Zoé Virginia Evans
14.02.12,16:56
Dobry den! Moji rodicia este nezomreli, ale chcela by som sa vzdat dedicstvo. Ked nezdedim dom, ucty, peniaze alebo auto tak ani pozicky nebudem dedit? a mozem aj teraz od dedicstva sa vzdat, alebo len vtedy ked moji rodicia zomrú? Dakujem za odpovede.
marjankaj
14.02.12,15:59
Veď teraz neexistuje žiadne dedičstvo. Čoho sa chceš vzdať?:confused:
marleau
14.02.12,16:07
Ona sa zrejme pýta,či sa može dopredu vzdať eventuálneho dedenia v prípade úmrtia rodičov,ak oni neurčili inak.Zaujíma to aj mňa.
Zoé Virginia Evans
14.02.12,16:21
áno. práve takto som myslela
draik
14.02.12,16:24
Odmietnuť dedičstvo môžte v dedičskom konaní. Dovtedy sa majetkové pomery môžu ešte x krát zmeniť.
Nikde nie je totiž napísané, že budete dedičom (potomkovia sú síce neopomenuteľnými dedičmi, ale rodičia niekedy svoje deti prežijú)
misoft
14.02.12,16:24
Vopred sa vzdať dedičstva nedá - pretože ešte žiadne nie je! Toto je možné len pri dedičskom konaní. Vzdá sa aktív aj pasív.
marjankaj
14.02.12,16:24
Dedičstvo vzniká až v prípade úmrtia. Teda skôr sa ho vzdať nemôžeš. Veď ani nevieš, či niečo bude na zdedenie.

To by si sa chcela dopredu aj dovolávať dedičstva?:eek:
Zoé Virginia Evans
14.02.12,16:27
a ked dedim, tak aj pozicky? a ked odmietnem tak aj pozicky odmietnem?
marjankaj
14.02.12,16:30
Prechod dlhov
§ 470
(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.

(2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu.
marleau
14.02.12,16:30
a ked dedim, tak aj pozicky? a ked odmietnem tak aj pozicky odmietnem?
Podľa všetkého áno.
misoft
14.02.12,16:33
Písal som skôr: vzdáš sa aktív aj pasív - teda majetku, ale aj dlhov.
bubkoch
14.02.12,16:38
kym rodicia nezomru, nemozes sa nicoho dopredu vzdat ... az pocas dedicskeho konania

§ 463

(1) Dedič môže dedičstvo odmietnuť. Odmietnutie sa musí stať ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením jemu zaslaným.

§ 466

K odmietnutiu dedičstva nemôže dedič pripojiť výhrady alebo podmienky; takisto nemôže odmietnuť dedičstvo len sčasti.

do dedicstva patri majetok a dlhy ... odmietnut mozes teda bud vsetko alebo nic, ina moznost nie je
Mária27
14.02.12,18:34
§ 574 občianskeho zákonníka


(2) Dohoda, ktorou sa niekto vzdáva práv, ktoré môžu vzniknúť až v budúcnosti, je neplatná.
Erzebeth
14.02.12,23:23
Dedičstvo je to, čo zostane po poručiteľovi, teda po tom, kto zomrel. Ak nezomrel, nie je dedičstvo. Pri dedičskom konaní môžeš odmietnuť dedičstvo, nededíš majetok ani dlhy, teda nezdedíš nič.