floos
14.02.12,16:39
vie mi niekto poradit?moj otec sa po rozvode pred 20 r.odstahoval do bytu k svojej matke,zil v spolocnej domacnosti s mamou a bratom.po odkupeni bytu sa prepisal byt pol na otca,pol na jeho brata,otcova mama mala dozivotne pravo uzivania.kedze mal otec nejake problemy daroval svoju polovicu bratovi v roku 2009,.ten si pred rokom siahol na zivot.prislo k dedicskemu konaniu,otec nebol nan ani prizvany,jeho dalsi brat (nezili spolu v domacnosti) oznamil notarke,ze nevie otcov kontakt,ani kde sa zdrziava aj napriek tomu,ze otec mal trvaly pobyt v predmetnom byte o com vedela aj pani notarka,pretoze som jej to oznamila,no v spise do ktoreho nahliadol pravnik na sude bolo uvedene,ze pobyt neznamy.cely byt zdedila otcova matka,ktora trpi stareckou demenciou (trpi vypadkami pamate,nepamata si veci).otazka znie,mohla otcova matka zo zakona zdedit celu nehnutelnost?notarka vedela o jej zdravotnom stave,no nebrala to do uvahy.ide o tom,ze otcov brat dal svojej mame podpisat darovaciu zmluvu hned po dedicskom konani a previedol byt na seba.cize otec aj ked dal peniaze na odkupenie bytu,zil v byte,prispieval na chod domacnosti so zakona nededil nic.da sa to este nejako zvratit?poradte prosim
marjankaj
14.02.12,15:56
No bolo by to v poriadku. Ale ak žil v spoločnej domácnosti viac ako jeden rok, tak by dediť mal.


§ 474
(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
floos
14.02.12,16:06
ano,ale otcov brat to s notarkou zrejme zmanipulovali tak,ze mu neprislo ani predvolanie na dedicske konanie,zil v tom byte vyse 20 rokov,spolu s mamou a zosnulym bratom,poslednych cca poslednych 5 rokov pracoval mimo,no chodil domov tak casto ako mohol.dalsia vec,nerozumiem,ked je jeho mama v takom zdravotnom stave,coho si bola vedoma aj notarka,kedze jej to bolo oznamene,aj jeho brat,pretoze jej stav trva uz par rokov,ako je mozne,ze to notarka nebrala do uvahy a dala jej podpisat pravne dokumenty.nemala to presetrit?ci je jeho matka sposobila to podpisat?
floos
14.02.12,16:36
poradi niekto?
marjankaj
14.02.12,16:41
Domáhaj sa svojich práv súdnou cestou.
floos
14.02.12,16:50
to ma otec v plane,samozrejme musi podat zalobu na sud.otazka je ako to spravne sformulovat.ziadat obnovu dedickeho konania..aj ked je uz pravoplatne,alebo podat zalobu o vydanie dedistva opravnenemu dedicovi?potrebujeme dokazat,ze otcova mama nieje schopna sama rozhodovat,cize ziadat vypracovanie posudku,aby zrusil darovaciu zmluvu ktoru podpisala.ako zacat?
marjankaj
14.02.12,16:54
Musí hlavne dokázať, že v čase aspoň jeden rok pred smrťou, žil s poručiteľom v spoločnej domácnosti. Píšeš, že bol 5 rokov mimo.
floos
14.02.12,17:23
vzdy pracoval mimo,teda v inom meste.chodieval na vikendy.boli casy ked nepracoval a bol aj pol roka v kuse doma.nemyslim tym to,ze tam mal len trvaly pobyt no nebol tam.
Mária27
14.02.12,18:27
Ak nebol účastníkom konania a neuplynuli 3 roky od právoplatnosti rozhodnutia (premlčacia doba), nech podá dedičskú žalobu na plnenie podľa § 80 písm. b) obč. súdneho poriadku (pozor, nie písm. c). Keďže ďalší nadobúdateľ (otcov brat) nebol dobromyselný, nemohol ani nadobudnúť vlastníctvo od matky.

Občiansky zákonník

OCHRANA OPRÁVNENÉHO DEDIČA

§ 485
(1) Ak sa po prejednaní dedičstva zistí, že oprávneným dedičom je niekto iný, je povinný ten, kto dedičstvo nadobudol, vydať oprávnenému dedičovi majetok, ktorý z dedičstva má, podľa zásad o bezdôvodnom obohatení tak, aby nemal majetkový prospech na ujmu pravého dediča.
(2) Nepravý dedič má právo, aby mu oprávnený dedič nahradil náklady, ktoré na majetok z dedičstva vynaložil; takisto mu patria úžitky z dedičstva. Ak však vedel alebo mohol vedieť, že oprávneným dedičom je niekto iný, má právo len na náhradu nevyhnutných nákladov a je povinný oprávnenému dedičovi okrem dedičstva vydať i jeho úžitky.

§ 486
Kto dobromyseľne niečo nadobudol od nepravého dediča, ktorému bolo dedičstvo potvrdené, je chránený tak, ako keby to bol nadobudol od oprávneného dediča.

§ 80 obč. súdneho poriadkuNávrhom na začatie konania možno uplatniť, aby sa rozhodlo najmä
b) o splnení povinnosti, ktorá vyplýva zo zákona, z právneho vzťahu alebo z porušenia práva;
floos
14.02.12,18:40
maria dakujem krasne za radu,skusime.
floos
23.02.12,19:27
nase sudnictvo je priam uzasne,takze porarilo sa mi zistit cislo spisu dedicskeho konania,meno sudcu,na na informaciach na sude ma odbili s tym,ze aj ked je otec vedeny v osvedceni o dedicstve nadedil on preto nemam pravo nahliadnut do spisu ..doslova mi zabuchli dvere pred nosom,neuveritelne.