bambina1011
14.02.12,13:18
Dobrý deň, prosím o radu ohľadne asistenta učiteľa. Asistenta robí učiteľka s VŠ II., ako asistent bude mať 35% úväzok, a na jej mzdu aj s odvodmi dostanem 210 Eur. Ako by ste ju zaradili. Ďakujem za rady
Sabadka
14.02.12,12:37
Dobrý deň, prosím o radu ohľadne asistenta učiteľa. Asistenta robí učiteľka s VŠ II., ako asistent bude mať 35% úväzok, a na jej mzdu aj s odvodmi dostanem 210 Eur. Ako by ste ju zaradili. Ďakujem za rady


No s tým bude problém. V súčasnej dobe sa pedagogický zamestnanci zaraďujú do platovej triedy podľa dosiahnutého vzdelania. U asistentov učiteľa je maximálne vzdelanie VŠ I. Stupňa. Asistentku s VŠ II. stupňa nemáte kam zaradiť, maximálne ak budete brať do úvahy len jej vzdelanie VŠ I. stupňa a potom to bude platová trieda 9 - samostatný asist. učiteľa ak už nejakú pedagogickú prax má, ak nie tak 8 PT - začínajúca
bambina1011
14.02.12,12:56
má pedagogickú prax 28 rokov a ako asistentka 1rok... :(
bambina1011
14.02.12,12:58
mne ide aj o to, aby som ju dobre zaradila a aby jej to vyšlo aj mzda a odvody, čo dostanem z KŠU, nadriadený nechce na ňu doplácať...
pomapa
14.02.12,13:29
Požadované vzdelanie pre asistenta učiteľa je ÚSO. Takže zaradíte ju do 8. platovej triedy. Na vyššie vzdelanie sa neprihliada (§5 ods. 11 zákona 553/2003 Z.z .). Ak Vám zriaďovateľ nechce doplácať, nemáte inú možnosť, len sa "vtesnať" do rozpočtu.
brontosaurus
14.02.12,19:31
Ak je kvalifikovaná s VŠ II.stupňa, čo ako učiteľka je, tak ju nemôžete zaradiť len ako keby mala ÚSO vzdelanie, ako uvádza "pomapa". Určite patrí do PT 9, lebo ako píšete, má už pedagogickú prax a nie je požadovaná za začínajúceho pedagóga.
Pedagogického asistenta (nie asistenta učiteľa, tento názov už roky naplatí!), ak je kvalifikovaný, môžete zaradiť maximálne do 9 PT, aj keď má vyššie vzdelanie ako požadované.
Ak by som sa držal logiky, že aké je najnižšie požadované vzdelanie, tak napr. vychovávatelia a učitelia v MŠ, by neboli nikdy vyššie ako 8 PT, lebo vzdelanie ÚSO je zatiaľ postačujúce. A pritom vychovávatelia a učitelia v MŠ môžu byť aj v 12 PT, ak majú adekvátne vzdelanie a to isté platí aj pre pedagogických asistentov. Vždy sa prihliada na najvyššie dosiahnuté vzdelanie, pokiaľ je s ním kvalifikovaná.
bambina1011
15.02.12,05:45
a co mam robit s tým že mi na nu tým padom nevychádzaju nenormatívne prostriedky ak ju zaradim do 9plat. triedy...??
Sabadka
15.02.12,10:40
a co mam robit s tým že mi na nu tým padom nevychádzaju nenormatívne prostriedky ak ju zaradim do 9plat. triedy...??

Musíte jej dať len taký úväzok, ktorý viete pokryť z nenormatívnych fin. prostriedkov, alebo ten rozdiel potiahnete z normatívu. Len taká piškoška na záver, nenormatívne finančné prostriedky na asitenta učiteľa (viem, že brontosaurusovi sa tento názov nepáči :) ) sú počítané vždy len na 10 mesiacov, teda na školský rok. Takúto odpoveď som dostala, keď som reklamovala, že do toho obnosu čo dostávame neviem asistenta učiteľa vtesnať. Bolo povedané, že zamestnať len na školský rok, pretože finančné prostriedky sú počítané len na 10 mesiacov a len na skrátený úväzok.
bambina1011
15.02.12,12:17
ona potom nemá ako asistent nárok na dovolenku? úväzok mám daný od KŠU....
brontosaurus
15.02.12,21:02
ona potom nemá ako asistent nárok na dovolenku? úväzok mám daný od KŠU....

Nárok na dovolenku má, nakoľko bude pracovať na normálnu pracovnú zmluvu.
Len si ju bude musieť vybrať počas tých 10 mesiacov (ak ho zamestnáte len na 10 mesiacov a nedofinancujete ho z prostriedkov školy). Ak sa to dobre naplánuje, tak väčšina dovolenky pripadne na prázdniny a iné dni keď nebude nutné aby bol v škole (účelové cvičenia, metodický deň, návšteva divadla, ... ), ale to záleží od toho či sa na škole bude venovať len jednému žiakovi, skupinke žiakov, alebo tam kde to bude potrebné pre všetkých žiakov zo soc. znevýhodneného prostredia a pod.
Ale ak bude na škole ako asistent učiteľa, len na 35% úväzok, tak jeho základný úväzok bude 8 hodín/týždeň. Nechcem byť zvedavý, ale som, že aká bude náplň jeho práce, pri tak nízkom úväzku?