77Miriam
14.02.12,13:32
SRO v mesiaci 2/2012 požiadala o dobrovoľnú registráciu DPH. Činnosť sro bude spočívať v prevádzkovaní baru. V prenajatých priestoroch bude prebiehať rozsiahla rekonštrukcia. Na základe § 55 zákona o DZPH, osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri uvedenom majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.
Čiže DPH z rekonštrukcie si budem môcť v prvom zdaňovacom období uplatniť, samozrejme v prípade, ak mojej žiadosti vyhovejú. Nakoľko sa jedná o služby (rekonštrukcia), nárok na odpočet DPH mi vzniká len za predpokladu, že rekonštrukciu zaradím do majetku? Čo v prípade ak by sa jednalo o opravy (bez zaradenia do majetku)???
tictac7
14.02.12,12:48
...odpočet DPH podľa § 55 si môžeš uplatniť IBA NA MAJETOK, nie na služby...

...taká medziotázka, píšeš, že sa jedná o prenajaté priestory - ako to máte dohodnuté s prenajímateľom? čo s tým zhodnotením? kto má právo na odpisy?....
77Miriam
14.02.12,12:58
však práve preto, že pokiaľ by sa jednalo o "klasické opravy" nárok na odpočet nie je možné uplatniť. Ak by sme to zaradili do majetku ako technické zhodotenie, mám nárok na odpočet DPH s tým, že odpisovať bude nájomca, čiže my. V DP to uvádzam na riadku 29.
ioanes
15.02.12,09:18
Dobrý deň, je, prosím Vás, možný odpočet DPH pri prvej registrácii aj z DHIM?
Ďakujem.

ioanes
tictac7
15.02.12,09:20
Dobrý deň, je, prosím Vás, možný odpočet DPH pri prvej registrácii aj z DHIM?
Ďakujem.

ioanes

a máš dodržanú podmienku? "...daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob."
ioanes
15.02.12,09:38
DHIM bol uplatnený v r. 2011 vo výdavkoch v celej čistke vrátane DPH. T.j. nie je možné DPH odpočítať? Nenašla som osobitný predpis 27 a), prosím tictac7, poraď.

ioanes
tictac7
15.02.12,09:43
DHIM bol uplatnený v r. 2011 vo výdavkoch v celej čistke vrátane DPH. T.j. nie je možné DPH odpočítať? áno, nie je možné odpočítať Nenašla som osobitný predpis 27 a), prosím tictac7, poraď.

ioanes

poznámka: 27a) nie je predpis, to je odvolávka na zákon .... , lebo...keby si si prečítala tému od začiatku, ja som Ti len skopčila výňatok od zadávateľky, keď si to tam nevidela...
...a toto sa riešilo aj v inej téme, kde si sa zapojila pred tromi týždňami a presne Tvoja otázka tam bola v príspevku nad Tebou riešená....
ioanes
15.02.12,10:11
TICTAC7 ďakujem za opdoveď.
ioanes