nika6
14.02.12,11:11
Ahojte od 1.1.2012 je zase viacero zmien v postupoch účtovanie pre Ju a jednou z nich je aj účtovanie kancelárskych potrieb do položky materiál.

Chcem sa len spýtať, či to mám takto zaúčtovať aj v tom prípade, keď pre kancelárske potreby nevediem skladovú kartu, nakoľko ich dávame hneď do spotreby.

Takisto aj iné dávame hneď do spotreby napr. čistiace prostriedky, ND, a pod. a teda neviem, či ich mám zaúčtovať ako materiál (kde podľa postupou účtovania aj patria) alebo do prevádzkovej réžie. Alebo to či vediem k danej položke sklad alebo nie na to nemá vplyv ????
nika6
14.02.12,11:39
Poraďte mi niekto,

mám nákup materiálu, pre ktorý nevedieme sklad, ale ho dávame priamo do spotreby, účtovať do daňových výdavkov ako materiál, alebo prevádzková réžia??????????????????????????
Marína
14.02.12,11:52
Hľadám a nájdem tu http://www.porada.sk/t74798-p17-material-alebo-rezia.html , napr. od prísp. 641
nika6
14.02.12,12:04
Tie príspevky som si už čítala aj predtým, ale každý ma iný názor tak neviem, teda viem určite, že ide o material, len ma zavádza to, že ho dávame ihneď do spotreby, či aj v tom prípade to dám do materialu.
Zita5
14.02.12,12:08
http://www.porada.sk/t74798-p54-material-alebo-rezia.html#post1338710

Tu prikladám odpoveď z DRSR ,platila ešte v roku 2011 . Nové postupy JU som ešte nečítala pre rok 2012, ale ak účtujete rok 2011 tak kancelárske potreby účtujete do materiálu .
calimero1
14.02.12,20:33
Toto ma naozaj vytáča, roky dávam kanc. potreby do prev. réžie? Prečo? Poradila mi to tak účtovníčka pred 4 rokmi. Teraz si nejaký úradník na ministerstve vymyslí zmenu a čo sa tým z daňového pohľadu zmení? Nič. Len aby mohli pri kontrole buzerovať. To isté účtovanie kreditných úrokov na účte a pod. Mám chuť všetko zabaliť a ísť na úrad práce. V Anglicku rozoznávajú len VOZD a VNZD. Neriešia nejaké kolonky v peňažnom denníku, proste len príjmy, výdavky a zisk. A zaplatia menej na daniach? Nie. Aj keby mal peňažný denník 100 koloniek, odvedené dane budú rovnaké. Tak prečo to všetko u nás komplikujú?
Sarlotka
14.02.12,21:30
suhlasim kancelarske potreby uctujem ako VOZP material.
zaroven v smernici v zmysle § 11 ods 8 zásoby sa neuctuju v knihe zásob ale priamo do spotreby ak su tieto druhy zásob urcene vnútorným predpisom účtovnej jednotky uvádzam čo všetko neúčtujem v knihe zásob...

i keď trošku s predstihom ale vela zmien bude najma v roku 2013 novela je uz prijata...napr. clenenie vydavkov v penaznom denniku:
1. zasoby
2. služby
3. mzdy
4. poistné a príspevky
5. tvorba socialneho fondu
6. ostatne vydavky
este raz ucinnost az od 1.1.2013
Zita5
15.02.12,08:00
suhlasim kancelarske potreby uctujem ako VOZP material.
zaroven v smernici v zmysle § 11 ods 8 zásoby sa neuctuju v knihe zásob ale priamo do spotreby ak su tieto druhy zásob urcene vnútorným predpisom účtovnej jednotky uvádzam čo všetko neúčtujem v knihe zásob...

i keď trošku s predstihom ale vela zmien bude najma v roku 2013 novela je uz prijata...napr. clenenie vydavkov v penaznom denniku:
1. zasoby
2. služby
3. mzdy
4. poistné a príspevky
5. tvorba socialneho fondu
6. ostatne vydavky
este raz ucinnost az od 1.1.2013

O tých zmenách som linkovala včera
http://www.porada.sk/t180078-p10-zhrnutie-novot-od-1-1-2012-a.html#post1980506
betka
20.02.12,09:56
Poznámka:
Nikdy sa nemali účtovať uvedené veci do prevádzkovej réžie, ale do materiálu v PD, aj keď ide o okamžitú spotrebu.


Kedysi dávno som fantazírovala a napadlo ma toto:

http://www.porada.sk/t92867-zosuladenie-ju-s-pu.html
Ľubka Abrahamovská
20.02.12,12:27
takže ak tomu dobre rozumiem všetko čo som doteraz účtovala v PD do stĺpca "prevádzková réžia"- analytika k PHL, kancelárske potreby, čistiace potreby, drobná spotreba budem účtovať do stĺpca "nákup materiálu"? a čo mi potom zostane v stĺpci "prevádzková réžia"? poplatky, dane, energie, opravy...??
Katka22
20.02.12,13:10
takže ak tomu dobre rozumiem všetko čo som doteraz účtovala v PD do stĺpca "prevádzková réžia"- analytika k PHL, kancelárske potreby, čistiace potreby, drobná spotreba budem účtovať do stĺpca "nákup materiálu"? a čo mi potom zostane v stĺpci "prevádzková réžia"? poplatky, dane, energie, opravy...??

áno len služby :-)
Monika Kováčová
20.02.12,15:37
Toto ma naozaj vytáča, roky dávam kanc. potreby do prev. réžie? Prečo? Poradila mi to tak účtovníčka pred 4 rokmi. Teraz si nejaký úradník na ministerstve vymyslí zmenu a čo sa tým z daňového pohľadu zmení? Nič. Len aby mohli pri kontrole buzerovať. To isté účtovanie kreditných úrokov na účte a pod. Mám chuť všetko zabaliť a ísť na úrad práce. V Anglicku rozoznávajú len VOZD a VNZD. Neriešia nejaké kolonky v peňažnom denníku, proste len príjmy, výdavky a zisk. A zaplatia menej na daniach? Nie. Aj keby mal peňažný denník 100 koloniek, odvedené dane budú rovnaké. Tak prečo to všetko u nás komplikujú?

Calimero1 ale účtovanie do materiálu platí podľa postupov od 1.1.2008 jestli se nepletu... Vytáčať ťa môže, že si si to neoverila a slepo si opakovala po predchádzajúcej účtovníčke...
Monika Kováčová
20.02.12,15:37
áno len služby :-) a ceniny a softvér
calimero1
20.02.12,17:08
Calimero1 ale účtovanie do materiálu platí podľa postupov od 1.1.2008 jestli se nepletu... Vytáčať ťa môže, že si si to neoverila a slepo si opakovala po predchádzajúcej účtovníčke...

Ale mňa vytáča ten systém, ktorý nemá logiku, pretože úlohou účtovníctva pre daňové účely by malo byť evidovanie príjmov a výdavkov z pohľadu dane z príjmu. Azda som zaplatil menej na daniach, keď som dal kancelársky papier do réžie? Nie. Ale je to zle, takže úradník mi môže za to pri kontrole napariť pokutu. Zmenilo by sa niečo, keby boli v peňažnom denníku len 4 kolonky: VOZD, POZD, VNZD a PNZD? Nie. Analytické členenie nech si robí každý podľa vlastných potrieb, ale štátu by tie 4 kolonky mali stačiť, lebo na vybratej dani by to nič nezmenilo. O podvojnom účtovníctve ani nehovorím. Toľko účtov majú snáď iba v postkomunistických krajinách. Mňa vytáča, že sa v tomto štáte všetko zbytočne komplikuje. Potom sa nečudujem, že sa k nám investori nehrnú a úradníkov je tu viac ako podnikateľov.
A Ministerstvo hospodárstva sa diví, že rastie počet firiem, ktoré sa registrujú v zahraničí.
Monika Kováčová
20.02.12,18:42
Ale mňa vytáča ten systém, ktorý nemá logiku, pretože úlohou účtovníctva pre daňové účely by malo byť evidovanie príjmov a výdavkov z pohľadu dane z príjmu.
Úlohou účtovníctva je predovšetkým zisťovanie skutočností o stave a pohybe majetku, stave a pohybe záväzkov, rozdiele majetku a záväzkov, výnosoch, nákladoch, príjmoch, výdavkoch, výsledku hospodárenia účtovnej jednotky, čo je v podstate upravené aj v zákone. Zistenie základu dane je podružné, nie však prvoradé.

Toľko k systému, ktorý ťa vytáča. Aj mňa niekedy vytáča, ale je tu už od nepamäti, snáď ešte na hlinených doštičkách...

Z histórie:


Porozumenie dejinám je nutné k pochopeniu väzieb účtovníctva a finančných regulácií, daňovníctva, účtovných systémov a otázok manažérskych rozhodovaní. Tieto dejiny môžu byť užitočné ak chceme predpovedať, akú bude mať formu účtovníctvo nasledujúcich generácií.Dejiny účtovníctva sú staré ako civilizácia sama. Postavenie účtovníctva v staroveku chápané ako hospodárska evidencia, sa stáva čoraz jasnejším vďaka novým archeologickým objaveniam a inovatívnym výkladom artefaktov. Archeológovia a odborníci sa snažia, aby poukázali na dôležitosť účtovníctva pre rôzne aspekty hospodárskych vied a kultúry. Teraz je už evidentné, že písmo bolo objavené - najmenej pred 5000 rokmi - práve účtovníkmi. “Niekdajší účtovníci“ vynašli písmo, peniaze a bankovníctvo, zaviedli podvojné účtovníctvo - systém ktorý poháňal celú taliansku renesanciu. Taliansko bolo v 15. storočí bohaté. Jeho mestá sa dostali v medzinárodnom obchode na vedúce miesto, jeho remeslá mali chýr po celom svete, bankové domy nahromadili taký kapitál, že mohli financovať vojenské výpravy, pravda, za veľké úroky. Výrobky toskánskych remeselníkov poznali nielen po celej Európe, ale aj v Afrike a v Ázii, dobre za ne platili, florentský zlatý – florentinus – sa stal pojmom, v benátskych lagúnach premávali lode zo všetkých častí sveta. V polovici 15. storočia mala vedúcu úlohu Florencia tak v obchode, ako aj v kultúre, ale nezaostávali ani ostatné talianske mestá: Miláno, Verona, Urbino, Bologna, Rím, Neapol a hlavne Benátky. Práve v tejto dobe tu žil a tvoril Luca Pacioli, františkánsky mních, matematik a v neposlednom rade „otec podvojného účtovníctva“. Svojim dielom v obrovskej miere prispel k vytvoreniu základných až dodnes nezmenených princípov teórie účtovníctva.
calimero1
20.02.12,19:11
Úlohou účtovníctva je predovšetkým zisťovanie skutočností o stave a pohybe majetku, stave a pohybe záväzkov, rozdiele majetku a záväzkov, výnosoch, nákladoch, príjmoch, výdavkoch, výsledku hospodárenia účtovnej jednotky, čo je v podstate upravené aj v zákone. Zistenie základu dane je podružné, nie však prvoradé.

Toľko k systému, ktorý ťa vytáča. Aj mňa niekedy vytáča, ale je tu už od nepamäti, snáď ešte na hlinených doštičkách...

Z histórie:

Ale ja píšem o peňažnom denníku. Ten hovorí o pohybe a stave peňažných prostriedkov, nie? O pohybe a stave záväzkov, majetku a pod. hovoria iné účtovné knihy. Vidím, že si zbehlá a ovládaš aj históriu účtovníctva. Predpokladám, že rovnaké funkcie plní účtovníctvo aj v iných krajinách. Tak mi prosím ťa vysvetli, prečo sa napr. v UK v peň. denníku (oni to volajú inak) evidujú iba príjmy a výdavky a stačí im to. O tom, že je anglické účtovníctvo regulované jediným prehľadným zákonom bez akýchkoľvek ďalších opatrení, nariadení a postupov ani nehovorím. A máš pocit, že sa tam platí menej na daniach alebo že je tam viac priestoru na daňové úniky? Zďaleka nie. Lebo čím je systém zložitejší, tým je aj poruchovejší.
Zákony, predpisy, vyhlášky, nariadenia, postupy sú u nás tak košaté a neprehľadné, akoby sme boli najväčšou ekonomikou sveta. Plus k tomu samé zmeny, zmeny, zmeny. Bohužiaľ aj to málo, čo u nás zatiaľ ako tak funguje sa nakoniec zbalí a zaregistruje v daňových rajoch a štát dosiahne presný opak toho, čo potrebuje.
Ľubka Abrahamovská
20.02.12,20:05
tak to musím celý rok preúčtovať?? :-( no nič môžem si zato sama...nechápem, veď ZD mi to aj tak nezmení...mám taký pocit, že už fakt tam hore nevedia čo by od radosti robili a menili...
Monika Kováčová
21.02.12,07:02
Ale ja píšem o peňažnom denníku. Ten hovorí o pohybe a stave peňažných prostriedkov, nie? O pohybe a stave záväzkov, majetku a pod. hovoria iné účtovné knihy. Vidím, že si zbehlá a ovládaš aj históriu účtovníctva. Predpokladám, že rovnaké funkcie plní účtovníctvo aj v iných krajinách. Tak mi prosím ťa vysvetli, prečo sa napr. v UK v peň. denníku (oni to volajú inak) evidujú iba príjmy a výdavky a stačí im to. O tom, že je anglické účtovníctvo regulované jediným prehľadným zákonom bez akýchkoľvek ďalších opatrení, nariadení a postupov ani nehovorím. A máš pocit, že sa tam platí menej na daniach alebo že je tam viac priestoru na daňové úniky? Zďaleka nie. Lebo čím je systém zložitejší, tým je aj poruchovejší.
Zákony, predpisy, vyhlášky, nariadenia, postupy sú u nás tak košaté a neprehľadné, akoby sme boli najväčšou ekonomikou sveta. Plus k tomu samé zmeny, zmeny, zmeny. Bohužiaľ aj to málo, čo u nás zatiaľ ako tak funguje sa nakoniec zbalí a zaregistruje v daňových rajoch a štát dosiahne presný opak toho, čo potrebuje.

Skúsim ešte jeden príspevok:
Peňažný denník je hlavná účtovná kniha v jednoduchom účtovníctve (okrem iných evidencií a kníh, ktoré sú súčasťou JÚ).
Evidenciu príjmov a výdavkov (tzv. daňová evidencia) môžeš viesť aj u nás (§6 ods. 11).
Myslím, že o vedení účtovníctva v Anglicku máš len veľmi okrajové informácie. Všeobecne uznávanou praxou v oblasti účtovníctva v GB (aj v iných štátoch EÚ) sú medzinárodné účtovné štandardy - a vôbec nie sú tak jednoduché, ako ich opisuješ ty.
Čo sa týka priestoru na daňové úniky - toto neviem odborne posúdiť, som však presvedčená, že pri elektronických úhradach je oveľa menší priestor na únik - a podľa mojich informácií sa elektronické platby využívajú maximálne, hotovosť minimálne.
Zákony, predpisy, vyhlášky, nariadenia, postupy sú u nás naozaj košaté a na prvý pohľad pre začiatočníka aj neprehľadné. Avšak ak chceš túto prácu robiť, musíš sa v nich orientovať, iná možnosť nie je. Praxou a skúsenosťami získaš obraz, a možno uvidíš aj istú logiku.
Mne skôr prekáža naviazanosť našej práce na politiku. A to ma v poslednom čase odrádza oveľa viac.
calimero1
21.02.12,07:16
Skúsim ešte jeden príspevok:
Peňažný denník je hlavná účtovná kniha v jednoduchom účtovníctve (okrem iných evidencií a kníh, ktoré sú súčasťou JÚ).
Evidenciu príjmov a výdavkov (tzv. daňová evidencia) môžeš viesť aj u nás (§6 ods. 11).
Myslím, že o vedení účtovníctva v Anglicku máš len veľmi okrajové informácie. Všeobecne uznávanou praxou v oblasti účtovníctva v GB (aj v iných štátoch EÚ) sú medzinárodné účtovné štandardy - a vôbec nie sú tak jednoduché, ako ich opisuješ ty.
Čo sa týka priestoru na daňové úniky - toto neviem odborne posúdiť, som však presvedčená, že pri elektronických úhradach je oveľa menší priestor na únik - a podľa mojich informácií sa elektronické platby využívajú maximálne, hotovosť minimálne.
Zákony, predpisy, vyhlášky, nariadenia, postupy sú u nás naozaj košaté a na prvý pohľad pre začiatočníka aj neprehľadné. Avšak ak chceš túto prácu robiť, musíš sa v nich orientovať, iná možnosť nie je. Praxou a skúsenosťami získaš obraz, a možno uvidíš aj istú logiku.
Mne skôr prekáža naviazanosť našej práce na politiku. A to ma v poslednom čase odrádza oveľa viac.

Ale veď to, že účtovníctvo v GB je v súlade s medzinárodnými štandardami vôbec neodporuje tomu, že ich systém je ďaleko a ďaleko jednoduchší a prehľadnejší. Stačí si pogoogliť a poinformovať sa u agentúr, ktoré zakladajú firmy v zahraničí. GB je z tohto pohľadu na špici, pokiaľ nerátam daňové raje. Alebo mi chceš azda nahovoriť, že ten bordel, ktorý je u nás, je len kvôli medzinárodným účtovným štandardom?
Monika Kováčová
21.02.12,07:22
Tak mi prosím ťa vysvetli, prečo sa napr. v UK v peň. denníku (oni to volajú inak) evidujú iba príjmy a výdavky a stačí im to.
evidencia príjmov a výdavkov ako ju opisuješ ty sú podľa teba medzinárodné účtovné štandardy? No tak potom ešte pogoogli...
calimero1
21.02.12,17:16
evidencia príjmov a výdavkov ako ju opisuješ ty sú podľa teba medzinárodné účtovné štandardy? No tak potom ešte pogoogli...

Ja sa nechcem hádať tak k tvojmu príspevku už len jedno. V UK som dosť dlho pôsobil a mal som partnerku, ktorá robila na pozícii účtovníka. Tak isto tu nemienim riešiť medzinárodné štandardy, ale to, že sa všetko dá robiť jednoduchšie a bez zbytočnej byrokracie bolo proste cítiť na každom kroku. Kto v UK pracoval alebo pracuje mi iste dá za pravdu. Tak isto tam existuje celý rad profesií, na ktoré sa žiadne účtovné štandardy nevzťahujú vôbec. Proste tieto profesie si môžu vybrať, či zaplatia niečo ako paušálny poplatok za podnikanie a ak áno, nemusia potom viesť účtovníctvo vôbec (tuším majú povinnosť iba archivovať vystavené faktúry). Potom nepodávajú ani daňové priznanie. Tomu hovorím podpora malého podnikania. Samozrejme, kto chce získať úver v banke, účtovníctvo by mal asi viesť, ale to som neriešil, proste nie som účtovník, tak len postrehy, ktoré ma tam zaujali.
S tým, že v UK nie je povinná ERP dodnes, má skúsenosť asi každý, kto tam bol. U nás sú živnostníci takí bohatí, že ich môžu meniť každé 3 roky. S Angličanmi podnikám dodnes a vidím, ako fungujú.
Stačí sa spýtať akéhokoľvek investora, že čo vníma ako najväčšiu prekážku v podnikaní. Na prvom mieste je nefunkčnosť súdov a na druhom komplikované, nejednoznačné, často sa meniace a často aj protichodné zákony. Neslušne povedané bordel. Až na treťom mieste je výška daňového alebo odvodového zaťaženia. No čistý Singapur u nás. Alebo sa v Singapure tiež neriadia medzinárodnými účtovnými štandardami? No musíme sa spýtať pána Miškova.
Kala713
11.03.12,08:59
Účtovala som v JU pred desiatimi rokmi, potom už len v PU. Teraz som znovu začala účtovať v JU a neviem si poradiť čo kde zaúčtovať. Prečítala som si príspevky na porade a zdá sa mi, že každý účtuje po svojom. Preúčtovávala som to už dva krát a stále v tom nemám jasno. Takže som sa obrátila na pani, ktorá toto prednáša na vysokej škole a zároveň aj vedie účtovníctvo pre podnikateľov (takže teoretik aj praktik zároveň. a vyšlo mi toto.

- materiál na ďalšie spracovanie (napr. do výroby, suroviny): PD = materiál / na skladovú kartu / výkaz prij.a výd.05 (nákup)/ výkaz záv.a pohľ.05 (zostatok - stav na karte)
- kanc.potreby, čistiace prostriedky (priamo do spotreby): PD = prev.réžia / nikde inde neevidujem / výkaz prij.a vyd.09
- krátkodobý hmotný majetok: PD = majetok / karta krátk.maj. / výkaz. prij.a výd.05
- krát.nehm.majetok: PD = majetok / karta krátk.maj. / výk.prij. a výd.09

Poprosím vás o váš názor ako sa to vlastne má účtovať. Usmernenia hovoria o tom ako to evidovať a nie kde to účtovať.
kubex
04.04.12,15:00
dnes som precitala asi vsetky komentare ohladne uctovania material/rezia na porade, ohladne nakupu phm.ja uctujem do materialu.ale nasla som odpoved v Krose z DRSR, a zase sa mi to nezda jednoznacne.


re: nákup PHL_ výdavok na materiál vs. prevádzková réžia (Mgr. Jaroslava Svrčková, 31.01.2012, 08:20, Reakcia na: nákup PHL_ výdavok na materiál vs. prevádzková réžia)
Dobrý deň p. Joneková,
v súvislosti s Vašou otázkou pripájam k diskusnému príspevku vyjadrenie DRSR, ktoré poskytlo k otázke, do ktorého stĺpca PD účtovať nákup PHL:

Na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V postupoch účtovania nie je priamo ustanovené, či nákup PHM pre vozidlá účtovnej jednotky sa má účtovať ako materiál - prevádzkové látky alebo ako prevádzková réžia.
Ak budeme vychádzať z definície pojmu prevádzkové látky = ako prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky, potom aj nákup PHM by sa mal účtovať ako prevádzkové látky, pretože tiež ide o hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku.
V praxi sa často stretávame aj s tým, že nákup PHM - nafty a benzínu účtujú účtovné jednotky ako prevádzkovú réžiu, pretože ako z názvu vyplýva, tiež ide o výdavky na prevádzku účtovnej jednotky. Preto by si mala účtovná jednotka stanoviť v internej smernici, akým spôsobom bude nákup PHM účtovať - ako prevádzkové látky a teda ako materiál alebo ako prevádzkovú réžiu. Pri stanovení spôsobu účtovania nákupu PHM by mala účtovná jednotka zvažovať rôzne skutočnosti, ktoré v účtovnej jednotke nastanú alebo môžu nastať, napr. skutočnosť, že v kolónke materiál bude účtovať len prípady spojené s výrobnou činnosťou účtovnej jednotky a pretože nákup PHM by tento údaj skresľoval, bude o nich účtovať ako o prevádzkovej réžii a podobne.

babo rad:)))
marjankaj
04.04.12,15:15
No súčasné programy majú aj analytiku. A či to vo výkaze dám do réžie alebo do materiálu to mi môže byť jedno.
Pre moje potreby to budem mať aj tak odčlenené zvlášť ako samostatnú položku PHL, podobne aj ostatné položky ako kancelárske potreby, toaletný papier a podobne.
Zita5
04.04.12,15:28
dnes som precitala asi vsetky komentare ohladne uctovania material/rezia na porade, ohladne nakupu phm.ja uctujem do materialu.ale nasla som odpoved v Krose z DRSR, a zase sa mi to nezda jednoznacne.


re: nákup PHL_ výdavok na materiál vs. prevádzková réžia (Mgr. Jaroslava Svrčková, 31.01.2012, 08:20, Reakcia na: nákup PHL_ výdavok na materiál vs. prevádzková réžia)
Dobrý deň p. Joneková,
v súvislosti s Vašou otázkou pripájam k diskusnému príspevku vyjadrenie DRSR, ktoré poskytlo k otázke, do ktorého stĺpca PD účtovať nákup PHL:

Na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V postupoch účtovania nie je priamo ustanovené, či nákup PHM pre vozidlá účtovnej jednotky sa má účtovať ako materiál - prevádzkové látky alebo ako prevádzková réžia.
Ak budeme vychádzať z definície pojmu prevádzkové látky = ako prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky, potom aj nákup PHM by sa mal účtovať ako prevádzkové látky, pretože tiež ide o hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku.
V praxi sa často stretávame aj s tým, že nákup PHM - nafty a benzínu účtujú účtovné jednotky ako prevádzkovú réžiu, pretože ako z názvu vyplýva, tiež ide o výdavky na prevádzku účtovnej jednotky. Preto by si mala účtovná jednotka stanoviť v internej smernici, akým spôsobom bude nákup PHM účtovať - ako prevádzkové látky a teda ako materiál alebo ako prevádzkovú réžiu. Pri stanovení spôsobu účtovania nákupu PHM by mala účtovná jednotka zvažovať rôzne skutočnosti, ktoré v účtovnej jednotke nastanú alebo môžu nastať, napr. skutočnosť, že v kolónke materiál bude účtovať len prípady spojené s výrobnou činnosťou účtovnej jednotky a pretože nákup PHM by tento údaj skresľoval, bude o nich účtovať ako o prevádzkovej réžii a podobne.

babo rad:)))

Tak takých vyjadrení by sa našlo viac .Pridávam taktiež jedno
http://www.porada.sk/t74798-p54-material-alebo-rezia.html#post1338710
Zita5
04.04.12,15:33
kubex
05.04.12,11:58
Dakujem Zita5, myslim,ze na porovnavanie je toho azaz.Mne je v podstate jedno,kde sa to uctuje,len aby to bolo jednoznacne.Potom by nemuselo byt milion tem na porade,kde je polovica odpovedi taka,druha polovica taka.Poradaci maju nervy,ze sa otazky stale opakuju.A ked sa clovek rozhodne ako mu radi vacsina a drzi sa toho,potom sa najde odpoved od DRSR,kde to nie je zase jednoznacne a mozem si znovu vyberat.Neervy:confused:.
mondes
24.04.12,17:49
takže ak tomu dobre rozumiem všetko čo som doteraz účtovala v PD do stĺpca "prevádzková réžia"- analytika k PHL, kancelárske potreby, čistiace potreby, drobná spotreba budem účtovať do stĺpca "nákup materiálu"? a čo mi potom zostane v stĺpci "prevádzková réžia"? poplatky, dane, energie, opravy...??

Dobrý deň, chcem sa opýtať, že ak zaúčtujem napr. čistiace prostriedky ako výdavok za materiál, to sa mi objaví aj vo výkaze o majetku a záväzkoch? Veď to dávam hneď do spotreby. Ako materiál by sa nemal účtovať materiál, ktorý je na sklade? Ďakujem za vysvetlenie.
veronikasad
24.04.12,17:51
Dobrý deň, chcem sa opýtať, že ak zaúčtujem napr. čistiace prostriedky ako výdavok za materiál, to sa mi objaví aj vo výkaze o majetku a záväzkoch? Veď to dávam hneď do spotreby. Ako materiál by sa nemal účtovať materiál, ktorý je na sklade? Ďakujem za vysvetlenie.
Z akého dôvodu ? objaví sa ti to vo výkaze o príjmoch a výdavkoch
Do výkazu o majetku a záväzkoch dávaš zásoby na základe inv.súpisu k 31.12. kal.roka
Kala713
29.05.12,11:03
Už ma prestalo baviť zaoberať sa stále dookola kde zaúčtovať PHM a kancelárske potreby a ostatné prkotiny . . . . urobila som si smernicu a rozčlenenie výdavkov v denníku. od roku 2013 podľa Daňového sprievodcu bude nové členenie výdavkov predpísané na: zásoby, služby, mzdy, poistné a príspevky, tvorba SF, ost.výdavky (do 31.12.2012 je to: materiál, tovar, mzdy, poistné a príspevky, prev. réžia a SF).
Bobusko
20.02.13,23:54
Začala som účtovať do PD po novom:
Zásoby:PHM, Kancelárske potreby, Čistiace prostriedky, Náhradné diely do MV, Náhradné diely do PC, Drobný majetok, Doplnky do MV
Služby: Telef. poplatky, Opravy MV, Údržba MV, Amin. a účtovnícke služby, Nájomné a spotreba energie, Bankové poplatky, Poštovné, Internet, Zákonné a havarijné poistenie
Ostatné: Kurzové rozdielky, Odpisy, Drobný neh. majetok do 2400EUR, Stravné, Ceniny vydané do spotreby, Daň z nehnuteľnosti, Daň z motor. vozidiel, Koncesionársky poplatok, Predplatné literatúry DUPP...
Nie som si úplne istá, či som správne zaradila: predplatné DÚPP, zákonné a havar. poistenie, napíšte svoj názor, budem rada.
Aljok
21.02.13,06:12