s nim domov tam my zena povedala ze od svokrovcom dostanem ze uz ho maju doma 2 tyzdne a malo o byt prekvapenie preto som nevedel. mohol by som rotoped vratit do predajne ja do 7dni ked nebol ani vybaleni s krabice a samozrejme ani nepouziti dakujem za radu

Vratenie tovaru v kamennom obchode je na dobrej voli predajcu.
Je dost firiem, ktore to maju vo svojich predajnych podmienkach, ze do x dni mozes tovar vratit (napr. Tesco a pod.)
Ziadny zakon to vsak predajcovi nenariaduje, takze ak taketo ratenie nepraktizuje, mas smolu, jedine dohodnut vymenu za iny tovar alebo tovar predat individualne..
misiakm
17.04.12,04:36
dakujem pekne za radu
Zewa
02.05.12,16:56
ako je to prosim pri potravinach a ich vrateni do 7 dni?
arizona
02.05.12,17:43
ako je to prosim pri potravinach a ich vrateni do 7 dni?
kupenych cez eshop???
blavaciko
03.05.12,17:57
Zákon č. 108/2000 v aktuálnom znení, par. 12, ods. 5 písm. c)




§ 12Odstúpenie od zmluvy
(1) Spotrebiteľ je oprávnený bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy do siedmich pracovných dní odo dňa prevzatia tovaru alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby, ak predávajúci včas a riadne splnil informačné povinnosti podľa § 10.
(2) Ak predávajúci splnil informačné povinnosti podľa § 10 dodatočne, spotrebiteľ je oprávnený odstúpiť od zmluvy do siedmich pracovných dní odo dňa, keď predávajúci dodatočne splnil informačné povinnosti, najneskôr však do troch mesiacov od prevzatia tovaru alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby.
(3) Ak predávajúci nesplní informačné povinnosti podľa § 10 ani dodatočne, spotrebiteľ je oprávnený odstúpiť od zmluvy do troch mesiacov od prevzatia tovaru alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby.
(4) Odstúpením spotrebiteľa od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje. Predávajúci je povinný
a) prevziať tovar späť alebo nepokračovať v poskytovaní služby,
b) vrátiť spotrebiteľovi najneskôr v lehote 15 dní odo dňa odstúpenia od zmluvy cenu zaplatenú za tovar alebo za službu alebo preddavok, ktorý spotrebiteľ uhradil za tovar alebo za službu vrátane nákladov, ktoré spotrebiteľ vynaložil v súvislosti s objednaním tovaru alebo služby. Náklady na vrátenie tovaru znáša spotrebiteľ len v tom prípade, ak výrobok plne zodpovedal kvalitatívnym požiadavkám a nebol vadný.
(5) Ak sa predávajúci a spotrebiteľ nedohodnú inak, spotrebiteľ nemôže odstúpiť od zmluvy, ktorej predmetom sú:
a) poskytnutie služby, ak sa služba začala plniť so súhlasom spotrebiteľa pred uplynutím lehoty na odstúpenie od zmluvy podľa odsekov 1 až 3,
b) predaj tovaru alebo poskytnutie služby, ktorých cena závisí od pohybu cien na finančnom trhu, ktoré predávajúci nemôže ovplyvniť,
c) predaj tovaru zhotoveného podľa osobitných požiadaviek spotrebiteľa alebo tovaru určeného osobitne pre jedného spotrebiteľa, alebo tovaru, ktorý vzhľadom na jeho vlastnosti nemožno vrátiť, alebo tovaru, ktorý rýchlo podlieha skaze,
d) predaj audiovizuálneho diela, zvukového záznamu alebo zvukovo-obrazového záznamu umeleckého výkonu alebo multimediálneho diela,22) ktoré spotrebiteľ rozbalil,
e) predaj novín, časopisov a periodickej tlače,
f) lotérie a iné podobné hry.21)
(6) Ak predávajúci poskytol spotrebiteľovi pôžičku na kúpu tovaru alebo na poskytnutie služby alebo ak takú pôžičku poskytla spotrebiteľovi tretia osoba na základe zmluvy s predávajúcim, odstúpením od zmluvy o predaji sa od začiatku zrušuje aj zmluva o poskytnutí pôžičky. Právo na vydanie bezdôvodného obohatenia nie je tým dotknuté.


to znamená, že v prípade potravín, ktoré majú dlhodobú trvanlivosť je možné odstúpiť, ak potravina nebola otvorená.

Nie som právnik, no pri riešení súdneho sporu by som asi ako potraviny podliehajúce rýchlej skaze bral potraviny, ktoré majú uvedené dátum spotreby a ostatné tie, ktoré majú uvedený dátum min. trvanlivosti.

Ale záleží do prípad od prípadu.