skpeter
02.02.06,12:58
Pre ucely odvodu povinneho prispevku za nezamestnavanie zdravotne postihnutych zamestnancov sa vychadza z priemerneho evidencneho poctu. viete mi niekto poradit ako spravne vypocitat priemerny evid.pocet zamestnancov, ked som mal vo firme kolisavy pocet kmenovych zamestnancov v jednotlivych mesiacoch roku 2005? Vdaka
Aňuška
02.02.06,12:51
Citujem:
"Počet zamestnancov sa vyhodnocuje mesačne tak, že súčet osôb, ktoré boli v pracovnom pomere celý mesiac, vynásobíme počtom pripadajúcich kal. dní na tento mesiac a k výsledku pripočítame súčet počtu jednotlivých zamestnancov, ktorí nastúpili do PP v priebehu mesiaca s alikvotným podielom kal. dní. Rovnako postupujeme i u zamestnancov, ktorí rozviazali PP skôr ako ku koncu mesiaca. Takto dostaneme celkový fond pr. doby za všetkých zamestnancov, ktorý vydelíme počtom kal. dní pripadajúcich na príslušný mesiac. Výsledok tohto výpočtu tvorí priem. ev. počet vo fyzických osobách."
Ja som to za rok 2004 /rok 2005 ešte nestíham/ pre jednu firmu
robila takto prácne, urobila som si na to v exceli tabuľku. Ak by bol záujem, tak ju pohľadám a priložím.
momaria
16.03.06,06:34
Citujem:
"Počet zamestnancov sa vyhodnocuje mesačne tak, že súčet osôb, ktoré boli v pracovnom pomere celý mesiac, vynásobíme počtom pripadajúcich kal. dní na tento mesiac a k výsledku pripočítame súčet počtu jednotlivých zamestnancov, ktorí nastúpili do PP v priebehu mesiaca s alikvotným podielom kal. dní. Rovnako postupujeme i u zamestnancov, ktorí rozviazali PP skôr ako ku koncu mesiaca. Takto dostaneme celkový fond pr. doby za všetkých zamestnancov, ktorý vydelíme počtom kal. dní pripadajúcich na príslušný mesiac. Výsledok tohto výpočtu tvorí priem. ev. počet vo fyzických osobách."
Ja som to za rok 2004 /rok 2005 ešte nestíham/ pre jednu firmu
robila takto prácne, urobila som si na to v exceli tabuľku. Ak by bol záujem, tak ju pohľadám a priložím.
Bolo by skvelé, keby si priložila tú tabuľku.
vladan
16.03.06,07:30
Citujem:
"Počet zamestnancov sa vyhodnocuje mesačne tak, že súčet osôb, ktoré boli v pracovnom pomere celý mesiac, vynásobíme počtom pripadajúcich kal. dní na tento mesiac a k výsledku pripočítame súčet počtu jednotlivých zamestnancov, ktorí nastúpili do PP v priebehu mesiaca s alikvotným podielom kal. dní. Rovnako postupujeme i u zamestnancov, ktorí rozviazali PP skôr ako ku koncu mesiaca. Takto dostaneme celkový fond pr. doby za všetkých zamestnancov, ktorý vydelíme počtom kal. dní pripadajúcich na príslušný mesiac. Výsledok tohto výpočtu tvorí priem. ev. počet vo fyzických osobách."

Aňuška, prosím ťa, z akého zdroja si citovala?
Aňuška
16.03.06,12:31
Citovala som z publikácie SEPI "Práca a mzdy"
Helena Barancová a kolektív
v časti Sledovanie a vykazovanie počtu zamestnancov
pre štatistické účely.

Skúsim priložiť tabuľku ako som ju robila, len som vymazala
mená.

Opravila som vzorček "EP zaokrúhlený" za február. Omylom
tam bolo 69/29, má byť 69/28.
Jirka
11.04.06,13:55
Môžem sa opýtať, či sa do tohto priemerného počtu zamestnancov započítavajú aj zamestnanci zamestnaní na dohody (DVP, DBČŠ)?
Ďakujem za odpoveď
Aňuška
11.04.06,14:09
Nie, dohody sa nezapočítavajú /viď bod 9./

Do evidenčného počtu sa nezapočítavajú:
1. zamestnanci, ktorí vykonávajú ZVS, CVS
2. ženy na materskej dovolenke
3. ženy na ďalšej materskej dovolenke
4. zamestnanci uvoľnení, resp. dočasne pridelení na výkon práce v inej
organizácii
5. zamestnanci vyslaní do škôl, kurzov a zariadení za účelom vedeckej
výchovy, zamestnanci vo vyšetrovacej väzbe a pod., ktorým
zamestnávateľ neposkytuje mzdu
6. zamestnanci, ktorí svojvoľne opustili prácu v organizácii bez súhlasu
organizácie a bez riadneho ukončenia prac. pomeru
7. zamestnanci, ktorým bolo poskytnuté neplatené voľno v rozsahu dlhšom
ako 4 týždne
8. zamestnanci, ktorí nie sú v pracovnom pomere /služobnom, členskom/,
napr. osoby z nápravovýchovných organizácií, osoby vykonávajúce
v organizácii CVS, žiaci a študenti vykonávajúci v organizácii prax podľa
školských predpisov
9. zamestnanci, s ktorými bola uzatvorená dohoda o práci vykonávanej
mimo pracovného pomeru podľa par. 223 Zákonníka práce
silvia
24.10.06,06:11
Jednou z podmienok pre povinné overenie účt.zavierky auditorom je: "priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednotlivom účtovnom období presiahol 20" - je to v podstate priemerný evidenčný počet, rozoberaný v príspevkoch vyššie? Bez dohodárov, MD, RD... ale vrátane pracovníkov na kratší pracovný čas?
Vďaka!
JNOVAK
24.10.06,07:18
Ja som sa stretol s troma počtami zamestnancov. Prvý je fyzický počet zamestnacov na konci mesiaca. Tam sa započítal každý, kto bol v evidenčnom stave ako 1 kus.

Druhý je priemerný evidenčný počet. V čitateli je za každého zamestnanca počet kalendárnych dní, počas ktorých bol v evidenčnom stave, v menovateli je počet kalendárnych dní mesiaca. Takže ak zamestnanec vystúpil v polovici mesiaca, je za 0.5.

Tretí je priemerný prepočítany stav, kde sa predošlý počet násobí koeficientom skrátenia úväzku. Ak plný úväzok je 40 hodín a zamestnanec má skrátený úväzok na 30 hodín, koeficient je 0,75. Ak vystúpil v polovici mesiaca, je za 0.5 x 0.75 = 0.375 kusa.
silvia
24.10.06,08:56
Ďakujem za odpoveď, JNOVAK!

Započítavaš aj dohodárov, študentov SŠ na odbornej praxi, MD, RD...- v evidencii sú.
jankasm
24.10.06,09:18
Ďakujem za odpoveď, JNOVAK!

Započítavaš aj dohodárov, študentov SŠ na odbornej praxi, MD, RD...- v evidencii sú.

Ja započitávam len zamestnancov - bez dohodárov a žien na MD, RD. ;)
JNOVAK
24.10.06,10:11
Pre dohodárov, materské, rodičovské, neplatenú dovolenku, vyšetrovaciu väzbu atd sa nepočíta fond,takže sú za nulu a nemusíme ani uvažovať, či ich zarátať alebo nie.

Stretol som sa však s prípadom, keď podnik zamestnával väčšie množstvo väzňov. Tých bolo potrebné započítať. To sa počítalo cez odpracované hodiny. Zmysel mal len priemerný evidenčný počet, lebo väzni sa stiedali po niekoľkých dňoch a ani si nemohli skrátiť úväzok.
endrju
24.10.06,12:05
Záväzné metodiky výpočtu priemerných počtov zamestnancov sú k dispozícii v metodických listoch vydávaných Štatistickým úradom SR. Aktuálne texty metodických listov sa dajú stiahnuť z tejto stránky:

http://www.statistics.sk/webdata/slov/stzistov/metodika/15.htm
Airamz
25.10.06,09:43
Včera som začala pátrať po téme zamestnávania povinného počtu zamestnancov so ZPS, keďže bude pre mňa aktuálna od novembra 2006. Prebehla som túto tému a veľmi oceňujem tabuľku od Aňušky, veľmi mi pomohla - aj s komentárom. Ďakujem.