Janca
02.02.06,12:56
Prosila by som poradiť:

1.) či zálohové platby za služby spojené s užívaním bytu, príspevok na správu a do FPUaO, ktoré platíme mesiac vopred mám v JU časovo rozlíšiť cez uzávierkové účtovné operácie.
Zjednodušene, či prijaté platby v 12/05 ako zálohy predpisu za 1/2006 mám k 31.12.2006 odmínusovať z PD. Zdá sa mi to blbosť, lebo tak či tak je to v položkách neovplyvňujúcich ZP u SVB až na správu. Tento rok platíme prvýkrát mesiac vopred a táto situácia ma zaskočila. Prosím poraďte mi.
2.) či prijatá zálohová platba za prenájom nebytových priestorov ktorú sme fakturovali v 6/2005 na rok dopredu (t.j. do 31.5.2006) mám tiež nejako upravovať v PD ako závierkovú operáciu.

Ide mi o to, že od 1.1.2006 prechádzame na PU a neviem, ako to celé vysporiadať.
Ďakujem za rady.
Janca
02.02.06,13:48
Viem, že v tomto čase máme všetci veľa dotazov, preto prosím poraďákov čo účtujú spoločenstvá, aby mi skúsili pomôcť !
Janca
03.02.06,06:37
Ani dnes tu nie je nikto, kto účtuje SVB-čka v JU ?
skola
09.02.06,21:04
Ahoj Janca!
Konečne som našla tvôj príspevok. Ja mám ten istý problém, aj my tento rok prvýkrát vyberáme mesiac dopredu a teraz neviem čo stým.
Ja som rozmýšlal tak, že zálohy za 1/06 zaplatené v decembri dám do pohľadávok, a v januári interným dokladom preúčtujem do príjmov-aspoň mám takúto predstavu. Neviem ako to bude vyzerať v skutočnosti keď sa k tomu dostanem /teraz učtujem iba november-aj kvôli tomuto som to ťahala, ale teraz už musím niečo robiť/. Z PD podľa mňa nemôžeš mínusovať, lebo potom nebude BU sedieť s PD?
Naozaj neviem, dúfajme že poraďáci SVB-čkáry nám pomôžu!!
S tým príjmom za prenájmom ja by som nič nerobila, máš to ako príjem za rok 2005 a hotovo, že na aký čas, to je už vec SVB.
Keď ťa napadne niečo múdre s tými zálohami ozvi sa. Díky!!
svojar
11.02.06,05:56
Ahojte!
1.Problém s platením preddavkom mesiac vopred máte asi v tom, že majitelia bytov platia preddavky priamo na Váš účet. My platíme cez SIPO, takže preddavky za 1/06 sú zaplatené v 12/05, ale na náš účet sú cez SIPO pripísané až 3.1.06 a tým je po probléme.
2.S príjmom za prenájom nerob nič.
Janca
18.02.06,08:57
No, bola som pre múdre rady na DU, kde mi povedali, že by sa to malo účtovať ako aj u podnikateľov = t.j. prijaté zálohy a príjem za prenájom od FO. Uvažujem to zaúčtovať ako koncoročné účtovné operácie, t.j. bez vplyvu na pohyb peňazí v pokladni a na bankovom účte a k 1.1.2006 opačne urobiť. Mám však problém, lebo od 1.1.2006 ideme na PU. Zadala som tento problém na aj na komoru certifikovaných účtovníkov, tak uvidím, aká mi príde odpoveď. Nemám už moc času - nemám adekvátnu odpoveď už pár mesiacov, neporadíte ostatní ?!?!!?
Heni
18.02.06,12:59
Janca, ja rozmýšľam na týmto:


...či zálohové platby za služby spojené s užívaním bytu, príspevok na správu a do FPUaO, ktoré platíme mesiac vopred mám v JU časovo rozlíšiť cez uzávierkové účtovné operácie.
Zjednodušene, či prijaté platby v 12/05 ako zálohy predpisu za 1/2006 mám k 31.12.2006 odmínusovať z PD...
prečo by si to mínusovala, ved podľa zákona o vlastníctve bytov tie zálohy MUSIA byť zaplatené mesiac vopred...
Janca
19.02.06,15:53
Heni to ma fakt logiku, ved to predpisuje zakon. Dakujem je to novy pohlad na vec a stotožňujem sa s ním. (dá sa to posúdiť ako aj zaplatené povinné zák. poistenie auta - predpis napr. v 12/2005 - tiež je výdavkom roku 2005 a nie 2006.)
Vidno, že Ti to páli lepšie ako mne.
Preto Ťa ešte požiadam o názor na druhú časť mojej otázky: príjem za prenájom nebytového priestoru od FO aj PO - zaplatený v r. 2005 na rok 2006 ?!?
Zatím dík.
Heni
19.02.06,20:22
Janca, k tej druhej časti otázky - to by som uvažovala tak, že ak výdavky na vopred zaplatené nájomné sa musia v účte časovo rozlíšiť, tak by som rozlíšila aj príjmy a alikvotnu časť prijatú na rok 2006 by som priradila k príjmom za rok 2006...
to je môj názor... som zvedavá, aká odpoved ti príde z tej komory certifik. účtovníkov, potom ju, prosím, sem zaves ;)
Janca
22.02.06,07:08
Veď práve, ten podnikateľ si to bude musieť z výdavkov dať von a uplatniť si za zaplatené nájomné na rok 2006 až v roku 2006. To stanovisko určite pripnem.
Zatiaľ dík, som sama, tak sa musím radiť sama so sebou. Preto si nadovšetko vážim a cením, že je niečo a niekto ako PORADA. (t.j. všetci čo túto stránku otvoria a poradia). No a samorejme RICHARD.
peton
12.10.06,04:03
Janca, prosím Ťa ako to dopadlo s tým nájomným? Došla Ti odpoveď od komory? Môj názor je, že v JÚ sa časovo nič nerozlišuje. Kvôli časovému rozlíšovaniu sa treba trápiť v PÚ, ale v JÚ určite nie. Ak sa mýlim, prosím o upresňujúcu info. Ďakujem.
vierka541
05.07.09,18:33
Prosím Vás o radu, ktorú sa mi nedá doriešiť s bývalou správcovskou spoločnosťou. K 1. máju t.r. som predala byt, kde okrem bežného nájomného, ktoré sa platí mesiac predom som mala zaplatenú aj platbu vopred, ktorá sa uhrádzala niekedy pred dvomi rokmi, samozrejme ako všetci nájomnícvi v dome. Kedže nový majiteľ musel hneď zaplatiť aj túto platbu vopred čiže naraz za dva mesiace, myslím, že správcovská spoločnosť by mi mala tútu platbu vrátiť spolu s vyúčtovaním za rok 2008, pretože vznikla situácia, že na jeden byt je zaplatená platba od dvoch, od bývalého majiteľa ako aj nového majiteľa. Ako aj ja som musela v byte, ktorý som si kúpila zaplatiť tiež platbu dopredu za dva mesiace. Týmto vzniká situácia, že správcovské spoločnosti budú disponovať s mojími peniazmi celý rok až do budúceho vyúčtovania. Je to správne? Alebo ako mám postupovať, aby som svoje peniaze získala. Podotýkam, že nikdy za 33 rokov som nemala nedoplatok pri vyúčtovaní. Ďakujem.