ivab
02.02.06,13:01
Ahojte babenky, tie, ktorých sa to týka/lo, poprosila by som Vás o akékoľvek skúsenosti s touto neplechou, čo Vám spôsobila, aká bola liečba a tak.

Dik
Aňuška
02.02.06,12:20
Moje osobné skúsenosti s touto pliagou: v priebehu 4 rokov 2x operácia -laparoskopicky.
SERVIS
06.02.06,05:42
Ja som ju mala zistenú asi pred 10-timi rokmi. Nepociťovala som žiadne ťažkosti, len som nemohla otehotnieť, a pri laparosk.mi zistili túto diagnózu. Bola som potom na operácii /laparoskopickej/ v TA, kde mi prebytočnú výstelku odstraňovali - očistili. Na to som musela pol roka brať liek Nemestran. Vlastne na zabránenie tvorby novej výstelky maternice. Sú to hormóny, pol roka som nemala menštr., začali mi rásť všeliaké nechcené chlpky... Nič moc. A či som teraz vyliečená neviem, vtedy ma nič nebolelo, a nebolí ma ani teraz.
Kristína
06.02.06,07:04
Endometrium sa normálne nachádza ako výstelka dutiny maternice. Ale pri endometrióze sa toto tkanivo nachádza mimo nej. Môže spôsobiť aj nadmerné krvácanie, bolesti, neplodnosť... (ako spomínala Aňuška). Lieči sa hormonálne - jednoducho zastavením menštruácie trebárs na pol roka alebo operačne. Nuž v podstate sa staneš stálou pacientkou gynekologickej ambulancie, už len kvôli pravidelným prehliadkam.
Závisí to od rozsahu nálezu. Mám jednu známu, ktorá to zanedbala a je už po kompletnej hysterektómii. Prepáč, nechcem Ťa nastrašiť, takže radšej tie pravidelné prehliadky.
ivab
09.02.06,11:26
Počula som o tom už dosť veľa. Ja som už jednu operáciu podstupila, ale nie laparoskopicky, ale klasika rez. Robili mi to na chirurgii, nakoľko to mám na atypickom mieste a na gynekológii mi z výsledkov nič ako podozrenie na endometriózu nezistili. Až na základe histológie dospeli k endometrióze. Hneď ma chirurg upozornil, že ako to nevybrali všetko, bude to tam opäť. A ono to tam opäť je. Tentokrát ma však idú najskôr liečiť, tým štýlom, ktorý popisujete, že nebudem mať menzes, pokiaľ lieky budem užívať. Ak to nepomôže, budú musieť mi to vybrať, ale opäť len rezom.
jarushka
15.11.07,13:46
je to naozaj pliaga, moze riadne potrapit a u nas sa tomu nikto poriadne nevenuje, a nielen vela zien , ale ani vela zdravotnikov o tejto zenskej chorobe ktora bola opisana 1x pre 150 rokmi, vela nevie. VELMI TAZKO SA DIAGNOSTIKUJE, DOKAZAT SA DA LEN LAPAROSKOPICKY, OSTATNE VYSETRENIA MOZU BYT NEGATIVNE, PRETOZE DROBNE ENDOMETRIOTICKE ZRASTY NIEKEDY NIE SU VIDITELNE ANI MIKROPSKOPICKY. Endometrioza sa moze rozsirit po vnutornych organoch, krvnou cestou dokonca do pluc. Niekomu nesposobuje ziadne problemy, niekomu sposobuje priserne bolesti, niekomu neplodnost. Zalezi to od toho kde sa ta pliaga usidli. Su to ciastky endometria ktore sa normalne nachadzaju iba v maternici, ale niekedy sa dostanu mimo, a tam kde sa usadia reaguju na hormonalny cyklus a pravidelne krvacaju, ibaze z inych miest tela nemozu odtiec a preto sposobuju zrasty, myomy, cokoladove /velmi tmave krvave/ cysty a podla toho kde sa usidlia mozu sposobovat silne az neznesitelne bolesti. Odborne vysetrenia su casto negativne a kedysi taketo chuderky hysterky koncili v blazinci. Dnesna technika uz umoznuje diagnostiku, ale bolesti pri menzese su casto podcenovane a zeny ktore sa stazuju na bolesti pri periode su oznacovane za citlivky a odporuca sa im skore tehotentstvo. Ak mate akekolvek problemy v oblasti chrbta, podbruska alebo neznesitrlne bolesti pri menzese, nedajte sa odbit, mozete si usetrit kopec starosti, bolesti a hlavne sa nedozijete hysteroktomie.
PeMa
09.12.07,18:47
Ahojte, mám 24 rokov a pred 2 týždňami som podstúpila laparoskopické odstránenie čokoládovej cysty a pri tejto operácii mi bola diagnostikovaná endometrióza. Trochu ma to zaskočilo, lebo som nikdy predtým o tom nepočula a keď mi navrhli okamžitú hormonálnu liečbu, zostala som ako obarená. Pol roka bez menštruácie mi pripadalo nepredstaviteľné. Zatiaľ som liečbu odmietla s tým, že sa s priateľom pokúsime o dieťa. Lekári ma však varujú, že už do pol roka môžem byť neplodná.
Má niektorá z vás skúsenosť s vedľajšími účinkami hormonálnej liečby?

A len tak mimochodom...už od 15tich rokov trpím strašne silnými bolesťami pri menštruácii, veľa razí som dokonca navštívila pohotovosť, aby mi pichli aglifen...ale vtedy, keď som prišla za gynekológom, povedal mi len to, že mi to časom zmizne. Avšak, nezmizlo...a bolesti krížov na sprevádzajú stále.
ludmilla
09.12.07,20:02
Ahojte, mám 24 rokov a pred 2 týždňami som podstúpila laparoskopické odstránenie čokoládovej cysty a pri tejto operácii mi bola diagnostikovaná endometrióza. Trochu ma to zaskočilo, lebo som nikdy predtým o tom nepočula a keď mi navrhli okamžitú hormonálnu liečbu, zostala som ako obarená. Pol roka bez menštruácie mi pripadalo nepredstaviteľné. Zatiaľ som liečbu odmietla s tým, že sa s priateľom pokúsime o dieťa. Lekári ma však varujú, že už do pol roka môžem byť neplodná.
Má niektorá z vás skúsenosť s vedľajšími účinkami hormonálnej liečby?

A len tak mimochodom...už od 15tich rokov trpím strašne silnými bolesťami pri menštruácii, veľa razí som dokonca navštívila pohotovosť, aby mi pichli aglifen...ale vtedy, keď som prišla za gynekológom, povedal mi len to, že mi to časom zmizne. Avšak, nezmizlo...a bolesti krížov na sprevádzajú stále.

PeMa, už samotná čokoládová cysta je dôsledok endometriózy. Už tu si treba uvedomiť, že tvoja endometrióza je rozsiahlejšia. Ako si opísala - pol roka bez menštruácie - krvácanie v maternici totiž prebieha ako pri normálnej menštruácii, ale krv nevychádza z tela von, ale naopak pri endometrióze vyteká napr. do brušnej dutiny, krv je prijatá okolitými orgánmi a tkanivami odbúraná. Lenže týmito procesmi je maternica dráždená vznikajú zápaly. Ak tento stav trvá dlhšie vedie to ku zrastom a zmenám okolitých tkanív. Keď je krv zadržiavaná v niektorom orgáne napr. vo vaječníku vzniká práve čokoládová cysta. Čo nie je vlastne nič iné ako dutina vyplnená zrazenou starou krvou.
Takže treba si uvedomiť, že endometrióza je stále postupujúce ochorenie. Ak je endometrióza diagnostikovaná, čím skôr sa s liečbou začne tým je lepšia prognóza. Varovanie lekára bolo namieste.
Vedľajšie účinky hormonálnej liečby: Ide tu vlastne o umelé vyvolanie klimaktéria, takže počas liečby budeš ako v prechode aj so všetkými príznakmi - návaly, nervozita, časté zmeny nálad, bolesti hlavy, nespavosť a pod. Moja kolegyňa má operáciu cysty za sebou a aj hormonálnu liečbu - liečba trvala pol roka a dnes je šťastná budúca maminka je už v 4. mesiaci. Po ukončení hormonálnej liečby otehotnela asi po troch mesiacoch.
chiarca
09.12.07,22:32
Moja dcéra ju prekonala tiež,túžila po bábätku, 1x mala laparoskopiu potom pol roka injekčnú liečbu mesačne jednu injekciu , nepomohlo nasledovalo dalšie liečenie 3 mesačné. Pribrala 12 kg na tvári vyrážky depresie ,potenie,oplatilo sa otehotnela. Prišla dalšia rana ,vraj dieta bude mat downov syndróm, mysleli sme si že tu bolest neprežijeme,poslali ju na vyšetrenie do Bratislavy ale tam sa to chvalabohu nepotvrdilo narodilo sa nám krásne zdrave dievčatko, teraz ma 9 mesiacov.Prikladam foto
chiarca
09.12.07,22:35
No a tu prikladám odborné rady


Endometrióza
Prehľad

http://www.primar.sk/images/Content/MD_CHOROBY/endometriose.jpg
Ložiská endometriózy

Pri endometrióze sa nachádzajú ložiská sliznice maternice buď v iných tkanivách maternice ako vo svalovine alebo mimo dutiny maternice, napr. vo vajíčkovode, vo vaječníku alebo v rôznych iných orgánoch tela. Dislokované tkanivo maternice sa zúčastňuje normálnych cyklických zmien maternice, a vedie tak k ťažkostiam najmä počas menštruácie. Hlavným symptómom endometriózy je preto bolestivé menštruačné krvácanie. Ďalšie ťažkosti ako bolesti v krížoch a výskyt krvi v stolici alebo moči sú závislé od toho, v ktorých orgánoch sa dislokované tkanivo maternice nachádza. Symptómy endometriózy sú viazané na hormonálny cyklus ženy a s dosiahnutím klimaktéria spravidla miznú. Ako príčiny ochorenia sa prehodnocujú rôzne teórie. Terapia pozostáva väčšinou z operatívneho odstránenia ložísk endometriózy, v sprievode s medikamentóznou blokádou hormonálneho cyklu.


Definícia a terminológia
Pod endometriózou sa rozumie výskyt sliznice maternice (= endometrium) v iných tkanivách, napr. vo svalovine maternice, alebo mimo dutiny maternice v rôznych orgánoch tela. Dislokované tkanivo je pritom schopné funkcie a zúčastňuje sa na menštruačnom cykle ako normálna sliznica maternice.
Pojem endometrium pre sliznicu vo vnútri maternice pochádza z gréčtiny a skladá sa z métra = maternica a endo = vnútri. Slovo maternica sa používa od 16. storočia a odvodzuje sa od starohornonemeckého giberan s významom „(s)plodiť, vyrobiť, porodiť. Výraz pre maternicu – uterus, pochádzajúci z latinčiny, znamená „brucho, materské lono“.
Podľa toho, kde sa sliznica maternice uloží, sa rozlišuje interná (lat. interus = vnútorný) a externá (lat. = ležiaci vonku/mimo) endometrióza. Pri takzvanej endometriosis interna uteri sa ložiská endometriózy nachádzajú vo vnútri maternice v iných vrstvách než je endometrium, napr. vo svalovine maternice. Pri endometriosis externa uteri sa ložiská naproti tomu objavujú mimo maternice v iných orgánoch. V princípe sa môžu vyskytovať vo všetkých orgánoch. Najčastejšie sa však vyskytujú v bezprostrednej blízkosti maternice, v orgánoch malej panvy ako pri vajíčkovode a vaječníkoch resp. v dutine podbrušnice medzi črevom a zadnou stranou maternice (Douglasov priestor). Endometrióza môže byť spojená s veľmi silnými bolesťami a viesť dokonca k nepriechodnosti čreva.

Všeobecné informácie
Najvnútornejšia vrstva maternice, endometrium, podlieha riadeniu hormonálneho cyklu ženy, ktorý sa opakuje približne každých 28 dní. V tomto čase sa vybuduje pod vplyvom ženských hormónov, ako sú estrogény a progesterón, aby bol v tehotnosti k dispozícii pre uhniezdenie oplodneného vajíčka. Ak po ovulácii nedôjde k oplodneniu vajíčka, endometrium sa menštruačným krvácaním vylúči. Vzápätí začína výstavba sliznice maternice v novom cykle.


Príčiny
Pre vznik endometriózy existujú rôzne teórie. V minulosti sa napríklad diskutovalo o tom, že ložiská endometriózy sa tvoria premenou z iných druhov tkaniva, takzvaná metaplázia. Iné teórie vychádzajú zo zavlečenia buniek endometria z maternice krvnými alebo lymfatickými cievami, napr. do pľúc. Za ďalší významný faktor vzniku ložísk endometriózy sa dnes pokladá takzvaná retrográdna menštruácia. Pritom sa predpokladá, že menštruačným krvácaním sa z maternice rozvlečú bunku endometria, napr. do vajíčkovodov.
Pre uloženie buniek endometria mimo maternice sa zdajú byť rozhodujúce hlavne imunologické procesy. Hovorí sa, že zavlečené bunky môžu do iných orgánov vrásť len vtedy, keď je imunitný systém preťažený alebo nepracuje dostatočne. Presné procesy pri vzniku endometriózy však ešte nie sú známe.


Častosť
Pri cca. 6 % až 8 % všetkých gynekologických operáciách sa nachádzajú endometriózy. Presné údaje o častosti ochorenia neexistujú, lebo mnoho postihnutých žien je bez ťažkostí, a ochorenie sa preto neobjaví. Pravdepodobnosť ochorenia na endometriózu sa zvyšuje vekom až do nástupu do klimaktéria, a potom rapídne klesá. Diagnóza sa väčšinou stanovuje medzi 20. a 40. rokom života.


Symptómy
Ťažkosti, ktoré sú spôsobované endometriózou, sú viazané na hormonálny cyklus ženy, a preto so začiatkom klimaktéria miznú. Stupeň vážnosti ochorenia a intenzita ťažkostí spolu nemusia bezpodmienečne súvisieť. Približne 50 % postihnutých je tak bez typických symptómov. Vyskytujúce sa ťažkosti závisia v prvom rade od lokalizácie, čiže od miesta ložiska endometriózy.
Hlavným symptómom je bolestivé menštruačné krvácanie (= dysmenorea). Pritom bolesti začínajú už krátko pred nástupom menštruačného krvácania, a potom prvé dva dni krvácania zosilnejú. Za istých okolností sa vyskytujú tak silne, že pacientky sú tieto dni práceneschopné. Niekedy pretrvávajú tieto bolesti dlhšiu dobu, alebo sa vyskytujú celkom nezávisle od cyklu. Predpokladá sa, že táto trvalá bolesť je vyvolávaná poškodením tkaniva, v ktorom sú ložiská endometriózy uložené. Hlavne na miestach, na ktorých krv z anatomických dôvodov nemôže odtekať, dochádza opakovaným krvácaním k dráždeniu.
Ložiská endometriózy, ktoré ležia v brušnej dutine medzi črevom a maternicou, vedú ku krížovým bolestiam a k bolestiam pri pohlavnom styku.
Ďalším dôležitým symptómom sú poruchy menštruačného krvácania. Pacientky sa tak často sťažujú na medzikrvácanie a špinenie. Ak sa ložiská endometriózy nachádzajú vo vrstve svaloviny maternice, prejavuje sa menštruačné krvácanie silne a trvá väčšinou dlho (= menorágia).
Ďalšími zriedkavejšími ťažkosťami sú krv v moči a sťažené močenie pri endometrióze v močovom mechúre resp. krvné zrazeniny v stolici a poruchy vyprázdňovania pri endometrióze v konečníku. Okrem toho môže dochádzať k nepriechodnosti čreva.
Počas tehotnosti ťažkosti väčšinou slabnú alebo celkom zmiznú, lebo je vysadené menštruačné krvácanie. Hneď po pôrode sa však väčšinou opäť vrátia.


Komplikácie
Opakovaným krvácaním ložísk endometriózy na miestach, na ktorých môže krv odtekať len ťažko, dochádza k trvalému dráždeniu tkaniva. Následkom môžu byť zrasty a zjazvenia, ktoré vedú k silným bolestiam a obmedzeniam orgánových funkcií. Tak vznikajú napr. krvné cysty pri ložiskách endometriózy vo vajíčkovodoch, ktoré sa podľa farby uloženej krvi nazývajú čokoládové cysty. Zjazvujúcimi procesmi sa vo vajíčkovodoch môžu vyvolávať stenózy.
Častou komplikáciou endometriózy je neplodnosť, čiže sterilita. Na jednej strane je pravdepodobne podmienená zrastmi a zjazveniami orgánov dôležitých pre tehotnosť, ako sú vajíčkovody a vaječníky. Na druhej strane sa ako príčiny vzniku endometriózy predpokladajú imunologické procesy. Cielenou a včasnou liečbou endometriózy sa dá sterilita odstrániť.


Diagnóza
Prvé náznaky existencie endometriózy vyplývajú z opisov symptómov pacientiek. Silné bolesti počas menštruačného krvácania, ktoré sa vyskytujú až v dospelosti, sú pre endometriózu typické. Označujú sa ako sekundárna dysmenorea, na rozdiel od takzvanej primárnej dysmenorey, ktorá nastupuje už prvé mesiace po prvom menštruačnom krvácaní a nesúvisí s chorobnými orgánovými zmenami. Medzi stupňom vážnosti bolestí a rozsahom ochorenia však neexistuje žiadna súvislosť.
Pri gynekologickom vyšetrení možno v pošve a na krčku maternice vidieť ložiská endometriózy. Ak ide o endometriózu vaječníkov, sú tieto väčšinou zväčšené a zjavne podliehajú hmatateľným uzlíkovitým zmenám. Zobrazovacie vyšetrovacie metódy ako vyšetrenie ultrazvukom alebo počítačová tomografia slúžia väčšinou na určenie rozsahu orgánových zmien. Diagnóza sa potvrdí laparoskopiou so súčasným odobratím vzoriek tkaniva (= biopsia), ktoré sa vzápätí mikroskopicky vyhodnotia.


Terapia
Liečba endometriózy sa orientuje podľa rozsahu a lokalizácie endometriózy resp. podľa veku pacientky a jej prípadnej túžby po dieťati. V zásade je možná tak chirurgická ako aj medikamentózna liečba, pričom sa v mnohých prípadoch kombinujú obidve metódy.

Operatívna liečba
Operácia je najúčinnejšou terapiou. Podľa veľkosti a lokalizácie ložísk endometriózy sú k dispozícii rôzne operačné techniky. Ložiská endometriózy, ktoré sú dostupné cez pošvu, môže gynekológ vyrezať priamo (= excízia). Menšie ložiská vo vnútri brušného priestoru sa vyoperujú laserom pri laparoskopii alebo sa elektrochirurgicky sklerotizujú. Ako efektívna metóda na odstránenie ložísk endometriózy sa ukázalo aj operatívne odstránenie počas laparoskopie pomocou minimálne invazívnej techniky (takzvaná „chirurgia cez kľúčovú dierku“).
Pri rozsiahlych alebo nepriaznivo umiestnených ložiskách je nutná operácia pomocou rezu na bruchu. V takýchto prípadoch, alebo ak žena už netúži po dieťati sa niekedy odporúča kompletné odstránenie vaječníkov, aby sa zastavil hormonálny cyklus pacientky, a tým aj sprievodné symptómy endometriózy.

Medikamentózna liečba
Medikamentózna liečba sa často nasadzuje ako doplnková liečba pred alebo po operácii. Je však možná aj ako samostatná terapia. Jej cieľom je blokáda hormonálneho cyklu, pričom dochádza k regresii ložísk endometriózy. Nasadzujú sa preto kombinácie estrogénov a gestagénov, rôzne gestagény, Danazol a takzvané agonistá GnRH. Lieky sa musia spravidla užívať viac než šesť mesiacov. Pri menších ložiskách endometriózy sa často dosahujú dobré výsledky. V mnohých prípadoch však vedú k rade nepríjemných vedľajších účinkov ako je prírastok na hmotnosti, únava, nespavosť, zmeny nálad a návaly potu. Okrem toho existuje u väčšiny liekov vysoká kvóta recidív ochorenia (= sklon k recidívam). V prvých dvoch rokoch po samostatnej medikamentóznej liečbe sa to pohybuje spravidla pri 15 až 35 %.


Prognóza
Operácie, ktoré sú spojené s kompletným odstránením ložísk endometriózy, prebiehajú väčšinou veľmi úspešne a v mnohých prípadoch vedú k odstráneniu symptómov. U pacientiek, ktoré boli následkom endometriózy sterilné, môže byť asi u polovice z nich túžba po dieťati splnená.
Predovšetkým po výlučne medikamentóznej liečbe existuje značné riziko opätovného výskytu ochorenia. Istú ochranu pred recidívou ponúka len kompletné odstránenie vaječníkov resp. prechod do menopauzy s ukončením menštruačného krvácania.


Profylaxia
Preventívne opatrenia ako ochrana pred vytvorením endometriózy nie sú známe.
Adria13
13.12.07,12:40
Ahojte
Pred týždňom a pol som bola operovaná rezom.Po operácii som sa dozvedela, že mi museli vziať aj ľavý vaječník.Lekár mi povedal, že buď otehotnenie alebo liečiť sa hormonálnou liečbou.Mám 23 rokov a už takéto problémi.Neviem čo mám vlastne robiť akú liečbu si vybrať.Čo by ste mi prosím poradili?Keby som otehotnela a porodila dieťatko tak potom už budem vyliečená alebo sa to može ešte vrátiť?Celé noci nemožem spať a stále premýšľam nad tým čo je vlastne lepšie.
KIKA16
04.03.09,22:02
Tá téma ma zaujíma a ostala v zabudnutí. Mne lekár odporúčal ložiská "vypáliť". Ťahá sa to roky a zatiaľ som sa neodhodlala. Chodím pravidelne na preventívne prehliadky, vrátane cytológie.
mima82
25.04.09,14:40
Ahojte, áno túto diagnózu určil aj mne môj gynekológ, vobec neváhal a hneď navrhol operáciu, ktorú som pred mesiacom aj podstúpila. Všetrenie po operácii bolo v poriadku a aj vysledky prisli v norme. Teraz mám menštruáciu bolestivú a neskutočne veľmi silnú.....
pasuliatko
26.04.09,18:59
patriciak
29.04.09,12:48
Podstúpila som liečbu endiometriozi, raz za mesiac mi pichli injekciu ktorou mi zastavili menzes, trvalo to pól roka. Ten pól rok som prežila v pohode a keďže som pravidelne cvičila neboli žiane kilá navyše a ani zmeny nálady atd. Problém nastal až po vysadení injekcií keď sa mi začali tvoriť hormóny. Hlava sa mi točila tak, že keď som vstala z postele momente som spadla naspäť, všetko som vyvrátila, v prvé dni som bola úplne bezvládna.Potom to začalo postupne ustupovalť a po dvoch týždňoch to prešlo. Samozrejme som navštívila lekára, ktorý mi povedal, že je to v dôsledku hormonálných zmien. Pravidelne chodím na gyn. preventívky a výsledky mám OK.
Marttinka
13.07.09,09:27
ahojte, aj ja trpím touto chorobou. Mám za sebou 2 operácie LSK, druhý krát mi dávajú ZOLADEX. Som vlastne druhý raz v umelom prechode. Ložiská mám na vaječníkoch, na maternici, na väzoch maternice a v dutine brušnej. Popri tom sa u mňa usadil chronický zápal močového mechúra, čo mi vytvára ďalšie zrasty.
Aké máte skúsenosti s lekármi, pretože mňa si prehadzujú ako horúci zemiak a ak mám náhodou iné bolesti, všetko pripisujú tomu, že to je spôsobené endometriózou.
Chcela by som sa len opýtať na váš názor, či mám šancu mať dieťa, keď som v podstate rok a pol neustále v umelom prechode.
ˇMomentálne mám aj cysty, aj ložiská, ale zahájili ďalšiu liečbu a neviem, či po nej zase nebudem musieť ísť na operáciu.
AIMA
03.08.09,11:45
ahojte, aj ja trpím touto chorobou. Mám za sebou 2 operácie LSK, druhý krát mi dávajú ZOLADEX. Som vlastne druhý raz v umelom prechode. Ložiská mám na vaječníkoch, na maternici, na väzoch maternice a v dutine brušnej. Popri tom sa u mňa usadil chronický zápal močového mechúra, čo mi vytvára ďalšie zrasty.
Aké máte skúsenosti s lekármi, pretože mňa si prehadzujú ako horúci zemiak a ak mám náhodou iné bolesti, všetko pripisujú tomu, že to je spôsobené endometriózou.
Chcela by som sa len opýtať na váš názor, či mám šancu mať dieťa, keď som v podstate rok a pol neustále v umelom prechode.
ˇMomentálne mám aj cysty, aj ložiská, ale zahájili ďalšiu liečbu a neviem, či po nej zase nebudem musieť ísť na operáciu.

Pokiaľ si v umelom prechode, otehotnenie "nehrozí", ale tehotenstvo je vhodná terapia, ak nič iné nebráni otehotneniu, mal Ti to lekár navrhnúť.
Ja som po prvej operácii cysty na vaječníku (pri ktorej som aj oň prišla), otehotnela a mala som "pokoj" s endomertiózou 10 rokov, potom som prišla o časť druhého s ďalšou cystou, mala som obavy zo ZOLAEX-u (jeho nežiadúcich účinkov), tak som ho odmietla, ČO NAOZAJ NIKOMU NEDOPORUČUJEM, zastavil sa mi menštruačný cyklus, v Ľubochni na endokrinológii skonštatovala lekárka, že som v predčasnom prechode. Mám 35 rokov! Takže teraz užívam NOVOFEM, ktorý je asi rovnaký bordel ako ZOLADEX, ale už nie na pol roka, ale navždy...Umelo mi vyprovokuje pravidelné krvácanie, zdá sa mi že nemám príznaky prechodu, čo som mala, depky, nervozita, návaly, bolesti kĺbov.....no a uvidíme...
Martinka, neviem koľko máš rokov a či máš deti, ak nie, myslím že je vhodný čas sa po nich poobzerať....držím palce
katka :)
08.11.09,10:52
zdravím vás všetky :)...

volám sa katka a mám 17... endometriózu mi ale zistili keď som mala 12-13 (cysta, laparoskopia, hormóny 2x, príšerné bolesti doteraz) v podstate sa s tým nič odvtedy nerobí (veď čo môžete robiť nevyzretej babe )...
v tých 13tich som z toho chytila depku... zlepšilo sa to ale zase si začínam uvedomovať o čo ide... obdivujem vás všetky, že to zvládate, čakám na to od 13 netuším ako to prežijem ja (veľmi by som chcela mať vlastnú rodinu)... v mojom veku ale nie je veľmi reálne otehotnieť a mať stabilnú rodinu... hodnoty doby sú úplne inde...

držím vám palce...
(ak by ste náhodou poznali niekoho kto bol v takej situácii ako ja v takom veku dajte mi vedieť lebo mám pocit že som sama...)
AIMA
08.11.09,13:29
zdravím vás všetky :)...

volám sa katka a mám 17... endometriózu mi ale zistili keď som mala 12-13 (cysta, laparoskopia, hormóny 2x, príšerné bolesti doteraz) v podstate sa s tým nič odvtedy nerobí (veď čo môžete robiť nevyzretej babe )...
v tých 13tich som z toho chytila depku... zlepšilo sa to ale zase si začínam uvedomovať o čo ide... obdivujem vás všetky, že to zvládate, čakám na to od 13 netuším ako to prežijem ja (veľmi by som chcela mať vlastnú rodinu)... v mojom veku ale nie je veľmi reálne otehotnieť a mať stabilnú rodinu... hodnoty doby sú úplne inde...

držím vám palce...
(ak by ste náhodou poznali niekoho kto bol v takej situácii ako ja v takom veku dajte mi vedieť lebo mám pocit že som sama...)

Katka, bola som približne v rovnakom veku, keď som mala prvý krát problémy s cystou, no pred skoro 20 rokmi bolo zdravotníctvo niekde úplne inde, tak nezúfaj a hlavu hore!
Myslím si, že veľa dievčat v tvojom veku o tom ani nevie, že endometriózu má, sprievodným javom sú veľké bolesti v podbrušku, gynekológovia to považujú za "normálne".
Máš pravdu, otehotnieť v tvojom veku by nebolo rozumné, aj keď tvoje prejavy znejú veľmi vyspelo.
Neboj, ja som otehotnela s jedným vaječníkom a úplne v pohode, nakoniec, teraz máš 17, takže keď nájdeš toho pravého, tak si môžeš v pohode začať plánovať budovať svoju rodinu, za mojej mladej éry to frčalo tak, aj keď netvrdím že to bolo správne, no dnes zas veľmi vyčkávajú, kvôli škole, kariére, či pohodlnosti...
No určite nájdeš spôsob ako skĺbiť všetko dokopy, nakoniec študovať sa dá externe, pracovať aj doma , všetko sa dá, keď sa chce a nič nie je nemožné a nedosiahnuteľné, len treba veriť......
Držím palce!!!
neliel
06.02.10,21:57
Ahoj Katka.Chcem Ta trosku povzbudit-sama urcite nie si.som od Teba starsia o 2 roky,problemy sice nemam tak dlho ako Ty,no tiez ma to trapi uz nejaky ten rocik...A sposob riesenia je momentalne rovnaky-ziadny :( Taktiez mam strach,ze sa vlastnej rodiny nedockam :( asi nam vsak neostava nic ine iba si navzajom dzrat palce a dufat...
davidkova mamina
06.03.10,16:33
AHOJTE, patrim tiež k Vám. Mala som cisarsky rez, na 5 deň my v reznej rane navrel myom ako kuracie vajce, mala som isť znovu pod nôž na vyčistenie, našťastie sa my praskol, keď som pokladala dieťa po kojeni, necele 2 týždne my vytekal hnis s krvou, po roku sa my stehy - 19 stehov- konečne zahojili, pokiaľ som kojila, všetko bolo v poriadku. Ale keď mal synček 2 roky a 7 mesiacov prestala som kojiť a začali neznesiteľne bolesti pri menzese, a hlavne pri stolici,( po cisarskom som stratila nutkanie na močenie, tak som sa riadila pocitom plnosti),nedarilo sa my ani otehotnieť, vyšetrienia boli negativne, nakoniec to skončilo podozrením na endometriozu, rok som uživala dufaston (počas uživania bolesti výrazne zoslabli, no po vysadeni liekov sa vrátili) o dva týždne idem na laparoskopiu, zaujímave je, že su len pri domienkach. Neviem, čo ma čaká, keď mi nik nevie povedať presnu diagnozu. Chceli by sme ešte jedno dieťa, či to bude realne uvidíme. Tak Vám držim palce
bebuska2804
13.03.10,09:06
Ja mam rovnaky problem. Vcera mi lekar zistil endometriozu, ale co som prekvapena , nenavrhol mi ziadnu liecbu, ale okamzite otehotniet. Ale mam 21, studujem a nemozem si dovolit otehotienit. Len sa bojim, ze mi ju nenavrhol preto, lebo uz je to v takom stadiu, ze ked neotehotniem teraz tak ... :(
davidkova mamina
15.03.10,10:14
Mne tiež odporučali najprv otehotnieť, vraj v tom lepšiom štádiu sa to dá, v horšiom to nieje možne, a pri pôrode by to urobili jednou ranou naraz. Vraj v tehotenstve sa ta pliaga nerozširuje.
bv_alexandra
29.11.10,10:37
Prosím Vás akým sposobom sa dá zistiť endometrioza?
Minulý týžden mi dr našiel cez sono krvnú zrazeninu, krvné testy sú ok zajtra idem na kontrolu a mám prísť nalačno, takže ma pravdepodobne čaká nejaké vyšetrenie.
Čo ma môže čakať:mee:
ludmilla
30.11.10,10:20
Prosím Vás akým sposobom sa dá zistiť endometrioza?
Minulý týžden mi dr našiel cez sono krvnú zrazeninu, krvné testy sú ok zajtra idem na kontrolu a mám prísť nalačno, takže ma pravdepodobne čaká nejaké vyšetrenie.
Čo ma môže čakať:mee:

Alexandra tak ako všetko dopadlo??
Si ma troška šokovala tým, že máš prísť nalačno a vôbec nevieš prečo, dúfam, že to bolo len kvôli odberom krvi.
Potvrdenie diagnózy endometriózy je trošku zložitejší proces, zvyčajne na začiatku ide o:
1. dôkladnú anamnézu, dôležité je vedieť popísať bolesti
- či ide o cyklické bolesti podbruška
- bolesti pri pohlavnom styku
- bolesti pri močení
- bolesti pri stolici
- krv v moči alebo stolici
Dôležité je tiež vedieť, či bolesti vznikajú krátko pred alebo počas menštruácie
2.po anamnése nasleduje gynekologické vyšetrenie:
- vaginálne palpáciou (pohmatom) toto vyšetrenie dáva lekárovi informáciu, či nie je hmatný uzlík - rozšírené endometriózne ložisko (napr. v douglasovom priestore.
- rektovaginálne vyšetrenie - či nie je prítomná rozpínavá bolesť, tá poukazuje na postihnutie závesných aparátov maternice endometrióznymi ložiskami, tie spôsobujú bolesti pri pohybe
- kombinované vyšetrenie vaginálne a brušnej steny - dajú sa pohmatom zistiť endometriózne cysty alebo zrasty vajčníkov s inými orgánmi
- vyšetrenie pomocou mikroskopického prístroja z vonku - pričom sa dajú zistiť endometriózne ložiská vo vagíne a na krčku maternice
3. Ďalšie prídavné vyšetrenia
Ultrazvuk dokáže odhaliť
- cysty
- väčšie endometriózne ložiská v brušnej dutine
- zhrubnutie vajcovodu
Laparoskopia:
Laparoskopia s odobratím podozrivého tkaniva by mala nasledovať k potvrdeniu diagnózy. Je to pomerne komplexné, ale veľmi rozumné vyšetrenie. Okrem existencie endometriózy, urči jej rozsah a v mnohých prípadoch určí aj následnú terapiu. Ide o zákrok operačný a prevádza sa:
- v narkóze, cez 2 - 3 malilinké rezy v brušnej stene - cez pupok sa zavádza laparoskop (kamera) a jeden alebo dva pracovné nástroje cez druhé rezy
- aby bola dobrá viditeľnosť v brušnom priestore je priestor vyplnený menším množstvom plynu CO2
- lekár si môže na každé jedno miesto posvietiť, vyšetriť a z každého
podozrivého miesta odobrať tkanivo, ktoré následne vyšetrí patológ.
4. Určenie štádia endometriózy
Keď gynekológ, zhrnie všetky výsledky vyšetrení určí štádium postihnutia, v našej nemocnici sa určuje štádium podľa rAFS-Score a rozlišuje medzi I. - IV. štádiom postihnutia podľa rozšírenia viditeľných ložísk endometriózy.
bv_alexandra
12.12.10,07:53
Alexandra tak ako všetko dopadlo??
Si ma troška šokovala tým, že máš prísť nalačno a vôbec nevieš prečo, dúfam, že to bolo len kvôli odberom krvi.
Potvrdenie diagnózy endometriózy je trošku zložitejší proces, zvyčajne na začiatku ide o:
1. dôkladnú anamnézu, dôležité je vedieť popísať bolesti
- či ide o cyklické bolesti podbruška
- bolesti pri pohlavnom styku
- bolesti pri močení
- bolesti pri stolici
- krv v moči alebo stolici
Dôležité je tiež vedieť, či bolesti vznikajú krátko pred alebo počas menštruácie
2.po anamnése nasleduje gynekologické vyšetrenie:
- vaginálne palpáciou (pohmatom) toto vyšetrenie dáva lekárovi informáciu, či nie je hmatný uzlík - rozšírené endometriózne ložisko (napr. v douglasovom priestore.
- rektovaginálne vyšetrenie - či nie je prítomná rozpínavá bolesť, tá poukazuje na postihnutie závesných aparátov maternice endometrióznymi ložiskami, tie spôsobujú bolesti pri pohybe
- kombinované vyšetrenie vaginálne a brušnej steny - dajú sa pohmatom zistiť endometriózne cysty alebo zrasty vajčníkov s inými orgánmi
- vyšetrenie pomocou mikroskopického prístroja z vonku - pričom sa dajú zistiť endometriózne ložiská vo vagíne a na krčku maternice
3. Ďalšie prídavné vyšetrenia
Ultrazvuk dokáže odhaliť
- cysty
- väčšie endometriózne ložiská v brušnej dutine
- zhrubnutie vajcovodu
Laparoskopia:
Laparoskopia s odobratím podozrivého tkaniva by mala nasledovať k potvrdeniu diagnózy. Je to pomerne komplexné, ale veľmi rozumné vyšetrenie. Okrem existencie endometriózy, urči jej rozsah a v mnohých prípadoch určí aj následnú terapiu. Ide o zákrok operačný a prevádza sa:
- v narkóze, cez 2 - 3 malilinké rezy v brušnej stene - cez pupok sa zavádza laparoskop (kamera) a jeden alebo dva pracovné nástroje cez druhé rezy
- aby bola dobrá viditeľnosť v brušnom priestore je priestor vyplnený menším množstvom plynu CO2
- lekár si môže na každé jedno miesto posvietiť, vyšetriť a z každého
podozrivého miesta odobrať tkanivo, ktoré následne vyšetrí patológ.
4. Určenie štádia endometriózy
Keď gynekológ, zhrnie všetky výsledky vyšetrení určí štádium postihnutia, v našej nemocnici sa určuje štádium podľa rAFS-Score a rozlišuje medzi I. - IV. štádiom postihnutia podľa rozšírenia viditeľných ložísk endometriózy.
Ľudmilka ďakujem. Ako som dopadla, no nie moc dobre. Vo štvrtok minulý týžden som skončila v nemocnici. Vraj som prišla v hodine dvanastej o osmej večer ma prijali a o pol desiatej som už bola v narkoze. Našťastie vraj všetko dobre dopadlo, ale na operačnom stole som už bola v 4Otkach horúčkach. Všetka menštruačná krv sa vo mne hromadila, takže ma museli vyčistiť urobiť kyret a nasadiť antb. lebo tam už boli aj ložiská hnisu.
Vraj je to dôsledok mojej konizacie s pred troch rokov že sa mi zúžil nejaký ten priechod a krv nemala ako odchádzať, len v nemocnici sa mi všetci čudovali že prečo to došlo až do takéhoto štádia že sa do dalo vyriešiť omnoho skôr a bez narkozy.A to podotýkam že som to nezanedbala ja, ale moj dr mi povedal že silné bolesti pri menzese sú dôsledok konizácie tak som tiško trpela mesiac čo mesiac, no žial tie bolesti neboli normálne a malo sa to riešiť.
Pravdebodobne sa mi to bude opakovať, len to treba podchytiť hned.
O týžden idem na kontrolu k svojmu lekárovi tak čakam čo mi ešte on povie.
A ešte čakám na výsledky z histologie. Dúfam že budú ok. Idem si pre ne o týžden.
ludmilla
12.12.10,11:55
Vraj je to dôsledok mojej konizacie s pred troch rokov že sa mi zúžil nejaký ten priechod a krv nemala ako odchádzať, len v nemocnici sa mi všetci čudovali že prečo to došlo až do takéhoto štádia že sa do dalo vyriešiť omnoho skôr a bez narkozy.A to podotýkam že som to nezanedbala ja, ale moj dr mi povedal že silné bolesti pri menzese sú dôsledok konizácie tak som tiško trpela mesiac čo mesiac, no žial tie bolesti neboli normálne a malo sa to riešiť.

I keď konizácia je pomerne častým a relatívne malým zákrokom i tak sa jej nevyhýbajú pooperačné komplikácie, pomerne častou komplikáciou je práve táto cervikálna stenóza, kedy dochádza k zjazveniu tkaniva je to hlavne pri konizácii nožom, ale keďže konizácia bola pred 3-mi rokmi, zrejme tam ešte medzitým prebehol aj nejaký zápal, ktorý to hrdlo maternice ešte viac zúžil.
Alexandra prajem ti veľa zdravia.
alaya1
29.12.11,20:12
Baby, mozer pri END. boliet chrbat v krizochj?
ludmilla
02.01.12,08:49
Baby, mozer pri END. boliet chrbat v krizochj?

... samozrejme, môže dokonca vystreľovať až do nôh, hlavne pred a počas menštruácie.
rodinka11
18.02.12,13:40
Neviem ale mám pocit, že aj ja mám túto chorobu. Som nešťastná mám 42 rokov a už som bola s bolesťami raz jednej nohy raz druhej u ortopéda, neurologičky aj chirurga, robili mi CT ale nič podľa nich som zdravá ako ryba a ja trpím ako kôň. Všimla som si, že bolesti od slabín cez stehno až do kolena sú oveľa silnejšie pred menzesom a počas plodných dní. Pri menzese so mňa padajú kusy hustej krvy veľké ako dlaň, mám stále výtok a neudržím moč pri námahe ani kašli. Stále behám s vložkami bez nich sa ani nepohnem. Môže to spôsobovať táto choroba? Už nevládzem poraďte prosím
lujza.j
18.02.12,13:46
alaya1
18.02.12,15:15
Neviem ale mám pocit, že aj ja mám túto chorobu. Som nešťastná mám 42 rokov a už som bola s bolesťami raz jednej nohy raz druhej u ortopéda, neurologičky aj chirurga, robili mi CT ale nič podľa nich som zdravá ako ryba a ja trpím ako kôň. Všimla som si, že bolesti od slabín cez stehno až do kolena sú oveľa silnejšie pred menzesom a počas plodných dní. Pri menzese so mňa padajú kusy hustej krvy veľké ako dlaň, mám stále výtok a neudržím moč pri námahe ani kašli. Stále behám s vložkami bez nich sa ani nepohnem. Môže to spôsobovať táto choroba? Už nevládzem poraďte prosím
Ak mas tak velke "kusky" t.j. odlupovanie stien maternice, urcite by som okamzite isla k lekarovi.
rodinka11
18.02.12,18:28
ženský o tom vie vraj je to normálne, nenormálna som ja lebo sa sťažujem asi ako hypochonder. Chrbticu mám vraj opotrebovanú svojmu veku zo ženského nálezu nič tak neviem . Pôjdem k nemu a budem sa pýtať na tú laparoskopiu a nech ma aj vykuchajú ako sliepku len nech mám pokoj. Deti mám už veľké tak mi je jedno čo mi zoberú. Som s toho na nervy a nebaví ma vôbec nič.
sances
18.02.12,18:53
Zmeň lekára. Čím skôr, tým lepšie!
alaya1
18.02.12,20:42
Tieto problemy by vraj stratou menzesu mali skoncit.
dusansl
26.02.12,08:33
ENDOMETRIOZA

Vážené návštevníčky porady, zdravé aj vy ktorým zdravie momentálne nie celkom dobre slúži. Vo svojom príspevku by som chcel povedať, že možností ako si poradiť s chorobou je viac, a len na základe komplexných informácií sa viete správne rozhodnúť.



Najvnútornejšia vrstva maternice, endometrium, podlieha riadeniu hormonálneho cyklu ženy, ktorý sa opakuje približne každých 28 dní. V tomto čase sa vybuduje pod vplyvom ženských hormónov, ako sú estrogény a progesterón, aby bol v tehotnosti k dispozícii pre uhniezdenie oplodneného vajíčka. Ak po ovulácii nedôjde k oplodneniu vajíčka, endometrium sa menštruačným krvácaním vylúči. Vzápätí začína výstavba sliznice maternice v novom cykle.

Pod endometriózou sa rozumie výskyt sliznice maternice (= endometrium) v iných tkanivách, napr. vo svalovine maternice, alebo mimo dutiny maternice v rôznych orgánoch tela. Dislokované tkanivo je pritom schopné funkcie a zúčastňuje sa na menštruačnom cykle ako normálna sliznica maternice.
Pre vznik endometriózy existujú rôzne teórie. V minulosti sa napríklad diskutovalo o tom, že ložiská endometriózy sa tvoria premenou z iných druhov tkaniva, takzvaná metaplázia. Iné teórie vychádzajú zo zavlečenia buniek endometria z maternice krvnými alebo lymfatickými cievami, napr. do pľúc. Za ďalší významný faktor vzniku ložísk endometriózy sa dnes pokladá takzvaná retrográdna menštruácia. Pritom sa predpokladá, že menštruačným krvácaním sa z maternice rozvlečú bunku endometria, napr. do vajíčkovodov.
Pre uloženie buniek endometria mimo maternice sa zdajú byť rozhodujúce hlavne imunologické procesy. Hovorí sa, že zavlečené bunky môžu do iných orgánov vrásť len vtedy, keď je imunitný systém preťažený alebo nepracuje dostatočne. Presné procesy pri vzniku endometriózy však ešte nie sú známe.
Pri endometrióze sa nachádzajú ložiská sliznice maternice buď v iných tkanivách maternice ako vo svalovine alebo mimo dutiny maternice, napr. vo vajíčkovode, vo vaječníku alebo v rôznych iných orgánoch tela. Dislokované tkanivo maternice sa zúčastňuje normálnych cyklických zmien maternice, a vedie tak k ťažkostiam najmä počas menštruácie.
Hlavným symptómom endometriózy je preto bolestivé menštruačné krvácanie.
Ďalšie ťažkosti ako bolesti v krížoch a výskyt krvi v stolici alebo moči sú závislé od toho, v ktorých orgánoch sa dislokované tkanivo maternice nachádza. Symptómy endometriózy sú viazané na hormonálny cyklus ženy a s dosiahnutím klimaktéria spravidla miznú. Ako príčiny ochorenia sa prehodnocujú rôzne teórie.
Medicína západnej civilizácie praktizuje terapiu pozostávajúcu väčšinou z operatívneho odstránenia ložísk endometriózy, v sprievode s medikamentóznou blokádou hormonálneho cyklu. Hoci som prečítal rôzne štatistické štúdie týkajúce sa tejto problematiky konštatujem, že presné údaje o častosti ochorenia neexistujú.
Je to z toho dôvodu, že na západnej pologuli a Amerike mnoho postihnutých žien je bez ťažkostí, a ochorenie vlastne neobjaví. Pravdepodobnosť ochorenia na endometrióze sa zvyšuje vekom až do nástupu do klimaktéria, a potom rapídne klesá. Diagnóza sa väčšinou stanovuje medzi 20. a 40. rokom života a to v prevažnej miere mimo východnej strany zemegule.
A na svete je diagnóza
Prvé náznaky existencie endometriózy vyplývajú z opisov symptómov pacientok. Silné bolesti počas menštruačného krvácania, ktoré sa vyskytujú až v dospelosti, sú pre endometriózu typické. Označujú sa ako sekundárna dysmenorea, na rozdiel od takzvanej primárnej dysmenorey, ktorá nastupuje už prvé mesiace po prvom menštruačnom krvácaní a nesúvisí s chorobnými orgánovými zmenami. Medzi stupňom vážnosti bolestí a rozsahom ochorenia však neexistuje žiadna súvislosť.
Pri gynekologickom vyšetrení možno v pošve a na krčku maternice vidieť ložiská endometriózy. Ak ide o endometriózu vaječníkov, sú tieto väčšinou zväčšené a zjavne podliehajú hmatateľným uzlíkovitým zmenám. Zobrazovacie vyšetrovacie metódy ako vyšetrenie ultrazvukom alebo počítačová tomografia slúžia väčšinou na určenie rozsahu orgánových zmien. Diagnóza sa potvrdí laparoskopiou so súčasným biopsickým odobratím vzoriek tkaniva, ktoré sa vzápätí laboratória mikroskopicky vyhodnotia.
Súčasná medicína liečbu endometriózy orientuje podľa rozsahu a lokalizácie endometriózy a samozrejme aj podľa veku pacientky. Veľmi s lekárskeho pohľadu je pohodlné je riešenie cestou gravidity. Áno, nevedno prečo, prevláda názor, že práve pre zmenu hormonálnej činnosti v obrobí tehotenstva dochádza k dočasnému alebo aj trvalému zániku endometriózy. V zásade je možná tak chirurgická ako aj medikamentózna liečba, pričom sa v mnohých prípadoch kombinujú obidve metódy.
Lekári považujú operáciu za najúčinnejšou terapiou. Ložiská endometriózy, ktoré sú dostupné cez pošvu, môže gynekológ vyrezať priamo. Menšie ložiská vo vnútri brušného priestoru sa vyoperujú laserom pri laparoskopii alebo sa elektrochirurgicky sklerotizujú. Ako efektívna metóda na odstránenie ložísk endometriózy sa ukázalo aj operatívne odstránenie počas laparoskopie pomocou minimálne invazívnej techniky .
Pri rozsiahlych alebo nepriaznivo umiestnených ložiskách je nutná operácia pomocou rezu na bruchu. V takýchto prípadoch, alebo ak žena už netúži po dieťati lekár sa bez váhania zbaví budúcich možných komplikácii a urobí kompletné odstránenie vaječníkov. Pacientke odôvodní svoje rozhodnutie, že nakoniec je v jej záujme aby sa takto zastavil jej hormonálny cyklus a tým aj sprievodné symptómy endometriózy.

A aby ani farmakologické firmy neobišli naprázdno s cenou vážnosťou akú si situácia vyžaduje odporučí lekár aj Medikamentóznu liečbu.
Medikamentózna liečba sa často nasadzuje ako doplnková liečba pred alebo po operácii. Je však možná aj ako samostatná terapia. Jej cieľom je blokáda hormonálneho cyklu, pričom dochádza k regresii ložísk endometriózy. Nasadzujú sa preto kombinácie estrogénov a gesta génov, rôzne gestagény. Lieky sa musia spravidla užívať viac než šesť mesiacov. Pri menších ložiskách endometriózy sa často dosahujú dobré výsledky. V mnohých prípadoch sú rovnako dobré aj nazbierané ich vedľajšie účinky , tie ale gynekológ nerieši.
Obyčajne sa ako prvý objaví prírastok na hmotnosti, únava, nespavosť, zmeny nálad a návaly potu. Okrem toho existuje u väčšiny liekov vysoká kvóta recidív ochorenia . V prvých dvoch rokoch po samostatnej medikamentóznej liečbe sa to pohybuje spravidla pri 15 až 35 %.
A najlepšie na koniec.
Operácie, ktoré sú spojené s kompletným odstránením ložísk endometriózy, prebiehajú väčšinou veľmi úspešne, ešte sa nestalo, aby sa operujúci gynekológ porezal , či inakšie hlúpo poranil. Ale to nemožno povedať o operovaných pacientkach. Ak má tá či oná trochu šťastia, zákrok povedie v nejednom prípade aj k odstráneniu symptómov.
U pacientiek, ktoré boli následkom endometriózy sterilné, môže byť asi u polovice z nich túžba po dieťati splnená. Druhá polovica má jednoducho smolu.
A sa pacientka rozhodne operáciu odmietnuť, a zamerá sa výlučne na európsku medikamentóznu liečbu , ktorú jej medicína ponúka, vystavuje sa vysokému riziku, že po krátkej odmlke sa endometriou rozvinie do rovnakej ak nie väčšej podoby.
Istú ochranu pred recidívou ako vravia lekári je možné dosiahnuť len cez kompletné odstránenie vaječníkov . Iné útočisko sľúbia pacientke ak sa dožije je prechod do menopauzy s ukončením menštruačného krvácania.
Preventívne opatrenia ako ochrana pred vytvorením endometriózy nie sú známe. Ako celkom samostatný problém je posudzovaný a popísaný postup, keď endometrio prejde do onkologického štádia. Tomu sa teraz venovať nebudem.

A čo na to východná medicína?
Tu je práve moment, aby som po stý raz napísal starú pravdu, v predošlých statiach som písal o tom ako chorobu vníma naša medicína. Všetko v jej postupoch je zamerané na odstránenie jej následkov, v našom prípade endometria. Čerta starého koho zaujíma, prečo a z akej príčiny vzniklo.
Nikoho nezaujíma, prečo u tých pár tisícok žien je jeho výskyt a u zbytku nie. A v rovnakom duchu sa dejú aj navrhované liečebné postupy. Veštci zúčastnený urputne bojujú proti následkom čohosi, čo roky v postihnutom ženskom tele prebieha. Nikoho dokonca ani samotnú ženu nenapadne myšlienka, tak prečo mňa tento problém postihol a ostatné baby ani nie?
Tak daný problém sa môže vyvíjať aj takto:
Kdesi ďaleko v detstve v dôsledku poklesu imunity nastala prvá a nie celkom zanedbateľná fáza vzniku nerovnováhy telesná a duševná, teda energií JING a JANG. Tu a možno takto nastal začiatok problémov. Imunita sa nelepšila, choroby pokračovali. Prišli následné lieky a ešte väčšie porušenie rovnováhy oboch energií. Zdravie sa nelepšilo, a pani doktorka usúdila, že je načase nasadiť do boja ťažšie kalibre, predpísala lieky ktorých súčasťou boli dodnes sú kortikoidy, od nich je len celkom maličký krôčik k nabúraniu funkcií celého hormonálneho reťazca. A aj keď to tak nevyzerá, kruh sa celkom pozvolna uzavrel. Za pomoci najmodernejších výdobytkov bolo zarobené na parádne ťažkosti.
Aby sa vôbec dalo rozprávať o nádeji na úspech je prvoradou vecou obnovenie rovnováhy oboch energií. A práve na takýto proces sú prípravky východnej medicíny unikátne.
Práve oni dokážu ako jediné na svete likvidovať príčiny vzniku ochorení ktoré sú príčinou exitov a trónia na prvých miestach celosvetovej mortaliy. Áno sem patria aj nádorové ochorenia. Áno, endometrióza sa rada zvrháva do onkologickej podoby. Práve preto sa lekári zbavujú zodpovednosti tým, že všetko vyrežú, podľa hesla, kde nič nie je, tam nie sú problémy!
Tibetská medicína neopravuje jednotlivé diely človeka! Ona pomáha človeku, aby sa za je podpory obnovila činnosť pre život dôležitých orgánov a ich funkčnosť sa rozvinula do pôvodnej podoby.
Áno, len jednou z jej vlastností-teda jedného z jej preparátov je schopnosť obnovenie hormonálnej činnosti do pôvodného stavu. A odtiaľ je len krôčik k celkovému normálnej hladine hormónov, a následnému uchovaniu a obnove zdravia.
A ešte jeden pre Európana zázračný moment. Tibetská medicína má k dispozícii preparáty, ktoré pomáhajú obnovovať organizmus a spolu s toto činnosťou vykonávajú zároveň aj obnovu orgánov o ktorých poškodení sme spolu s lekármi nemali ani potuchy. Ako príklad uvediem nasledovné: Ak je potrebné vykonať obnovu funkčnosti ženských pohlavných orgánov, zároveň s týmto procesom prebieha aj zlepšenie činnosti srdca, mozgu a svalového kostného aparátu.
V inom prípade začne žena užívať preparát podporujúci likvidáciu zápalového procesu. Spolu s týmto procesom si vyrieši problém lipómov ktoré jej ,,zdobili krk“ a znormalizuje sa jej krvný tlak.
Ale k späť k meritu veci. Je preukázané, že endomerióza vniká na základe hormonálneho posunu. Spravidla na ňu ochorejú ženy v mladom veku s hranicou od 12 do 35 rokov, ale staršie ročníky už dnes nie sú zvláštnosťou. V klasickej medicíne práve im lekári odoberajú všetky reprodukčné orgány bez mihnutia oka. PREČO? Lebo s endometriózy je len krôčik k rakovine!
Ak sa ale rozhodnete pre zachránenie samej seba ako ženy, je pred vami cesta ktorá sa dá prejsť. Trvá dlho!!!!!!!!!
Nie je jednoduchá a nie je ani lacná“ každý preparát ktorý musíte užívať si budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka. Už JE TO TAK . Nikto Vám nič nepreplatí, hoci vo svete je aj tento spôsob návratu zdravia plne hradený!
Počítať musíte s dĺžkou kúry tak 6 mesiacov a jej opakovaniu v redukovanej forme najneskôr po troch mesiacoch. To je cena za zdravie. A to prosím dáte peniaze len za preparáty.
Ak sa rozhodnete prejsť túto cestu, počítajte , že si ozdravné kúry zopakujete po raze aj nasledujúce roky. Ale zostanete ženou.
Ak sa rozhodnete pre operáciu, Váš organizmus podstúpi čertovský otras, s ktorého sa asi budete zviechať niekoľko rokov. Nebudete plnohodnotná žena. Operácia Vám prevráti a rozbije celý hormonálny svet. Maternica, toto hlavné energetické centrum bude fuč. No a fungovanie bez nej Vám nik na svete nepredpovie. Teda ani ja.
A na záver to najpodstatnejšie: edometri sa rozvíja vo Vašom tele, lebo v ňom je neporiadok a ono funguje ako ho momentálne napadne. Vyoperovaním maternice, vaječníkov tento chaos umocní.
Opýtajte sa lekára, či Vám dá garanciu, že po operácii nedostanete trebárs onkologické ochorenie prsníkov či čohosi iného? Som si istý, že Vás odbije nejakou rozprávkou alebo bez slova odíde.
Ale nie je mojim cieľom vyvolať nepokoj! Chcel som len s každého pohľadu odkryť vzniknutý problém, a nedokázal som sa vyhnúť aj nepríjemne znejúcim skutočnostiam. Tak mi to prosím prepáčte.
Rozhodnutie je ale na Vás.! Držím Vám palce.

Dušansl
Alena1980
26.04.12,07:05
Dobry den vsetkym,

aj ja mam problem s endometriozou, pricom okrem problemov otehotniet je u mna pravdepodobne aj pricinou problemov s mocovym mochurom a mocovymi cestami (bolesti pri moceni, palenie). Tieto problemy mam aj v situaciach, kedy chemicky rozbor mocu je uplne v poriadku. Endo mi bola diagnostikovana pred 2 rokmi, laparoskopicky - male loziska na maternici. Pravdepodobne budem musiet podstupi dalsiu laparoskopiu aby sa zistilo ci mam loziska aj na mocovom mechuri (mocovode) a ci teda endometrioza je pricinov problemov s mocakom.

@Dušansl vas by som chcela poprosit o nejake dalsie zdroje informacii k tym alternativnym (tibetskym) sposobom liecby tohto ochorenia. Zubami nechtami sa chcem vyhnut veciam ako tazka hormonalna liecba (umele uvedenie do prechodu), ci odstranenie zenskych organov (kedze som este mlada zena a snazime sa o dietatko, zatial zial neuspesne :-( ). Uvitala by som keby ste mi poradili kde mozno navstivit nejakeho odbornika krory vie pomoct liecbe tohto ochorenia alternativnym sposobom. Vopred dakujem!
korela
24.08.21,18:41
Nejde o Dušeka, ale o dvoch ľuďoch už po ceste zvládnutia dvoch svojich dg. Žena veľké skúsenosti s endometriózou, druhý s tinitom.

Pred dosiahnutým výsledkom býva zväčša dlhá cesta a následné poznanie. Lekári nevedia určiť príčinu týchto chorôb.
Ak niekto pri googlení bude hľadať niečo nové o endometrióze, tak tento rozhovor odporúčam. Dá človeku viac, akoby očakával.

Duše K - tentokrát o uzdravení z tinnitu a endometriózy 25.2.2018
https://www.youtube.com/watch?v=jauoxA5WoqM&ab_channel=DivadloKampa